Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayını – Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu – 04 Eylül 2018

Instagram Canlı Yayını – Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu – 04 Eylül 2018

Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu

Üroloji Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Varikosel ameliyatı nedir?

C: Testislerin etrafında olan damarların daha fazla olmasıdır. Her 5 erkekten 1 tanesinde buna rastlıyoruz. Bu erkeklerin yaklaşık %50’sinde sperm parametrelerinde bozukluk ortaya çıkabiliyor. Bu kişilerin testislerinin etrafındaki damarları bağlıyoruz. Böylece testislerin sağlıklı spermler üretmesini sağlıyoruz. Bu ameliyattan sonra testislerin iyileşmesi 3-6 ay zaman alabiliyor. Her varikosel ameliyat edilmez. Damarlar gözle görülebiliyorsa ve sperm parametrelerinde bozukluk yapılıyorsa onlar ameliyat edilmelidir.

S: Azospermi nedir? Donmuş sperm çözülürken sorun olur mu?

C: Azorspermi, yaşam şartları, baba olma yaşının ertelenmesi, hava kirliliği bu durumun artmasına neden oldu. İki nedenle olur. Tıkanıklığa bağlı olan ve olmayan azospermi diye ayrılır. Böyle durumlarda TESE veya TESA ameliyatları yapılır. Bu işlemler basit ve kolaydır. Genellikle bizler Tese işlemini tercih ediyoruz. Tese işleminde, testis açılarak mikroskop kullanarak testis içerisindeki sperm üretimindeki alanlarından sperm dokuları alıyoruz. Dondurulmuş spermlerin kalitesi çok önemlidir. Sağlıklı sperm sağlıklı vücutta bulunur. Kalite bozukluğu varsa aynı spermle tedavi yapmak doğru değildir.

S: Kök hücre tedavileri ne aşamadır?

C: Kök hücre, başka hücrelere dönüşebilen hücrelerin kullanılmasıyla yapılan tedavilerdir. Kök hücreler uygun ortamlar sağlandığında sinir, göz, karaciğer hücresine dönüşebilirler. 2016 yılında Japonya’da yapılan kök hücre çalışmalarında bilim adamları fare derilerinden temin ettikleri hücrelerden yumurta ve sperm hücresi üretildi. Bu çalışma sonrasında sağlıklı yavru fare elde edilebildi. Bu durum ilerleyen zamanlarda insanlar içinde yapılabilir.

S: Tese ameliyatının normal sperm vermekten farkı nedir?

C: Amerika’da yapılan çalışmalarda testislerden alınan spermin, meniden alınan spermlerden daha kaliteli olduğuna dair bazı yayınlar oldu ama bunun tam tersi de söylendi. 2017 eylül ayında bir Amerikan dergisinde yapılan çalışmada, 2 ya da 5 kere meniden elde edilen spermle yapılan tüp bebekte başarısız olan kişilerin 6. denemelerini yaparken testisten sperm alınarak tüp bebek yapmasının daha şansı arttırdığını ve böylelikle daha başaralı olduklarını kaydetti.

S: Spermin sağlıklı olması için nasıl beslenilmelidir?

C: Sağlık beslenme gereklidir. Sigara içilmemelidir. Sigara şansı her zaman için aşağıya çeker. Balık, et, sakatat beslenmek sperm kalitesinde iyileşmeye yol açar. Yeşil sebze, meyveler, fındık, fıstık, ceviz kuru meyveler tüketilmelidir. Un, şekerli ürünler karbonhidratları tüketilmemelidir. D ve E vitamini çok önemlidir.

S: Sperm sayısı 4 milyonken şuan 0 çıkabilir mi?

C: Olabilir. Spermler 65 ile 72 günlük sürede üretilirler ve kişinin maruz kaldığı toksik madde, bir enfenksiyon veya kimyasal maddeye maruz kalma, sinir stres, sauna alışkanlığı bütün bunlar 65 ile 72 gün boyunca üretim bandında olan tüm spermlere tahribata yol açabilir. Yapılması gerek ise 6 ile 8 hafta bekledikten sonra tekrardan sperm tahlili yapılmalıdır.

S: AZFC delesyonu çözümü var mıdır?

C: Erkeğin Y kromozumunun ucunda olan bir bölgedir. Bu bölgede eğer bir silinme varsa bu hastaların sperm çıkarma durumu oldukça düşüktür. AZF’nin 3 tipi vardır. ABC, A’da %100 sperm bulunamıyor. AZFC delesyonu olanlarda % 40-50 oranına kadar sperm bulunabiliyor. AZFC’nin tedavisi yoktur. Genetik bozukluklar olduğu için tedavisi yoktur.

S: SGK anlaşmalı merkezinizde çalışıyor musunuz?

C: Hem Bahçeci Fulya hem de Bahçeci Umut tüp bebek merkezinde görev yapıyorum. Bahçeci Umut tüp bebek merkezinde SGK geçerlidir.

S: Embriyo’da cinsiyeti sperm mi belirliyor?

C: Sperm belirliyor. Kadınlarda 46 kromozom bulunur ve iki tane cinsiyet kromozomu vardır bu XX’tir. Erkekte 46 kromozom vardır ancak bu XY’dir. Eğer erkeğin spermi X kromozumunu taşırsa o zaman bebek kız olur eğer Y kromozomu taşırsa bebek erkek bebek olur.

S: Şeker hastalığı erkeklerde sperm sayısı etkilenir mi?

C: Bu hastalık sperm hücrelerini olumsuz etkiler. Özellikle şeker hastalarının tedavi öncesi şeker kontrolünün yapılması gerekir.

S: Azorspermi hastasıyım, menide 2 3 adet sperm var. Bu spermleri dondurabilir miyiz?

C: Bunu çok tercih etmiyoruz. Çünkü spermi çözerken o spermleri bulamayabiliyoruz. Bu konuda önerim, hormonlarda bozukluk varsa tedavi edilmesi sperm sayısını arttırılması sigara varsa bırakılması ve sonrası dondurulmasıdır.

S: Askerlik ya da ağır spor varikoseli etkiler mi?

C: Etkilemez, ancak testis etrafındaki genişlemiş damarlar ağır sporlarda ve askerlikte daha da genişler ve ağrı yapabilir.

S: Tese ameliyatı oldum sperm bulunamadı sperm matit çıktı ne yapabilirim?

C: Bu hastamız bir sonraki denemesinde bazı hormonlar kullanarak veya da bazı destek tedavileri alarak tekrardan Tese ameliyatı olabilir. Yaklaşık %60 oranla sağlıklı sperm hücresine rastlanabilir.

S: Meni miktarı sperm hareketliliğini veya sayısını belirler mi?

C: Belirlemez. Fakat kişide meni azlığı varsa bu araştırılmalıdır.

S: Erkeklerde menopoz gibi bir sorun olur mu spermleri kaç yaşında biter?

C: Erkeklerin teorik olarak ömür boyu sperm hücreleri üretebileceğini ancak kalitesinin düşük olarak olabileceğini gördük. Erkeklerde testesteron seviyesi 30’lu yaşlardan sonra düşer. Dikkat eksikliliği, kas kemik kitlesinde azalma, şeker, kolesteron seviyelerinde yükselme ve cinsel fonksiyonlarda bozukluk olarak ortaya çıkabilir.

S: Kaliteli sperm kaç milyonun üzerinde olur? Tüp bebek tedavisine karar vermek için en az kaç olması gerekir?

C: Dünya Sağlık Örgütünün 2010 yılında yayınlamış olduğu sperm analizi kılavuzuna göre, erkeklerde sperm örnegi alındığında 3 parametreye bakılıyor. 1 sperm sayısı bu sayının mililitrede 15 milyonun altında olmaması gerekiyor , 2 sperm hareketi, hareketli sperm yüzdesinin % 32’nin altında olmaması gerekiyor, 3 sperm şekli normal şekli olan sperm yüzdesinin %4’ün üzerinde olması gerekiyor. Bunlar bir erkekte sağlıklıysa bu kişilere tüp bebek yapmıyor normal yolla bebek sahibi olmalarını teşvik ediyoruz. Ancak sperm sayısı normal ve 1 senenin üzerinde normal yolla denemelerine ragmen çocuk sahibi olmayan kişilerde tüp bebek tedavisi öneriyoruz.

S: Spermiogram testi yaptıran azospermi çıkan biri sonra tekrar yaptığında sperm çıkar mı?

C: Mutlak suretle azospermi gelen kişi 6-8 hafta sonra tekrardan sperm analizi yaptırmalıdır. Tercihen 2. sperm testisi daha iyi bir merkezde yaptırmalıdır.

S: Sperm hacmi kalitesi ve morfolojisi nasıl arttırılır?

C: Sağlıklı beslenmek, sigaradan, stresten uzak durmakla bunlar arttırılabilir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  Gebelik Haberini Alan Çiftimizin Mutluluğu

  Bahçeci Ankara ekibimiz, unutulmayacak anlara bir yenisini daha ekledi. Seda Hanım ve …

  Devamını Oku

  Mucizelere İnanın

  Bahçeci’de gördüğüm ilgiye, alakaya o kadar alışmıştım ki benim için her anlamda …

  Devamını Oku

  Mutluluğun Tarifi

  Hastamızın heyecanı ve mutluluğu odaya sığamayınca tüm klinik bu güzel anın şahidi …

  Devamını Oku

  İlk Denememde Hamileyim

  Oraya gittiğimde karşımda doktorlar yoktu hiçbir zaman. Arkadaşlarım vardı, ailem vardı sanki. …

  Devamını Oku

  Emel Hanım ve Eşinin Hikayesi

  En karanlık gece bile sona erer ve güneş tekrar doğar. Emel Hanım …

  Devamını Oku

  4 Yıllık Azmin Sonu Sevgi Kelebeğimiz Derin’imiz

  Biz bütün doğruları, doğru araştırma ve saptamaları Mustafa Bahçeci de gördük. Önce …

  Devamını Oku

  Lideri Olduğum Mucize Ekibim

  Evet özet dedim; ama her anı ilmek ilmek emek dolu sevgi dolu …

  Devamını Oku

  Allah İsteyen Herkese Bu Mutluluğu Yaşatsın

  Doktorumuz gerçekleştirdiği ameliyatla sol over tüpümü bebeğe zarar vermemesi amacıyla aldı. Bu …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu  WhatsApp ile bize ulaşmak için tıklayın
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: