Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Selen Ecemiş – 29 Ocak 2019

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Selen Ecemiş – 29 Ocak 2019

Op. Dr. Selen Ecemiş

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Yumurta rezervi düşük hastalarda tüp bebek ile gebelik şansı nedir?

C: Yumurta rezerv düşüklüğü son dönemlerde karşılaştığımız sorunlardan birisidir. Çünkü yumurta rezervi ileri yaşta hastalarda değil daha erken yaşlarda da görülebiliyor. Bu sosyal yaşam koşulları, yeme içme alışkanlıkları stres faktörü gibi genetik nedenlerle yumurta rezervi daha erken yaşlarda azalabiliyor. 30’lu yaşlarda da bunu görebiliyoruz. 40 yaşlar yaşa bağlı olarak yumurta rezerv düşüklüğü görüyoruz. Ve yumurta rezervi düşüklüğü kısırlığa neden olabiliyor. Sadece yumurta sayısındaki düşüklük değil kalitesinde de sıkıntı olduğu için yumurtanın gelişen embriyo kalitesi düşük oluyor gebelik oranları çok düşük oluyor. Bu nedenle tüp bebek tedavisine hızlı bir şekilde başlamak zaman kaybetmemek ve bir an önce yumurta üretimine varken tedavisini başarı ile sonuçlandırmak gerekiyor. Kesinlikle tüp bebek ile gebelik şansı mevcuttur. Havuz yöntemi dediğimiz bir yöntemle yumurta rezervi düşük hastalarda embriyo sayısını arttırabiliriz. Havuz yönteminden bahsetmek istiyorum. Havuz yöntemi yumurta rezervi düşük hastalarda 2 ve 3 kere yumurta toplama işlemidir. 2 ve 3 yumurtası olan hastada havuz yöntemi uyguladığımız zaman 2 3 kere aynı işlemi aynı anda yaptığınızda 6 7 yumurta olduğu için elimizde elimizde emriyo sayısı daha fazla oluyor.ve daha fazla olduğu içinde embriyonun gelişim sürecini uzatabiliyoruz. 5.gün embriyosu transferi yapabiliyoruz. Bilhassa gelişimi gerçekleşebiliyor. En iyi kalitede embriyo seçme şansı oluyor tüp bebek şansımızı artırabiliyoruz. Rezervi düşük hastaların çok hızlı bir şekilde sağlıklı bir laboratuvar bulması ve tüp bebek tedavilerini başarılı bir şekilde yürütmeleri gerekiyor çocuk sahibi olabilmeleri için.

S: Sebepsiz infertilite nedir?şansımız var mıdır?

C: Sebepsiz infertilite açıklanamayan kısırlık diyoruz buna aslında neden yok değil. Nedeni tespit edemiyoruz yaptığımız tetkiklerle tanı koyamıyoruz.anlamına geliyor yapılan tetkiklerde herhangi bir neden bulunamaması olmadı anlamına kesinlikle gelmiyor. Hücrelerden birinde kalite sorunu sperm yada yumurtada kalite sorunu olabilir gelişen embriyonun kalitesinde gelişmesinde döllenmesinde bir takım sıkıntılar olabilir, rahim bebeğin rahime tutunmasıyla ilgili bazı problemler yaşanabiliyor olabilir yani bunun gibi milyonlarca neden olabilir. Burada önemli olan nokta şudur. Gittikleri bütün jinekologlar herhangi bir problem olmadığını doğal yolda gebelik oluşabileceğini belli bir süre zarfında bu söylenenler tabi ki geçerlidir. İki yılın sonunda sağlıklı bir çiftin gebeliği oluşmuyorsa o zaman açıklanamayan kısırlık tanısı alarak direk yardımcı üreme tekniklerine başvurması gerekir. Zaman kaybetmemek burada en önemli şeydir. 8 yıl 9 yıl 10 yıl bazen açıklanamayan kısırlığa neden bulunamadığı için bir neden tespit edilip söylenmediği için başvurmayan çiftler olabiliyor maalesef bu konuya dikkat edilmesi gerekir.

S: Genetiği incelenmiş embriyonun gebe kalma şansı nedir?

C: Genetiği incelenmiş bir embriyonun yani kapsamlı kromozom analizi yapılmış bir embriyonun gebe kalma şansı oldukça yüksektir.Bu bizim tabii ki tedavimize bağlı gebelik embriyonun genetiği ile ilgili bir durum değil. Aynı zamanda rahimin doğru hazırlanması olması gerektiği gibi hazırlanması doğru zamanlama embriyonun doğru zamanlama ile transfer edilmesi gebelik şansını etkileyen çok önemli faktörler. Annenin immunilojik durumu metabolizması her şey gebeliği etkilediği için ama genel olarak hani istatiksel olarak baktığımızda yüzde 70 80 arası bir gebelik oranı genetiği normal bir embriyo transfer ettiğimizde kapsamlı kromozomları yapıldığında.

S: Polikistik over’de gebelik oranı nedir?

C: Polikistik over2in söyle bir özelliği var. Over hastalığının geniş spektrumdur. Hastalığı düzenli adet gören polikistik over olduğun farkında olmayan kolayca gebe kalan hastadan hiç adet görmeyen kıllanma şikayeti olan kısırlıkla mücadele eden hastadan çok geniş bir spekrum polikistik over’in hangi noktasında olduğunu bilmek gerekir. doktorunuzun bu konuda tecrübeli olması ve polikistik overin ciddiyet derecesini tespit etmesi çok önemli amh seviyesi çok önemli hastanın kliniği çok önemli birde polikistik over hastalarında yumurta kalitesiyle ilgili sorunlar yaşanabiliyor. Yani sadece yumurta sayısının çok olması yumurtlayamama problemi değil yumurta kalitesi de çok çok önemli bir konu yumurta kalitesi de yine genetikten anne metabolizmasından özellikle polikistik over’in yarattığı metabolik problemler nedeniyle yumurta kalitesi ciddi anlamda polikistik over hastalarında değişiyor. Tüp bebek tedavilerinde kişiye özel tedavi diyoruz. Kişiye özel gebelik söz konusu ne bir şey söyliyemeyeceğim şudur yüzde şudur diye bir şey söylemeyeceğim polikistik over için kişiden kişiye değişiklik gösteren bir oran.

S: Transfer sonrası nelere dikkat edilmeli

C: Transfer sonrası 12 gün boyunca hastaymış gibi hiç bir şey yapmadan yatmamamız gerekiyor evde. Normal hayatınıza devam etmeniz lazım. Transfer günü transfer işlemi sonrası yaklaşık 1 2 saat kliniklerimize yatırıyoruz hastalarımızı sonra evlerine gönderiyoruz. Evde çok kendilerini yormadan birkaç gün boyunca normal bir istirahat dönemi ondan sonrada normal hayatlarına devam edebilir hastalarımız. İşlerine gidebilirler, dışarı çıkabilirler, toplu taşıma araçlarına binebilirler gezmeye gidebilirler her şeyi yapabilirler. Sadece çok ağır spor yapmamalarını istiyoruz. Birde ilaçları çok önemli özenli bir şekilde saati saatine unutmadan kullanmalarını rica ediyoruz. Onun dışında transfer olmak demek 12 gün boyunca evde yatmak anlamına gelmiyor.

S: Rahim dinlendirme nedir?

C: Rahim dinlendirme tüp bebek tedavisi sonucu oluşan embriyoların tamamının dondurularak taze transfer yapılmamasıdır. Dondurulup bekletilmesi embriyonun yumurta toplama işleminden sonra yaklaşık bir hafta on gün içerisinde adet olması beklenir. Adet olduktan sonra hasta yumurta toplama dönemindeki yüksek hormon seviyeleri normale düşer. Hastalarımız iyileşir. Yumurta toplamanın yarattığı bazen yarattığı karın ağrıları, şikayetler olabilir onlar toparlar hormon seviyemiz düzelir hastamız adet görür adet gördükten sonra rahim duvarı hazırlanarak çeşitli yöntemlerle rahim duvarı hazırlanarak transfer yapılır.
biz buna rahim dinlendirme diyoruz. Aslında embriyoların total olarak dondurulması optimal şartlarda transfer edilmesi durumudur rahim dinlendirme kesinlikle gebelik yöntemini arttıran yöntemdir. bizim yüzde 90 şeklinde uyguladığımız bir yöntemdir.

S: Yumurta toplama sonrası karnımda şişlik idrarımda zorlanma var. neden demiş bir hastamız?

C: Yumurta toplama işlemi kapalı bir işlemdir. Bir iğne yardımı ile yapılır. Ultrason altında yapılır. Hani açık bir işlem değil bu iğneyle yumurtalıkların içerisine girilerek yumurta toplanır. Yumurtalıkların içerisinden toplanırken iğne çeşitli dokulardan geçer. O işlem sırasında kanamalar dokuda travmalar zedelenmeler gerçekleşebilir. Sonuçta bir cerrahi işlemdir. Bazı yumurta toplama sonrası çeşitli ağrılara şişkinliklere şikayetlere neden olabilir. Çok çok düşük ihtimalle tabi ki damar yaralanmaları da olabilir. Aslında yumurta toplama işlemi çok basit bir işlemdir. Her işlem gibi nadirde olsa komplikasyonları vardır. Gerçekten tecrübeli ellerde yapılması gerekir. Basite alınmaması gerekir. Çok ciddi sonuçlarda doğurabilir. Tüp bebek tedavisinin tabi ki önemli bir cerrahi parçasıdır.

S: Yumurta toplama kalitesiz embriyo sebebi nedir?

C: Yumurta ve spermden yumurtadaki yapısal veya genetik bir sorun yumurta kalitesini etkileyen faktörlerdir. Embriyo kalitesini etkileyen faktörlerdir. Tabi ki bunları düzeltmenin konusunu konuşmak gereklidir. Düzeltme yolları başta sperm ve yumurta hücrelerinin üreme hücrelerinin kalitesini arttıracak bir yaşam tarzı stres faktöründen uzak durmak güzel beslenmek spor yapmak motivasyon bunlar çok önemli sperm ve yumurta kalitesinde bunun yanında bizim yaptığımız tedavilerin başarılı geçmesi doğru ilaç kullanımı iyi bir indiksyon yumurta büyütme tekniği diyorum. Tedavileri ondan sonra tabi ki doğru bir laboratuvar kalitesi embriyo kalitesini etkileyen en önemli faktördür. Tüp bebek tedavilerinin başarılı olabilmesi için mutlak gereklilik çok ileri teknolojiyle donanmış optimal şartlarda çalışmış bir laboratuvar tabi ki profesyonel embriyologlardır.

S: Döllenme sorunu nedir? Ne yapmalıyız?

C: Döllenme problemi, yumurta toplama işleminden sonra olgun olan yumurtalar mikroenjeksiyon işlemi ile spermle döllenir. Yani yapay döllenme laboratuvarda embriyologlarımız sperm ile yumurtanın içerisine enjekte ederek yaparlar. Ertesi gün embriyo döllenmiş mi diye kontrol ederler. Döllenme olmadığı durumda embriyonun gelişimi ve transfer edebileceğimiz gebelik oluşturabilecek embriyo elde edemeyecegiz anlamına gelir. Yani tüp bebek tedavisinde çok önemli bir aşamadır. Bu döllenme problemleri pek çok nedenden olabilir. En önemli nedenlerden biri yumurta tabi yumurta kalitesi yumurtanın genetiği metabolizması spermin genetiği metabolizması bunu etkiliyor. Döllenme problemi hastalarda her tedavide mutlaka devam eden ve sürekli tekrar eder bir problem olmayabilir. Bazı hastalarda tekrarlayabilir çok nadir hasta grubudur. O nedenle böyle bir problem yaşadıysak tedavimiz bu nedenle son bulduysa benim önerim yeniden bir tedavi düzenlenmesi farklı değişkenleri ilaç tedavisini değiştirerek öncesindeki hazırlık aşamalarını değiştirerek döllenmeyi arttırmaya çalışmak.

S: Rahim filmi tedavi yapılmadan yapılmalımıdır?

C: Kesinlikle yapılmalıdır. Rahim filmi tüp bebek tedavisi öncesi yapılan tetkiklerin en vazgeçilmezlerinden biridir. Kesinlikle rahim filmi görmek gerekir. Çok profesyonel bir tedavi uyguluyoruz. Çok detaylı bir tedavi uyguluyoruz ve her şeyi düşünüyoruz. Rahim filmi gibi kolay basit tetkiği yapmadan bazı problemleri atlayarak tüp bebek tedavisi yaptığımızda bu gerçekten bizi zor duruma sokabilir. Rahim filmini mutlaka istiyoruz hastalarımızdan.

S: Aşılama tedavisini kimlere önerirsiniz?

C: Aşılama tedavisinin daha yeni çocuk sahibi olma fikrine sahip hastalarda yani 2 yıllık bir infertilite geçmişi varsa direk tüp bebek endikasyonu yoksa mesela polikistik over olur, işte yumurtlama problemi varsa hastanın tüpler açıksa rahimde herhangi bir problem yoksa açıklanamayan kısırlık vakalarında aşılama tedavisi önerilebilir. Aşılamanın gebelik oranı yüzde 10 15 civarındadır. Aşılama tedavisi önerilen grupla tüp bebek tedavisi önerilen grupla farklıdır. Aşılama tedavisini tüp bebek tedavisindeki gibi titizlikle yapılması gerekir.gerçek anlamda uygun başarıya ulaşmak için.

S: Donmuş embriyo tutma şansı ilk denemeye göre daha mı yüksek diye bir soru gelmiş?

C: Bu soruyu soran hastamız herhalde ilk denemede transfer olması gerektiğini düşünüyorum. Biraz önce bahsettiğim rahim dinlendirme yöntemi buydu ilk denemede embriyoların hepsini donduruyoruz. Transfer yapıp hasta negatif olursa donmuş embriyoları kullanıyoruz diye bir şey yok. En başta ilk topladığımız embriyoları geliştirildiğinde embriyoların hepsini topluyoruz. Rahim dinlendirme dondurulmuş embriyo transferidir. İlk denememizde embriyo transferi yapıyoruz. Ve dondurulmuş embriyo transferi yaptığımızda gebelik oranı cddi oranda yükseliyor. Kesinlikle yapılması gereken bir yöntem diye düşünüyorum. Dondurulmuş embriyo transferinin başarılı olması için laboratuvarınızın embriyo dondurma, embriyo çözdürme sağlıklı dondurma çözdürme oranının çok yüksek olması lazım. Bu nedenle çok iyi bir laboratuvara ihtiyacımız var. Bu tedavilerin başarılı olması için.

S: Kilo tüp bebek yapmaya engel mi?

C: belli bir kilonun üzerinde olmak hastalarda tüp bebek yapmaya engel olabilir. Hem yumurta kalitesini bozar hem de tüp bebek tedavilerini sekteye uğratabilir. Gebelikte çok ciddi bir sıkıntı yarabilir kilo gebeliğimizi direkt riskli gebelik durumuna sokar. Bu nedenle kilo vererek başlamak mantıklı hastalarda kilo verme süreci çok uzun olabiliyor. Özellikle anne yaşı ileriyle kadın yaşı ileriyse obezite söz konuysa kilo vermekte zorlanıyorsa hastalarımız zaman açısından embriyoların dondurulması daha sonra transfer olması gibi opsiyonlarda değerlendirilebilir. Bu tamamen hastaya göre verilebilecek bir karardır. Kilo vermek kesinlikle tüp bebek başarınızı artırır.

S: Histereskopi de çizik atınca tutulma kolay oluyor mu?

C: Histereskopi tanısal olarak histereskopi’den bahsediyor hastamız kamerayla biliyorsunuz. Histereskopi rahim içerisini rahatça görmemizi sağlayan ince uzun bir alet kamerayla rahim içerisine giriyoruz. Rahimin duvarlarını rahimin boyutunu tüplerin çıkış noktalarını rahatlıkla görebiliyoruz. Polipler varsa et parçasıdır. Polip miyomları temizliyoruz. Rahim daralma söz konuysa rahim daralma söz konusuysa onları genişletebiliyoruz. Tanısal histereskopi’de rahim duvarlarını çizik yapıyoruz. Rahim duvarına yaptığımız bu küçük ve basit işlem.

S: Erken menopoz sebepleri nelerdir?

C: Menopoz günümüz en çok sık rastlanan problemlerinden birisi gerçekten pek çok faktör söz konusu genetik faktörler en önemlisi anne karnında başlayan bir hastalık bu anne karnından itibaren yumurta sayısı normalden daha hızlı bir şekilde alınıyor. 50 yaşında bitmesi gereken yumurtalarımız daha erken yaşlarda tükeniyor buda tabi ki de direk kısırlık nedeni olabiliyor. Bazen bu süreç 20’li yaşlara düşebiliyor. Biz buna erken yumurtalık yetmezliği diyoruz. Organ yetmezliği gibi düşünmek gerekir. Yumurtalık tamamen fonksiyonlarını kaybediyor. Yumurta üretimi gerçekleşmiyor. Yani sıkça rastladığımız ciddi problemlerden o nedenle çocuk düşünmeseler bile jinekolojik muayenelere gitmeleri ultrason kontrollerine girmeleri gerekli hormonal tetkikleri yaptırmaları gerekir. Böyle bir durumla karşılaşacağını ön gören bir hasta artık yasal olarak ülkemizde yumurtalarını dondurabiliyor. Eğer erken yumurtalık yetmezliği şüphesi olan bir hasta söz konusuysa raporlanarak yumurta dondurma işlemi yapabiliyor ve ileride bu yumurtaları kullanabilmek için buda oldukça teknolojik bu tür hastalar için çok da çözüm olan bir şey tedavi yöntemi.

S: Rahim içindeki polip gebeliğe engel midir?

C: Teorik olarak rahim içerisindeki 2 cm altındaki polipler aslında yapılan çalışmalarda engel olmadığı gösterilmiş tüp bebek tedavilerinde gerçekten çok büyük emekler verilerek çok büyük fedakarlıklar yapılarak oluşturulan o embriyoları rahim duvarında polip var ise transfer etmiyoruz. Bu riski göze almıyoruz. Çünkü dediğim gibi çok büyük emeklerle oluşturulmuş embriyolar ve histereskopik yöntemlerle çok basit bir şekilde o polipleri çıkartıyoruz ve ertesi ay transfer yapıyoruz.

S: Azospermi nasıl bir tedavi uygulanmalı?

C: Azospermi vakalarında biliyorsunuz menide sperm elde edemiyoruz. Test dokusundan sperm bulmaya çalışıyoruz. Mikroskop altında yapılan bu işlemde embriyologların tabi ki yapması gerekiyor bu işlemi tecrübeli ürologlar altında sperm testis dokusu çıkarıyorlar ve laboratuvarda sperm aranıyor bu dokularda ve bulduğumuz spermde tüp bebek tedavisi yapabiliyoruz. Bu gerçekten çok mucizevi bir tedavi ve gerçekten başarılı bir tedavi fakat biraz öncede söylediğim gibi çok tecrübeli ürologlar ve tecrübeli embriyologlar ihtiyaç var gerçekten başarıya ulaşabilmek için.

S: Transfer sonrası uçak yolculuğu yapılır mı?

C: Şehir dışı çok hastalarımız olduğu için ve hastalarımız tedavi sırasında gelip kliniğimizin bulunduğu şehirlerde kalıp ve transfer sonrası tabi ki evlerine gitmek istiyorlar. Ama transfer sonrası bi 10 gün 15 gün istirahat edilmesi gerekir gibi bir anlayış söz konusu olduğu için zor durumda kalıyorlar. Kesinlikle uçak seyahati yapılabilir. Hiç bir sakıncası yok, otobüs seyahati de yapılabilir. Biraz önce bahsettim bu konudan transfer sonrası normal hayatımıza devam edebiliriz. Hiç bir şey değiştirmemiz gerekmiyor.

S: CD56 nedir?

C: CD56 testi bizim son dönemlerde yaptığımız sık testlerden biri rahim içi hücrelerinin incelenmesi gibi düşünebiliriz. Yani rahimin bebeği yabancı bir cisim gibi görüp tutunmasını engellemesi gibi ile ilgili bir test.bu testin oranı ile eğer yüksek ise serum tedavileriyle bağışıklık sistemimizi baskılayarak bebeğin tutunmasını artırabiliyoruz. Oldukça detaylı bir test hasta seçimi çok önemli doğru hastaya yapılması çok önemli herkese uygulanması gereken bir test değil. Ama bazı hastalarla tek çözüm olabiliyor yani çok etkili olabiliyor doğru seçim hasta seçimi çok önemlidir.

S: Tüp bebek tedavisine ne zaman başlanmalıdır?

C: 2 yıllık bir kısırlık geçmişinden sonra hasta tedaviye başlanması gerekir. Çünkü biraz öncede bahsettim. Açıklanamayan kısırlık vakalarına hiç bir neden bulunamayabilir. Fakat yine de altta yatan bir neden vardır. O nedenle zaman kaybetmeden hızlıca çözüme gidilmesi gerekir ve tedaviye başlanması gerekir. Tabi ki kişiden kişiye değişir. Yani doktorun yorumu sizi yönlendirmesi doğru yönlendirmesi çok önemlidir. Ne hızlı hareket edip gereksiz bir tedavi sürecine girmeniz gerekir ne de geç kalıp tedavi şansınızı azaltmamalısınız. O nedenle doktorunuzla doğru diyalog tanı doğru tedavi bebek sahibi olmaktaki en en önemli şeydir. Gerçekten etkendir.

S: Yumurta kalitesini arttırmak için neler önerirsiniz?

C: Yumurta kalitesini arttırmak için tedavi öncesi bir süre vitaminler antioksidanlar kullandırıyoruz. Tabi ki bu vitaminlerin ve antioksidanların seçimi oldukça önemli bütün vitaminler ve antioksidanlar kullanılmıyor. Çünkü birde tedavi öncesi belli bir süre doğru beslenme hafif bir spor yapımı stres faktöründen uzak olmak bunlar yumurta kalitesini gerçekten değiştiriyor. Alternatif tedavilerde mümkün yani akupuktur ozon tedavisi prp gibi alternatif tedavi seçenekleri mevcut. Bütün bunları doktorunuzla görüşüp size uygun ne varsa onu seçmeniz önemli özellikle beslenme gerçekten çok önemli probiyotik beslenme akdeniz tipi beslenme sağlıksız gıdalardan uzak durma bütün bunlar yumurta kalitesini etkiliyor. Tabi ki bu beslenme süreci sadece bir iki haftayla düzelecek yani yumurtayı düzeltecek bir şey değil yöntem değil. Bunu bir hayat biçimi haline getirmek lazım. Sigara ve alkolü kesmek yararlı ve yumurta kalitesini arttırıcı gıdalar almak ve bunları aylarca yıllarca yapmak gereklidir

S: Kromozom analizi kimlerden istenir?

C: Kromozom analizi genetik bir hastalık şüphesi olan hastalardan tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan hastalardan ondan sonra açıklanamayan kısırlık vakalarından istenmesi gerekir. Çok basit bir testtir. Eşli olarak yapılır. Hem kadın hem erkekten istenir sizin genetik yapınızı gösteren bir testtir. Gerçekten yol gösteren bir testtir.o nedenle hani belki mümkünse tüp bebek tedavisine başlamadan isteyebildiğimiz hastalardan kromozom analizine isteyip hani genetik yapıyı da görmekte fayda vardır.

S: Genetik tarama kimlere önerilir?

C: Genetik tarama tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında embriyo yaptığımız genetik testler gebeliği arttırmak için tabi bir genetik bir hastalık söz konusu olduğu zaman tabi ki genetik bir tarama ayıklama yaparak sağlıklı embriyo seçimiyle tüp bebek yapmak şeklinde olur. Birde tekrarlayan biraz önce bahsettiğim gibi tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında genetik tarama bizim gebelik oranımızı el verdiğimiz embriyo genetik olarak normal olduğu tespit ettiğimizde gebelik oranımızı ciddi anlamda arttıran bir testtir ve çok sıklıkla da uyguladığımız bir yöntemdir.

S: Çikolata kisti gebeliğe engel midir?

C: Çikolata kisti dediğimiz şey endometriyozis hastalığı şimdi endometriyozis hastalığı biraz önce polikistik over’den bahsettik endometriyozis dede aynı şekilde farklı şekilde görülebilir hastalarda. Hafif formundan çok ileri formuna kadar yani ilk evreden 4. evreye kadar endometriyozis izleyebiliriz. Direkt infertilite nedeni olabilir. Endometriyozis hastalığında hem yumurta kalitesinde sıkıntı yaşanabilir. Yumurta sayısında azalmaya sebep olan hastalıktır. Aynı zamanda rahimin bebeği tutunabilirliğini bozabilen tüplerin fonksiyonunu etkileyebilen üreme sisteminde toksit bir etki yapan hastalıktır. Bu nedenle doğal bir yolla gebe kalamayan endometriyozis hastalarının hızlı bir şekilde yardımcı üreme tekniklerine başvurması gerekir. Çünkü önemli bir infertilite nedenidir.

S: AMH düşüklüğü ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

C: AMH seviyesinin düşük olması yumurta rezervinin düşük olduğu anlamına gelir. Yumurta rezervi düşük hastaların yaşlarına göre değerlendirilmesi gerekir. Yaşlara göre yumurta rezervi düşük olan hastaların hızlı bir şekilde tüp bebek yöntemine yada aşılama yöntemine başvurarak yumurta rezervi dahada azalmadan bir an önce tedavi yoluna gitmesi gerekir. AMH testi aslında sadece ve sadece kontrol amaçlıda yapılabilir. Bebek düşürmeyen hastalarda bile AMH seviyesi kontrol edilerek bu konudaki şeyini durumunu kafasında netleştirip üreme kapasitesi öncesinde tespit edilebilir.erken yumurtalık yetmezliği gibi durumlardada böylece önceden bir teşhiş konularak yumurta dondurma yöntemine de gidilebilir.

S: Adomiyosis nedir?

C: Biraz önce bahsettiğimiz çikolata kisti endometriyozis hastalığının rahim içi içinde olması durumudur. Endometriyosis hastalığı genelde miyom ile karıştırılır. Rahimin iyi olduğu tümördür miyom biliyorsunuz. Rahimdeki miyomlar adonomiyosis genelde karıştırılır ultrasonda tanısının net konulması gerekir. Bu ikisi arasındaki ayrımın yapılması gerekir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – İkiz Mucizelerimiz

  “Annelik fedakarlık… Bizim fedakarlığımız diğer kadınlardan biraz daha önce başlıyor.” Annemizin bu …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Baba Olma Sevinci

  Başka merkezlerdeki 6 başarısız denemeden sonra merkezimizdeki ilk denemede baba olacağını öğrenen …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek- Bahçeci Ailemiz Büyüyor

  26.06.2018 - Tam bir yıl önce bugün Ali bebeğimizi annesinin rahmine transfer …

  Devamını Oku

  20 Yıl Sonra Gelen Mucizemizin Adı Umut

  Hacer ve Orhan Varlı çiftinin sabırsızlıkla beklediği gündü! Biz bebeğimizin cinsiyetine …

  Devamını Oku

  Bizim Gizli Kahramanlarımız

  Babalar günü kutlu olsun! …

  Devamını Oku

  Adım Adım Mucize

  Mucizemiz sağlıcakla anne babasının kucağına kavuştu. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Bayram Şekeri Tadında Bir Mucize

  Bayram şekeri tadındaki mucize haberimizi anne babamıza verdik! …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Op. Dr. Selen Ecemiş


  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: