Test za skrining Downovog sindroma

Test za skrining Downovog sindroma

Šta je Downov sindrom?

 

Downov sindrom (trisomija 21) je genetski poremećaj koji nastaje usled dodatne ili nedostatne deo 21. hromozoma. Djeca sa Downovim sindromom mogu imati blage do ozbiljne intelektualne teškoće, poteškoće u učenju i usporen fizički razvoj. Glavne fizičke karakteristike uključuju koso oko, kratke ruke i noge, kao i poteškoće u govoru. Pored toga, oni su pod povećanim rizikom od srčanih anomalija, refluksa, ponovljenih ušnih infekcija, poremećaja spavanja i bolesti štitaste žlezde. Downov sindrom je genetski poremećaj koji se može otkriti putem skrining testa tokom trudnoće. U populaciji, Downov sindrom se javlja u proseku kod 1 na 800 do 1000 novorođenčadi.

Šta je skrining test?

 

Svi testovi koji se koriste u zajednici za otkrivanje bolesti nazivaju se skrining testovima. Ovi testovi omogućavaju intervenciju pre pojave bolesti ili u njenim ranim fazama. Među osnovnim skrining testovima za zdravlje žena su mamografija za rak dojke i PAPA test za rak grlića materice. Međutim, skrining test nije dijagnostički test. Ako skrining test daje pozitivne ili visoko rizične rezultate, potrebno je da se sprovedu dodatna ispitivanja kako bi se potvrdila dijagnoza. Takvi primeri uključuju uzimanje biopsije sa sumnjivih područja u mamografiji ili biopsiju grlića materice nakon PAPA testa. Ovi testovi se nazivaju "dijagnostički testovi".

Zašto se dijagnostički testovi ne rade unapred?

 

Skrining testovi su jednostavni za primenu, jeftiniji su i manje neprijatni za pacijente. S druge strane, dijagnostički testovi zahtevaju posebne procedure, kao što su biopsije ili amniocenteze, i skuplji su. Na primer, da bi se dijagnostikovao Downov sindrom, mora se obaviti amniocenteza (uzimanje uzorka tečnosti koja okružuje bebu). Ova procedura zahteva iskusnog stručnjaka, ultrazvuk i genetsku laboratoriju za genetsku analizu. Nakon procedure postoji rizik od spontanog pobačaja. Zbog rizika i troškova, dijagnostički testovi se preporučuju samo trudnicama koje su "visokog rizika", što se utvrđuje na osnovu rezultata skrining testova.

Šta su hromozomi?

 

Hromozomi su građevinske jedinice koje čine ono što smo mi i prenose tu informaciju na našu decu. Čovek ima 23 para hromozoma. Jedan od ovih parova su polni hromozomi (XY za muškarce; XX za žene).

Kako se sprovodi skrining za Downov sindrom tokom trudnoće?

 

Izvodi se uzimanje krvi od majke između 10-14 i 16-18 nedelja trudnoće radi sprovođenja skrining biokemijskog testa. Tokom 10-14 nedelje se mere nivoi slobodnog hCG i PAPP-A, dok se između 16-18 nedelje mere nivoi alfa-fetoproteina, slobodnog hCG i estradiola u krvi majke.
Ovi testovi nisu "testovi inteligencije". Kao što znate, testovi inteligencije se sprovode kroz pismene i usmene procene, a ne na osnovu vrednosti krvi. Upotreba termina "test inteligencije" je pogrešna.

Skrining u prvom trimestru

 

Ginekolozi obično dele trudnoću na tri trimestra. Prvi trimestar je prvih 14 nedelja. Tokom 10-14 nedelja, vaš lekar će ultrazvukom izmeriti starost bebe, otkucaje srca i nosnu kost. U ovom trenutku se takođe meri debljina nuchal (NT), koja bi trebala biti normalna. Starost bebe, rezultati NT merenja i krvni testovi (slobodni hCG i PAPP-A) koriste se za procenu rizika.

Skrining u drugom trimestru

 

U drugom trimestru (16-18 nedelja trudnoće) takođe se uzima krv od majke (alfa-fetoprotein, slobodni hCG i estradiol) za sprovođenje testa. Rezultati testa se koriste za procenu rizika.

Kada se sprovodi skrining za Downov sindrom?

Osnovni testovi za dijagnostikovanje Downovog sindroma uključuju invazivne metode, kao što su biopsija horionskih čupica (CVS), amniocenteza i kordocenteza. CVS se sprovodi između 8-12 nedelja trudnoće, gde se uzima uzorak placente (posteljice). Kordocenteza, gde se uzima uzorak krvi iz pupčane vrpce, obično se preferira u kasnijim fazama trudnoće (18-20 nedelja) jer daje brže rezultate.
Osim ovih invazivnih testova, u poslednjim godinama moguće je otkrivanje Downovog sindroma putem analize fetalnih ćelija ili hromozoma u krvi majke.

 

Glavni cilj dijagnostikovanja Downovog sindroma je da se potvrdi dijagnoza pre rođenja bebe i da se porodici pruži dovoljno vremena da donese odluku o prekidu trudnoće. Sa savremenom tehnologijom, beba može preživeti unutar materice do 24 nedelje. Ova metoda je još uvek u razvoju i njena dijagnostička sposobnost je ograničena.

Šta je rizik?

Razgovarali smo o principima skrining testova, šta znači visok i nizak rizik? Skrining testovi nisu dijagnostički testovi. Cilj je sprovesti dijagnostičke testove (analizu hromozoma) i intervencije (amniocentezu) samo za pacijente koji su u "visokom riziku" nakon skrining testova.

Vaši izveštaji mogu pokazati da vaše dete nema Downov sindrom "visok rizik" ili "pozitivan rezultat". Takođe, "nizak rizik" ili "negativan rezultat" ne znači da vaše dete nema Downov sindrom. Ovi skrining postupci otkrivaju 9 od 10 dece sa Downovim sindromom, ali 1 se rađa. Ova statistika se primenjuje na sve centre širom sveta koji sprovode ovu skrining politiku.

Amniocenteza nije skrining test, već dijagnostički test. Njegova visoka cena znači da će biti skupo, i stoga je neophodno razmotriti prednosti i rizike.

Još jedan faktor je procena blizine poziva stručnjaka. Rezultati koje ste dobili su dostupni svima, ali svaka osoba ima svoju priču. Samo svi znaju da su deca jedinstvena i da ih njihovi roditelji trebaju voleti i zagrliti.

2024 Barcha huquqlar himoyalangan.

Test za skrining Downovog sindroma

Sizga qönğiroq qilaylik

Telefon raqamingiz:

    Yoki bizga +90 536 598 37 82 raqamiga qo‘ng‘iroq qilib bog‘lanishingiz mumkin.


    Back
    Whatsapp
    Telegram
    Sizga qönğiroq qilaylik
    Bizga qo'ng'iroq qiling
    Messenger

      Yoki bizga +90 536 598 37 82 raqamiga qo‘ng‘iroq qilib bog‘lanishingiz mumkin.