Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Prof. Dr. Berfu Demir – 28 Kasım 2017

Instagram Canlı Yayın – Prof. Dr. Berfu Demir – 28 Kasım 2017

Prof. Dr. Berfu Demir

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Çikolata kisti ile ilgili gebelik kalma şansı nelerdir?

C: Çikolata kisti genç dönemdeki kadınların bebek sahibi olmasını etkiliyor. Üreme sistemlerinin yapısını bozuyor. Kendiliğinden gebe gelmeyi engelliyor. Tüplerin çalışmasını engelliyor yumurtalıklarla tüplerin ilişkisini bozuyor. Hem yumurta sayısını ve kalitesini etkiliyor hem de çıkacak yumurtaların sayısını etkiliyor. En az en etkin cerrahinin yapılması gerekiyor çünkü tekrarlayan bu cerrahi hastaya zarar getirmektedir.

S: Kimyasal gebelik sonra nasıl tedavi uygulanır?

C: Kimyasal gebeliğin nedeni araştırılmalıdır. Embriyonun tutunma aşamasına tam olarak gerçekleşmemesi anlamına gelir. Ya embriyonun kalitesinin iyi olmaması ya da rahim içerisinin kötü olmasından dolayı tutunamamasından kaynaklanabilir. Bir çok farklı nedeni olabilir.

S: Erkeklerde bulunan translakosyon da ki başarı şansı nedir?

C: Bunun ne tipte olduğu dengeli mi dengesiz mi olduğu embriyonun sağlam olup olmadığı başarı şansını belirliyor. Dengeli translakosyon varlığında eğer dengesiz bir embriyo oluşursa genetik olarak bu anomaliye neden olabileceği gibi tekrarlayan gebelik kayıplarına da neden olabilir. Günümüzde embriyolarda genetik araştırma yapılarak bunu bulma şansımız var ama bu olan erkeği her hangi bir şekilde tedavi edemiyoruz.

S: Polikistik over sendromlu hastaların gebe kalma şansı nedir?

C: Yumurta sayısı yüksek hastalardır. Bu hastalarda yumurtlama ile ilgili olan süreçte sorun vardır. Eğer bu hastalarda kilo varsa zayıflama kişilerin kendiliğinden gebe kalmasını sağlayabilir. Bu hastalarımız bir şekilde aşılama veya tüp bebek olabilir başarı şansının yüksek olduğu hasta grubudur. Bu hastalar bebek sahibi olması açısından çözüm üretilebilecek en basit hastalıklardan biridir.

S: AMH düşüklüğünde gebe kalma şansı nedir?

C: AMH kadının yumurtalık kapasitesinin gösteren hormondur. Tek başına amh ile teşhis konulmaz. Ultrason bulgularının kullanmak gerekir fakat amh’nın düşük olması en basit yanıt olarak yumurtalık kapasitesinin düşük olduğunu gösterir. Yumurta arttırma şansı yoktur.

S: Yumurta sayısını artırmak mümkün müdür?

C: Kadın doğduğunda belirli yumurta sayısıyla doğar ve yaş ilerledikçe bu yumurtaları kaybetmektedir. Hem sayıca azalıyor hem de kaliteleri azalıyor. Yumurta sayısını artıracak bir ilaç üretilmiş değildir.

S: İlaçsız IVF nedir?

C: Doğal siklus diyoruz. Kadının yumurtasını takip ederek bu siklusta yumurtayı toplama işine ilaçsız IVF denir. Yumurta sayısı az olan kadınlarda denenebilir fakat başarı şansı diğer yöntemlere göre farklı değildir. Az yumurtaya sahip kadınlarda görülür.

S: Eşim böbrek nakilli IVF’te şansımız var mı ?

C: Bu hastaların bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullandığı için tedavinin riskli olabileceğini bilmek gerekir. Böbrek nakillerinde böbreğin yerleşim yeri yumurta toplamada dikkatli olunması gerekir.

S: DHA başarı şansını arttırır mı?

C: İlk çıktığında mucizevi ilaç olarak paylaşıldı fakat sonradan çıkan çalışmaların gösterdiği sonuçlar DHA’nın sanıldığı gibi mucizeler yaratmadığını gösterdi fakat yumurtalık kapasitesinin kısıtlı olduğu hasta gruplarında denenebilir.

S: FSH 21 tüp bebek deneyebilir miyim?

C: Günümüzdeki bilgilerde FSH düzeyinin 15 üzerinin çıkması demek yumurtalık kapasitesinin kritik düzeyde olduğunu gösteriyor. Başarı şansı belirli oranda düşüyor. Tek başına FSH hastayı bize tanıtacak yöntem değildir. Başarı şansı düşük zor bir hasta olduğu söylenebilir.

S: Sperm hazırlama yöntemi nasıldır?

C: Teknolojik olarak üretilen yöntemlerin kanıta dayalı tıp çerçevesinde etkinliği ispatlanmış ise BAHÇECİ SAĞLIK GRUBU bu yöntemi kullanıyor.

S: Rahimde septum ameliyatı oldum, IVF başarı şansı nedir?

C: Rahimde septum tüp bebek tedavisinde ya da tekrarlayan düşükleri olan hastalarda sık karşılaştığımız sorun. Günümüzde kapalı ameliyat yapıyoruz ve buna bağlı olarak hem iyileşme süreci hem de rahimin sağlığı yüksek oluyor. Bu hastalar tüp bebek tedavisi yaptırabilirler.

S: CD56 kanda mı rahimden mi alınarak bakılır?

C: CD56 bağışıklık sistemini ilgilendiren durumdur. Bu hücreler kanda da dokularda da var. Rahim içerisindeki katil hücre saysının belli oranın üstünde olması rahim içerisinden alınan sülüntü örneğinde belli seviyenin üzerinde olduğunda tekrarlayan gebelik kayıpları ya da embriyonun tutunma sorunları yaşanabilmektedir.

S: 3.gün 6 hücreli embriyo kötü müdür?

C: Embriyolar döllenmeden itibaren bölünmelerine ve hücrelere göre tek başına değerlendirmiyoruz. Hücre sayısıyla beraber eşit olup olmaması göre değerlendiriyoruz. Kötü olduğunu gösterecek bir durum değildir.

S: Yumurta sayısı aydan aya farklılık gösterir mi?

C: Yumurtalık kapasitesinde sorun olan hastalarda aydan aya ufak değişimler olabilir.

S: Kaç kez TESE olma şansım var?

C: Tese işlemi artık mikroskopik koşullarda yapılır minimal doku alınarak yapılıyor. Bu nedenle tese’de sperm çıkıp çıkmadığı mikroskopik olarak alınıp alınmadığı, kalan testisteki oran çok önemlidir. Mikro tese minimal doku alınarak yapılıyorsa 6-8 defa yapılabilir.

S: Rahim dinlendirme yöntemi nedir?

C: Tüp bebek tedavisinde her ay yumurtlayan kadındaki östrojen seviyesinin yaklaşık 7 katına kadar hormon düzeyini yükseltiyoruz. Bir kadın 1 yumurta geliştirip yumurtluyor tüp bebek tedavisinde özellikle de dondurma işlemi de yapılabilmesi için 10-15 yumurta bulmaya çalışıyoruz östrojen hormonunu yükseltiyoruz rahim içerisinde deki bebeğin yerleşeceği dokunun yapısının bozulacağına yol açabiliyor. Bu durumda embriyoları donduruyoruz ve rahimin o hormona etkisinden olanak sağlıyoruz. Hormon düzeyinin yükseltilmesidir.

S: Her embriyoya genetik test yapılabilir mi?

C: Genetik yapılması yaklaşık 15-20 yıllık sürecek dayanmakta. Yumurta hücresinden genetik inceleme yapılırken daha sonra 3. gün embriyosundan inceleme yapılmaya günümüzde de 5. gün embriyosundan yapılmaya geldi. 3. gün embriyosunda 6-8 hücreden söz edilir buradan bir parça alıyoruz alınan parça anormalse kalan kısmı normalse normal olan embriyoyu anormal gibi görüyoruz. Halbuki 5. gün embriyosundan bebeği oluşturmayan tarafından rahime tutunacak olan tarafından parça aldığımız için hem embriyoya zarar verme riskimiz yok hem de daha çok hücre alabildiğimiz için daha güvenilir ve bu şekilde daha az hata yapma şansını sağlıyor. İlk önce 5. güne gidilmesi ve sonrasında bu embriyodan özellikle de donma çözme işlemini kaldırabilecek kalitede olan embriyolardan almaya çalışıyoruz.

S: Yumurtalık kisti nasıl oluşur?

C: Çok genel bir soru. Yumurtalık kistinin ne tip olduğu önemlidir. Tümör kistlerden mi, yumurtlamanın bozulmasına bağlı olarak kendiliğinden geçecek kistlerden mi söz ediyoruz. Bu durumlar farklılık gösterir.

S: Prolaktin nasıl düşürülür?

C: Doktorlar olarak hormonları değil hastalıkları iyileştirmeye odaklanıyoruz. Öncelikle prolaktinin nereden yükseldiğini bilmemiz, seviyesinin ne olduğu anlaşılması gerekir.

S: Polikistik over hastası olmamak için yapılacak bir şey var mı?

C: En son yumurta olgunlaştırma iğnesini seçerken dikkatli oluyoruz. Bu hastalarda toplama işleminden sonra embriyoları tamamen donduruyoruz. Yumurta toplama işleminden sonra bazı ilaçlar var ve önlem alıyoruz. Bu yüzden günümüzde bu konuda çok şanslıyız. Önem alabileceğimiz çok fazla durum var.

S: Sperm morfolojisinin %2 olması ne demektir?

C: Morfolojiyi değerlendirmek için iki sistem kullanıyoruz. Normal yapıdaki sperm oranının düşük olduğunu gösteren bulgudur. Tek başına klinik önemi yok hareketli sperm sayısını bilmek gerekiyor.

S: Yumurtalarım boş çıkıyor. IVF’te nedeni ne olabilir?

C: Yumurta kapasitesi azdır. Yumurtalık kapasitesi sıkıntılı olan hastalarda bu sorun olabilir. İlaçların yanlış kullanımı ile ilgili durumda olabilir.

S: Transferden kaç gün sonra gebelik testi yapılmalı?

C: Kaçıncı gün embriyosu olduğuna göre değişir. Transferden 9. günün sonunda gebelik testi yapılabilir.

S: Kişiye yönelik tedavi nedir?

C: Yumurtalık kapasitesine, kişisel özellikleri, boyu kilosu kaç yıllık evli olduğu eşindeki sperm sayısı yumurtalık hacmi rahimdeki hastalıklara göre tedavi düzenlenir.

S: Sperm hareketi %25 kendiliğinden gebelik olur mu?

C: Tabi ki olabilir. Spermdeki toplam sperm sayısının ne olduğu çok belirleyicidir. Bu sayıya göre hareketliliği hesapladığımızda tüm ejakulattaki toplam sperm sayısını belirliyoruz.

S: Azospermi için son gelişmeler nelerdir?

C: Azosperminin neden olduğunu bilmek önemlidir. Azospermi ejakulatta spermin görülmemesi demektir. Sorunun nerede olduğunu tespit ettikten sonra belirli çözümler vardır. Beyinde hormon üretiminde bozukluğa bağlı oluyorsa onu yerine koyarak çözüyoruz ya da tıkanıklık varsa ona göre yapıyoruz. Sperm üretiminde doğrudan bir olumsuzluk varsa bunun bir ilaç veripte ya da ameliyat yapıpta çözümü yoktur.

S: Polip nedir?

C: Polip et benidir. Her organda yerleşimi vardır. Rahim içinde olanına da polip denir. Polipler doğrudan kısırlığa neden olmazlar büyüklükleri ve yerleşim yerlerine göre etki ederler. O yüzden rahim içinde olan küçük polip kısırlık nedeni değildir. Tüp bebek ilaçları poliplerin hızlı büyümesine neden olabilir o nedenle yerine durumuna kişide yarattığı soruna göre tedavi verilmelidir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  Bahçeci Tüp Bebek – Tarifsiz Mutluluk

  10 ay önce güzel haberi verdiğimiz çiftimiz evliliklerinin 20. yılında ikiz prenseslerine …

  Devamını Oku

  Bahçeci Ankara Tüp Bebek Merkezi – Mucize Anlar

  Güzel Ankara'mızın mucize anlarına tanık oluyoruz. …

  Devamını Oku

  Bahçeci ve Sabri Bey İlk Tercihimdi

  Bugün hayatımın en mutlu günlerinden biri. Senelerdir çocuk istedikten sonra Sabri bey …

  Devamını Oku

  İyi ki Varsınız Bahçeci Ekibi

  Bugün bizim için farklı bir gündü 6 yıldır duymak istediğimiz sesi sonunda …

  Devamını Oku

  Tarifsiz Mutluluk Yaşadılar

  Tüp bebek sürecinin merkezinde hep anne adaylarımız görünse de aslında aynı stres …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek Merkezi’nde Mutluluk – Meme Kanserini Yendi Şimdi Hamile

  "Meme kanserini yendim, şimdi 6 aylık gebeyim! Asla vazgeçmeyin!" diyen hastamızın güzel …

  Devamını Oku

  Doğum Gününde Gelen Mutluluk

  Bugün Didem Hanım’ın doğum günü ve bugün en büyük hayalinin gerçek olduğunu …

  Devamını Oku

  En Güzel Haber

  Bazen de şaşkınlık ve mutluluktan konuşamazsınız, tıpkı annemiz gibi! Bahçeci Tüp Bebek …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Prof. Dr. Berfu Demir


  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: