Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Selen Ecemiş – 31 Temmuz 2018

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Selen Ecemiş – 31 Temmuz 2018

Op. Dr. Selen Ecemiş

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Dondurulmuş embriyo transferi taze transferden daha mı etkilidir?

C: Embriyolar laboratuvar ortamında dondurularak uzun bir süre saklanabilir ve transfer hasta hazır olduğun da ideal sürede gerçekleştirir. Dondurulmuş embriyo transferinin taze embriyoya göre gebelik oranının daha iyi olmasının nedeni hastaların rahiminin transfere uygun şekilde gebelik oranını artıracak şekilde optimal şartlarda fizyolojik olarak uygun şartlarda hazırlanarak verilmesi kaynaklanıyor bu nedenle gebelik oranının iyi hale gelmesi için %89 oranında dondurulmuş embriyo transferi yapılabilir.

S: Kalitesiz embriyo sebebi nedir?

C: Bazı hastalarda görülen ve çözümü zor olan bir durumdur. Embriyo sperm ve yumurtadan oluşur kaliteli embriyo için kaliteli sperm ve yumurta olması gerekir. Bunun için çiftlerin hayat şartlarına beslenmesine sağlık durumlarına yapılan tedavinin doğru olup yapılıp yapılmamasına, doğru ilaçların kullanılmasına en önemlisi embriyonun geliştiği laboratuvarın şartlarına bağlıdır. Bunlar eksiksiz olursa embriyonun kalitesi daha da artar.

S: Tüp bebek tedavisinde ay seçimi önemli midir?

C: Ay seçimi önemli kriterlerden biridir. Her ay kaliteli bir şekilde yumurta elde edemeyebilirsiniz, her aynı şekilde sperm kalitesini yakalayamayabilirsiniz. Doktorun hastayla konuşup doğru ayı bulması önemlidir. Doktorun hastayı çok iyi tanıması gerekir.

S: Embriyo kaçıncı günde dondurulmalıdır?

C: Embriyoyu dondurma günü ideal gün yoktur. Her embriyo kendi içinde sınıflandırılır. Embriyo sayısına, gününe göre embriyologlarla konuşularak ve değerlendirerek tespit edilir.

S: Histeroskopi transferden ne kadar önce yapılmalı?

C: Histeroskopi küçük bir kamera aracılığıyla yapılan vajinal yoldan uygulanan rahim içini gözlemlemek ve küçük operasyonlarda kullanılan bir ameliyattır. Farklı nedenlerden dolayı yapılabilir. Örneğin rahimde içinde polip varsa yapılması gerekir. Transferden 1 ay önce yapılır. Gebelik oranında artış görülür.

S: Aşılama ile tüp bebek arasındaki fark nedir?

C: Aşılama tedavisi tüp bebekte olduğu gibi tüp bebek ile aşılama yumurta büyütme dönemi tamamen aynıdır aşılamada daha düşük dozlarla 1 veya 2 ünite büyütme çalışılırken tüp bebek de biraz daha yüksek dozla olduğu gibi büyütmeye çalışmaktır. Aşılamada yumurta toplama işlemi yapılmaz, sperm ve yumurtanın doğal yolla döllenmesini yumurtanın rahime oturması beklenir. Tüp bebek de yumurtanın laboratuvar ortamına alınarak spermin birleştirilip mikro enjeksiyon işlemi ile embriyonun geliştirilmesi ve rahime transfer işlemi olur.

S: Tedavide başarı oranı neye göre değişir?

C: Her hasta kendi arasında bir vakadır. Başarı yüzdesi spermin embriyonun kalitesi rahimin içi bir çok faktör etkilidir. Hastaların ilaç uyumu, düşünceleri farklı olabilir hastadan hastaya farklılık gösterir, kadın yaşına göre de değişebilir.

S: Tüp bebek öncesi rahim tüp bebek filmi gerekli mi?

C: Gereklidir. Tüplerdeki hastalıklar yapışıklıklar, rahim filminde belirlenmesi daha da kolaylaşır. Doğru adımlarla, doğru tedavi ile ilerlemek gerekir bunun içinde rahim filmi çektirilir.

S: Era nedir kimlere yapılır?

C: Çok kaliteli bir transfer olduğu halde 4 veya 5 kez kaliteli embriyo verilen hastalarda gebelik oluşmamışsa eğer rahim duvarının reseptivesini tespit etmek için yapılan bir testtir. Rahim içinden alınan doku parçalarının gönderdiğinizde rahimin o dönemde ya da o saat de ve o günde bebeğin tutuna bilirliğini veya bir gün önce transfer yapılabileceğini ya da bir gün sonra transfer yapılabilirliğini gösteren çok önemli bir testtir.

S: Rahim dinlendirme nedir?

C: Embriyo dondurma işleminden sonra 1 veya 2 ay sonra transfer yapma durumudur.

S: PGD hangi hastalara önerilir?

C: Embriyonun biyopsi yapılarak genetik incelenmesidir. Tek gen hastalarına ileri yaş grubuna tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları olan hastalara önerilir.

S: Rahim için yapışıklık tüp bebek başarısını etkiler mi?

C: Rahim içi yapışıklıklar tüp bebek başarısını etkiler. Rahim filmi ile tespit edilebilir yapışıklıklar histeroskopi ile açılabilir ilk denemelerde yeterli olmayabilir sonraki denemelerde bir açıklık sağlanabilir.

S: Haşimato trioidi tedaviyi ne şekilde etkiler?

C: Tüp bebek tedavisi ihtiyacı olan hastalarda farklı hastalıklar meydana gelir yapılan tahlillerle tanısı konur triod hormonları normalde olsa haşimato triodi olunabilir.

S: Doğal yol ile düşükleri olan birine tüp bebek tedavisi önerir misiniz?

C: Düşük sayısı önemlidir, hangi haftada düşürdüğü önemlidir. Erken düşük ise kromozom tedavisi yaptırılması önerilir. Rahim filmi önemlidir, hepsi yapıldıktan sonra değerlendirilir tekrar böyle bir durumla karşılaşılmaması için tüp bebek tedavisi önerilir.

S: Hidrosalpenks ayında nasıl bir önlem alınmalıdır?

C: Hidrosalpenks iltihaplı sıvı birikimidir. Tüpün formunun yapısının bozulmasıdır. Embriyo rahime yerleştiğinde bu sıvı rahime akarsa embriyonun yerleşmesine engel olabilir.

S: CD56 nedir?

C: Rahim duvarının bebeği tutuna bilirliği ile ilgili bir testtir. Tekrarlanan düşük yaşayan hastalarda CD56 testini uygulandığın da gebelik oluştuğu görülebilir hasta da CD56 seviyesi yüksek ise serum tedavisi yapılır.

S: Azospermi de nasıl bir tedavi uygulanmalıdır?

C: Menide hiç sperm bulunmamasıdır. Testisten sperm alarak tedavi yapılır. Testisten sperm alma ise Micro tese işlemidir. Yumurtalar belli büyüklüğe ulaştığında yumurta toplama işlemi yapılacağı gün öncelikle erkeğe tese işlemi yapılarak eğer sperm bulunursa yumurta toplama işlemi yapılır. Burada laboratuvar çok önemlidir.

S: Rahim için miyomları düşüğe neden olabilir mi?

C: Evet olabilir. Rahim içi bebeğin yerleştiği yataktır bunu etkileyen miyom tabi ki zararlıdır. Bu miyomları histeroskopik işlemlerle çıkarıyoruz.

S: Yumurta rezervi düşük hastalarda tüp bebek şansı nedir?

C: Yumurta rezervi değişkenlik gösterir, yaş faktörü önemlidir. Yumurta olduğu sürece her zaman şansımız vardır. Yumurta kalitesi de iyi olmayan hastalarda bu hastalık görülür. Yumurta rezervi düşük hastalarda havuz yöntemi uygulanır. Havuz yöntemi çok etkili yöntemdir. Yumurta sayısı az olduğu için hastadan 2-3 kez yumurta toplayarak embriyo sayısını arttırıyoruz.

S: Transfer sonrası neler yapılmalıdır?

C. Transferden sonra birkaç gün ağır iş yapmamaları gerekir. Kendilerine dikkate etmelidirler, ilaçların doğru kullanılması gerekir. Stres yapmamaları gerekir.

S: Kaç kez deneme şansı vardır?

C: Hastaların denemeyi yaparken gösterdiği sabır azim umudunu kaybetmeden olumsuz olursa bir daha deneyebilirler doğru yer ve doğru zaman tüp bebek tedavisinde en önemli unsurudur.

S: Polikistik over sendromu nedir?

C. Yumurta sayısının normalden daha fazla olan bir hastalıktır. Yumurtlamak da zorluk çeker ve yumurta kalitesi de düşük olabilir. Aşılama ile tedavi olunabilir deneme negatif olursa tüp bebek tedavisine geçilir dondurulmuş embriyo transferi yapmaları gerekir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – AMH Düşüklüğü olan Hastamızın Gebelik Haberi

  Tek yumurtalığa, 0.05 AMH değerine ve kapalı tüplere rağmen ilk denemede anne …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – 19 Yıl Sonra Gelen Mucize

  19 yıllık özlem dolu mücadeleden sonra Nurtane ve Murat Güleç çifti merkezimizdeki …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Mucize Bebek Güvenç

  38 yaşındaki annemizin düşük over rezervi problemi bulunmaktaydı. 3 kez geçirilen histeroskopi …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Adım Adım Mutluluk

  36 yaşında olan hastamız bize başvurduğunda AMH düzeyinin 0.03 olduğunu gördük. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek Böbrek Nakli Geçiren Hastamızın Mutluluğu

  Birçok hastamız gibi Naz Hanım ve eşi de bu aşamalardan geçti ancak …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Tüp Bebek Tedavisinde Sonsuz Mutluluk Gözyaşı

  İtiraf edelim ki siz bu videoları görünce nasıl ağlıyorsanız biz de paylaşmadan …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ailemize Bir Bahçeci Annesi Daha Katıldı

  Gamze Hanım, senelerdir beklediği mucizesine kavuşacak. Darısı tüm bekleyenlerin başına! …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Op. Dr. Selen Ecemiş  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: