Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Uzm. Psk. Asena İrem Akın – 30 Kasım 2018

Instagram Canlı Yayın – Uzm. Psk. Asena İrem Akın – 30 Kasım 2018

Uzm. Psk. Asena İrem Akın

Psikolojik Danışmanlık

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Süreç içerisinde her şeyi negatif değerlendirme ile nasıl başa çıkabiliriz?

C: Eğer bir hedef belirliyorsanız ve bu hedef sizin için çok önemliyse tıpkı bebek sahibi olmak gibi sizler için aslında buna ulaşamadığınız noktada yaşadığınız hayal kırıklığı o anda kendinizle ilgili de negatif inançlar oluşturmanıza sebep olabiliyor. Örneğin, tedavinin sonucunda çok umutlanmışken negatifi duymak ben eksik biriyim, çaresi olmayan hastalığım var, yetersiz biriyim gibi inançlar edinmemize neden olabiliyor ve bu inançlar yerleşik hale geldiklerinde o hedef ile ilgili herhangi bir adımınızda o inançlar tekrar tetiklenmeye başlıyor. Tedavi içerisinde eğer geçmiş deneyimlerimiz olumsuzsa hep negatif şeyler düşünülüyor. Biraz daha nesnel bakmamız gerekiyor olaylara hekimim durumum ile ilgili ne söylüyor, tedaviyi götürebilecek yumurtalarım hala var mı, tedavinin gidişatını olumsuz etkileyecek ciddi bir şey var mı yani duygularınızdan çok bilime güvenmeniz gerekiyor.

S: Çevredeki insanlar neden çocuğunuz olmuyor diye soruyor böyle sorular olunca tutacak mı, tutmayacak mı bunları düşünmek insanın elinde olmuyor tek düşündüğüm etrafa ne diyeceğim?

C: Bu sizin için çok özel bir mesele etraf, arkadaşlar, aile birtakım sorularla aslında çocuk sahibi olma yönündeki düşüncenizi de bilir hale gelecekler burada insanların sorularındansa insanların sorularının sizde ne yarattığı daha önemlidir. Yani o soruları aldığımda eğer ben kontrol edemeyeceğim düzeyde huzursuzluk, sıkıntı yaşıyorsam hatta ben onlardan sosyal olarak kendimi geri çekmeye başladıysam burada aslında kendimle ilgili bir şeylere sorgulamam gerekiyor bu benim hassas noktama dokunuyor. Bazı inançlarımız o insanlara sınır koymakta bile bizi zorlayabiliyor ve sınır koyamayabiliyoruz. Burada kendi içimizde nereye dokunuyor sadece çocuk sahibi olmakla ilgili bir yere mi dokunuyor yoksa başka şeylere de mi dokunuyor bu konuyla ilgili bir uzmanın sizin hikayenizi ele alması gerekiyor. O insanları değiştiremezsiniz, sokakta, dışarı çıktığınızda hangi soruyla karşılaşacağınızı değiştiremezsiniz ama o sorulara vereceğiniz tepkileri ve bu sorulara karşılık duygularınızı değiştirebilirsiniz bu duyguları değiştirmekte muhtemelen bir profesyonel destek ile mümkün olacaktır.

S: Tedavi sırasında eş ile kavga etmek, stres olmak tedavimi nasıl etkiler eşim beni anlamıyor?

C: Tedavi sırasında eşinizin sizi anlaması gerçekten size çok büyük destek sağlayıcı bir ortam yaratır. Çünkü bu sizin ortak sorununuz, ortak dili konuşmanız gerekiyor, birbirinizi iyi anlamanız gerekiyor. Tartışmalarımızda bile zedeleyici değil ama iletişimimin daha sağlıklı olduğu platform hazırlamak tedavim açısından daha huzurlu geçirmenizi sağlar ikincil yollardan hem eşiniz ile olan ilişkinizde o iletişimi bozan ne var hem buna çare bulmuş oluruz hem de belki dolaylı yoldan tedavi sürecinde fayda sağlamış oluruz.

S: Doktorlar hiçbir sorunun yok diyor, 5 yıldır çocuğum olmuyor, doktorlar psikolojik diyor, beynim rahat değil ne yapmam gerek?

C: 5 yıldır çocuğunuz olmuyorsa, tedavi görmüyorsanız eğer burada aslında tıbbi bir değerlendirmeden başka bir hekime gitmeniz gerekiyor. Çünkü hiçbir sorun yoksa bile bir yıl boyunca düzenli ilişkiye rağmen çocuğunuz olmuyorsa buna hemen psikolojik demek yerine hekim değişikliği yapıp daha detaylı değerlendirilmeniz gerekir. Çünkü beş yıldır çocuğunuz olmuyorsa buna sadece psikolojik diyemeyebiliriz. Bir grup hastamızda nedeni bilinemeyen kısırlık yaşayan grup o yüzden başka değerlendirmelere açık bulunmanızı önerebiliriz.

S: Sizin kendi sayfanızda takip ediyorum EMDR terapisi ile ilgili paylaşımlarınız var bu yöntemin yarattığı fark nedir?

C: Bu tekniği kliniğimizde yeni uygulamaya başladık. Bu bir psikoterapi yaklaşımı nasıl ki hekiminize gittiğinizde onun da başarı sağlayacağına inandığı bazı yöntemleri varsa bizlerde de böyle ekoller var EMDR tedavisi 80’li yıllarda bulunmuş bir tedavidir. Son yıllarda çok fazla kanıtlandığı için bilimsel olarak da oldukça etkili bir tedavi yöntemi bizde bunu yakın zamanda hastalarımıza uygulamaya başladık. EMDR daha önceki olumsuz tedavilerimizin üzerinizde bıraktığı tramvatik etkilerle çalışıyor. EMDR tedavisi bugünkü yaşadığımız sorunun kaynağını anlamaya çalışıyor yani sizin için söyleyecek olursam gebelik kayıplarınız olmuş ve ardından panik atak başlamış panik atak bir belirtidir biz bunun nedenini anlamaya çalışırız.

S: EDMR tüp bebek stresinde işe yarar mı?

C: Bir danışanım da bu yaklaşık 4 seans bunu çalıştık ve şu anda tamamen korkusunu yenmiş durumda ve kaygısı yok bu bir danışan örneği ama çok etkili bir tedavi yöntemi olduğunu bildiğim için bunun deneyimleyip göreceğiz.

S: Bir falcıya gitmiştim çocuk göremiyorum dedi, üç tüp bebek denemesi ve iki düşükten sonra o falcıyı aklımdan çıkaramıyorum, psikolojimi etkiliyor ne yapacağım?

C: Falcı sizin geçmiş deneyimlerinizle ilgili benzer şeyler söylediği için otomatik olarak bunu aldınız ve gerçek kabul ettiniz muhtemelen lütfen biraz daha bilime inanın, doktorlarınıza inanın.

S: Tedaviye yeni başladım iki gün oldu tedirgin ve gerginim nasıl aşacağım bu durumu biliyorum?

C: Buyurun gelin beraber aşalım hem de çok yeni başındasınız tedavinizin en başında görüşmek her zaman için bol vaktimizin olduğunu söyler bize ne kadar uzun ve sık görüşürsek bu tedirginliğiniz ile o kadar çalışabiliriz.

S: Ailemdekiler eşinde mi problem sende mi tedavide misiniz diyorlar yeni doğum yapan biri olunca foto atıp ben bakınca siliyorlar?

C: Burada eşinizin yaklaşımı çok önemli sizin de yaklaşımınız çok önemli bu sizin özel meseleniz anlıyorum ki çok fazla dahil olmaya çalışıyorlar mutlaka onlara sınır koymanız gerekiyor çocuk sahibi olma konusundaki fikriniz ile ilgili eşinizin de sizin de ortak bir dil kullanmanız gerekiyor. Bence fotoğrafı koyan kişi muhattabınız karşınıza alıp neden böyle bir şey yaptığını sormalısınız. Eğer size karşı kötü niyetle yapmadığını söylerse de anne olmayı istediğinizi ve bu konuyla ilgili problem yaşadığınızı ve bunun sizin ne kadar üzdüğünü ve birinin gebelik haberini almanın ya da birinin bebeğiyle ilgili fotoğraf görmenin ne kadar canını yaktığını açıkça söylemeniz gerekiyor. Bunlara rağmen bunlar oluyorsa başka açılardan engellemeniz gerekiyor ama en başında açık olmanız gerekiyor.

S: Terapileri erkekler ile birlikte mi yapıyorsunuz eşim de ben de fayda görür müyüz?

C: Eğer eşinizde çocuk sahibi olamama konusunda yardım istiyorsa tabi ki gelebilir ikinizle beraber görüşmeler yapabiliriz. Bazı durumlarda tek görüşmeler daha işlevsel olabiliyor.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ailemize Bir Bahçeci Annesi Daha Katıldı

  Gamze Hanım, senelerdir beklediği mucizesine kavuşacak. Darısı tüm bekleyenlerin başına! …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Bebeğimiz Kime Benziyor?

  Erken menopoz tanısı ise merkezimize başvuran 37 yaşındaki annemizden elde edilebilen tek …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ben Anne Olacağım!

  39 yaşındaki Leman Hanım’a merkezimizdeki ilk denemede güzel haberi verdik. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Hep Kalbimizdesin Bora Cengiz!

  6 yıl önce dünyaya gelmesine vesile olduğunuz bebeğimiz Mete’nin annesi bugün bizlerle …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Aşkla Her Şey Mümkün

  Çiftimizin de dediği gibi “Aşkla her şey mümkün!” …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – İkiz Mucizelerimiz

  “Annelik fedakarlık… Bizim fedakarlığımız diğer kadınlardan biraz daha önce başlıyor.” Annemizin bu …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Baba Olma Sevinci

  Başka merkezlerdeki 6 başarısız denemeden sonra merkezimizdeki ilk denemede baba olacağını öğrenen …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Uzm. Psk. Asena İrem Akın


  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: