Дисплазия на шийката на матката: същност, симптоми, лечение - Bahçeci

Дисплазия на шийката на матката: същност, симптоми, лечение

Дисплазия на шийката на матката: същност, симптоми, лечение
25.10.2023 0

Всяка жена знае колко са важни периодичните посещения при гинеколога за рутинен преглед. Тестовете и изследванията, направени там, наблюдават за промени в репродуктивната система, каквато е и цервикалната дисплазия. 

Сама по себе си тя не е рак на шийката на матката, но ако не се предприеме лечение, с течение на времето може да се развие в такъв. Ето защо цитологичните изследвания са важни за ранната диагностика и превенцията от развитието на рак. 

В статията ще обърнем специално внимание на цервикалната дисплазия, предпоставките за нея и изследванията, чрез които тя се диагностицира.
Дисплазия на шийката на матката: същност, симптоми, лечение

Източник на изображението: freepik.com

Какво представлява дисплазията на маточната шийка и как се диагностицира

Цервикалната дисплазия е резултат от анормален клетъчен растеж в шийката на матката. Известна е още като цервикална интраепителна неоплазия (CIN).

Състоянието се среща при млади жени между 20 и 30-годишна възраст. То може да се развие в карцином на маточната шийка, затова са изключително важни редовните гинекологични прегледи

Шийката на матката играе ролята на мост между влагалището и матката. Нейната горна част има слой цилиндричен епител, докато в самото влагалище се наблюдава многослоен плосък невроговяващ епител. Когато говорим за дисплазия на маточната шийа, епителните клетки са морфологично променени и не се развиват нормално.

Дисплазията се разделя в три категории:

  • Лека дисплазия (CIN I) – долната ⅓ от епитела е засегната;
  • Умерена дисплазия (CIN II) – долната половина от епитела е засегната;
  • Тежка дисплазия (CIN III) – засегната е цялата тъкан. Налични са атипични клетки. В повърхностния слой е възможно да се наблюдават и плоски епителни клетки от зрял тип.

Причината за появата на цервикална дисплазия най-често е HPV. Това е вирус, който се предава по полов път. Среща предимно при жени, които са били с повече партньори или са започнали сексуална активност в ранна възраст. 

Диагностика

За да се диагностицира дисплазия на маточната шийка, първата стъпка е направата на цитонамазка. Има два вида – конвенционална и течна цитология. Нужно е разширяване на влагалището чрез спекулум, за да може с шпатула да се вземе цервикален секрет.

При конвенционалната цитонамазка, цервикалният секрет се размазва върху стъкълце и се изследва директно под микроскоп

Течната цитология е по-модерен метод на изследване и при него секретът се поставя в специална течна среда. Материалът се центрофугира, за да се премахнат слуз, еритроцити и левкоцити. Това позволява под микроскопа да се наблюдават чистите клетки. 

PAP e най-разпространената система в България за разчитане на резултатите от цитологични изследвания. 

Разделението е в пет групи: 

  • РАР I – здрави клетки;
  • РАР II – възможни възпалителни промени или метаплазия. Инфекция с HPV; 
  • РАР III – тежко възпаление;
  • РАР ІІІА – дегенеративно изменение или тежко възпаление; 
  • РАР ІІІВ – CIN I или CIN II. Макар да няма наличие на ракови клетки, измененията могат да доведат до развитието на рак.
  • РАР IV – дисплазия от тежък тип, към която има наличие на ракови клетки; 
  • РАР V – голям брой ракови клетки и наличие на инвазивен карцином. 

Прегледът чрез колпоскопия е също препоръчителен. Той дава по-детайлен поглед над маточната шийка. Процедурата се извършва с колпоскоп, работещ на принципа на микроскоп, и осигурява лупно увеличение между 4 и 40 пъти. 

С него може не само да се провери за наличието на плоскоклетъчен карцином на шийката на матката, но и за злокачествен полип и раничка. 

Дисплазия на шийката на матката: същност, симптоми, лечение

Източник на изображението: freepik.com

Не забравяйте, че резултатите от изследванията не са диагноза, а насока за по-нататъшно консултиране със специалист. 

Какви са причинителите и симптомите

Цервикалната дисплазия винаги се причинява от наличието на човешки папиломен вирус. В 85% от случаите имунната система е в състояние да елиминира вируса, но в някои от тях тази HPV инфекция може да отключи дисплазия.

Добрата новина е, че все повече здравни специалисти са запознати с патологията на човешкия папилома вирус. Те са добре запознати как да се справят с него, преди да доведе до сериозни последици. 

Разбира се, има и други рискови фактори, които могат да доведат до дисплазия на шийката на матката: 

  • Започване на полов живот преди 18-годишна възраст;
  • Бременност или многоплодна бременност в ранна възраст;
  • Интимни отношения с повече партньори без предпазни средства;
  • Нарушения в имунната система;
  • Ниски нива на фолиева киселина;
  • Тютюнопушене.

Симптоми

Цервикалната дисплазия в повечето случаи е безсимптомна, освен когато се наблюдава наличието на големи лезии. Жените, които са с такова състояние, могат да усетят някои признаци, които да подскажат, че нещо не е наред с репродуктивната им система.

Част от тях са следните: 

  • Болка при полов акт;
  • Необичайно кървене;
  • Брадавици или разкъсвания по вулвата.

Този вид аномалии могат да се забележат при рутинен гинекологичен преглед. Поставената навреме диагноза може да предотврати развитието на болестта с правилното лечение. 

Какво представлява лечението на дисплазията на маточната шийка

Когато говорим за слабоизразена дисплазия на шийката на матката, лечение обикновено не е необходимо, а само прием на имуностимуланти. Въпреки това, редовните прегледи в период от 3 до 6 месеца са препоръчителни.

В случай че леката дисплазия не се е подобрила, е нужно да се направи повторен преглед с колпоскоп, както и цитонамазка.  

По-сериозно лечение на дисплазия на шийката на матката е нужно, когато състоянието е умерено или тежко. Това е така, защото има предпоставка за развитието на рак. Начинът на справяне преканцерозното състояние зависи от типа на лезията, възрастта, здравето и дали жената планира бременност. 

Част от методите на лечение са следните: 

  • Конизация – чрез нея се отстранява част от засегнатата маточна шийка.
  • Криотерапия – с помощта на двуазотен окис, достигащ до -70 градуса по Целзий, се отстраняват предраковите изменения на шийката.
  • Електрокаутеризация – увредената тъкан се премахва с помощта на електричество от  биполярен електрокоагулатор;
  • Хистеректомия – отстраняване на матката. Налага се в най-тежките случаи. 

Дори и тези методи да са успешни в лечението, задължителни са профилактичните гинекологични прегледи до 6 месеца след процедурата.

Дисплазия на шийката на матката: същност, симптоми, лечение

Източник на изображението: freepik.com

Възможно ли е забременяване с цервикална дисплазия

Макар и с дисплазия на маточната шийка, жените могат да забременеят, особено ако лечението им е започнало преди бременността. Състоянието не пречи на самата бременност или на здравето на плода. Ключово е редовно да се посещава гинеколог, който може да улови и малки промени в репродуктивната система

В по-леките случаи, в които се е наложила конизация на шийката на матката, бременността е все още възможна. Наблюдението от специалист обаче е задължително. Причината е, че конизацията може да доведе до проблеми с шийката на матката, които да причинят преждевременно раждане. Обикновено това се среща само при около 2% от жените.

При необходимост се препоръчват редовно измерване на дължината на шийката на матката и превантивни мерки. Такива са цервикалният серклаж или поставянето на песар.

Как се процедира при дисплазия по време на бременност

Скринингите по време на бременност са рутинни. Те не са задължителни, ако бъдещата майка е имала добри резултати от цитонамазките си през последните две години. Има и неприятни изключения, в които се развива цервикална интраепителна неоплазия по време на самата бременност. Честотата варира между 0,19% и 6,7%.  

В до 86% от всички случаи се открива лека дисплазия (CIN I), а умерената и тежката са много по-рядко – в 0,1% до 0,2% от случаите. 

Когато е налична метаплазия на маточната шийка, лечението се извършва след раждането. Важно е процедурата да се извърши чрез най-малко инвазивния начин, съобразен със състоянието на жената. 

За да се избегнат сериозни усложнения, редовните цитонамазки и прегледи чрез калпоскопия са от ключово значение. Те играят важна роля не само в наблюдението, но и в справянето с дисплазията на маточната шийка. 

Дисплазия на шийката на матката: същност, симптоми, лечение

Източник на изображението: freepik.com

Често задавани въпроси

Кои са най-разпространените високорискови щамове на HPV?

HPV инфекцията се среща изключително често, като обикновено имунната система успява да се справи с нея. В случаите, в които имунитетът не е успял да се пребори с вируса, има няколко високорискови щама на HPV – 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 и 68. 

Първите два от изброените – щам 16 и щам 18, са отговорни за развитието на рак на маточната шийка, който е свързан с човешкия папилома вирус. 

Може ли да се предотврати цервикалната дисплазия?

Най-добрият начин за предотвратяване на цервикална дисплазия е да използвате презерватив по време на секс. Добре е и да имате само един сексуален партньор, тъй като колкото повече са партньорите, толкова по-голям е рискът от заразяване.

За какъв период може цервикалната дисплазия да прерасне в рак?

Цервикалната дисплазия може да отнеме между 10 и 30 години, за да прогресира до рак на маточната шийка. Това е и причината експертите да предполагат, че повечето хора, които развиват цервикална дисплазия, трябва да са влезли в контакт с HPV в ранна възраст.

Ние ще се свържем с вас

Нека да ви се обадим възможно най-скоро относно темите, по които искате да се консултирате.

Ние ще се свържем с вас


    Дисплазия на шийката на матката: същност, симптоми, лечение

    Попитайте доктора

      Попитайте лекаря


      2024 Всички правва са защитени

      Дисплазия на шийката на матката: същност, симптоми, лечение

      Ние ще се свържем с вас

      Вашият телефонен номер:

        Или можете да се свържете с нас на +359876178189.


        Back
        Whatsapp
        Viber
        Ние ще се свържем с вас
        Обадете ни се

          Или можете да се свържете с нас на +359876178189.