Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Uzm. Psk. Asena İrem Akın – 10 Ağustos 2017

Instagram Canlı Yayın – Uzm. Psk. Asena İrem Akın – 10 Ağustos 2017

Uzm. Psk. Asena İrem Akın

Psikolojik Danışmanlık

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: İnfertilite ve stres arasında gerçekten bir ilişki var mı? Yaşadığım stres gebelik oluşumunu etkiler mi?

C: Tedavide her zaman stres olur ilk başta bunu kabullenmek gerekir ilişkisine gelecek olursak bununla ilgili yapılan araştırmalar 2 tane hipotez üzerine odaklanılmıştır birisi stres kendi başına infertiliteye sebep olabilir. Ancak gündelik yaşanılan strese bağlanırsa da fayda sağlayan bir faktör olmaz ortada fiziksel anlamda sağlıkla ilgili bir problem varsa ve kişinin yaşadığı stres şiddetliyse tanı alınmış psikolojik rahatsızlık varsa depresyon gibi bunun sağlıkla olan engeli güçlendirir diğer hipotez ise şudur infertilite ve tedavileri beraberinde stresi doğurur tedavi süreci tedavi içinde bir takım engellere takılmak olumsuzluklarla karşılaşmaz psikolojik sıkıntıları beraberinde getirir ve stres sebepten çok bir sonuç haline gelir ve tedavi sürecine engel olabilir.

S: Aile baskısı için ne yapılmalıdır?

C: Aile değiştirebilir bir etken değil ya da çevrede değiştirilmez bununla baş etmenin türlü yolları vardır. Mümkün olduğu kadar çevrenizin ve ailenizin haberi olmadan tedavi yürütülmeye çalışılmalıdır. Eğer her şeye biliyorlarsa ve her şeye hakimlerse ve buna rağmen üzerinize baskı kuruluyorsa tedavi gördüğünüz klinik de ki psikologunuzu ailenizle irtibata geçirebilirsiniz.

S: İlk tüp bebek denemem korkuyorum ne yapmalıyım?

C: Bütün alanlardaki ilk deneyimler gelecekteki deneyimlere hazırlar ilk kez tüp bebek deneyimi olacak hastalara şu önerilir klinikte hekimlerden veya hasta ilişkilerinden veya yardım aldığı psikologdan öncelikle ne gibi işlemlerden geçeceğini mutlaka öğrenmek gerekir.

S: Transfer sonrası nasıl bir psikoloji yol izlenmelidir?

C: Tedavi sonrası transferden sonra en çok gelenler çok kaygılıyım oldu mu olmadı mı diye düşünüyorum gibi söylenmeler olabilir transferden sonra her şey yapılmış olur zamanı nasıl geçireceğiniz önemlidir transfer olmadan önce bir takım aktiviteler oluşturulabilir eve ve dışarıda yapılabilir olsun transfer bittikten sonra bir güm nü saplantı olarak düşünün ve sadece o gün olacak şeyleri göz önüne getirin.

S: Erkekler bütün sorunun kendilerinde olduğunu öğrenince erkekliklerini yitirmiş gibi hissediyorlar bununla nasıl başa çıkılabilir?

C: Sorun kendinizde olunca bunu bir eksiklik olarak görmemeliyiz. İnfertilite durumunun nasıl algılandığı çok önemlidir tedavi gördüğünüz hastanede psikologlara önerebilirsiniz.

S: Negatif sonuç aldım, tekrar başlamaya korkuyorum ne yapmalıyım?

C: Bazı zamanlarda bu mümkün olmayabiliyor zaman kaybına yol açabilir bir çok hayali bir çok beklentiyi ve çocuğunuzu kaybetmiş gibi oluyorsunuz. Onun için önemli olan, bunun yasını olduğu gibi yaşamak ve çok fazla strese girmemeye çalışmak biraz daha fayda sağlar olması gerektiği gibi yaşmak ve Daha sonrasında diğer tedavilere yönelmek gerekir.

S: Ailemde bipolar hastalığı var bebeğe geçme riski var mı psikolojik bozukluklar genetik olabiliyor mu?

C: Bipolar bozukluk var diye çoğunuza geçecek diye bir şey yoktur. Genetik yatkınlık çocuğa geçse bile hayatındaki deneyimler bunu ortaya çıkarmaz onun için net bir şey söylenmez ama genetik yatkınlık ve belirli yaklaşımlar vardır dolayısıyla net bir şey yoktur.

S: 5 başarısız tüp bebek denememden sonra ağır depresyona girdim. 6. denemeye cesaretim yok çocuğum olmayacağını kabul etmem mi gerekir?

C: Hem yaş olarak hem de tedavi olarak anne olma yetkisini hala taşıyor musunuz yoksa doktorunuz bu işin artık sonuna geldik mi dedi. Bu önemlidir. Bu yüzden bu motivasyonu bu cesareti toplamak biraz zaman alır ve tek başına yapabileceğiniz bir şey değildir. Bununla ilgili profesyonel yardım almak size çok fayda sağlayacaktır.

S: Zihnimden sürekli bu defada olmayacak düşüncesi geçiyor ne yapmalıyım?

C: Duyguların ve davranışları belirleyen şey olaylar değil aslında onlara yüklenen anlamlardır. Belirli bir deneyimler yaşanınca onlara dönük belirli yaklaşımlar ve olgular oluşur ve bunlar başarısız deneyimler olduğu için tekrar tedaviye başlandığında içten gelen tekrar olacak mı diye sorular geçer ve bunlar kaygıya neden olur.

S: Panik atak yaşayan birisi hamile kalabilir mi?

C: Panik atak gebeliğe engel olabilecek bir şey değildir. Panik atak gebelik süresince yaşanılabilecek duygusal değişimlerde hamileliği zorlaştırabilir ama panik atak psikolojik destek ile tamamen ortadan kaldırabilecek bir hastalıktır.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Adım Adım Mutluluk

  36 yaşında olan hastamız bize başvurduğunda AMH düzeyinin 0.03 olduğunu gördük. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek Böbrek Nakli Geçiren Hastamızın Mutluluğu

  Birçok hastamız gibi Naz Hanım ve eşi de bu aşamalardan geçti ancak …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Tüp Bebek Tedavisinde Sonsuz Mutluluk Gözyaşı

  İtiraf edelim ki siz bu videoları görünce nasıl ağlıyorsanız biz de paylaşmadan …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ailemize Bir Bahçeci Annesi Daha Katıldı

  Gamze Hanım, senelerdir beklediği mucizesine kavuşacak. Darısı tüm bekleyenlerin başına! …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Bebeğimiz Kime Benziyor?

  Erken menopoz tanısı ise merkezimize başvuran 37 yaşındaki annemizden elde edilebilen tek …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ben Anne Olacağım!

  39 yaşındaki Leman Hanım’a merkezimizdeki ilk denemede güzel haberi verdik. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Hep Kalbimizdesin Bora Cengiz!

  6 yıl önce dünyaya gelmesine vesile olduğunuz bebeğimiz Mete’nin annesi bugün bizlerle …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Uzm. Psk. Asena İrem Akın


  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: