Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Zeki Akkum – 14 Mayıs 2018

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Zeki Akkum – 14 Mayıs 2018

Op. Dr. Zeki Akkum

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı var mıdır?

C: Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı vardır. İlk tüp bebeğin yapıldığı İngiltere 2013 yılından beri yaş sınırını 42 olarak kabul eder. Nedeni 43-44 yaşlarında tüp bebek tedavisi yapılan kadınların sadece %5’ i evine bebek götürebiliyor. Yaş arttıkça gebelik şansı azalıyor, yumurtalık rezervi azalıyor, yumurtalıklarda genetik anomaliler başlıyor ve bebek kalitesine yansıyor ve daha az gebelik şansı, daha yüksek düşük riski ve daha yüksek doğumsal sakatlık riski bu yüzdende İngiltere ve Avrupa 2013’den beri tüp bebek yaşını 42 olarak kabul eder. Şuan en fazla tüp bebek yapılan ülkeler Japonya ve Amerika ve bu ülkelerde de yaş sınırı 44 olarak kabul edilir. 44 yaşından sonra canlı doğum oranı %1’in altında o yüzden 44 yaşından sonra tüp bebek önermeyiz.

S: 4-5 başarısız tüp bebek denemem var, genetik ayıklama yol gösterici olur mu?

C: 2010 yılına kadar önerilen yöntem 3. Gün embriyo biyopsisi ve FISH yöntemi ile 5 kromozom bakmaktı 2010 yılına kadar dünyada tüp bebek yapılan çiftlerin %80’ inde genetik ayıklama yapılıyordu. Hem gebelik şansı daha fazla olur, sağlıklı embriyo seçilmiş olur, düşük riski azalmış olur diye ve sonunda yapılmış olan işlem aslında insanların eve bebek götürme şansını azalttığından dolayı bu yöntem terk edildi. Ve yerine de 5. Gün embriyo biyopsisi ve 24 kromozomun bakıldığı CGH yöntemi ardından da NGS yöntemi kliniğe girdi. Genetik ayıklama yol gösterici olabilir ama eve bebek götürme şansını arttırır mı bu tartışılır. 38 yaş altı hasta grubunda genetik ayıklama eve bebek götürme şansını arttırmıyor.

S: CD56 serum tedavisini kimlere önerirsiniz?

C: Tekrarlayan düşüklerde ve tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında hem kanda hem de endometrial doku örneklemesi ile CD56 natural bakılabilirdi ama açıkçası klinik önemi varlığında ne yapılması gerekiyor, tedavisi nedir bu konularda kanıtlanmış bir şey yok. Tıpta bütün problemler kontrollü çalışmalara çözümlenir kontrollü çalışmalarda CD56 bakımının veya bulunduğunda kortizon grubu ilaçlar vermenin veya asprin tedavisi vermenin gebelik şansını arttırdığına dair yeteri kanıt yok ve tekrarlayan düşüklerin hem araştırmasında ve tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarının tedavisinde şuan maalesef son derece tartışmalı olan bir yaklaşım.

S: 2 yıllık evliyiz eşime klinfelter olduğu söylendi eşime TESE öneriliyor, nasıl bir yol izlemeliyiz?

C: Klinfelter sendromunda fazladan bir x kromozomu var 46x olması gerekirken 46xxy azospermik olur yani meni de hiç sperm olmaz. Burada tek seçenek micro tese ameliyatı ile sperm aramaktır normalde klinfelter olmayan olgularda kabaca sperm çıkma oranı %50 civarında ama klinfelter bütün hasta grupları içerisinde sperm çıkma ihtimalinin en az olduğu hasta grubudur. TESE’ den başka herhangi bir seçenek yok ama TESE’ de klinfelter sendromunda sperm çıkma ihtimali %5 – %10 civarında. Azospermide iki seçenek var birincisi prove tese dediğimiz önce micro tese yapmak sperm varsa spermi dondurup ardından tedavi başlamak bu çok pratik gibi görülebilir fakat bazen çok az sayıda sperm çıkar dondurulamayacak kadar az sayıda ve hazır yumurta yok ise elinizde sperm boşa gidebilir. Bu neden ile daha sağlam olan sperm varmış gibi tüp bebek tedavisine başlamak yumurtalar hazır hele geldiğinde yumurtaları toplamadan önce TESE ameliyatı yapmak ve sperm çıktıysa yumurta toplayıp tedaviye devam etmek micro enjeksiyon ve tüp bebek yapmak bu neden ile micro tese tek seçenek olarak önümüzdedir.

S: Tüplerde sıvı olduğu söylendi doktorlar transfer öncesi laparoskopi öneriyorlar, ameliyat olmazsam şansım azalır mı?

C: Tüplerde sıvı olmasına hidrosalpenks diyoruz gebelik şansını %20 – %30 oranında azaltan bir şey hidrosalpenks olduğunda mutlaka ameliyat edilmesi gerekiyor hidrosalpenksde birincisi tüplerdeki sıvı rahimin içerisine kaçar ya da akın olur ikinci ön görülen mekanizma sıvı bebek ile endometrium arasında girebilir bebeğin tutunmasını mekanik olarak engelleyebilir üçüncüsü de yine hidrosalpenks sıvının içerisindeki iltihaplı hücreler mikro organizmalar bebeğe zarar verebilir endotoksik etki yapabilir ve hidrosalpenks olan hastalarda tüp bebek tedavisinde bile gebelik şansı daha az gebelik olsa bile erken düşük şansı daha az mutlaka tüpün alınması veya tüpün rahim ile bağlantısının kesilmesi gerekiyor.

S: Yumurta kalitesi her ay değişebilir mi, ilk tüp bebek tedavimde döllenme olmadı, olgun yumurtam çıkmadı bu sürekli midir yoksa aylara göre değişir mi?

C: Yumurta olgunlaşma sürecini net olarak bilmiyoruz ve ultrasonda takip etme şansımız yok ultrasonda bizim gördüğümüz folikül, yumurta folikül duvarında gelişir ve yumurta toplamadan mikroskopla incelemeden yumurta var mı yok mu onu söylemek mümkün değil ama kesin olarak bildiğimiz bir şey var yumurta kalitesi aydan aya değişebiliyor.

S: AMH değerim 1 çıktı iki kez denemem oldu döllenme olmuyor ne yapabiliriz?

C: AMH değeri ile sanılanın aksine yumurta kalitesi arasında herhangi bir ilişki yok. AMH yumurtalık rezervini gösteren bir test. Yumurtalık rezervini değerlendirmek amaçlı baktığımız iki şey bir antral folikül sayımı adetin 2. ve 3. Günü ikinci AMH hormon testi. Döllenmenin olmamasının sebebi AMH’ un 1 olması demek değil yani 1 kötü bir değer değil. Ama sperm kaynaklı bir problem mi yumurta kaynaklı bir problem mi onu bilmeden kesin bir cevap vermek mümkün değildir.

S: Preimplantasyon genetik tanı ve preimplantasyon genetik tarama arasındaki fark nedir ve siz hangisini önerirsiniz?

C: Preimplantasyon genetik tanı ve preimplantasyon genetik tarama ikisini ayırmak gerekiyor. Preimplantasyon genetik tanı veya genetik tarama da aile de olduğu bilinen, kalıtsal geçiş gösterildiği bilinen tek gen efekti veya benzer hastalıkları ayıklıyorsunuz. PGS’ de ise elinizdeki embriyoların kromozom sayısı olarak normal olup olmadığına bakarsınız ve tabii ki eski yapılan yöntem eğer bir tarama amaçlı sorulan soru ise 3. gün FISH yöntemine göre, 5. Gün daha hızlı sonuç veren bir sistem olarak NGS çok daha etkilidir.

S: 7 defa kimyasal gebelik geçirdim tedavisi var mıdır? Tüp bebekte kimyasal gebelik oranı fazla mıdır?

C: Tüp bebekte kimyasal gebelik oranı %4, kimyasal gebeliği de gebelik kaybı olarak değerlendiriyoruz. Tekrarlayan gebelik kayıplarının %60’ dan fazlasında herhangi bir sorun bulamıyoruz. Rahimde bir şekil bozukluğu var mıdır, rahimin içerisinde zarar var mıdır, tüplerde sıvı var mıdır, kromozomal düzensizlik taşıyıcılığı var mıdır erkek de veya kadın da yine bir tiroit problemleri var mıdır rutin bir tarama sonrasın önerilebilir.

S: Polikistik over hastasıyım dondurulmuş embriyo transferini mi önerirsiniz?

C: Yakın zamana kadar dondurulmuş embriyo transferinin genç hasta da gebelik şansını arttırdığını dış gebelik riskini azalttığını söylerdik ama en son yapılan çalışmalarda belli bir hasta gruplarında yapılan karşılaştırmalarda dondurulmuş embriyo transferinin taze transfere üstün olmadığı gösterildi ama burada iki grup hastada dondurulmuş embriyo transferini tercih ederiz bunlardan bir tanesi polikistik over hasta grubu çünkü bunlarda yumurta sayısı daha fazla olur OHSS dediğimiz çok ağır seyredilen, ölümcül, yumurtalıkların aşırı büyümesi, karında ve diğer boşluklarda sıvı toplanması ile kendini gösteren hastalık riski çok daha yüksek ve polikistik over hastalarında OHSS riskini almamak açısından dondurulmuş embriyo transferi her zaman önerilmelidir.

S: Yaşım 31, 2 kez tüp bebek denemem var AMH değerim 0,98 6 ay sonra başka hastanede 0,21 değer bu kadar hızlı düşer mi?

C: Değer değişebilir, AMH’nın FSH gibi değişken olmadığını hep söyleriz ama sonuçta yumurtalıklar çok hassas organlar stres çok fazla etkiler. 0,98’ den 0,21’e düşmesi yumurtalık rezervinin azaldığını gösteriyor.

S: 4-5 başarısız tüp bebek denememiz var 5. Denememizde genetik tarama da yapıldı sonuç negatif?

C: Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarına %60- %70 herhangi bir neden bulamıyoruz. Aslında tutunmama nedeni bebek veya bebek ile endometrium arasında ki ilişki bebeğin tutunabilmesi için bir embriyonun genetik olarak sağlam olması gerekiyor iki rahimin tutucu olması ve endometrium ile bebek arasında tam bir uyumun olması gerekiyor. Yani %60- %70 herhangi bir neden bulunamaz ama %30- %40 neden kadındır diye telafuz ederiz.

S: Menopoza giren bir kadın için tüp bebek yapılabilir mi?

C: Maalesef yumurta olmadan bebek yapma şansı yok ama erken menopoza giren kadınların yaklaşık %5’ inde kendinden düzelme ve kendinden gebelik olabiliyor yani burada yapılabilecek 3 ayda bir takip. Eğer yumurta varsa, yumurta olmadan tüp bebek yapmak mümkün değil.

S: Boş folikül sendromu nedir?

C: Boş folikül sendromu biz hastaların yaklaşık %3’ ünde hiç yumurta bulamayız, yumurta çıkmaz. Boş folikül sendromu iki şekilde olabiliyor bir gerçek boş folikül sendromu dediğimiz hasta ilacını yapmış oluyor HCG hormonu yapılmıştır ona rağmen yumurta çıkmamıştır ikincisi de yalancı boş folikül sendromu dediğimiz tabloda hasta ya ilacını yapmamış oluyor, ilaç bozuk olabiliyor burada ayrım yapmak açısından eğer çıkmadıysa HCG hormonu baktırıyoruz HCG belli bir değerin üzerindeyse o zaman ilaç kaynaklı bir şey değil diyoruz.

S: Bikornuat rahimim var 5 haftalık bebeğimi kaybettim idrar ve enfeksiyon düşüğe sebep olmuş mudur ya da düşüğün sebebi nedir?

C: 8 hafta altı kayıpların % 60’ında bebekteki genetik problemdir. İdrar yolu enfeksiyonu evet düşük nedeni olabilir düşük riskini 5 kattı arttırır. Bir gebelik kaybı sonrası izleyen gebelikte düşük riski artmaz yine %15 civarında iki veya daha fala kayıp sonrası bikornuat rahimin olması başka bir sebep olmayacağı anlamına gelmez düşük sonrası açtırmak gerek fakat düşük sonrası 3 ay dinlendikten sonra gebelik düşünülebilir.

S: Kardeşimde nadir görülen bir genetik hastalık çıktı ben de genetik testi yaptırdım taşıyıcım eşim ile akrabalığımız yok bizim öncesinde yapmamız gereken bir şey var mıdır?

C: Eğer taşıyıcılık varsa dominant resesif geçirilen bir rahatsızlık varsa genetik ayıklamaya gerek yok eğer akrabalık olsaydı eşlerden ikisi de taşıyıcı olsaydı o zaman genetik ayıklama yapılabilirdi.

S: Bikornuat uterus ameliyat ile düzeltilebilir mi?

C: Kesinlikle ameliyat önermiyoruz, ameliyat sonuçları kötü bikornuat uterus çift rahim demek hastaların %60- %70 inde herhangi bir sorun yaratmaz tekrarlayan düşük ve erken doğuma neden olabilir.

S: Tüp bebek sürecinde beslenmenin önemi var mıdır?

C: Kırmızı et yerine daha çok beyaz et, bol yeşillik, sebze, meyve, baklagiller tüketilmelidir. Sigara ve alkol kesinlikle önerilmez.

S: Azospermi tedavisinde kadının yumurtasının kalitesinin önemi nedir? Kaliteli yumurta azospermden çıkan spermi iyileştirir mi?

C: Maalesef iyileştirilmez bebeği spermden ve yumurtadan yapıyoruz ikisinden birinde sorun olduğunda bu yansıyabilir ama ilk 3 gün embriyo yani döllenen yumurta ihtiyaç duyduğu her şeyi ama her şeyi yumurtadan kendinden alır. Erkeğin DNA’sı 4. Günden sonra kendisini göstermeye başlar ama kadının yumurta kalitesi elbette önemli ama spermdeki problemi gidermek veya onarmak şansına sahip değil.

S: Biyokimyasal gebelik neden olur, biyokimyasal gebeliğim var siz beta değerini kaçın altında ise biyokimyasal olarak değerlendiriyorsunuz?

C: 5’in üstünü pozitif kabul edenlerde var 10’un üstünü pozitif kabul edenlerde var. Biyokimyasal gebelik şu ultrasonda görülür haftaya ulaşmadan pozitif olan testin negatife dönmesidir. Genele kabul edilen 19 ve üzeridir ama minimum rakamı 10 olarak kabul etmek gerekiyor.

S: Doğal yollarla gebeliklerim oldu ama 7. Aylarda bebeklerimi kaybediyorum?

C: Rahimde şekil bozukluğu var mı yok mu, erken doğuma neden olabilecek nedenleri araştırıp ortadan kaldırmak gerek eğer neden yoksa da erken doğum açısından yakından takip etmek rahim ağızına dikiş koymak gerekiyor. Anne karnında ölümler varsa o zaman altında yatan nedenin ne olduğu çok önemli

S: Prolaktin seviyem 25 tüp bebek tedavisi öncesi ilaç kullanmam gerekir mi?

C: Prolaktin için 25 tedavi gerektiren bir değer değil. Prolaktin stres hormonu ve eğer ruhsal stres sonrası, uykudan uyanır uyanmaz, yemek sonrası prolaktin bakılmışsa yüksek çıkar. Prolaktin yüksektir diyebilmek için en az 2 tercihen 3 ideal koşullarda bakılmış prolaktin değerinin yüksek olması gerekiyor, 25 için ilaç kullanmaya gerek yok.

S: Açıklanamayan infertilite nedir?

C: 1 yıllık düzenli ilişkiye rağmen gebe kalınmadıysa o zaman infertilite deri ve araştırmaya başlarız. hasta 35 yaş hasta grubu için çiftlerde %30 neden bulamıyoruz. İlk 2 yıldan sonra mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor neden olsun olmasın fark etmiyor. Eğer bir kadın 2 yıl hamile kalmamışsa %25 olan aylık gebelik şansı %2- %3’ e iner.

S: Micro tese yapıldı sperm bulunamadı ikinci bir TESE önerir misiniz ne aman deneyebiliriz?

C: İlk TESE’ de sperm çıkma ihtimali %50 kabaca söylersek ikinci TESE’de sperm çıkma ihtimali %10 civarında denebilir.

S: 3. Gün ile 5. Gün embriyolar arasında ki fark nedir gebelik oranları neledir?

C: 3. Güne bölünen embriyo diyoruz, 5. Güne embriyolarına blastokist diyoruz 3. Gün embriyolarının her birinin tutunma ihtimali %30 5. Gün embriyolarının ise %40. 3. Gün embriyolarının genetik tarama programlarından bildiğimiz bir şey 1. kalite embriyoların %50’ si normal oluyor, 5. Gün embriyolarının %70’i. Genetik olarak sağlam olmayan embriyolar ayıklanıyor.

S: Transfer olması için endometrium ve progesteron kaç olmalıdır?

C: Endometrium’un 8 mm ve üzerinde olması sıvı olmaması ve progesteron düzeylerinin de 1.5 altında olması eğer üzerindeyse endometrium ile bebek arasında bir uyumsuzluk vardır endometrium öndedir ve bu gebelik şansını %30 azaltır.

S: Endometriozis hastalığının çaresi var mıdır?

C: Gebelik şansını azaltılır, ama bu gebelik olmaz değil kadınların yarısı kendiliğinden hamile kalabiliyor. İlaç tedavisi yoktur.

S: Genetik ayıklamada embriyolarımız normal çıktı ama bebek tutmadı neden olabilir?

C: Eğer rahimde bir problem yok ise, tüplerde bir problem yok ise bebek ile rahim arası bir uyumsuzluk ya da rahim içini döşeyen tabakanın yeterince kalınlaşmamış olması.

S: Polikistik over kilo ile artar mı şekerim var, 105 kiloyum tüp bebekte kalitem düşer mi?

C: Polikistik over kilo ile artmaz, zaten polikistik over hastalarının yarısında kilo olur yani kilo polikistik over sendromunun bir sonucudur, yağlanma gibi, kıllanma gibi, yağlanma ve sivilcelenme gibi kilo da bir belirtidir. Kilo çok önemli %5 kilo kaybı önerilir, %5 kilo kaybı gebelik şanını arttırır. Polikistik overin kendisi kaliteyi düşürmez ama sonuçta kilo ile gebelik oranında bir ilişki vardır. Eğer şeker varsa diyet, kilo kaybı, egzersiz başlanması gerekiyor hem gebelik şansını arttırır hem de düşük riskini azaltır.

S: Başarısız sonuçlanan tüp bebek tedavisi sonrası tekrar denemek için ne kadar beklemeliyiz?

C: Minimum 2-3 ay beklemek gerekiyor.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – AMH Düşüklüğü olan Hastamızın Gebelik Haberi

  Tek yumurtalığa, 0.05 AMH değerine ve kapalı tüplere rağmen ilk denemede anne …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – 19 Yıl Sonra Gelen Mucize

  19 yıllık özlem dolu mücadeleden sonra Nurtane ve Murat Güleç çifti merkezimizdeki …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Mucize Bebek Güvenç

  38 yaşındaki annemizin düşük over rezervi problemi bulunmaktaydı. 3 kez geçirilen histeroskopi …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Adım Adım Mutluluk

  36 yaşında olan hastamız bize başvurduğunda AMH düzeyinin 0.03 olduğunu gördük. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek Böbrek Nakli Geçiren Hastamızın Mutluluğu

  Birçok hastamız gibi Naz Hanım ve eşi de bu aşamalardan geçti ancak …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Tüp Bebek Tedavisinde Sonsuz Mutluluk Gözyaşı

  İtiraf edelim ki siz bu videoları görünce nasıl ağlıyorsanız biz de paylaşmadan …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ailemize Bir Bahçeci Annesi Daha Katıldı

  Gamze Hanım, senelerdir beklediği mucizesine kavuşacak. Darısı tüm bekleyenlerin başına! …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Op. Dr. Zeki Akkum  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: