Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayını – Op. Dr. Burçak Erzik – 12 Haziran 2018

Instagram Canlı Yayını – Op. Dr. Burçak Erzik – 12 Haziran 2018

Op. Dr. Burçak Erzik

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Rahime çizik atmak tedaviyi etkiler mi?

Rahim üzerinde injuri dediğimiz bir kavram vardır. Tekrarlayan transferlere rağmen gebelik elde edemezsek rahime yaratılan travmanın oradaki iyileşme sürecini ve gebelik oranlarını olumlu etkileyebileceği yönünde yayınlar çıkmıştır. Çok tartışmalı bir konudur, çok net bir cevap vermek zor ama rahime uygulanan her türlü işlem sonrası bu rahim filmi çekmek, histeroskopi, biyopsi alınması ERA CD56 örneklemeleri sonrası gebelik oranlarının artışı bu yaratılan hasara bağlı olduğu düşünülmektedir. Ancak tıbbi olarak kanıta dayalı ispatladığımız ve gebelik oranının arttırdığı yönünde bir düşüncemiz yok. O yüzden çok önerdiğimiz bir tedavi yöntemi değildir. Kişisel bir tedavi programı içerisinde değerlendirilmelidir.

S: Başarısız bir denemesi olmuş hasta ikinci denemeye ne zaman başlamalıdır?

Donmuş embriyo varsa hemen başlanmalı eğer embriyo yoksa kişisel özelliklere göre embriyo kalitesini arttırmak için 2-3 aylık beslenme kilo verme, diyet bunlarla beraber 2 3 aylık dinlenme olabilir. Özellikle yaş problemi olan yumurta rezervi azlığı olan çiftler hiç ara vermeden tekrar denemeler öneriyoruz.

S: CD56 nedir?

Tekrarlayan başarısız denemeler ya da tekrarlayan gebelik kayıplarında rahim içerisinde bir bağışıklık sistemi oluşabileceğini ve
bununda embriyoyu rededebileceğini düşünüyoruz. Bununla ilgili testler yapılabilir, kanda bakabiliriz ya da rahim dokusunda bakabiliriz. Eğer yükseklik varsa bağışıklık sistemini baskılayıcı tedaviler önerilir. Ağızdan kortizon kullanımı, damardan intralipid serum destekleri ya da bağışıklık sistemini baskılayıcı tedaviler olabilir. Genel olarak intralipid serum tedavisini tercih ediyoruz.

S: Dış gebelik tüp bebek tedavilerinde daha çokmuş neden?

Dış gebelik, tüp bebek tedavilerinde daha yüksek oranda görülmez. Tüp bebek tedavilerine başlayan hastalarımıza tüplerinde herhangi bir patolojik durumu var mı diye önceden tedavi edildiği için aslında bizlerin gebeliklerinde daha az oranda rastlanır. Ama rastlanabilir çünkü embriyo dinamik bir yapıya sahiptir. Transfer edildikten sonra oradan hareketle tüplere, rahimin köşe dokusuna ya da rahim ağzına yaklaşarak dış gebeliğe yol açabilir.

S: Rahimde derin perde varsa ne yapılabilir?

Rahimde tepeden aşağı doğru inen yüksek basıklıklar ya da ince bir zar şeklinde perdeler gebeliğin ilerleyen dönemlerinde gebelik kayıplarına yol açabilir. Tedavinin başında mutlaka rahimde anotomik bir problem varsa en başta gidermeyi tercih ediyoruz. Çünkü tüp bebek gebelikleri özellikle çoğul gebelikler açısından da yüksek oranda risk içermektedir. Erken doğumlar, gebelik kayıplarını önlemek amaçlı özellikle septum dediğimiz perde varsa bunun kesilmesi ya da rahim tepesinde yüksek bir açı varsa bunun giderilmesini tercih ediyoruz.

S: Genetik ayıklama uygulanan embriyo transferlerinde başarı oranları kesin midir?

Genetik tarama embriyolar üzerinde kromozomal yapılarının sağlıklı olup olmadığı yönünde taramalardır. Kliniğimizde uygulanan sistem NGS’dir. Embriyo 5. güne kadar takip ediliyor 5. güne ulaşan embriyoların hücrelerinden biyopsiyle örnek alınıp 24 kromozom seti açısından sağlıklı mı kontrol ediliyor ve arkasından transfer ediliyor. Normal embriyolar %100 gebelik oranı sağlamıyor %60 %70 oranında gebelik oranı sağlıyor. Çünkü sadece kromozom yapısı bir embriyonun tutunması için yeterli özellik değildir. Genetik olarak sağlık olan bir embriyo %15 civarında ortalama yaş grubunda oranında bir artı sağlıyor. Normal embriyo, ileri yaş grubu için çok önemlidir.

S: Polikistik over nedir? Mutlaka tüp bebek tedavisi mi uygulanıyor?

Yumurtalıklarda çok sayıda foliküle sahip olan kadınlarda görülen bir sendromdur. Adet düzensizliği tüylenme problemleri cilt problemleri şeker problemleri bu tip durumlarda ilk önce yaşamsal düzenleme, iyi beslenme, iyi hareket etme önemlidir. Eğer erkek eşte problem yoksa tüpler açıksa o zaman yumurta takibi ya da aşılama tedavilerinden destek verilebilir. Eğer bunlarda gebelik oluşmazsa o zaman tüp bebek tedavilerine geçiş yapılabilir. Genel olarak yüksek gebelik oranlarına sahiptir.

S: Hidrosalpenks Nedir?

TÜplerde bir enfeksiyon görülme durumudur. Tüplerde ince kılcalların bozulduğu, içerisinde sıvı salgıların biriktiği ya da enfeksiyonlu tablolalarda hidrosalpenks oluşur. Kadın için tehlikelidir. Dış gebeliğe yol açabilir. Tüpün düğer ucu tıkalıysa özellikle ultrasonda kistik bir yapı olarak gözükür. Aynı zamanda rahim alıcılığının yaklaşık %25 oranında tüp bebek tedavilerinde başarıyı azaltır. Önerdiğimiz hidrosalpenks tüpün alınmasıdır. Eğer cerrahi olarak müdahale olarak alınmayla ilgili sorun olursa o zaman cerrahi olarak rahimle ilişkisi kapatılır. Fakat son dönemlerde yumurtalık kanserlerinin tüpten kaynaklandığını bildiğimiz için tüpün alınması tercihimizdir.

S: Kaliteli embriyoda sperm mi yoksa yumurta mı önemlidir?

Genetik anlamda %50 50 diye düşünüyoruz. Fakat yumurta daha önemlidir. Yumurta spermin bazı defeklerini alıp götürebilir bu yüzden %70 ağırlıklı yumurta diyoruz. Spermde çok önemli çünkü spermde DNA’nın yarısını vermiş oluyor.

S: Yapışıklık için kök hücre tedavisi var mı?

Rahim içerisinde endometrium tabakasındaki yapışıklıklar kök hücre tedavileri bununla ilgili henüz parlak bir sonuç yoktur. Tekrarlayan düşükler, travmatik kürtajlar, rahim içerisinde tüberküloz gibi yapışıkları içeriyor rahim iç tabakası kalınlaşmadığı sürece kadının gebe kalma şansı çok azalıyor ve dış gebelik oranları artıyor. Şuan için netleşmiş bir tedavi yöntemi yok.

S: Yumurta rezervim az embriyolar 3. günden sonra ilerlemiyor ne yapılmalıdır?

İyi embriyo rahime tutunduğu gün 5. 6. gün evresinde tutunuyor o yüzden 5 ya da 6. güne gelemiyorsa o zaman 2. ya da 3. günleriyle baktığımızda bir yol katedilemiyor. Bir embriyo 5. güne geldiğinde de gebe bırakmıyor. Eğer bir çiftin 5. güne yoksa acaba 2. günde de gebelik sağlanabilir mi? Az oranda sağlanabilir. Eğer sürekli tedavi iptale gidiyorsa 2.3. günde kaliteli embriyolar da transfer denenebilir. Yumurta kalitesi, rezervi değişitirilemiyor. Bu durumlarda iyi yaşam koşulları öneriyoruz.

S: Rahim duvarı kalınlaşmıyor histeroskopi oldum ne yapmalıyım?

Bu asherman sendromu ile ilgilidir. Bu konuda henüz net bir tedavi yöntemi yoktur.

S: Tüpler kapalıysa ne olur?

Doğal gebelik şansı yoktur. Yumurta ve sperm tüplerde döllenir sonrasında rahime yerleşir. Bu tür hastalar çocuk sahibi olmak istiyorsa tüp bebek yöntemini tercih etmelilerdir. Tüplerin açılması yönünde cerrahi müdahaleleri önermiyoruz. Her müdahale ileriye dış gebelik riskini arttrır.

S: Tüp bebekte kilo şeker, triod değerleri önemli midir?

Kişinin sağlıklı olması tüp bebekte çok önemlidir. Sağlıklı bir tedavi ve sağlıklı bir doğumun olması için beslenme spor önemlidir. Triod gebeliğin ilk 8 haftasında bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir. Gebe kalmak isteyen her hastanın TSH testini yaptırması gerekir.

S: PGT olumsuz sonuç alınması halinde yapılacak başka bir şey var mıdır?

Şartlar uygunsa denemeye devam edilmelidir. Bu tip durumlarda kişinin tüp bebek tedavisindeki gidişatı önemlidir. Yumurta toplamada kaç tane embriyo genetik teste gönderiyoruz kaç tanesi 5. güne ulaşıyor. Bunlar önemlidir.

S: Aşılama yapılmıyor mu?

Aşılama tedavileri uygulanıyor. Rahim içerisinde yumurtlama sağlandıktan sonra rahim içerisine ince bir kataterle spermin bırakılmasırdır. Gebelik oranları %15 olduğu için bu tedavi biraz daha geri planda oluyor. Sperm rezerv normalse yaş 35 altındaysa aşılama denenebilir. Hasta bazlı aşılama yapılıyor.

S: Miyomlar ya da çikolata kistleri tüp bebek tedavisini etkiler mi?

Etkiler. Özellikle 4 cm miyomlar ya da rahimin iç tabakasına baskı yapan miyomlar olumsuz etkileşme yaparlar. Rahim içerisinde çoklu miyom olduğunda gebelik sırasında gebeliğin sağlıklı ilerlemesini ilerleyecek erken doğumlara yol açabiliyor. Eğer yaş ve yumurtalık rezervi uygunsa önce rahim düzeltilmelidir. Çikolata kistleri büyümü ve yayılma potansiyeline sahiptirler. 5 6 cm üzerine çıkıyorsa ccerrahi müdahale yapılabilir.

S: Erken doğum yapan hasta yeniden erken doğum yapabilir mi?

BU oran diğer kadınlara göre artar. Erken doğuma yol açan bir faktör ikinci gebeliklerde erken doğuma neden olabiliyor. Daha öncesinde detaylı değerlendirme yapmak gerekir. Öncesinde rahim içi yapılar çok önemlidir. Erken doğum riski normal kadınlara oranla bir kat daha yüksektir.

S: Yumurtalar toplanıyor fakat döllenmiyor neden ?

2 ya da 3 deneme yapıldıysa ve her seferinde hiç bir döllenme olmadıysa şuanda yapılacak bir majör tedavi yoktur. Bir şekilde yumurtanın enerji depolarındaki sıkıntılar, genetik problemler yüzünden döllenmiyor olabilir. Erkek faktöründeki ciddi problemlerde neden olabilir.

S: 4 Deneme biokimyasal oldu ne yapmalıyım?

Bu gebelikler kanda gebeliğin oluştuğu tablolardır. Bağışıklık sistemiyle ilgili problemler olabilir. Tekrarlayan düşükler içerisinde denemelerin devam etmesi önerimizdir. Rahimin alıcılığı, genetik problemler bunların hepsinin değerlendirilmesi gerekir. Burada ERA yapılabilir.

S: Tüp bebekte beta değeri kaç olmalıdır?

Bu yaptığınız güne göre değişir. Transferden 12 gün sonra beta değeri istenir. Kişiye göre değişebilir. O yüzden en az en çok diye bir tablo yoktur. Önemli olan yükselişidir.

S: Sebepsiz infertilite nedir?

Açıklanamayan infertilitedir. Kadının yumurtalıkları iyi çalışıyorsa, zamanında yumurtluyorsa yumurtlama sonrası yumurta tüpe geçiş yapabilir tüpten rahime bağlantı açıksa diğer taraftan sperm parametreleri normalse, o zaman sebepsiz infertilite diyoruz.

S: Yumurtalık kanserinde önce yumurta mı dondurmalıyız? Yumurta dondurma başarı oranları nedir?

Kanser olgularında herhangi bir kemoterapi bir tedavi almadan önce yumurta dondurması çok önemlidir. Öncelikle kişinin sağlığı arkasından doğurganlığının korunması gerekmektedir. Kişinin tanısının konulduğu gün çok önemlidir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – AMH Düşüklüğü olan Hastamızın Gebelik Haberi

  Tek yumurtalığa, 0.05 AMH değerine ve kapalı tüplere rağmen ilk denemede anne …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – 19 Yıl Sonra Gelen Mucize

  19 yıllık özlem dolu mücadeleden sonra Nurtane ve Murat Güleç çifti merkezimizdeki …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Mucize Bebek Güvenç

  38 yaşındaki annemizin düşük over rezervi problemi bulunmaktaydı. 3 kez geçirilen histeroskopi …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Adım Adım Mutluluk

  36 yaşında olan hastamız bize başvurduğunda AMH düzeyinin 0.03 olduğunu gördük. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek Böbrek Nakli Geçiren Hastamızın Mutluluğu

  Birçok hastamız gibi Naz Hanım ve eşi de bu aşamalardan geçti ancak …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Tüp Bebek Tedavisinde Sonsuz Mutluluk Gözyaşı

  İtiraf edelim ki siz bu videoları görünce nasıl ağlıyorsanız biz de paylaşmadan …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ailemize Bir Bahçeci Annesi Daha Katıldı

  Gamze Hanım, senelerdir beklediği mucizesine kavuşacak. Darısı tüm bekleyenlerin başına! …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Op. Dr. Burçak Erzik  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: