Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Dr. Necati Fındıklı – 11 Ocak 2019

Instagram Canlı Yayın – Dr. Necati Fındıklı – 11 Ocak 2019

Dr. Necati Fındıklı

Bilimsel Direktör

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

Embriyoloji kısmı çok geniş sorumlulukları olan bir alan ve tüm bu sorumlukların sonunda ürettiğimiz ürünler bebeğe dönüşüyor işlemler yapılmadan önce detaylı bir hazırlık süreçleri vardır. Embriyo denilen sperm, yumurta dediğimiz kavramlar özel ortamlarda, özel cihazlarda çok özel sıvılar içerisinde alınan işlenen ve büyütülen hücre gruplarıdır. Bunlar dolayısıyla işlem öncesinde embriyoların, spermlerin, yumurtaların en iyi şekilde muhafaza edilmesi ve hem canlılıklarını hem de fonksiyonlarını korumak için ortamın son derece titiz olarak değerlendirilmesi ve kontrol edilmesi gerekiyor.

S: Embriyonun ilerlememesinin sebebi yumurta mı sperm mi oluyor?

C: Döllenme aşamasından yaklaşık 3 günlük gelişimi sürecini tamamlayan embriyoda daha çok gelişim kriterimiz yumurtadır. Yumurta eğer kaliteliyse, yumurta beklenen olgunluk düzeyine ulaşmışsa, iyi bir embriyo üretme kapasitesine sahipse 3. güne kadar gayet güzel bir bölünme aşaması görürüz. Ama bu embriyonun sonuna kadar iyi gelişeceği anlamına gelmiyor, genellikle spermden gelen genetik yapı kendini 3 günden sonra daha net olarak gösterebiliyor. Eğer sperm kaliteniz düşükse, hasar yüksekse ya da taşıdığı genetik yapıda bozukluk yüksekse 3. Güne kadar oldukça iyi gelişen bir embriyo 3. günden sonra gelişiminin yavaşlayabildigini bazen duraksadığını hatta gelişimini durdurduğunu da görebiliyoruz. Daha çok düşük sperm kalitesine sahip çiftlerde, erkeklerde embriyolarda 3. Günden sonra dramatik diyebileceğimiz embriyo elemesi görülebilir yine de 5. güne kadar gidebilen iyi kalite blastosist olan embriyolarda iyi bir gebelik oranı sağlayabiliyoruz. 3. güne kadar gelişim yumurtanın kontrolünde 3. günden sonra sperminde devreye girmesiyle birlikte kontrolü ikisi de devralıyor.

S: Siz hangi aşamada genetik ayıklama şart diyorsunuz?

C: Biz embriyologlar dışarıdan dış görünüşüne göre gözlüyoruz embriyonun beklenen şekilde gelişiyor olması, genetik olarak da sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Özellikle ileri yaş dediğimiz 38 yaşının ve üzeri bayanlarda yumurtanın özellikle embriyoya yüksek oranda genetik bozukluk getirdiğini biliyoruz tabi bunun bir kısmı spermden geliyor ama önemli olan embriyoda belli bir yaşın üzerinde kromozom bozukluklarını görebilmemiz bu durumlarda eğer doktorlarınız üretilen embriyolardaki kromozom bozukluğu artışını bir risk olarak kabul ediyorlarsa tedavide o zaman embriyolarda kromozom düzeyinde bir genetik ayıklamayı öneriyorlar. Tüp bebek tedavisinde tedaviye önerilen her ek uygulama, her ek test, her ek tedavi yöntemi tedaviye küçükte olsa bir risk ve maliyet artışı getirebilir dolayısıyla her ek tedavi gebelik sağlayacak, artış sağlayacak diye bir durum söz konusu değil önemli olan doktorunuzun gerçekleştirdiği gözlem, tetkik ve analizleri sonucunda doğru tedavi yaklaşımlarını belirleyebilmesi yani genetik tarama her çift için geçerli değil tekrarlayan gebelik kayıplarında embriyoların taşıdığı genetik bozuklukların önemi büyüktür ama bu her gebelik kaybı olan çiftte tek başına kromozom bozukluğu olduğu anlamına gelmez rahim kaynaklı bir takım patolojiler salt tekrarlayan gebelik kaybı oluşturabilir ya da bir hormonal düzensizlik veya başka bir takım faktörler siz bu faktörleri detaylı incelememişseniz sadece embriyoların genetik yapı bozukluğuna odaklanıp genetik tarama önermeniz, yapmanız sorunu çözmez. Doğru çifte doğru tedavi üretmek gerekir.

S: Laboratuvarda embriyolara protein katkısı yapmak mümkün mü?

C: Embriyoların kültür ortamları dediğimiz, embriyoların içinde büyüdüğü sıvıları dışarıdan ticari olarak alıp kullanıyoruz, özel bir süreçten geçen sıvılar bunlar yaklaşık 7-8 farklı firma bunu üretir sizler de kliniğinizde geçmişteki tecrübelerinize göre ya da güncel olarak yaptığınız karşılaştırmalara göre gebelik beklentisi en yüksek ya da size göre başarı sağlama şansı en yüksek sıvıyı seçerek kullanırsınız bu sıvıların içinde zaten belli oranlarda protein katkıları vardır. Çoğunlukla bu protein katkısı eklenmiş olarak size bu sıvılar gelir geçmiş yıllarda daha çok dışarıda bizlerin eklemesini tercih ederken artık bu ekleme kısmı ticari olarak da bir paket olarak sunuluyor bence en doğrusu bu çünkü bu sıvının hazırlığı o kadar önemli ki sizin kullandığınız sıvıların ayarlarında çok küçük kaymalar bile embriyo gelişimini değiştirebilir hem de sizin beklediğiniz gebelik başarınızın değiştirebilir. Protein katkısı bizlere standart olarak gelebilir biz de o şekilde mediumları kullanabiliriz.

S: Aynı hastanın farklı merkezlere gidip oluşan embriyo kalitesini değişmesi embriyologa mı bağlı?

C: Bir kısmı embriyologa bağlı zaten beklediğimiz bir şey ama her tedavi başlı başına ayrı bir çalışmadır sizlerin aynı merkezde dahi yapsanız farklı dönemlerde uygulanan tedavilerde gerek aynı ilaçlar verilsin doktor aynı protokolleri uygulasın tedavi de ürettiğiniz yumurtalar, spermler farklılık gösterir bu farklı yumurta ve spermlerle biz farklı embriyolar üretiriz. Embriyologun performansı, deneyimi ve o süreçteki yaşadıkları tedaviyi etkileme şansına sahip ama süreci bütün olarak incelemeniz en doğrusu farklı merkezlerde tedavi birbirinden tamamen çok farklı bir şekilde ilerleyebilir bir merkezde üretilen embriyo kalitesi çok düşük gibi değerlendirmişken diğerinde 5. güne giden çok yüksek sayıda güzel kaliteli blastosistler de elde edilebilir. Ama embriyologun katkısı azımsanmayacak kadar büyüktür.

S: Translokasyon olan hastaların tedavi süreçleri nasıl oluyor?

C: Hepimizin taşıdığı bir genetik yapımız var. Genetik şifrelerimiz bizim kromozom dediğimiz paketler halinde her hücremizde gizlenmiş durumda, Translokasyon dediğimiz konu klasörlerin arasındaki sayfaların yer değiştirmesi konusudur. Genellikle bu kromozom düzeyinde olan bir durum anne ve babamızdan alıyoruz yine düşük bir oranda daha 1 hücreli canlıyken oluşmuş olabilen genetik yapı bozukluğu da olabilir ama daha çok biz bunu anne ya da babamızdan alıyoruz öyle taşıyoruz bu cilt değişimi genetik yapı değişimi aslında bizim bünyemizde dramatik bir problem yaratmıyor Translokasyon taşıyıcısı olduğu bilinen bireyler bilme durumuna kadar gayet güzel bir hayat yaşayabiliyor herhangi bir sağlık problemi oluşturmadığını biliyoruz o aşamada dengeli olduğu için ama Translokasyon tespiti yapılabiliyorsa basit bir karyotip analizi ile bunu yapmak mümkündür. Bu analizi yaptığınızda siz sizin üreteceğiniz ya da üretmekte olduğunuz yumurta ya da spermler kadın ya da erkeğin taşıyıcılığına göre değişir spermler de yumurtalar da büyük oranda genetik yapı bozuklukları oluşma riski vardır.

S: Sperm hasarında siz omega gibi vitaminler öneriyor musunuz? Laboratuvardaki deneyimleriniz DNA hasarı olan hastalarda vitamin kullananların düzeldiğine işaret midir?

C: Sperm DNA hasarının ne şekilde düzelip düzelemediğini net olarak bilebildiğimiz bir protokolümüz yok spermde pek çok faktör DNA hasarı oluşturabiliyor bazı erkeklerde bu hasarın kalıcı olduğunu görebiliyorsunuz yani siz farklı dönemlerde bu bireye sperm DNA hasar testi yaptığınızda yüksek oranda hep bu hasarın var olduğunu görebilirsiniz.
Genetik belki bazı faktörlere bağlı hasar mevcudiyetidir. Bu bazı erkeklerde yaşadığı ortamla alakalı dönemsel olarak bir hasar artışı söz konusu olabilir eğer bu hasar artışı dönemsel ise sperm üretimi yaklaşık 60-70 gün civarı sürdüğü için siz bu dönemde tedavi öncesi ek bir vitamin takviyesiyle bu hasarınızı azaltabilirsiniz aslında omega 3 gibi, koenzim Q10 gibi ya da diğer destek vitamin katkılarıyla spermin DNA hasarını azaltmamız mümkün ama kime, ne kadar, ne şekilde olabileceği konusunda dünyada henüz oluşmuş bir konsensüs yok destek tedavilerinin zararı da yok dolayısıyla tedavilerde ya da tüp bebek tedavisi öncesinde pek çok doktor arkadaşım bu tip destek tedavileri verdiğini biliyoruz zararı olmadığını şuan için yorumlamamız mümkün bazı bireylerde bu süreçte antioksidan seviyesinde düşüklük varsa ya da o süreçteki metabolik faaliyetlerde eksik faktörün mevcudiyeti varsa siz bunu dışarıdan da tamamlayabiliyor iseniz bu tip uygulamalar ya da katkılarla tabii ki spermdeki DNA hasarını azaltmanızda mümkün olacaktır.

S: Anne rahminden sıvı alınarak laboratuvarda kullandığınız sıvı ile karışım yapıp embriyonun ana rahmindeymiş gibi hissetmesi gibi bir teknoloji var mı?

C: Geçmiş yıllarda embriyoları nasıl bir ortamda büyütmemiz gerekiyor bu sorunun cevabını çok net olarak bilmiyorken yapılan çalışmalar endometrial co-kültür olarak geçti litaratüre yani annenin karnından küçük bir doku parça alıp onu laboratuvarda çoğaltıp bu doku parçasından salgılanan ek bulma faktörleri ile ortam yaratıp o ürettiğiniz embriyoyu da bu ortamı içine koyduğunuz da sanki anne rahmindeymiş gibi davranmasını sağlamaya çalışıyorduk o zamanlar embriyonun neye ihtiyacı olduğunu anneden ne alması gerektiğini ne almaması gerektiğini bilmiyorduk şimdi artık bulunduğumuz zamanda, düzeyde bu konuda çok daha bilgimiz var geçmiş yıllara göre dolayısıyla bu tip tedavilerin klasik tüp bebek tedavi yöntemlerinde pek bir katkı sağlamadığını da şu anda net olarak görüyoruz. Bu kültür bize göre daha eski bir teknoloji kaldı. Bazı kadınlarda aslında gebelik oluşmamasının sebebi rahim ortamındaki düzensizlikler rahim dışarıda ultrason altında sanki hiçbir problemi yokmuş gibi değerlendirilebilir ama biz rahimin çok detayını bilmiyoruz rahimin içinde bulunduğu ortam mikro çevre ve embriyonun rahime geldiği zaman ki karşılaşacağı mikro çevre bazen tutunmasına gelişmesine engel bir yapıda da olabilir.

S: Genetiği sağlam gelen tek embriyomuz var, ikiz olma şansı genetik ayıklama olan embriyolarda daha mı yüksek?

C: İkiz olma şansı tüp bebek tedavilerinde teknik olarak doğal gebeliklerde ve tüp bebek tedavilerinde tek embriyo transferi yapıyorsanız sizin yüksek oranda %98’ in üzerinde tekiz gebelik elde etme durumunuz var doğada da tüp bebek tedavilerinde siz tek embriyo nakli yapsanız bile o embriyo rahime tutunma aşamasında ikiye bölünerek tek yumurta ikizi oluşturabilir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda genetik inceleme yaptığınız embriyolara müdahale de edildiği için hücre almak için çünkü siz bu embriyolara dış müdahale yaptığınız için modifikasyonlar açıklıklar biraz daha artmış derece de tek yumurta ikizini tetikliyormuş gibi gözüküyor. Bu oranlar bizim bindelik olarak ifade ettiğimiz artışlardır. Tek embriyo transferi yapıyorsanız sizin tekiz gebelik ihtimaliniz zaten beklenen ihtimaldir.

S: Azospermi hastalarında aşılama öneriyor musunuz azospermi hastalarının ameliyatla alınan spermlerinin kaliteli olma şansı nedir?

C: Azospermi demek, menide sperm olmaması demek meni de sperm yoksa doğal yolla gebelik oluşamaz böyle bir ihtimal söz konusu değildir. Bu tip hastalarda sperm elde etme yönteminiz testisten ameliyatla sperm elde etme yöntemidir. Mikro-tese dediğimiz yöntem bu yöntemlerle elde edilen spermlerde hareketsiz spermlerdir sağlık olarak ejakulat spermi ile kıyaslandığında belirgin dramatik farklılıklar yoktur. Ama hareketlilik çok beklenmediği için bu spermlerde sizin bu spermlerle aşılama yapmanız işin doğasına aykırıdır. Mikro enjeksiyon yöntemi bizim tercih ettiğimiz geçerli yöntemdir.

S: Siz senelerdir deneyimlediginiz kadarıyla en şanslı grup polikistik over hastaları mı doktorlar hep şanslınız diyor fakat neden tutmuyor?

C: Polikisitk over demek çok yumurta üreten yumurtalık demektir. Farklı hormonal düzensizlikler mevcut polikistik yumurtalıklarda çok yumurta üretebildikleri için insanlar bunu şanslı olarak değerlendiriyor. Ama bunu ne kadar fazla yumurta o kadar gebelik başarısı olarak değerlendirmeyelim bazen çok yumurta almakta bize ok fayda getirmiyor aynı hormon etkisiyle çok daha fazla yumurta elde ediyorsanız o üretilen yumurtaların kaliteleri de birbirinden farklı olabiliyor burada önemli olan doktorunuzun sizi uygun şekilde tedaviye hazırlaması ve tedavi planlamasıdır polikistik yumurtalığı olan kişilerde de doğru tedaviyle iyi gebelikler elde edebiliyoruz.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Bayram Şekeri Tadında Bir Mucize

  Bayram şekeri tadındaki mucize haberimizi anne babamıza verdik! …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ailemizin Yeni Üyesi

  Aile olmak en özel anları paylaşmak demek! Aysel hemşiremizin bebeğinin doğumunu Burçak …

  Devamını Oku

  20 Yıllık Evlat Özlemi Bahçeci’de Son Buldu.

  20 yıllık çocuk isteği, başka merkezlerde 4 başarısız tüp bebek denemesi, merkezimizde …

  Devamını Oku

  Adım Adım Mutluluk

  Mutluluğu tarif etmek için kelimelere gerek yok, gözlerdeki ışık her şeyi anlatıyor. …

  Devamını Oku

  20 Yıl Sonra Bahçeci’de Gerçekleşen Mucize

  20 yıldır çocuk sahibi olmak isteyen hastamıza Mustafa hocamız ilk denemede güzel …

  Devamını Oku

  13. Yılda Gelen Mucize Deniz

  Bizi en iyi anlatan sizlersiniz. Birlik olup hep mutlu son için mücadele …

  Devamını Oku

  CD56 Testi ile 12 Yıllık Özlem Sona Erdi!

  Çiftimiz 12 yıldır çocuk özlemi çekiyordu. Buket Hanım daha önce 2 başarısız …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Dr. Necati Fındıklı


  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: