Последвайте ни!
Истории на пациенти, информативни видеа, конкурси и много повече в нашите социални медийни профили.
Според данни от СЗО (Световната здравна организация), днес всеки шести човек умира от рак. Ракът на матката (утерус) е един от най-честите ракови заболявания при жените и е четвъртото най-често срещано раково заболяване при жените в нашата страна.
Раковете на матката се разглеждат основно в две групи: тези, които произхождат от лигавицата на матката, наречена ендометриум, и тези, които произхождат от мускулния слой на матката, наречен миометрий.
Раковете, които произхождат от мускулния слой на матката, се наричат “саркоми”. Саркомите се срещат по-рядко, те са по-агресивни и обикновено са по-трудни за лечение.
Раковете, които произхождат от ендометриума и известни като ендометриален карцином, се срещат по-често след менопауза. С ранна диагноза могат да бъдат излекувани напълно.
Ендометриумът е лигавицата, в която се имплантира оплоденото яйце и се развива бебето. При жени в репродуктивна възраст естрогенът и прогестеронът, произвеждани от яйчниците, работят съвместно, за да подготвят и удебеляват ендометриума за бременност, а ако бременност не настъпи, ендометриумът се излющва по време на менструация.
Тази лигавица се удебелява всеки месец, за да се подготви за възможна бременност, и ако такава не настъпи, тя се отделя чрез менструация и излиза от тялото.
Но понякога клетките на ендометриума се размножават неконтролируемо, образувайки тумор. Ако не се лекува, раковите клетки могат да се разпространят първо в различни слоеве на матката, а след това в съседни органи като яйчниците и в по-късни стадии в далечни органи като белите дробове (метастази).
Причината за неконтролираното размножаване на клетките на ендометриума не е напълно известна. Смята се, че дисбалансът в естроген-прогестероновото съотношение в полза на естрогена може да доведе до рак на ендометриума.
Това означава, че продължителното и интензивно излагане на естроген, хормонозаместителни терапии, съдържащи само естроген и без прогестерон, могат да увеличат риска от рак.
Най-честият симптом след менопауза е вагинално кървене. В този период всяко необичайно вагинално кървене, било то светло розово, леко или интензивно, изисква медицинска помощ.
При жени в репродуктивна възраст най-честият симптом е кръвотечението между два менструални цикъла. Други симптоми, които не са толкова чести, включват подуване на корема, болка в слабините или долната част на корема, необяснима загуба на тегло. В зависимост от стадия на болестта и разпространението й, могат да се появят и други симптоми.
Рисковите фактори могат да увеличат шанса за развитие на рак на матката, но не е правилно да се прави обобщение, че всяка жена с тези рискове непременно ще развие рак.
Ако имате някой от изброените симптоми, трябва незабавно да се консултирате с вашия лекар. Ранната диагностика на рак на матката води до успешно лечение.
С помощта на ултразвук се проверява структурата на ендометриума и дебелината на стената му. Ако има съмнение, се извършва биопсия на ендометриума.
При биопсия се взема проба от маточната лигавица с тънка тръбичка. Процедурата не изисква анестезия. Ако не може да се вземе достатъчно количество тъкан, може да се извърши разширение и кюретаж, за да се вземе проба от съответната област.
Ракът на ендометриума преминава през четири етапа: 1. Стадий I: Ограничен е само в матката. 2. Стадий II: Разпространява се в маточната шийка. 3. Стадий III: Разпространява се в маточните тръби, яйчниците, влагалището или лимфните възли. 4. Стадий IV: Разпространява се в близки органи като пикочния мехур или дебелото черво, или в далечни органи като белите дробове.
Методите за лечение зависят от много фактори. Те включват хирургия, химиотерапия, радиотерапия, хормонална терапия и комбинирани подходи.
Хирургия: Най-често използваният метод при рак на ендометриума е хистеректомия (отстраняване на матката и шийката на матката).
Радиотерапия: Препоръчва се при пациенти, които могат да имат риск от рецидив на заболяването след операция.
Химиотерапия: Използва се за лечение на метастазирал рак или в по-късни етапи на болестта.
Хормонална терапия: Може да бъде приложена за блокиране на растежа на раковите клетки с високи дози прогестерон.
Досега не са изобретени методи за предотвратяване на рак на матката. Въпреки това, редовните медицински прегледи и ранното откриване на болестта могат да доведат до по-добри резултати при лечението
Нека да ви се обадим възможно най-скоро относно темите, по които искате да се консултирате.
2024 Всички правва са защитени