Koji su efekti spirale nakon ugradnje? - Bahçeci

Koji su efekti spirale nakon ugradnje?

Koji su efekti spirale nakon ugradnje?
14.02.2023 0 Yorum 0 Dk

Spirala je jedan od metoda za kontracepciju koji ima oblik slova T i stavlja se u matericu. Uglavnom je postavlja ljekar, a postupak je brz i jednostavan, bez potrebe za hirurškom intervencijom. Spirala djeluje tako što sprečava spermatozoide da dođu do jajne ćelije ili sprječava implantaciju oplođene jajne ćelije, čime se sprečava trudnoća. Spirale mogu koristiti žene koje žele dugoročnu zaštitu, bilo da imaju redovne ili neredovne menstruacije, a postupak postavljanja je bezbolan i ne zahtijeva posebnu njegu nakon toga.

Postoje dvije vrste spirale: hormonske i nehormonske (poznate kao bakrene spirale). Dužina spirale varira od 2 do 3 cm. Nehormonske spirale su obično bakrene spirale. Spirale su među najpopularnijim kontraceptivnim metodama na svijetu, sa efikasnošću do 99%, a ne utiču na seksualni život. Spirale mogu djelovati i do 5 do 10 godina, zavisno od vrste. Nakon toga treba ih zamijeniti novima. Svake godine, tokom rutinskih pregleda, provjerava se stanje spirale, a važno je razumjeti šta spirala znači i kako funkcioniše prije nego što je žena odluči koristiti.

Šta je spirala?

Spirala (ili intrauterini uređaj – IUD) je uređaj u obliku slova T dužine od 2 do 3 cm koji se postavlja u matericu putem vagine. Spirale su uobičajene kod žena koje su već rodile, jer pružaju dugoročnu efikasnost, ne vide se, a žena može odlučiti da ih ukloni u bilo kojem trenutku ako odluči da želi trudnoću. Hormonske spirale su napravljene od plastike i otpuštaju hormon progesteron koji smanjuje ovulaciju jajnika, a također mijenja strukturu cervikalne sluzi, čineći je nepovoljnijom za spermatozoide. Ako dođe do oplodnje, spirala također može spriječiti implantaciju oplođene jajne ćelije. Hormonske spirale obično djeluju od 3 do 5 godina, a njihova efikasnost varira zavisno od brenda.

Bakrene spirale, s druge strane, također imaju oblik slova T, a krajevi spirale su prekriveni bakrom. Ove spirale djeluju tako što izazivaju imunološki odgovor u materici, stvarajući nepovoljan ambijent za spermatozoide. Bakreni ioni ometaju pokretljivost spermatozoida i sprječavaju ih da dođu do jajne ćelije. Bakrene spirale djeluju odmah nakon što su postavljene, a efekat traje oko 10 godina. Hormonska spirala, s druge strane, sprječava trudnoću unutar 7 dana od ugradnje i obično traje od 3 do 5 godina, opet zavisno od brenda. I jedan i drugi tip spirale mora postaviti stručnjak, a nakon toga, svake godine, spirala se mora provjeravati. Jednom kada je spirala postavljena, žena može provjeriti njeno stanje pomoću konca koji izlazi iz materice, ali taj konac obično nije vidljiv jer je skraćen tokom postupka postavljanja.

Kako se postavlja spirala?

Postavljanje spirale obično se obavlja tokom ginekološkog pregleda. Nakon što se postigne sterilna uslovima, koristi se spekulum za širenje vagine i dilatator za otvaranje cerviksa. Spirala se stavlja u matericu i postavlja se na pravo mjesto. Konac koji se koristi za provjeru spirale skraćuje se da ne bude vidljiv izvan vagine. Postavljanje spirale traje oko 5 minuta i žena može odmah nastaviti sa normalnim aktivnostima. Nakon postavljanja spirale, neki pacijenti mogu osjetiti bol, grčeve ili krvarenje, ali ovi simptomi obično nestaju nakon nekoliko dana. Ako bol ne prestaje ili postane intenzivnija, žena treba konzultirati doktora. Spirale se uvijek postavljaju u sterilnim uvjetima, bilo u bolnici ili specijaliziranoj ordinaciji, kako bi se spriječila infekcija.

Kada se postavlja spirala?

Spirala se obično postavlja tokom drugog ili trećeg dana menstruacije jer je cerviks tada nešto širi, što smanjuje nelagodnost. Menstruacija također potvrđuje da nije došlo do trudnoće, pa se spirala može sigurno postaviti. Bez obzira na to da li je spirala hormonska ili bakrena, postupak postavljanja je isti, a razlika je u tome što spirala radi različito kako bi spriječila trudnoću.

Kako se uklanja spirala?

Spirala se može ukloniti iz raznih razloga. Postupak uklanjanja je brz i jednostavan i obično se obavlja tokom drugog ili trećeg dana menstruacije, kada je cerviks lakše pristupačan. Doktor može ukloniti spiralu za 1-2 minute pomoću konca. Nakon uklanjanja spirale, ciklus i ovulacija se obnavljaju, a mogućnost trudnoće postaje lakša. Ako spirala sklizne iz svog mjesta ili ako se jave neki simptomi, kao što su neobično krvarenje ili bol tokom seksualnog odnosa, žena bi trebala odmah konzultirati doktora.

Hormonske spirale

Postavljanje i uklanjanje hormonskih spirala radi se na isti način kao i bakrenih spirala. Hormonske spirale ne utiču negativno na seksualni život žene, a razlika je u tome što hormonska spirala otpušta hormon progesteron koji smanjuje ovulaciju i zgušnjava cervikalnu sluz, čineći je nepovoljnom za spermatozoide.

Simptomi ispadanja spirale

Ispadanje spirale je češće kod žena koje su već rađale jer je cerviks širi. Simptomi ispadanja spirale mogu uključivati neregularno krvarenje ili bol tokom seksualnog odnosa. Ako se pojave ovi simptomi, žena bi trebala odmah kontaktirati doktora.

Pozovimo vas

Dozvolite nam da vas nazovemo što je pre moguće u vezi sa pitanjima koja želite da konsultujete.


    Koji su efekti spirale nakon ugradnje?

    Pitajte doktora

      Pitajte Doktora


      2024 Всички правва са защитени

      Koji su efekti spirale nakon ugradnje?

      Pozovimo vas

      Vaš broj telefona:

        Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.


        Back
        Whatsapp
        Viber
        Pozovimo vas
        Pozovite nas

          Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.


            Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.


              Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.


                Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.


                  Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.


                    Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.


                      Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.