Blastosist embrij transferi

Blastosist embrij transferi

U tretmanima vantročne oplodnje, jedna od tema koja pobuđuje interes je transfer blastosist embrija. U prirodnim trudnoćama, jajna ćelija koja se oslobodi iz jajnika hvata se od strane jajovoda i kreće prema materici. Oplodnjom jajne ćelije spermatozoidom stvara se jednoćelijski embrij. Embrij prolazi kroz uzastopne deobe ćelija dok se kreće ka materici unutar jajovoda.

Embrij, koji stiže do materice između 5. i 7. dana razvoja i sastoji se u proseku od 100 ćelija, naziva se blastosist. U fazi blastosista, embrij se širi u volumenu; izlazi iz omotača zvanog zona pelucida koja ga okružuje i, pod pogodnim uslovima, vezuje se za matericu u fazi koja se naziva implantacija.

U tretmanima vantročne oplodnje, embriji se dobijaju oplodnjom spermatozoida i jajnih ćelija u laboratorijskim uslovima, a nakon postizanja određenih faza razvoja, prenose se u matericu. Transfer blastosist embrija vrši se nakon što embriji dostignu 5. ili 6. dan razvoja.

U prvim godinama primene vantročne oplodnje, zbog ograničenih informacija i iskustava u razvoju embrija, kao i nepovoljnih laboratorijskih uslova i tehničkih mogućnosti, transferi embrija su se obavljali u ranoj fazi deobe (2. i 3. dan). Vremenom, sa povećanjem znanja i tehničkih mogućnosti, postalo je moguće da embriji napreduju do faze implantacije u laboratorijskim uslovima. Danas se transfer blastosista sprovodi u varijantnim procentima, u zavisnosti od karakteristika pacijenata, istorije tretmana i infrastrukture klinike za vantročnu oplodnju.

Istraživanja koja su sprovedena kako u našoj klinici, tako i širom sveta, pokazuju da su stope trudnoće značajno više kod transfera embrija na 5. dan u odnosu na 3. dan. Ipak, transfer blastosista možda neće biti prikladan za svaku par. Osobito kod parova koji imaju određeni broj kvalitetnih embrija na 3. dan, uzgajanje embrija do faze blastosista omogućava odabir embrija sa većim potencijalom za trudnoću.

Da bi se smanjio rizik od oštećenja embrija u spoljnim uslovima, obično se vrši transfer više embrija u ranim fazama deobe, kako bi se povećala šansa za trudnoću. Međutim, transfer više embrija nosi rizik od višestrukih trudnoća (blizanci, trojke). U poslednjim godinama uvedene su ograničenja u broju embrija koji se mogu preneti kako bi se sprečili višestruki porođaji.

Osobito kod parova koji imaju više od određenog broja embrija, transfer blastosista (5.-6. dan) umesto ranog transfera embrija (2.-3. dan) omogućava odabir embrija sa višim potencijalom za trudnoću, povećava šanse za trudnoću nakon transfera jednog embrija i smanjuje verovatnoću višestrukih trudnoća. Međutim, kod nekih pacijenata sa ograničenim brojem embrija, još uvek se može preferirati rani transfer embrija.

Kome se primenjuje transfer blastosista?

Transfer blastosista se obično preferira kod žena mlađih od 35 godina, posebno kod parova koji imaju 5 ili više kvalitetnih embrija na 3. dan, kako bi se efikasnije odabrali embriji i postigle veće stope trudnoće. Pored toga, to je često pristup kod parova koji su ranije imali pokušaje sa kvalitetnim embrijima 2. ili 3. dana, ali nisu postigli trudnoću, kao i kod parova koji ne žele višestruke trudnoće (transfer jednog odabranog blastosista) ili kod parova koji su dobili više embrija tokom tretmana, ali ne žele da preostale embrije budu zamrznute.

Koje su mane transfera blastosista?

Procenat kvalitetnih embrija 3. dana koji dostignu blastosističku fazu je otprilike 30-50%. Međutim, zbog loše kvalitete jajnih ćelija ili starosti majke, procenat formiranja blastosista može biti smanjen ili se blastosisti možda neće moći dobiti uprkos ponovljenim tretmanima.

Ako embriji ne dostignu blastosističku fazu, transfer se otkazuje. Zato je potrebno informisati parove kojima se planira transfer blastosista o ovim mogućnostima koje mogu nastati tokom tretmana. Mogućnost postizanja blastosističke faze zavisi ne samo od kvaliteta jajnih ćelija i spermatozoida, već i od tehničke infrastrukture u klinici i odgovarajućih laboratorijskih uslova.

U nekim laboratorijama, zbog tehničkih nedostataka, transfer ili zamrzavanje embrija u blastosističkoj fazi 5. dana možda neće dati iste rezultate kao transfer u ranoj fazi deobe. Vaš lekar će vam pružiti sve potrebne informacije u svetlu ovih podataka i mogućnosti o danu transfera embrija koji je za vas najprikladniji i najuspešniji.

2024 Всички правва са защитени

Blastosist embrij transferi

Pozovimo vas

Vaš broj telefona:

    Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.


    Back
    Whatsapp
    Viber
    Pozovimo vas
    Pozovite nas

      Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.


        Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.


          Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.


            Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.


              Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.


                Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.


                  Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.