Bahçeci TV - Kısırlık ve Tüp Bebek

Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarında Ne Yapılmalı?

Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıklarında Ne Yapılmalı?

Op. Dr. Müstecep Kavrut

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları ile gelen bir çift, bir kere her şeyden önce çok detaylı değerlendirilmelidir. Bu çerçevede, bu başarısızlığın önce nedenleri ortaya konulmaya çalışılmalı, daha sonra da yeni bir denemede başarıyı artırıcı ne gibi ek yöntemler uygulanabilir, bu değerlendirilmelidir.

Bir tüp bebek tedavisi başarısızlıkla sonuçlandığında başlıca üç şeyi çok dikkatli değerlendirmek lazım bunlardan bir tanesi endometrium dediğimiz rahim, reseptivite, rahmin tutunabilirliği. İkincisi embriyo. Yani rahimde mi problem var embriyoda mı problem var embriyo mu sağlıklı değil. Üçüncüsü de başarılı bir embriyo transferi yapılıp yapılmadığı. Sağlıklı bir embriyoyu, tutunabilir, reseptif bir rahime başarılı bir şekilde verdiğinizde bunun tutulma olasılığı çok yüksektir ama bir tutulmama durumu söz konusu olmuş ise öncelikle rahmi çok dikkatli değerlendirmek lazım bu reseptiviteyi bozan miyom, polip, sineşi gibi bir faktör mü var?

Rahim içerisindeki herhangi bir problem kronik endometrit dediğimiz enfeksiyonlar, rahmin tutunabilirliğini olumsuz etkileyebilir. Bunları detaylı değerlendirmek için başarısızlıkla gelen bir çifte mutlaka iki mümkünse üç boyutlu ultrasonografi ile rahim hem anomalileri açısından hem bu bahsettiğim patolojiler arasından detaylı değerlendirilmelidir. Eğer herhangi bir problem bulunmazsa, o zaman belki reseptiviteyi artırmak için taze yerine dondurulmuş bir siklus yapılabilir belki endometriyal injury dediğimiz, rahim içinin yaralanması siklus öncesinde yapılarak reseptivite artırılabilir. Birçok defa kaliteli embriyo transferi yapılmasına rağmen eğer gebelik olmuyorsa acaba bu rahmin tutunmasında reseptivitede bir problem var mı diye ERA (Endometrial Reseptivity Assay) testi yapılabilir. Bu çerçevede rahim içerisinden alınan örnekte 230’un üzerinde gen ekspresyonlarına bakılarak rahmin reseptif, pre-reseptiv, post-reseptiv dediğimiz tutunabilirlik açısından hangi aşamada olduğu ya da acaba bu rahim hiç tutunabilir özellikte bir rahim değil mi, bu ortaya konabilir. Rahimle ilgili detaylı değerlendirmeyi takiben embriyoya geçilir.

Embriyo sağlığı ve kalitesi ile ilgili bir problem mi var burada tabii ki embriyoyu oluşturan sperm detaylı değerlendirilebilir. İyi, kaliteli bir sperm eldesi yönünde yapılması gerekenler yapılabilir, yumurta çok detaylı değerlendirilebilir ve yumurta kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar yapılabilir. Oluşan embriyolar 5. gün dediğimiz blastosist aşamasına götürülerek içlerinden anormal olanların, iyi gelişmeyenlerin elenmesi sağlanabilir. Hatta günümüzde Array CGH dediğimiz yöntemle tüm kromozomlara bakılarak sağlıklı olan embriyolar seçilebilir. Son olarak sağlıklı, kromozom olarak normal bir embriyo elde edilmiş, reseptivite bütün yönleriyle değerlendirmiş ise başarılı bir embriyo transferi yapıldığında yüksek oranda gebelik beklemek gerekir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ailemize Bir Bahçeci Annesi Daha Katıldı

  Gamze Hanım, senelerdir beklediği mucizesine kavuşacak. Darısı tüm bekleyenlerin başına! …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Bebeğimiz Kime Benziyor?

  Erken menopoz tanısı ise merkezimize başvuran 37 yaşındaki annemizden elde edilebilen tek …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ben Anne Olacağım!

  39 yaşındaki Leman Hanım’a merkezimizdeki ilk denemede güzel haberi verdik. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Hep Kalbimizdesin Bora Cengiz!

  6 yıl önce dünyaya gelmesine vesile olduğunuz bebeğimiz Mete’nin annesi bugün bizlerle …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Aşkla Her Şey Mümkün

  Çiftimizin de dediği gibi “Aşkla her şey mümkün!” …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – İkiz Mucizelerimiz

  “Annelik fedakarlık… Bizim fedakarlığımız diğer kadınlardan biraz daha önce başlıyor.” Annemizin bu …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Baba Olma Sevinci

  Başka merkezlerdeki 6 başarısız denemeden sonra merkezimizdeki ilk denemede baba olacağını öğrenen …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Op. Dr. Müstecep Kavrut


  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: