Bahçeci TV - Kısırlık ve Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Seçimi Neye Göre Yapılır?

Tüp Bebek Tedavisinde Embriyo Seçimi Neye Göre Yapılır?

Op. Dr. Niyazi Emre Turgut

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

Embriyo seçimi kriterleri, tüp bebekte önemlidir. Çünkü tüp bebekte eski zamanlarla karşılaştırıldığında yapmak istediğimiz en önemli şey ikiz-üçüz dediğimiz çoğul gebelikleri engellemektir. Bunu nasıl engelleyebiliyoruz tek embriyo transferi yaparak. Peki tek embriyoyu nasıl seçiyoruz işte bu önemli. Yerleşim şansı en yüksek ve koyduğumuzda büyük ihtimalle sağlıklı bir gebelik olabileceğini düşündüğümüz embriyoyu vermeye çalışıyoruz. Bunu yaparken kullandığımız üç ana şey var Birincisi skorlama sistemleri. Skorlama sistemleri klasik yumurta ve spermin döllendikten sonraki embriyo gelişimini beşinci güne kadar takip ediyoruz, beşinci güne geldiğinde embriyonun kalitesini belirleyen birtakım skorlamalar var. Dış çeperi, iç hücre kitlesi ve genişleme derecesine göre embriyoya verilen bir rakam iki harften oluşan bir kalite skorlama sistemi öncelikle bunu kullanıyorduk. Şimdi buna ek olarak embriyoskop dediğimiz bir yöntem kullanıyoruz. Klasik yöntemde ne yapıyoruz emriyoyu dolaba koyuyoruz her gün dolaptan çıkarıp bir-iki saniye bakıp tekrar dolaba koyuyoruz. Bu şekilde bir günlük takip yapılıyor. Anlık bir görüntüyü görüyorsunuz ve kaydettikten sonra dolaba koyuyorsunuz dolapta embriyo neler yapıyor göremiyorsunuz.

Embriyoskop dediğimiz şeyde ise koyuyorsunuz embriyoyu içeri 20-25 dakikada bir görüntü alan bir sistem var kameradan embriyonuzu izliyor ve o 20-25 dakikada bir alınan görüntüler birleştirildikten sonra mucizevi film ortaya çıkıyor. En başından ilk dölleme anından beşinci gün olana kadar ki bölünme aşamalarını teker teker görüp canlı bir şekilde izleyebiliyorsunuz. Bu şekilde embriyonun doğru zamanda, doğru bir şekilde bölünüp bölünmediğini görüp “İşte bu embriyo iyidir, çünkü bu embriyo çok düzenli bölünüyor.” diye seçim yapmamızı sağlamakta.

Üçüncü yöntem ise, son zamanlarda artık çok sıklıkla kullanıyoruz. Embriyo seçim kriterleri arasında en önemli yere sahip preimplantasyon genetik tanı. Biz, embriyoskopla da izlesek klasik skorlamayla da izlesek “Bir embriyo çok kaliteli.” dediğimizde tamamen onun dış görünüşüne bakıyoruz onun genetiğini asla bilmiyoruz. Tüp bebekle ürettiğimiz her kaliteli embriyo da genetik olarak normal olmayacağına göre o zaman beşinci güne gelmiş kaliteli embriyonun içinden 5-6 tane hücre alıp genetiğinin normal olduğunu saptadığımızda o embriyo bizim için en kaliteli embriyo olmakta. O yüzden, embriyo seçim kriteri eskiden sadece şekilsel, morfolojiye bakılıp yapılan skorlamaydı sonra embriyoskop girdi hayatımıza ve şu anda ise genetik tanı çok büyük önem taşımakta.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  Bahçeci Tüp Bebek Merkezi’nde Mutluluk – Meme Kanserini Yendi Şimdi Hamile

  "Meme kanserini yendim, şimdi 6 aylık gebeyim! Asla vazgeçmeyin!" diyen hastamızın güzel …

  Devamını Oku

  Doğum Gününde Gelen Mutluluk

  Bugün Didem Hanım’ın doğum günü ve bugün en büyük hayalinin gerçek olduğunu …

  Devamını Oku

  En Güzel Haber

  Bazen de şaşkınlık ve mutluluktan konuşamazsınız, tıpkı annemiz gibi! Bahçeci Tüp Bebek …

  Devamını Oku

  Emel Hanım ve Eşinin Hikayesi

  En karanlık gece bile sona erer ve güneş tekrar doğar. Emel Hanım …

  Devamını Oku

  Bahçeci Anneleri ile Anneler Günü “Anne Olunca Anladım ki!”

  Ayla Aktiş Bir kalbin iki ayrı bedende atmasıymış, ANNE olunca anladım. …

  Devamını Oku

  Gebelik Haberini Alan Çiftimizin Mutluluğu

  Bahçeci Ankara ekibimiz, unutulmayacak anlara bir yenisini daha ekledi. Seda Hanım ve …

  Devamını Oku

  Mucizelere İnanın

  Bahçeci’de gördüğüm ilgiye, alakaya o kadar alışmıştım ki benim için her anlamda …

  Devamını Oku

  Mutluluğun Tarifi

  Hastamızın heyecanı ve mutluluğu odaya sığamayınca tüm klinik bu güzel anın şahidi …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Op. Dr. Niyazi Emre Turgut  WhatsApp ile bize ulaşmak için tıklayın
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: