Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Uzm. Psk. Asena İrem Akın – 21 Temmuz 2017

S: Tüp bebek tedavimi gizliyorum, ayıp buluyorum bunu nasıl yenebilirim?

C: Eğer siz gerçekten içinizde bunun ayıp, yadırganacak bir şey olmadığına inansanız kesinlikle bunu gizleme ihtiyacı duymazsınız. Çünkü artık maalesef ki son zamanlarda tedavi ile çocuk sahibi olan kişi sayısı arttı. Bu artık çok normal bir şey oldu bunu önce kendi içimizde halletmeliyiz ve hazmetmeliyiz.

S: Yalnızca tüp bebekle mi ilgileniyorsunuz bipolar bozukluğum var gelebilir miyim?

C: Bipolar bozukluk daha çok psikiyatrik vakalar içerisine girebilir bipolar bozukluk tedavisinde psikiyatrist yardımı almak gerekebilir. Ama bipolar bozukluk ile yaşamak kısmında tabi ki de destek sağlayabiliriz.

S: Transfer sonrası süreci atlatmak için neler yapabiliriz, nasıl rahat atlatırız?

C: Transfer sonrasında ne yaptığınız, ne düşündüğünüz, zihninizden geçen kaygılar tedavinize hiçbir şekilde etki etmeyecek. 12 ya da 15 günlük bekleyiş sürecini hızlı geçirmeye çalışmak hızlı geçirmek için de kendinize transfere gelmeden önce plan yapmanız gerekiyor. Mümkün olduğu kadar her güne bir aktivite koymalısınız. Örneğin puzzle yapmak istiyorsunuzdur ve erteliyorsunuzdur daha çok sizi rahatlatacak aktiviteler yaparak sizin için uzun olan süreyi mümkün olduğunca hızlı ve çabuk geçirmek.

S: Negatif sonuç alınca bunu nasıl aşıp yeniden denerim?

C: Negatif sonuç almak sizi kaçınılmaz bir yas dönemine sokacaktır. Başarısızlık olabilir, anne-baba olma yetisinin kaybı olabilir ya da eşinizi yitirme algısı olabilir. Belki de sadece dogurganlığınızı yitiriyor gibi düşünebilirsiniz hepsi sizi yas dönemine sokabilir. İlk 2-3 gün muhtemelen telefonları açmak istemeyebilirsiniz, kimseyle konuşmak istemeyebilirsiniz evden dışarı çıkmak istemeyebilirsiniz, hekiminize öfke duyabilirsiniz, kendinize öfke duyabilirsiniz ancak bunlar maksimum 2 hafta sonra ilk günlerdeki gibi hissetmeyeceksiniz. 2 hafta geçtikten sonra hala duygu değişimlerini yaşıyor olursanız mutlaka irtibata geçelim.

S: Tedavi süreci nasıl işleniyor?

C: Eğer ilaç yazılması gerekiyorsa tedavi dışındaki süreçlerde yönlendirme yapabilirim ama tedavi içerisinde gerekmedikçe önermiyoruz. Psikolojik destek almaya geldikten sonra ilk seansta tanışma ve derinlemesine bir değerlendirme yapıyoruz. Beraber sizi yakından tanımak amaçlı ve bu birimden beklentilerinizi anlamaya dönük bir görüşme gerçekleşiyor ilk görüşmede yani çevreyle baş etmek mi istiyorsunuz, tedavi içerisinde zihninizde dolanan olumsuz düşüncelerle daha kolay baş etmek mi istiyorsunuz, transferden sonraki süreçte baş etme stillerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz ya da muayenelerde zorlanıyor musunuz tedavi sürecinde psikolojik destek almanın en olumlu yanı da yaşam kaliteniz düşmeden daha konforlu, daha huzurlu bir süreç geçirmenizi sağlamak.
Erkekler için şunları söyleyebiliriz, erkekliğini yitiriyormuş gibi görmek cinsellikle ilgili problemler ortaya çıkarabiliyor.

S: 3 aydır evliyiz eşim vajinismus hastası ne yapabiliriz?

C: Vajinismus ile baş etmek ve bu problemi ortadan kaldırmak istiyorsanız vajinismus tedavisi yaklaşık 8-10 seans kadar süren ve çoğunlukla çözüme ulaştığımız bir tedavi vajinismus %99 psikoloji kaynaklıdır. Bir kadın doğum uzmanına ve üroloğa giderek ortada bir tıbbi kaynak olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor.

S: Psikolojik desteğe ihtiyacım olup olmadığını nasıl anlarım?

C: Normal kategorisine koyduğumuz değişimler dışında şiddetli düzeyde günlük işlevsel hayatını etkileyen, sizi insanlardan alıkoyan ama yapmanız gereken işi yapmanıza engel olan bir durum varsa tüp bebek tedavisi içinde her geldiğinizde kontrol edemediğiniz düzeyde kaygılar yaşıyorsanız mutlaka görüşmek gerekiyor

Henüz yorum yapılmamış
  Diğer Yorumlar

  Yorumunuzu Gönderin

  Gebelik Haberini Alan Çiftimizin Mutluluğu

  Bahçeci Ankara ekibimiz, unutulmayacak anlara bir yenisini daha ekledi. Seda Hanım ve …

  Devamını Oku

  Mucizelere İnanın

  Bahçeci’de gördüğüm ilgiye, alakaya o kadar alışmıştım ki benim için her anlamda …

  Devamını Oku

  Mutluluğun Tarifi

  Hastamızın heyecanı ve mutluluğu odaya sığamayınca tüm klinik bu güzel anın şahidi …

  Devamını Oku

  İlk Denememde Hamileyim

  Oraya gittiğimde karşımda doktorlar yoktu hiçbir zaman. Arkadaşlarım vardı, ailem vardı sanki. …

  Devamını Oku

  Emel Hanım ve Eşinin Hikayesi

  En karanlık gece bile sona erer ve güneş tekrar doğar. Emel Hanım …

  Devamını Oku

  4 Yıllık Azmin Sonu Sevgi Kelebeğimiz Derin’imiz

  Biz bütün doğruları, doğru araştırma ve saptamaları Mustafa Bahçeci de gördük. Önce …

  Devamını Oku

  Lideri Olduğum Mucize Ekibim

  Evet özet dedim; ama her anı ilmek ilmek emek dolu sevgi dolu …

  Devamını Oku

  Allah İsteyen Herkese Bu Mutluluğu Yaşatsın

  Doktorumuz gerçekleştirdiği ameliyatla sol over tüpümü bebeğe zarar vermemesi amacıyla aldı. Bu …

  Devamını Oku

  WhatsApp ile bize ulaşmak için tıklayın
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: