Последвайте ни!
Истории на пациенти, информативни видеа, конкурси и много повече в нашите социални медийни профили.
Кистите на яйчниците са пълни с течност мехурчета, които се образуват в яйчниците. Нормално, жените имат два яйчника, които произвеждат и освобождават яйцеклетки. Те също така отделят женски хормони, като естроген и прогестерон.
Кистите на яйчниците са много чести и могат да бъдат класифицирани в две категории: функционални и абнормални. Функционалните кисти се развиват в резултат на нормалната функция на яйчника. Те обикновено са по-малки от абнормалните кисти и често се разрешават сами без лечение.
Най-често срещаните функционални кисти са фоликуларни и кисти на жълтото тяло. Фоликуларната киста се образува, когато фоликулът, който расте яйцеклетката, се увеличава и течност се натрупва в него.
Кистата на жълтото тяло възниква след освобождаването на яйцеклетката от фоликула. Ако не настъпи бременност, жълтото тяло изчезва. Въпреки това, понякога тази структура може да нарасне и да остане в яйчника, пълна с течност или кръв.
Най-често срещаните абнормални кисти са дермоидни кисти. Тези кисти по своята структура приличат на кожа и понякога могат да съдържат косми, кости и хрущялни частици.
Кистите на яйчниците обикновено не предизвикват симптоми, но когато го правят, те могат да включват:
Диагнозата на кистите на яйчниците се поставя с помощта на следните тестове и методи на изследване:
Понякога поставянето на диагноза за кисти на яйчниците може да бъде трудно. Трябва да се има предвид, че образуването, което лекарят усети при прегледа, може да бъде съседен орган, който натиска върху яйчника, например пълен черва или пикочен мехур. В този случай ултразвукът е много полезен за показване на наличието и размера на кистата. Абнормалните кисти обикновено са над 5 см.
Функционалните кисти са много чести и рядко изискват лечение. Използването на противозачатъчни хапчета може да бъде полезно в лечението. Понякога те могат да се разрешат сами в рамките на няколко месеца без лечение. Функционалните кисти, които не изчезват, може да се наложи да бъдат източени. Кистите, които са по-големи от 5 см и не се разрешават сами, обикновено изискват хирургично отстраняване. По-малките абнормални кисти също трябва да бъдат отстранени хирургически.
Кистите обикновено могат да бъдат отстранени без отстраняване на яйчника. Въпреки това, в някои случаи може да се наложи да се отстрани целият яйчник заедно с придружаващата тръба. Тъй като има два яйчника и две тръби, дори ако един от тях бъде отстранен, все още има шанс за естествена бременност.
Някои кисти могат да се повторят и понякога могат да бъдат ракови. Затова, ако сте в менопауза или не планирате да имате деца, може да е по-правилно да се отстранят всички.
В лечението на кисти на яйчниците обикновено се извършват следните операции:
Ендоскопия: Коремът се пълни с газ, а разрез се прави точно под пъпа, за да се вмъкне лапароскоп (тънка тръба с осветление) в коремната кухина. С помощта на лапароскопа хирургът може да провери наличието на киста и да вземе проба от течността с инжектор. Тази проба се изпраща в лабораторията за изследване. Въз основа на резултатите вашият лекар може да премине към лапаротомия.
Лапаротомия: Прави се разрез в корема, чрез който вашият лекар може да премахне кистата. Тя след това се изпраща в лабораторията за изследване. Около 95% от кистите не са ракови.
Много кисти на яйчниците не предизвикват симптоми и често се откриват само по време на рутинни годишни прегледи. Затова рутинните прегледи са изключително важни и позволяват ранно лечение. Забавянето на лечението може да доведе до болезнено и опасно състояние при спукване на кистата.
Ако забележите каквито и да е симптоми, свързани с яйчниците, незабавно трябва да се обърнете към вашия лекар. Трябва да правите гинекологични прегледи и тестове за папа-смир с честотата, която вашият лекар препоръчва.
2024 Всички правва са защитени