Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Selen Ecemiş – 09 Mayıs 2018

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Selen Ecemiş – 09 Mayıs 2018

Op. Dr. Selen Sakar

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Serum tedavisi nedir?

C: Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan hastalarda CD56 seviyesini ölçerek sorun tespit ettiğimiz hastalarda bağışıklık sistemini uyguladığımız tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisi geniş kapsamlı bir tedavidir. Serum tedavisi ihtiyacı olan hastalarda çok fayda sağlayan bir yöntemdir.

S: FSH yüksek olan hastalarda gebe kalma ihtimali nedir?

C: Yumurta rezervinin düşük olması anlamındadır. Bu çok fazla baktığımız bir değer değildir. Yumurta rezervini gösteren çok daha iyi bir hormon vardır bu AMH’dir. Buna bakarak yumurta seviyesini anlıyoruz. AMH hormon seviyesinin düşük olan hastaların yumurta rezervi düşük diye yorumluyoruz.

S: Tüp bebek tedavisinde yumurta mı spermi daha önemlidir?

C: İkisi de çok önemlidir. Yumurtanın da spermin de kaliteli olması gebeliği arttıran en önemli faktörlerdir. Ancak embriyonun gelişiminde yumurtanın daha baskın rolü vardır. Yumurta sayısı ve kalitesi ne kadar iyiyse embriyonun kalitesi o kadar yüksek olur. Sperm ise embriyo kalitesini 3.günden sonra etkilemeye başladığı için 5. güne kadar büyüttüğümüz embriyolarda sperm kalitesini de görebiliyoruz.

S: Embriyoya kapsamlı kromozom analizini kimlere öneriyorsunuz?

C: Genelde tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan hastalara ileri yaş anne adaylarına genetik sorun taşıyan çiftlere öneriyoruz. Embriyodan parça alınarak normal mi anormal mi embriyo olduğu tespit edilebiliyor.

S: Rahim filmi şart mıdır? Ne zaman çekilmelidir?

C: Rahim filmi şarttır Çünkü bu tedavi çok ciddiye alınması gereken her türlü tetkikin eksiksiz yapılmasının gerektiği bir tedavidir. Rahim filmi tüplerdeki anotomik yapıyı gösterdiği için, yapışıklık var mı yok mu tüplerde genişlik var mı yok mu diye tespit ettiği için çok önemlidir.

S: Yumurta kalitesini arttırmak için ne yapmalıyım?

C: Genel sağlık durumuna dikkat etmesi gerekir. Doğru, düzenli beslenmek çok önemlidir.

S: Polikistik over ve prolaktik yüksekliği olanlarda şans nedir?

C: Polikistik over hastalarında yumurta sayısı normalden daha fazla oluyor. Hastaların yumurtlayamama nedeniyle gebe kalamamaları ve yumurta kalitesinde düşüklük nedeniyle gebe kalamamalarıdır.

S: Rahim darlığı var gebe kalamıyorum ne yapmam gerekir?

C: Bu doğumsal bir anomali nedeniyle mevcutsa bazı histeroskopik yöntemle bu darlıklar açılabilir.

S: Gebelik aşısı nedir?

C: Embriyonun rahime tutunmayla ilgili problemi olan hastalarda transfere hazırlarken rahim duvarının kalınlaşmaması gibi sorunları olan hastalarda bu yöntemi uyguluyoruz. Anne kanıyla hazırlanan bir solüsyondur. Bu solüsyonun transferden 2 gün öncesi rahim içerisine enjekte edilerek uygulanan yöntemdir.

S: ERA hangi hastalara önerilir?

C: ERA testi, çok kaliteli embriyo verildiği halde gebelik elde edilemiyorsa kesinlikle başvurulan bir testtir. Era testi rahimin bebeği tutabilirliğinin göstergesidir. Genetik olarak rahim hücreleri incelenir ve bebeğin tutmaya hazır olup olmadığını gösterir.

S: Tek yumurta ile gebe kalma şansı var mıdır?

C: Tabi ki vardır. Buna altın yumurta diyoruz bu tek başına büyüyen bir yumurtadır. Takip ediyoruz büyütüyoruz ve transfer ediyoruz gebelik oluşuyor.

S: 3.gün birinci kalite embriyonun şansı nedir?

C: Birinci kalite embriyo, görünüş açısından bölünmesi mikroskop alıntadaki görünümü iyi embriyo anlamına geliyor. Gebelik şansıda laboratuvara göre gebelik oranı değişiyor. Ama 3.gün 1. kalite embriyonun iyi bir gebelik şansı vardır.

S: Sperm morfolojinin düşük olması neye neden olur?

C: Spermin şekli ve morfolojinin düşük olması aslında tüp bebekte söyle bir şey akla getirebiliyor şekli bozuk olan spermlerle mi dölleme yapılıyor diye düşünülüyor bu böyle değildir. IMSI ile 8 bin kat büyütülerek sperm morfolojisi detaylı şekilde incelenir normal spermler seçilerek tüp bebek tedavisi uygulanır. Morfoloji de sorun olan hastalarda, genetik problem olma ihtimali daha yüksek olur. O nedenle sperminde morfolojinin daha iyi olduğu bir dönemde tüp bebek yapılmalıdır.

S: Çikolata kisti tüp bebekte süreci etkiler mi?

C: Çikolata kisti varlıgıyla gebelik oranını etkileyen bir durumdur. Yumurta kalitesini etkilediği gibi tüpteki sperm yumurtanın birleşmesini sağlayan tüycüklerin bile hareketini etkileyen rahim duvarının bebeği tutabilirliğini etkileyen bir hastalıktır.

S: Transfer sonrası yolculuk yapılabilir mi?

C: Yolculuk yapmada sakınca yoktur. İlk bir kaç gün yorulmadan sakin bir hayat geçirmelerini öneriyoruz.

S: Tüp bebekte kilo problem yaratır mı?

C: Problem yaratır. Hipertansiyon diyabet gelişebilir. O nedenle olması gereken kiloda olmalarını öneriyoruz.

S: TSH değeri transfer öncesi önemli midir?

C: Önemli bir değerdir. TSH değerinin 2.5 alıntda olmasını tercih ediyoruz. Sağlık bir gebelik için kontrol edilmelidir.

S: Yumurta toplama işlemi ağrılı bir işlem midir?

C: Ağrı durmuyorsunuz çünkü anestezi ile yapılan bir işlemdir.

S: OHSS olmamak için ne yapmamız gerekir?

C: OHSS sizlerin yapabileceğiniz bir şey yoktur. OHSS tüp bebek tedavisinin bir komplikasyonudur. Bu doktorun uyguladığı bir durumdur. Protein ağırlıklı beslenmeniz gerekebilir.

S: Dış gebelik neden oluşur?

C: Dış gebelik gebelik materyalinin tüpün içerisinde gelişmesidir. Transfer sırasında embriyo özel bir solüsyon içerisinde veriliyor embriyo orada hareket edebiliyor ve tüpe yerleşebiliyor fakat bu nadir bir durumdur. Daha önce bunu yaşamış hastada daha sık yaşanabilir.

S: PGD yöntemi nedir?

C: PGD embriyoları genetik olarak incelenmesinin genel adıdır. PGD yapmak için farklı yöntemler vardır. PGD pek çok nedenden dolayı uyguluyoruz. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı genetik bir problem taşımadı halinde PGD yapıyoruz. PGD 3. gün ya da 5 .gün emrbiyosuna da yapılabiliyor.

S: Yumurtalar yapışık çikolata kisti var gebelik şansım nedir?

C: Bu tamamen yumurta kalitesine rezervine göre değişiklik gösteriyor.

S: Kimyasal gebelik sebepleri nelerdir?

C: Bu biyokimyasal gebeliktir. Gebelik testinin pozitif olması fakat ultrasonda gebelik kesesi izlenmeden gebelik hormonunun kendiliğinden düşmesidir. Genelde %70-80 oranında embriyonun genetik olarak anormal olma durumuna bağlı olarak oluşan bir durumdur. Biyokimyasal olan durumlarda anne ve babanın genetik incelemesinin yapılması gerekir. Biyokimyasal gebelik nedeni de anneye ait faktörlerdir. Rahimle ilgili, bağışıklık sistemiyle ilgili faktörlerdir.

S: Sebebi bilinmeyen infertilite de tüp bebek şansı tutma şansı nedir?

C: Mutlaka altında yatan sorun vardır. Bunun ne olduğunu anlamak için hastalar detaylı şekilde incelenir fakat hiç birşeyde bulamayabiliriz. Gebelik şansı en yüksek grup bu gruptur. Açıklanamayan kısırlık durumdan embriyonun laborotuvarda gelişimi incelenerek bazen hastalara fikir verebiliriz. Detaylı inceleme yaparak nerede sorun var embriyoda mı yumurtada mı spermde mi sorun var bunu hastalarımıza açıklayabiliyoruz.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  Gebelik Haberini Alan Çiftimizin Mutluluğu

  Bahçeci Ankara ekibimiz, unutulmayacak anlara bir yenisini daha ekledi. Seda Hanım ve …

  Devamını Oku

  Mucizelere İnanın

  Bahçeci’de gördüğüm ilgiye, alakaya o kadar alışmıştım ki benim için her anlamda …

  Devamını Oku

  Mutluluğun Tarifi

  Hastamızın heyecanı ve mutluluğu odaya sığamayınca tüm klinik bu güzel anın şahidi …

  Devamını Oku

  İlk Denememde Hamileyim

  Oraya gittiğimde karşımda doktorlar yoktu hiçbir zaman. Arkadaşlarım vardı, ailem vardı sanki. …

  Devamını Oku

  Emel Hanım ve Eşinin Hikayesi

  En karanlık gece bile sona erer ve güneş tekrar doğar. Emel Hanım …

  Devamını Oku

  4 Yıllık Azmin Sonu Sevgi Kelebeğimiz Derin’imiz

  Biz bütün doğruları, doğru araştırma ve saptamaları Mustafa Bahçeci de gördük. Önce …

  Devamını Oku

  Lideri Olduğum Mucize Ekibim

  Evet özet dedim; ama her anı ilmek ilmek emek dolu sevgi dolu …

  Devamını Oku

  Allah İsteyen Herkese Bu Mutluluğu Yaşatsın

  Doktorumuz gerçekleştirdiği ameliyatla sol over tüpümü bebeğe zarar vermemesi amacıyla aldı. Bu …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Op. Dr. Selen Sakar  WhatsApp ile bize ulaşmak için tıklayın
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: