Šta su polipi vrata maternice (endometrijalni polipi)? - Bahçeci

Šta su polipi vrata maternice (endometrijalni polipi)?

Šta su polipi vrata maternice (endometrijalni polipi)?
03.11.2024 0

Jedna od najčešćih bolesti u ginekološkim i obstetričkim klinikama su endometrijski polipi. Njihove dimenzije obično se kreću od 1 do 2 cm, ali ponekad ovi polipi mogu narasti do velikih veličina. Obično su benigni i rizik od malignih transformacija je nizak. U nekim slučajevima može biti prisutan jedan polip, dok u drugim može biti više polipa. Neki polipi koji izazivaju simptome mogu se otkriti tokom ginekoloških pregleda i, ako je potrebno, mogu se ukloniti malim hirurškim zahvatima. U našem članku možete pronaći sva pitanja i odgovore o endometrijskim polipima, šta su ti polipi, kako se leče i ostala povezana pitanja.

Šta je endometrijski polip?

Odgovor na pitanje “šta je endometrijski polip?” može se opisati kao izraslina tkiva koja se razvija na unutrašnjoj površini materice ili na vratu materice, obično ima okrugli oblik. Većina endometrijskih polipa je benigna, a rizik od malignosti je veoma nizak. Cervikalni polipi, čiji uzrok nije potpuno objašnjen, mogu se javiti kod žena svih uzrasta, ali najčešće se vide kod žena pre i posle menopauze. Oni nastaju kao rezultat prekomernog rasta crvenog tkiva u endometrijskoj oblozi, a uzroci su nepoznati. Njihove dimenzije mogu varirati od nekoliko milimetara do nekoliko centimetara. Mogu se pojaviti kao jedan polip ili više polipa.

Polipi su vezani za materičnu dno nogom ili širokom bazom. Obično ostaju potpuno u materici; međutim, posebno cervikalni polipi mogu izaći u vaginu. Neki polipi mogu ostati asimptomatski dugi niz godina ili se slučajno otkriti tokom pregleda iz drugih razloga. U nekim slučajevima, oni mogu pokazati simptome. Kako bi se izbegla konfuzija sa drugim stanjima, strukture koje su otkrivene treba pažljivo ispitati.

Koji su uzroci endometrijskih polipa?

Polipi materice i cervikalni polipi se najčešće javljaju kod žena u menopauzi i uzrok im nije potpuno razumljiv. Međutim, smatra se da hormonski faktori igraju ulogu u razvoju polipa. Polipi materice i cervikalni polipi obično reaguju na uticaj estrogena i rastu s povećanjem nivoa estrogena u krvi. Stoga se povišeni nivoi estrogena mogu smatrati predisponirajućim faktorom za oboljenje.

Osim toga, poznato je da upotreba leka tamoksifen za lečenje raka dojke povećava rizik od razvoja endometrijskih polipa. Osobe koje imaju istoriju polipa u materici su u većem riziku da razviju ovo stanje u odnosu na druge.

Koji su simptomi endometrijskih polipa?

Endometrijski polipi ponekad mogu biti asimptomatski i obično se otkrivaju samo tokom rutinskih ginekoloških pregleda. Ako polipovi narastu ili ih ima više, verovatnoća pojave simptoma se povećava. Najčešći simptomi endometrijskih polipa uključuju:

  • Neregularno krvarenje
  • Dugotrajno menstrualno krvarenje
  • Krvarenje između menstrualnih ciklusa
  • Jak menstrualni protok
  • Krvarenje nakon menopauze
  • Bol i krvarenje tokom seksualnog odnosa
  • Problemi sa trudnoćom (gubitak)

Kako se otkrivaju cervikalni polipi?

Dijagnoza endometrijskih polipa se obično postavlja kod žena koje se jave ginekologu sa pritužbama na krvarenje. Polipi dimenzija u milimetrima mogu se otkriti samo tako, dok se veći polipi ponekad mogu videti tokom ultrazvučnog pregleda. Tokom ginekoloških pregleda, polipi u materici mogu biti vidljivi. Međutim, pošto se ove strukture mogu zamestiti sa drugim ginekološkim oboljenjima, samo jedan ginekološki pregled nije dovoljan.

Bolest može biti potvrđena patologijom uzoraka uzetih iz otkrivenih struktura. Ako se proces punjenja materičnog prostora tečnošću sprovodi radi slikovne dijagnostike, mogu se identifikovati podaci koji ukazuju na prisustvo polipa. U svim sumnjivim slučajevima, radi postizanja preciznosti za endometrijske polipe sprovodi se postupak histerosalpingografije (HSG). Ovo omogućava da se identifikuje prisustvo polipa, ako postoji, njegova veličina, lokacija i broj.

Šta se dešava ako cervikalni polipi ne budu uklonjeni?

Mogućnosti lečenja cervikalnih polipa se procenjuju na osnovu ginekoloških pregleda, dijagnostičkih testova i slikovnih tehnika. Kada postoje sumnje, dijagnoza treba da bude potvrđena. Ne zahteva se hitno uklanjanje dijagnoza koje su utvrđene kod svih pacijenata. Na osnovu procene koju vrši ginekolog, benigni polipi koji su otkriveni i koji ne predstavljaju opasnost za pacijentkinju mogu se pratiti tokom određenog vremenskog perioda ili lečiti nekim lekovima. Međutim, polipi koji se smatraju opasnim iz onkološke perspektive, oni koji pokazuju tendenciju rasta ili su određeni kao maligni, treba da budu uklonjeni hirurški, što se naziva operacija uklanjanja endometrijskih polipa. Ako ginekolozi otkriju polipe koji se ne uklone, postoji rizik od razvoja niza problema, uključujući:

  • Povećanje veličine polipa
  • Rizik od malignog razvoja
  • Pogoršanje menstrualnog ciklusa
  • Povećanje bolova i grčeva
  • Problemi sa trudnoćom

Kako se leče cervikalni polipi?

Lečenje endometrijskih polipa obično se procenjuje na osnovu simptoma i stanja pacijenta. Većina polipa ne pokazuje simptome kod pacijenata i može se pratiti dugi niz godina od strane ginekologa. Lekovi se obično ne koriste u ovom procesu. Međutim, ako se polipi ne uklone, to može dovesti do rasta u endometrijskoj oblozi, što može izazvati neregularne menstrualne cikluse. Metode lečenja cervikalnih polipa mogu uključivati sledeće opcije:

  • Hirurško uklanjanje polipa: Ovaj postupak se obično sprovodi ambulantno i polipi se uklanjaju malim instrumentima ili laserom. Nakon operacije, uzorci polipa iz materice obično se šalju na patološki pregled.
  • Lečenje lekovima: Lekovi koji se koriste za lečenje polipa obično su hormonski. Mogu se propisati preparati koji utiču na proizvodnju estrogena.
  • Praćenje i kontrola: Polipi koji ne pokazuju simptome obično se prate od strane ginekologa.

Pozovimo vas

Dozvolite nam da vas nazovemo što je pre moguće u vezi sa pitanjima koja želite da konsultujete.

    Šta su polipi vrata maternice (endometrijalni polipi)?

    Pitajte doktora

      Pitajte Doktora

      2024 Всички правва са защитени

      Šta su polipi vrata maternice (endometrijalni polipi)?

      Pozovimo vas

      Vaš broj telefona:

        Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.

        Back
        Whatsapp
        Viber
        Pozovimo vas
        Pozovite nas

          Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.

            Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.

              Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.

                Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.

                  Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.

                    Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.

                      Ili nas možete kontaktirati na +38733420194.