Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Niyazi Emre Turgut – 24 Nisan 2018

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Niyazi Emre Turgut – 24 Nisan 2018

Op. Dr. Niyazi Emre Turgut

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Yumurta tembelliği olan hastalarda havuz yöntemi faydalı mıdır?

C: Genetik tanı düşündüğümüz vakalarda yumurta havuzu yapıldığı zaman biyopsi yapılabilen embriyo sayısını arttırarak aralarından normal bulma şansını da arttırabiliriz. Havuz yöntemi başarıyı arttırmak için uygulanabilir.

S: Eşimle embriyolarım blast aşamasına gitmiyor bu neden olabilir, embriyo neden blast olmaz?

C: Kadının yumurta kalitesi iyi değilse genellikle kalitenin durumuna göre 2. veya 3. günden sonra bölünmesi yavaşlayıp blastosist aşamasına ulaşmakta sıkıntı olabiliyor veya spermle ilgili sıkıntı varsa 3. günden sonra 3. güne kadar çok iyi gelen embriyo 5. güne giderken yavaşlayıp blastosist aşamasına ulaşamayabiliyor.

S: Endometirosiz ameliyatı oldum endometriosiz odaklarım karın içerisinde hala var, endometriosiz hastalığı tüp bebeği etkiler mi?

C: Endometriosiz rahatsızlığı kronik bir rahatsızlıktır, nedeni belli değildir. Ultrasonda göremeyeceğimiz küçük milimetrik odak karın içerisinde, karın zarında, midede, karın boşluğunda olabilir kesin bir tedavisi yoktur. Endometriosiz rahatsızlığı tüplere zarar vermişse kadının normal yollarla hamile kalmasını engellemişse tüp bebek tedavisi ile tüplerin fonksiyonunu yani yumurta ile spermi birleşmesini dışarıda tüp bebek yöntemi ile gerçekleştirip oluşan blastosist embriyoyu rahimin içine koyarak hamile kalmalarına yardımcı oluyoruz.

S: Donmuş embriyo transferini natural siklusla mı yapıyorsunuz?

C: Tercihim naturel siklus. Kadının düzenli adet görmesi gerekiyor çünkü kadının yumurtasını takip ediyoruz yumurta büyüyor, çatlıyor çatlamasını gördükten 6 veya 7 gün sonra transfer planlıyoruz.

S: Fsh 40 ümit var mıdır? Fsh değeri yumurta kalitesini azaltır mı?

C: Fsh 40 yüksek bir değer burada önemli olan kadın adet görüyor mu fsh 40 bile olsa menopoz öncesi dönemde fhs’ın dalgalandığını düşünürsek o zaman hastada tüp bebek tedavisi denenebilir.

S: Genetik ayıklama yapılan embriyolar kesinlikle gebelik getirir mi genetik ayıklama yapıldığı halde tutmayan gebelik olur mu?

C: Genetik ayıklama yapılan embriyolar kesinlikle gebelik getirmez. Genetiği normal embriyonun düşük ile sonuçlanma olasılığı azalıyor canlı doğumla sonuçlanma olasılığı artıyor.

S: 2 kez aşılama 4 kez tüp bebek yapıldı genetiklere bakıldı bu rağmen tutmadı benim teşhisim açıklanamayan infertilite mi bu tür hastalara ne gibi bir tedavi öneriyorsunuz?

C: Tüp bebek tedavisinin içinde laboratuvar çok önemli. Embriyolarınıza genetik tanı yapılmalıdır CD56, ERA testi gibi uygulamalar rahimin tutuculuk özelliğinin hangi günde daha fazla olduğunu veya embriyoyu kabul etmeyişinin nedeni oradaki birtakım hücrelerin artmış miktarı mı sebep bu ise bunları düzeltmek faydalı olabilir.

S: Biyokimyasal gebelik neden olur?

C: Biyokimyasal gebeliğin çoğu zaman sebebi embriyonun genetiğinin çok iyi olmamasıdır.

S: Tekrarlayan biyokimyasal gebeliğim var siz beta değeri kaçın altındaysa biyokimyasal olarak değerlendiriyorsunuz?

C: Biyokimyasal gebelikten beklediğimiz şu beta hcg takibi yükselmeye devam ediyor ama rahimin içerisinde kese yok kanamayla veya takip esnasında gebelik değerinin düşmeye başladığını görüyorsunuz.

S: Polikistik over kilo ile artar mı şekerim var ve polikistik over hastasıyım, 105 kiloyum, tüp bebekte kalitem düşer mi?

C: Polikisitk over kilo ile artmaz ama insülin direncine sebep olur. Polikistik over başlatıcı faktördür. Bunu engellemediginiz sürece insülin direnci ve kilo alma artarak devam edecektir kilo aldıkça adet düzeniniz bozulacaktır ve yumurta kalitesi de düşmeye başlayacaktır.

S: Miyomlar ve tüplerin tıkalı olması gebeliği engeller mi hangi tür miyomlar alınmalıdır?

C: Miyomlar çeşit çeşittir rahimin dışında, rahimin iç kas tabakasında ve rahimin iç dokusunda, miyomların bu tabakaya yakın olanları, temas edenleri veya tabakanın içinde olanları ameliyat endikasyonu doğurur ama bu tabakaya etki etmeyen değmeyen fakat büyük bir kas içindeki miyom kadında ağrı, kanama gibi problemlere neden oluyor ise alınabilir. Tüplerin tıkalı olması gebeliği engelleyen bir durumdur.

S: Rahim ağzı tıkanıklığı neden olur?

C: Genelde kürtaj, histeroskopi, kanser hastalarında radyoterapi gördükten sonra olabilir veya doğuştan rahimi küçük olan vakalarda rahim ağzı tıkanıklığı olabilir.

S: Donmuş embriyolarda histereskopi mutlaka yapılmalı mı her tüp bebek tedavisinde histereskopi şart mı?

C: Hayır her tüp bebek tedavisinde histereskopiye gerek yok. Histereskopi daha çok yapışıklık olduğunu düşündüğümüz, şekilsel bozukluklarda onları düzeltmek adına tercih ediyoruz.

S: Olgunlaşmayan hücreler ilaçla olgunlaşabilir mi primer spermatosit aşamasında olgunlaştırılabilir mi?

C: Bu tip gamet hücrelerinin yumurta, sperm gibi hücrelerin dışarıda değil insan vücudunda içeride yapılması daha uygundur

S: Bana erken menopoz teşhisi kondu siz ne önerirsiniz havuz yöntemi deniliyor ama bu bana uygun olur mu ya da menopozumu erteleyebilir mi ilaçlar?

S: Menopoz fizyolojik bir süreçtir, menopoz engellenebilen bir şey değildir menopoza girdiyseniz eğer adetlerde kesildiyse, fsh arttı ise bu demektir ki yumurtanız kalmadı havuz yöntemi için yumurta gerekir eğer menopozda yumurta kalmadıysa arttırıcı, geri döndürücü tedavi şekli bulunmamaktadır.

S: Azospermi hastalarının tedavisinde kadının yumurtasının kalitesinin önemi nedir kaliteli yumurta azospermiden çıkan spermi iyileştirir mi?

C: Spermi yumurta kaliteleştirmiyor. Spermin bir DNA’sı var DNA’sı yumurtayı dölledikten sonra ortaya çıkıyor kadının DNA’sı ile birleşiyor daha sonra 46 kromozom veya daha fazla ya da eksik kromozomlu yapı oluşuyor baştan sağlıklı oluşan birleşme sonrasında yumurta ilk 3 günde çok önemli bir etkiye sahip. Kendi DNA’sı sağlam ise bu kromozomda sperm kaynaklı kırıkların tamirini yapabiliyor.

S: İnce rahim nasıl kalınlaşır tek çare kök hücre mi histereskopi yapıldı fakat sonuç değişmedi?

C: İnce rahimin sebebi eğer tekrarlayan rahim içi müdahaleler ise, miyom ameliyatı ise, polip ameliyatı ise, kürtajlar ise büyük ihtimalle rahim içi doku kaybolmuştur. Bu tip durumda rahim içini kalınlaştırmak için birtakım yöntemler vardır. Kök hücreden daha o aşamalara gelmedik.

S: Yumurta kalitesi her ay değişebilir mi ilk tüp bebek tedavimde döllenme olmadı, olgun yumurtam çıkmadı bu sürekli midir yoksa aylara göre değişir mi?

C: 10 yumurtanın 10’ uda olgun çıkmadıysa burada bir problem aramak gerekiyor büyük ihtimalle tekrarlar ama ikinciyi yapmak gerekiyor eğer tek çeşit çatlatma iğnesi kullanıldıysa iki çeşit çatlatma iğnesi kullanıp hem dışarıdan verdiğimi hcg hormonu dediğimiz iğneyi verip bir de vücudun içinde doğal fsh ve lh hormonunu arttırıp olgunlaştırmayı tetikleyebilecek diğer mekanizmayı devreye sokarak ikili bir şekilde ikinci uygulamada da olgun yumurta elde edemezsek olgunlaşma problemini kabul etmiş oluruz. Yumurta kalitesi evet değişebilir.

S: Bikornis rahim var amh’ım 0.4 bir kadının tedaviyi bırakması için ne olmalıdır kaç yaşına kadar deneyebilirim?

C: Amh’ın 0.4 olmadı tedaviyi bırakmak için bir neden değildir. Bikornis rahminde hangi rahim daha kalınsa, daha genişse, daha büyükse gebeliği daha çok kaldıracaksa bir tanesine embriyo transferi yapılarak sağlıklı bir gebelik elde edilebilir.

S: Hocam dış gebelik hangi durumlarda olur tüp bebekte daha çok olmasının nedeni nedir?

C: Dış gebelik tüp bebekte daha çok olmuyor. Tüp bebekte dış gebeliğin tedavi öncesi tüplerin durumu ile yakından ilgileniyor tüpler tedavi öncesinde daralmalar genişlemeler gösteriyorsa tüpün ucu darsa transfer ettiğiniz embriyo rahimin gebelik dönemindeki fizyolojik hareketi rahim ağzından rahimin tepesinde doğru kasılma hareketidir bu kasılma esnasında embriyo tüpün içerinse girebilir daralan genişleyen aralıktan geçtikten sonra rahime geri dönmesi gerekiyor o dar kısımda takılıp dış gebeliğe sebep olabilir.

S: Genetik ayıklama yapılan embriyolarda gebelik boyunca başka hiçbir test yapılmasa da olur mu anne rahimin de bebek genetik bir hastalığa yakalanır mı?

C: Temelde yapılan şey bebeğin kromozom yapısına bakmak 46 kromozomdaki ana dizilimde problem var mı yok mu diye bakıyoruz 5. Gün embriyolarına yaptığımızda ve bu embriyolar gebelik oluşturduğunda kromozom ile büyük problemlere rastlamadık. Anne karnında sağlıklı bir şekilde devam eden embriyo hem bizim yaptığımız genetik inceleme ile hem de vücudun eleğinden geçtiği için genelde sağlıklı embriyolar sağlıklı gebelikler olarak devam ediyorlar. Bu tarz kromozom rahatsızlığına yakalanmaz.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – AMH Düşüklüğü olan Hastamızın Gebelik Haberi

  Tek yumurtalığa, 0.05 AMH değerine ve kapalı tüplere rağmen ilk denemede anne …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – 19 Yıl Sonra Gelen Mucize

  19 yıllık özlem dolu mücadeleden sonra Nurtane ve Murat Güleç çifti merkezimizdeki …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Mucize Bebek Güvenç

  38 yaşındaki annemizin düşük over rezervi problemi bulunmaktaydı. 3 kez geçirilen histeroskopi …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Adım Adım Mutluluk

  36 yaşında olan hastamız bize başvurduğunda AMH düzeyinin 0.03 olduğunu gördük. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek Böbrek Nakli Geçiren Hastamızın Mutluluğu

  Birçok hastamız gibi Naz Hanım ve eşi de bu aşamalardan geçti ancak …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Tüp Bebek Tedavisinde Sonsuz Mutluluk Gözyaşı

  İtiraf edelim ki siz bu videoları görünce nasıl ağlıyorsanız biz de paylaşmadan …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ailemize Bir Bahçeci Annesi Daha Katıldı

  Gamze Hanım, senelerdir beklediği mucizesine kavuşacak. Darısı tüm bekleyenlerin başına! …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Op. Dr. Niyazi Emre Turgut  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: