Bahçeci TV - Kısırlık ve Tüp Bebek

Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarında Ne Yapılmalı?

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları ile gelen bir çift, bir kere her şeyden önce çok detaylı değerlendirilmelidir. Bu çerçevede, bu başarısızlığın önce nedenleri ortaya konulmaya çalışılmalı, daha sonra da yeni bir denemede başarıyı artırıcı ne gibi ek yöntemler uygulanabilir, bu değerlendirilmelidir.

Bir tüp bebek tedavisi başarısızlıkla sonuçlandığında başlıca üç şeyi çok dikkatli değerlendirmek lazım bunlardan bir tanesi endometrium dediğimiz rahim, reseptivite, rahmin tutunabilirliği. İkincisi embriyo. Yani rahimde mi problem var embriyoda mı problem var embriyo mu sağlıklı değil. Üçüncüsü de başarılı bir embriyo transferi yapılıp yapılmadığı. Sağlıklı bir embriyoyu, tutunabilir, reseptif bir rahime başarılı bir şekilde verdiğinizde bunun tutulma olasılığı çok yüksektir ama bir tutulmama durumu söz konusu olmuş ise öncelikle rahmi çok dikkatli değerlendirmek lazım bu reseptiviteyi bozan miyom, polip, sineşi gibi bir faktör mü var?

Rahim içerisindeki herhangi bir problem kronik endometrit dediğimiz enfeksiyonlar, rahmin tutunabilirliğini olumsuz etkileyebilir. Bunları detaylı değerlendirmek için başarısızlıkla gelen bir çifte mutlaka iki mümkünse üç boyutlu ultrasonografi ile rahim hem anomalileri açısından hem bu bahsettiğim patolojiler arasından detaylı değerlendirilmelidir. Eğer herhangi bir problem bulunmazsa, o zaman belki reseptiviteyi artırmak için taze yerine dondurulmuş bir siklus yapılabilir belki endometriyal injury dediğimiz, rahim içinin yaralanması siklus öncesinde yapılarak reseptivite artırılabilir. Birçok defa kaliteli embriyo transferi yapılmasına rağmen eğer gebelik olmuyorsa acaba bu rahmin tutunmasında reseptivitede bir problem var mı diye ERA (Endometrial Reseptivity Assay) testi yapılabilir. Bu çerçevede rahim içerisinden alınan örnekte 230’un üzerinde gen ekspresyonlarına bakılarak rahmin reseptif, pre-reseptiv, post-reseptiv dediğimiz tutunabilirlik açısından hangi aşamada olduğu ya da acaba bu rahim hiç tutunabilir özellikte bir rahim değil mi, bu ortaya konabilir. Rahimle ilgili detaylı değerlendirmeyi takiben embriyoya geçilir.

Embriyo sağlığı ve kalitesi ile ilgili bir problem mi var burada tabii ki embriyoyu oluşturan sperm detaylı değerlendirilebilir. İyi, kaliteli bir sperm eldesi yönünde yapılması gerekenler yapılabilir, yumurta çok detaylı değerlendirilebilir ve yumurta kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar yapılabilir. Oluşan embriyolar 5. gün dediğimiz blastosist aşamasına götürülerek içlerinden anormal olanların, iyi gelişmeyenlerin elenmesi sağlanabilir. Hatta günümüzde Array CGH dediğimiz yöntemle tüm kromozomlara bakılarak sağlıklı olan embriyolar seçilebilir. Son olarak sağlıklı, kromozom olarak normal bir embriyo elde edilmiş, reseptivite bütün yönleriyle değerlendirmiş ise başarılı bir embriyo transferi yapıldığında yüksek oranda gebelik beklemek gerekir.

Henüz yorum yapılmamış
  Diğer Yorumlar

  Yorumunuzu Gönderin

  Gebelik Haberini Alan Çiftimizin Mutluluğu

  Bahçeci Ankara ekibimiz, unutulmayacak anlara bir yenisini daha ekledi. Seda Hanım ve …

  Devamını Oku

  Mucizelere İnanın

  Bahçeci’de gördüğüm ilgiye, alakaya o kadar alışmıştım ki benim için her anlamda …

  Devamını Oku

  Mutluluğun Tarifi

  Hastamızın heyecanı ve mutluluğu odaya sığamayınca tüm klinik bu güzel anın şahidi …

  Devamını Oku

  İlk Denememde Hamileyim

  Oraya gittiğimde karşımda doktorlar yoktu hiçbir zaman. Arkadaşlarım vardı, ailem vardı sanki. …

  Devamını Oku

  Emel Hanım ve Eşinin Hikayesi

  En karanlık gece bile sona erer ve güneş tekrar doğar. Emel Hanım …

  Devamını Oku

  4 Yıllık Azmin Sonu Sevgi Kelebeğimiz Derin’imiz

  Biz bütün doğruları, doğru araştırma ve saptamaları Mustafa Bahçeci de gördük. Önce …

  Devamını Oku

  Lideri Olduğum Mucize Ekibim

  Evet özet dedim; ama her anı ilmek ilmek emek dolu sevgi dolu …

  Devamını Oku

  Allah İsteyen Herkese Bu Mutluluğu Yaşatsın

  Doktorumuz gerçekleştirdiği ameliyatla sol over tüpümü bebeğe zarar vermemesi amacıyla aldı. Bu …

  Devamını Oku

  WhatsApp ile bize ulaşmak için tıklayın
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: