Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Müstecep Kavrut – 30 Nisan 2018

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Müstecep Kavrut – 30 Nisan 2018

Op. Dr. Müstecep Kavrut

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Tüp bebek tedavisinde kök hücre çalışmaları hangi aşamadadır?

C: Bu noktada henüz tıbbi tedavide bebek elde edilebilecek aşamaya gelinemedi. Ancak hala çalışmalar devam etmektedir.

S: Tüp bebek tedavisinde iğne yerine kullanabilecek ilaç var mı?

C: Yumurta gelişiminde kullandığımız iğneler yerine diğer ilaçlar var. Klomen, gonaphene, femara piyasada bulunmaktadır. Bunlarda kullanılabilir. Ancak iğnelerin etkinliğini daha yüksektir. Erken çatlama önleyici iğnelerin yerine de tarusal adıyla ilaç mevcuttur.

S: Genetik taramada olumsuz sonuç olduğunda nasıl yönetiriz?

C: Tüp bebek tedavisinde genetik tanıyı çeşitli aşamalarda istiyoruz. Örneğin tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları, tekrarlayan düşükler, sakat doğumlar gibi nedenlerle istiyoruz. Bir kaç denemede yeterli sayıda embriyo elde etmiş ve hiç birinde sağlıklı embriyo bulunamadıysa belki protokolü değiştirerek, farklı denemeler önerebiliyoruz. Ama tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında eğer rahim kaynaklı neden bulamamışsak o zaman sağlıklı embriyo bulmaya çalışıyoruz. Sağlık embriyolarda da canlı doğum elde edemediysek rahminde genetiğine ERA testiyle bakıyoruz. Rahmin olduğu zamanı ERA testiyle buluyoruz.

S: İmmünoloji nedir?

C: Tüp bebek tedavisinde bağışıklık kaynaklı gebelik kaybı gibi durumlar olabilir. Özellikle CD56 ile buna bakıyoruz ve pozitif olan olgular başka neden bulamadıysak immünolojik bağışıklık nedenli olarak bu kaybın yaşandığını düşünüyorsak bağışıklığı baskılayıcı ilaçlar ve serum tedavileri ile tedavi ediyoruz.

S: Tüplerde sıvı birikmesi nedir?

C: Tüp bebek tedavisinde başarı elde edebilmek için sağlıklı embriyoya, sağlıklı en az 2.5 cm’lik bir rahime polip, yapışıklık, sineşi gibi bir şey olmayan sağlıklı bir rahime ihtiyaç vardır. Başarıyı olumsuz etkileyecek bazı durumlar olabilir. Polip, miyom, enfeksiyon, yapışıklık olabilir. Tüplerde enfeksiyon olabilir bu durum sonrası tüplerde kapanma olur. Bu duruma hidrosalpenks diyoruz. Tüplerde biriken sıvı geriye doğru akarak embriyonun tutunmasını engeller ya da oradaki ortamı bozar. Böyle bir durumda o enfekte olan tüpleri almamız ya da yumurta rezervi azlığı varsa kapatarak rahimle tüplerin ilişkisini kesmemiz gerekiyor. Bu durum başarıyı %50 oranında azaltır.

S: Dış gebelik hangi durumlarda olur? Tüp bebekte olmasının sebebi nedir?

C: Rahime verdiğimiz embriyo hemen tutunmuyor. Verilen güne bağlı olarak 5.-6. günde tutunuyor. Bu süreçte tüplerde enfeksiyon varsa embriyolar tüplere doğru ilerler dış gebelik olur. Dış gebelik karın içerisinde, rahmin köşelerinde de olabilir. Sonuçta tüp bebek olmayı etkileyen en önemli faktör tüplerdeki problemlerdir. Bunları tüp bebek tedavisinde fark edildiğinde mutlaka embriyo transfer yapmasan önce ortadan kaldırıyoruz.

S: Azospermi hastaların tedavisinde kadının yumurta kalitesinin önemi nedir? Kaliteli yumurta azospermden çıkan spermi iyileştirir mi?

C: Başarıyı etkileyen en önemli faktör embriyodur. Tedavinin toplam başarısının %60-70’i embriyodan gelir, %20 30’u belki rahimden %10 15’i de embriyo transferinden gelebilir. Embriyo yumurta ve spermden oluşur. Embriyonun kalitesinde yumurta etkilidir. Ancak spermde %40-50 kadar etkilidir. Her birinin kalitesi ayrı ayrı değerlendirilir. Ne sperm yumurtanın ne de yumurta spermin kalitesini düzeltir. Yumurta kalitesine etki eden faktörler farklıdır. Kadının yaşı, kullanılan ilaçlar, yumurtalık rezervi, kilo, kadının genetik probleminin olup olmayışı gibi faktörlerdir. Azospermi tek başına yumurta kalitesini belirleyen bir şey değildir.

S: Neden bir embriyo blast aşamasına gelemez?

C: Embriyonun rahim içerisine tutunduğu aşama blastokist aşamasıdır. Embriyo eğer tekrar eden tüp bebek denemelerinde blastokist aşamasına gelmiyorsa embriyonun gelişimde, mümkünse embriyocope ile izlemek gerekir. Hangi günden itibaren yavaşlama başlıyor görmek gerekir. Elde edilen spermin yumurtanın kalitesi nasıl bunlara bakmak gerekiyor. Yumurta 3. güne kadar büyük aşamada embriyonun gelişimi sağlıyor 3. günden sonrada kaliteli sperminde buna katılımı bekleniyor. Gen düzeyinde problem varsa blastokist aşamasını göremiyoruz ve gebelik elde edemiyoruz.

S: Rahimdeki yapışıklık sonrası sineşi ve histeroskopi ameliyat oldum yine de düşük yaşadım. Neden?

C: Tekrarlayan gebelik kayıpları ciddi konudur. Düşüğe sebep olan anotomik bir durum mudur? Rahimdeki bir patoloji, enfeksiyon polip, sineşi, miyom, yapışıklık gibi neler düşüğe yol açıyor. Bunlar 2 3 boyutlu ultrasongrafi ve rahim filmiyle değerlendirmek gerek. Eğer bunlar normalde genetik bir durum mudur? Bunlar araştırılmalıdır. Kadın erkek genetik olarak normalse oluşan embriyolar anormal mi bunlar araştırılmalıdır. Bunları öğrendikten sonra sebebe yönelik tedavi yapılmalıdır. Eğer bir sebep ortaya koyamıyorsak sağlıklı bir emrbiyo için PGD ile elde etmek gerekir.

S: Rahim zarının kalınlaşmamasını tedavi edebiliyor musunuz?

C: Endometrium eğer kendiliğinden doğal yolla ya da dışarıdan verdiğimiz hormonlarla kalınlaşmıyorsa ya geçirilen kürtaj ya enfeksiyon ya miyom, ameliyatlar vs onlara bağlı bir yapışıklık olmuş olabilir. Önce rahimde bir yapışıklık olmadığının belirlenmesi gerekir. Doğuştan gelen anomolilerde rahim içi hacmi çok küçüktür hiç bir şekilde kalınlaştırılamıyorsa ve buna bağlı olduğu düşünülüyorsa histeroskopik olarak rahim duvarları açılır iç hacim genişletilebilir. Eğer yapışıklık varsa bu açılmak suretiyle kalınlaştırılır. Östorojenin dozu ve veriliş şekli değiştirilir böyle kalınlaştırılabilir. Doğal yolla kalınlaştırma yapılabilir. Her şeye rağmen rahim kalınlaşmıyorsa bir takım kök hücre çalışmaları yapılmaktadır. Bir takım kimyasallar rahim içerisine verilerek kalınlaştırılmaya çalışılır gebelik elde edebilmek için.

S: Endometrioma kistler var önce ameliyat mı olmam gerekiyor?

C: Endometrioma denilen çikolata kistleri tüp bebek tedavisini bir çok yolla etkiliyor. Hem yer kaplıyor hem de yumurta rezervini azaltıyor. Özellikle çikolata kistlerine yönelik yapılan ameliyatlar esnasında yumurta rezervi azalabiliyor. Bu nedenle bunu değerlendirirken çikolata kisti tek mi iki taraflı mı boyutları ne kadar 4 5 cm üstümü altımı yumurta rezervi ne kadar çikolata kisti nedeniyle daha önce ameliyat olmuş mu olmamış mı bütün bunları detaylı değerlendirmek gerekir. Önce tüp bebek tedavisi yapmak daha sonra ameliyat yapmak gereken. Tekrar eden çikolata kisti ameliyatlarında yumurta rezervi çok fazla azalır. Bunu önermiyoruz. Genellikle 5 6 cm’den büyükse yapılan tedaviye olumlu sonuç alamadıysak o zaman ameliyat etme yoluna gidiyoruz.

S: Doğuştan bicornis rahmim var, AMH değerim 0,40 tedaviye devam etmeli miyim?

C: Doğuştan rahmin ayrıldıktan sonra tekrar birleşmeme anomalisidir. Bu olgularda uterin septumdan farklı olarak rahimde perde olduğundan histeroskopik olarak girip o rahmi genişletebiliyoruz. Ancak çift boynuzda yani bicornis rahimde bunu önermiyoruz. Bu konuda önerimiz ameliyat etmeden 5. gün embriyolarıyla transfer etmektir. Kadın yaşının yumurtalık rezervinin bicornistan çok daha etkili olduğunu düşünüyorum.

S: AMH değerinin yükselmesi için yapılması gerekenler var mı?

C: Kadınlar doğuştan sabit sayıda yumurtayla doğuyorlar ve yıllar içerisinde bunları tüketiliyor. Erkeklerde sperm üretimi devam ederken, kadınlarda yumurta belirli bir hızla tükeniyor. Yeniden yumurta üretilmiyor. Yumurtaların tüketim hızına etki eden faktörler kadın yaşı, genetik yapısı, geçirdiği enfeksiyonlar, çikolata kistleri bunlar gebe kalıp kalmaması düzenli adet gören kadında belirli bir hızla yumurtalar tüketiliyor.

S: ERA testi kesinlikle doğru zaman veriyor mu?

C: Kadınların çok büyük bir kısmında genelikle yumurtlamayı takip eden 5.6. günlerde embriyo rahim içerisine tutunuyor. Tüp bebekte de doğal durumu takip ediyoruz. 5. gün blastokist aşamasındaki embriyoyu genelikle progesteron başladıktan 5 ile 6 gün sonra rahim içerisine transfer ediyoruz. Bu transferde progesteronun başlama zamanının 1 – 1,5 gün kadar vücut tolere ediyor. Bazı özel olgularda ERA testi işe yarıyor. 6. 7. günde ERA’yla embriyo transfer yapılırsa sonuç alınabiliyor.

S: Prolaktin hormonu nedir?

C: Prolaktin hormonu bir çok değerlerde 25-30 sınırında normal olarak sayılıyor. Adet düzenini değiştirmişse gebe kalmaya etki edebilir. Prolaktin tedavisini yaptırmak gebelik şansını arttırabilir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – AMH Düşüklüğü olan Hastamızın Gebelik Haberi

  Tek yumurtalığa, 0.05 AMH değerine ve kapalı tüplere rağmen ilk denemede anne …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – 19 Yıl Sonra Gelen Mucize

  19 yıllık özlem dolu mücadeleden sonra Nurtane ve Murat Güleç çifti merkezimizdeki …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Mucize Bebek Güvenç

  38 yaşındaki annemizin düşük over rezervi problemi bulunmaktaydı. 3 kez geçirilen histeroskopi …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Adım Adım Mutluluk

  36 yaşında olan hastamız bize başvurduğunda AMH düzeyinin 0.03 olduğunu gördük. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek Böbrek Nakli Geçiren Hastamızın Mutluluğu

  Birçok hastamız gibi Naz Hanım ve eşi de bu aşamalardan geçti ancak …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Tüp Bebek Tedavisinde Sonsuz Mutluluk Gözyaşı

  İtiraf edelim ki siz bu videoları görünce nasıl ağlıyorsanız biz de paylaşmadan …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ailemize Bir Bahçeci Annesi Daha Katıldı

  Gamze Hanım, senelerdir beklediği mucizesine kavuşacak. Darısı tüm bekleyenlerin başına! …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Op. Dr. Müstecep Kavrut  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: