Последвайте ни!
Истории на пациенти, информативни видеа, конкурси и много повече в нашите социални медийни профили.
Маточната шийка е част от матката, която е в непосредствена близост до влагалището. Ракът на маточната шийка се развива от аномални клетки на повърхността на маточната шийка и е един от най-често срещаните ракове при жените. Цервикалната дисплазия е предварително раково изменение на повърхностните клетки. Аномалните клетки могат да се трансформират в рак. Има четири стадия на рака, в зависимост от степента на разпространение. С увеличаване на разпространението на рака е необходимо по-интензивно лечение.
Точната причина за рак на маточната шийка не е напълно разбрана.
Съществуват два типа рак на маточната шийка:
Плоскоклетъчен карцином (епидермален карцином): Това е най-често срещаният тип, представляващ приблизително 80-85% от рака на маточната шийка. Изследователите предполагат, че този рак е причинен от полово предавани заболявания, едно от които е гениталната брадавица, причинена от човешкия папиломен вирус (HPV). Раковият тумор расте на или в повърхността на маточната шийка. Ракът обикновено се развива на повърхността и може да бъде диагностициран рано чрез тест за намазка.
Аденокарцином: Развива се от жлезистите тъкани на маточната шийка.
Рисковите фактори за рак на маточната шийка включват:
Ракът на маточната шийка обикновено не показва симптоми в ранните стадии. Кървенето между менструации или след сексуален акт може да е знак за рак на маточната шийка. Повечето жени не изпитват оплаквания. Ракът често се открива по време на рутинни годишни прегледи за теста за Пап или прегледи. Затова е необходимо жените да се подлагат на преглед и тест за Пап годишно след започване на сексуална активност.
Обикновено пациентките с рак на маточната шийка имат неочаквано аномално вагинално кървене или кърваво течение, а болката може да се появи в напреднали стадии.
Необходим е тест за намазка за диагностика. Вашият лекар ще вземе проба от маточната шийка с помощта на шпатула или четка, която след това ще се разпредели на стъклен слайд за клетъчно изследване от патолозите.
Клетките, наблюдавани в теста за Пап, могат да бъдат:
Ако е наблюдавана лека аномалия, тя може да се разреши сама или с лечение, но е необходима последваща проверка, за да се уверите, че е възвърната към нормалното.
Ако в теста за Пап се открие значителна аномалия, може да се извърши колпоскопия с помощта на устройство, наречено колпоскоп. Това е специален микроскоп, който позволява на лекаря да наблюдава маточната шийка и влагалището. По време на този преглед могат да се вземат малки тъканни проби от съмнителни области, а може да бъде направено и ендоцервикално кюретаж за вземане на проба от цервикалния канал. Тези проби се изпращат в патолого-анатомична лаборатория за окончателна диагноза.
Ранните предракови изменения могат лесно да бъдат лекувани с лазерно лечение, криотерапия (замразяване), коагулация или хирургично отстраняване на засегнатата област. В по-напреднали случаи може да се извърши конусна биопсия или дори хистеректомия (отстраняване на матката).
Ако рака на маточната шийка бъде открит рано, лечението може да запази възможността на жената да има деца. Лечението на рак в напреднал стадий варира в зависимост от възрастта на пациента, общото здравословно състояние и степента на разпространение на рака.
Ако инвазивният рак е малък и само в маточната шийка, матката, шийката, горната част на влагалището и околните тъкани могат да бъдат отстранени оперативно. В зависимост от възрастта на пациента, яйчниците могат да бъдат отстранени или не. Ако разпространение на тумора бъде открито, след операцията може да се проведе радиотерапия.
Ако ракът е в напреднал стадий или операцията представлява риск за общото състояние на пациента, може да се приложи радиотерапия, възможно е и комбинирана с химиотерапия.
Ако ракът бъде открит и лекуван рано, може да бъде постигнато пълно възстановяване. Въпреки това, ако не бъде открит рано и лечението бъде забавено, ракът може да се разпространи в лимфните възли и съседни тазови органи. Ако туморът нарасне и излезе извън маточната шийка, успехът на лечението намалява.
Могат да бъдат предприети някои мерки за предотвратяване на рака на маточната шийка.
2024 Всички правва са защитени