Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Prof. Dr. Berfu Demir – 29 Mart 2018

Instagram Canlı Yayın – Prof. Dr. Berfu Demir – 29 Mart 2018

Prof. Dr. Berfu Demir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Endometriosiz ve endometrioma nedir bu hastalık kadında ne gibi problemlere yol açar?

C: Endometriosiz rahim için de kadının her ay adet gördüğü dönemde atılan tabakanın karın içinde yerleştiği durumudur. Yumurtalıklarda kist haline gelmiş durumuna da çikolata kisti yani endometrioma denilir. Üreme çağının erken döneminde reglinin ilk başlangıç döneminde şiddetli ağrıya yol açar ilerleyen süreçte erken evre hastalık ile kadınlarda kısırlıkla ilişkili olabilmekte, ilerleyen dönemde yumurtalıkla tüpün birbiriyle olan bağlantısını bozmasıyla birlikte tüplerin yumurtalıklardan yumurtayı yakalayamamasına ve beraberinde çiftin çocuk sahibi olamamasına yol açmakta.

S: 2 tüp bebek denemesi yapan bir çiftin 3. denemeden önce ne kadar ara vermesi gerekir?

C: Bu tamamen çiftin özellikleriyle ilişkili bir durum, yumurtalıkların her tüp bebek tedavisinde kullanılan protokol ve ilaç dozuna bağlı olarak yıprandığını ve yorulduğunu bilmemiz gerekiyor. İlave birtakım cerrahiler yapılıyor ise tüp bebek tedavisinde iyileşme süreci tamamlanmalı her hastaya göre süreç farklı olabilmekle beraber 2 veya 3 ay dinlenme periyodunun olması önerilir.

S: Kapalı tüplerin açılması için ne önerirsiniz?

C: Kapalı tüplerin açılması için tüp bebek tedavisi ya da kısırlıkla ilgili olan tedaviler çiftlerin özelliklerine göre çok değişmekte. Tüpleri kapalı olan bir çifte kadın yaşı çok belirleyici, tüplerin nereden tıkalı olduğu çok önemli, geçirilmiş cerrahilere bağlı olup olmadığı belirleyici. Faktörün ne olduğuna bağlı olarak cerrahi mi önerelim yoksa doğrudan tüp bebeğe mi yönlendirelim bunun kararını buna göre karar veriyoruz.

S: Azospermi var şansımız nedir?

C: Azospermi erkeğin verdiği sperm örneğinde sperm olmamasına diyoruz. Azosperminin çoklu nedenleri var tıkanıklara bağlı gelişebildiği gibi azospermi tamamen sperm üretiminin olmamasına bağlıda gelişebilir buna bir takım genetik faktörler etkileyebilir etkileyen faktörlerin ne olduğu ile ilgili olarak tedavi başarımız belirleniyor aslında çünkü azospermik bir erkekte biyopsi ile TESE yani micro tese dediğimiz mikroskobik olarak testislerden tübüleri çıkartarak içinde sperm arama işlemini yapıyoruz. Eşlik eden genetik faktörlerin olup olmamasına göre belirleniyor eğer sperm bulabiliyorsak genetik bir faktör olmayan nedensiz azospermi hastalarında %50’ ye yakın oranda sperm bulabiliyoruz. Bu durumda hastamıza tüp bebek şansları, iyi gebelik şansları verebiliyoruz.

S: e2 düşüşe geçti ne önerirsiniz?

C: Östrojenin düşmesi hastanın tüp bebek tedavisinde yumurtalıkların uyarılması aşamasında böyle bir problemle karşılaşması sonucudur. Eğer similasyon sırasında e2 seviyesinde normal oranın %20’nin üzerinde bir düşüş varsa iptal etmek en doğru yaklaşımdır.

S: Transfer öncesi histereskopi ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

C: Histereskopi endoskopik cerrahi ile rahim içini değerlendirdiğimiz bir bu ameliyatta rahim içinde embriyonun tutunmasına engel olacak durumlar var mı bunun teşhisini koyup tedavisini sağlıyoruz. Öncesinde saptanan problemler varsa yani rahim içinden gelişmiş polip miyom gibi yer kaplayan lezyonlar varsa, geçirilmiş ameliyatlara veya müdahalelere bağlı olarak yapışıklıklar varsa, doğumsal anomalilere bağlı olarak perde ya da şekil anomaliler varsa histeroskopi bu hastalarda gebelik şansını doğrudan artırıcı bir yöntemdir.

S: 8-9 hücreli embriyo iyi midir?

C: Embriyonun hangi gün olduğu önemlidir, 3. Gün embriyosunda 8-9 hücre sayı olarak iyidir, fakat tek başına sayı olarak değerlendirmiyoruz. Blastomer dediğimiz embriyodaki her bir hücrenin birbirleri ile eşit olup olmaması beraberinde embriyonun kalitesini belirleyen bir takım kullanılan parametreler var bunlarda kaliteyi belirliyor ama tek başına sayı olarak soruyorsanız 3. gün embriyosunda bu iyi bir sayıdır.

S: Yumurta toplama işlemi OPU işleminden kaç gün sonra dondurulmuş embriyo transferi gerçekleşir?

C: Hata da ilave bir durum yoksa yumurta toplama işlemini takiben gelişecek adet situs’unda dondurulmuş embriyo transferi yapılır.

S: Tüplerimden bir tüp açık bir tüp kapalı tüp bebek şansım nedir?

C: Tek tüpünüz sağlam ve düzgün çalışıyorsa siz kendiliğinden de hamile kalabilirsiniz fakat tüpleri kapatan neden nedir beraberinde tıkalı olan tüpte hidrosalpenks bir genişleme ve içinde sıvı birikmesine sebep olacak problem var mı, diğer tüp normal çalışıyor mu, siz düzenli yumurtlayan bir insan mısınız, yaşınız ne durumda tüm bunlar sizin gebelik şansınızı belirliyor ama tüp bebek tedavisine başlayacaksınız bir tüpünüz nedensiz tıkalı ve içinde sıvı birikmesi yoksa tüp bebek tedavisinde başarınızı düşürecek ilave bir neden yoktur başarı şansı yüksek bir hasta grubu olduğunu söyleyebiliriz.

S: Ağrılı regli görmek bir problem yaratır mı?

C: Bu bizim için önemli bir semptom adet döneminde ilk iki günde kadında belli bir miktarda ağrı olabilir bu normal süreçte gelişen bir durumdur fakat bu ağrı dönemi kişi adet görmeden başlıyor tüm situs boyunca devam ediyor beraberinde günlük hayat aktivitesini bozacak derecede şiddetli oluyor ise evet bu durum etkiler.

S: Sperm sayım 2.0000 tüp bebek şansım var mı?

C: Toplam sperm sayısı 2.0000 olan çiftte tüp bebek şansı çokta düşük değildir fakat bu hastalarda eşlik eden sperm DNA hasarı var mıdır, hareketli sperm yüzdesi nedir bunlar başarıyı etkileyen faktörler fakat günümüzde özellikle bu hasta gruplarında mikroenjeksiyon yöntemini tercih ettiğimiz için bu hastalarımıza kabul edilebilir iyi gebelik oranları sunabiliyoruz.

S: Miyomlarım var tüp bebek yapmama engel mi?

C: Miyomlar rahim içinin kas tabakasından kaynaklanan iyi huylu tümörler bu tümörlerin yerleşim yerleri başarı şansını çok belirliyor. Rahim tabakasının tamamen dışında yerleşen miyomlar gebeliği etkilemeyen miyomlardır fakat kas tabakasının içerinde ve 3 cm üzerinde çoklu miyom olması gebeliği etkilemektedir.

S: 5. gün blastokist hakkında bilgi verir misiniz?

C: 5. güne ulaşan embriyolar rahime tutunma yeteneği 3. güne embriyolarına göre daha yüksektir ve bu embriyoların gebelik şansı ve gebe olunduğunda da doğuma ulaşma şansı daha yüksektir.

S: Yumurtalıklarım yavaş çalışıyor çocuk sahibi olabilir miyim?

C: Bu durumda biz yumurtlatmayı artırıcı yöntemler kullanıyoruz. Polikistik over sendromlu hastalar eğer kiloluysa kilo vermelerini öneririm. Bu hasta grubunun kilo vermesi zor fakat verebildikleri kilolar çok işe yarayacaktır. Bu hastalara ufak müdahalelerle yardımcı olabiliyor çözüm üretebiliyoruz.

S: Kimyasal gebeliğin çikolata kisti ile alakası var mı?

C: Endometriosiz hastalığı iki yönden etki edebiliyor birincisi geliştirilen embriyonun kalitesine etki ediyor diğeri de beraberinde adenomiyozis hastalığı varsa rahime tutunma yeteneğini etkiliyor bu yüzden rahim içi tabakası kaynaklı etkileyebilir.

S: Tekrarlayan düşüklerden bahseder misiniz?

C: Tekrarlayan gebelik kayıpları 2 ve üzerinde ultrasonografik olarak görülmüş kalp atışlarının görülmesini takiben kaybedilmiş olan gebelikler immünolojik yani bağışıklık sisteminin embriyoyu kabul etmemesi olabilir, rahim içinde perde dediğimiz veya bir takım başka anomaliler embriyonun rahime tutunma yeteneğini bozup düşüğe neden olabilirler.

S: Troid hastalığı tüp bebeği nasıl etkiler?

C: Tiroid hastalıklarını günümüzde çok önemsiyoruz. Nedeni, tiroid bezinin çalışma problemleri kadının kendiliğinden gebe kalma şansını etkilemektedir çok çalışması ya da yavaş çalışması. Tiroid bezini yok eden antikorların embriyonun rahime tutunma yeteneğini bozduğunu ve gebelik kayıplarına neden olabileceğini biliyoruz.

S: Tedaviye başlamadan önce hangi testleri istiyorsunuz?

C: Tedaviye başlamadan önce hastalarımdan istediğim bir takım tahliller yumurtalıkların düzgün çalışması ya da yumurtalıklara ait kadının genel sağlık problemlerini araştırmak üzere yapılmakta çünkü bunları düzeltmek beraberinde kadının sağlıklı yumurta geliştirmesini sağlayacak iyileşmesini takiben tüp bebeğe başlamamız başarı şanslarımızı da arttırmakta.

S: 2 kere micro tese oldum olumsuz sonuç aldım başka şansım var mı?

C: iyi ve tecrübeli bir hekim tarafından yapıldıysa 3. denemede sperm bulma şansı çok düşük. Fakat sperm bulundu gelişen embriyo kalitesi iyi değil buna bağlı başarısız olunduysa bu hasta da başarılı olunabilir.

S: Transfer sonrası günlük işler yapılır mı?

C: Hangi organınız çalışıyorsa vücut oraya kanlanma yapıyor eğer aktif olarak çalışıyorsanız transfer sonrası rahime gönderilecek kan azalmakta.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Hep Kalbimizdesin Bora Cengiz!

  6 yıl önce dünyaya gelmesine vesile olduğunuz bebeğimiz Mete’nin annesi bugün bizlerle …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Aşkla Her Şey Mümkün

  Çiftimizin de dediği gibi “Aşkla her şey mümkün!” …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – İkiz Mucizelerimiz

  “Annelik fedakarlık… Bizim fedakarlığımız diğer kadınlardan biraz daha önce başlıyor.” Annemizin bu …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Baba Olma Sevinci

  Başka merkezlerdeki 6 başarısız denemeden sonra merkezimizdeki ilk denemede baba olacağını öğrenen …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek- Bahçeci Ailemiz Büyüyor

  26.06.2018 - Tam bir yıl önce bugün Ali bebeğimizi annesinin rahmine transfer …

  Devamını Oku

  20 Yıl Sonra Gelen Mucizemizin Adı Umut

  Hacer ve Orhan Varlı çiftinin sabırsızlıkla beklediği gündü! Biz bebeğimizin cinsiyetine …

  Devamını Oku

  Bizim Gizli Kahramanlarımız

  Babalar günü kutlu olsun! …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Prof. Dr. Berfu Demir


  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: