Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Uzm. Psk. Asena İrem Akın – 05 Haziran 2018

Instagram Canlı Yayın – Uzm. Psk. Asena İrem Akın – 05 Haziran 2018

Uzm. Psk. Asena İrem Akın

Psikolojik Danışmanlık

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Çocuğum olmuyor ne yapmalıyım?

C: Hamile kişilerin sayısı mı arttı veya onları seçme duyarlılığınız mı arttı bilmeniz gerekir. Tüp bebek ile çocuğunuzun olabileceğini kabullenmeniz gerekir. O zaman hiç kimseyle aynı olmadığınızı kabul ediyorsunuz. Etrafınızdaki hamileleri saymaktansa kendinizle ilgili ne yapmalısınız buna bakmalısınız.

S: Tüp bebek yaptığımızı ailemize anlatmamız şart mı?

C: Her kişinin ailesine göre bu durum değişir. Bilmesi gereken 1 ya da 2 kişi seçip gerekenleri onlara anlatılmalıdır. Bu konuyla ilgili yakınlarımızdan, çok fazla soru sormamaları istenmelidir. Tüp bebek tedavisinde tek seferde sonuç alınamayabiliyor bu süre uzayabilir, negatif sonuçlanabilir o yüzden çok detaylı bir şekilde herkese anlatılmamalıdır.

S: Tüp bebek denemem negatif çıktığında ağlama nöbetleri geçiriyorum bunun önüne nasıl geçebilirim?

C: Ağlama nöbetleri ne kadar oluyor öğrenilmesi gerekir, merkezimize başvurabilirsiniz bununla ilgili özel tedavi görülebilir. Tedavi olumsuz sonuçlandığında ilk 1-2 hafta ağlama nöbeti geçirme beklentisi doğru bir beklenti değil normalde olması gereken bir şey. Hayalini kurduğunuz her şey bir anda yıkılabiliyor. Ağlamak, üzülmekte bunlar normal bir davranış biçimidir.

S: 5 yıldır çocuğum olmuyor ve üzülüyorum şuan da tedavi görüyorum olumsuz etkiler mi?

C: Bununla ilgili kanıtlanmış şeyler çok kısıtlıdır. Psikolojik durumun tüp bebek tedavisine etki edemediği hala araştırılan bir konudur. Eğer olumlu olacağını düşünüyorsanız bununla ilgili psikolojik yardımı alınabilir. Psikolojik danışmanlık belki tüp bebek tedavi sürecinizi olumlu etkileyebilir bunu sonuçta bilmiyoruz. Tedavinizi rahat ve huzurlu geçirmenizi sağlayabilir. Tedavi olduğunuz yere danışmanlık amaçlı danışabilirsiniz.

S: Olumlu sonuca hiç ulaşamazsak bununla nasıl başa çıkacağız?

C: Çocuğunuz olup olmaması eşiniz ile beraber hayatınızda ne kadar yer kaplıyor, ne düşünüyorsunuz önemlidir. Çiftlerin temeli güvenli ve bu duruma iyi eşleşme sağlarsa daha çok kabullenmesi gerekir. Çiftler en çok olumsuz şeyi duymaktansa belirsizlikle mücadele ederken sorun yaşıyor. Yani çocuğunuz biyolojik olarak olmayacaksa hayatınızla ilgili daha net çizgiler belirlemelisiniz.

S: Çok yoruldum süreçten kimseyle bir şey paylaşmak istemiyorum ne yapmalıyım?

C: Kimseyle mi paylaşmak istemiyoruz ya da bizi anlayan kişilere de mi paylaşmak istemiyorsunuz bunu bakmak gerekir. Muhtemelen çok hastamız anlaşılmadıklarını düşünüyorlar ve daha sonrasında sosyal ortamlarından geri plana çekiliyorlar. Kimseyle paylaşmamakta bir seçimdir ancak ifade edilmemiş, baskılanmış duygular bu tedavi sürecinde yaşanan şeyler ve sizleri daha fazla çaresizliğe yönlendirecek duygulardır. Kimseyle paylaşılmasa bile profesyonel bir destek almak gerekmektedir.

S: Transfer sürecinde stres ve kaygıyı nasıl yenebiliriz?

C: Stres ve kaygı beklentisine hiç girmeden yenebiliriz. Kaygı stres duymak yaşamamamız için var olan duygulardır. Tedavinin sonucunu elbetteki düşüneceksiniz bu sorular akıldan geçmiyorsa asıl sorun var demektir. Transfer sürecini mümkün olduğu kadar aktif geçirmeniz gerekiyor. Örneğin, dışarı çıkabilirsiniz, etkinlere katılabilirsiniz.

S: Tedavim olumsuz sonuçlandığında kendimi suçluyorum, ne yapmalıyım?

C: Tedavinin kaynağı kim olursa olsun bütün tedavi kadın üzerinde olduğu için, kadınların ilk aklına gelen yanlış bir hareket mi yaptım oluyor. Bazen bir şeyler sizlerin kontrolünüz dışında gelişiyor, buna dışarıdan müdahale etmeniz mümkün değildir. Bir embriyonun tutunamaması tahmin ettiğimizden çok daha fazla biyolojik süreçleri içeriyor.

S: 3 tane düşük yaptım var huzursuzum ne yapmalıyım?

C: Gebe kalındığında psikolojik destek alınabilir. Olumsuz deneyimlerimiz çok fazla travmatik durumlar yaratabiliyor.

S: Panik atakla nasıl başa çıkabilirim?

C: Panik atak hastası olan hastalarda en çok göze çarpan şey, işlemlerle ilgili yaşadıkları kaygılar olabiliyor. Örneğin, yumurta toplama öncesinde anestezi alacakları zaman bu atak biraz daha devreye girebiliyor. Doktorunuzla konuşup gerekli psikolojik desteği alabilirsiniz.

S: Hangi günler Bahçeci Umut kliniğinde oluyorsunuz?

C: Salı-Cuma-Cumartesi günleri Bahçeci Umut kliniğinde Pazartesi-Çarşamba-Perşembe günleri ise Bahçeci Fulya kliniğinde görev yapıyorum. Önceden randevu alabilirsiniz.

S: Üç tane başarısız denemem var dördüncü denemeden korkuyorum, Bebek sevmeye utanıyorum ne yapmalıyım?

C: Düşünceye bağlıdır. Duygusal düşünce çarpıtmaları vardır bunlara dikkat edilmelidir. Geçmiş olumsuz deneyimlerin tekrarlanacağından korkuyorsunuz. Bebek sahibi olmayı hayatınızın neresine koyuyorsunuz burada bunlara dikkat etmelisiniz.

S: Çocuğum olmuyor eşimle ilişkim bozulur diye korkuyorum ne yapmalıyım?

C: Evliliğin ilk yapı taşı çocuk değildir. Evlilik güven ve bağlılıkla ilgilidir. Sadece evliliğiniz çocuktan dolayı sarsılacaksa zaten o evlilikte eksik olan bir şeyler var demektir. Hiç bir evlilik sadece çocuk yüzünden bitme noktasına gelmez ve hiç bir çocukta o ilişkinin onarıcısı olamaz. Önce çiftler arasında güven olmalıdır bu gibi durumlarda kabullenilmesi gerekir.

S: Eşimin annesiyle birlikte yaşıyoruz şuanda tüp bebek tedavisi görüyorum annesinden dolayı tartışıyoruz, eşimden şiddet görüyorum ne yapmalıyım?

C: Evlilikte bir şeyler sağlam değilse bu tip faktörler yıpratıcı oluyor. Evlilik demek sizin hayatınız demektir. Eşiniz ile beraber tedavi oluyorsanız bu gibi özel faktörlerde eğer ailevi sıkıntılar yaşıyorsanız anlatılmamalıdır ya da güven veya bağlılık olmadan çift ile birlikte tedaviye girilmemelidir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – AMH Düşüklüğü olan Hastamızın Gebelik Haberi

  Tek yumurtalığa, 0.05 AMH değerine ve kapalı tüplere rağmen ilk denemede anne …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – 19 Yıl Sonra Gelen Mucize

  19 yıllık özlem dolu mücadeleden sonra Nurtane ve Murat Güleç çifti merkezimizdeki …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Mucize Bebek Güvenç

  38 yaşındaki annemizin düşük over rezervi problemi bulunmaktaydı. 3 kez geçirilen histeroskopi …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Adım Adım Mutluluk

  36 yaşında olan hastamız bize başvurduğunda AMH düzeyinin 0.03 olduğunu gördük. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek Böbrek Nakli Geçiren Hastamızın Mutluluğu

  Birçok hastamız gibi Naz Hanım ve eşi de bu aşamalardan geçti ancak …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Tüp Bebek Tedavisinde Sonsuz Mutluluk Gözyaşı

  İtiraf edelim ki siz bu videoları görünce nasıl ağlıyorsanız biz de paylaşmadan …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ailemize Bir Bahçeci Annesi Daha Katıldı

  Gamze Hanım, senelerdir beklediği mucizesine kavuşacak. Darısı tüm bekleyenlerin başına! …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Uzm. Psk. Asena İrem Akın  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: