Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Güvenç Karlıkaya – 31 Ekim 2018

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Güvenç Karlıkaya – 31 Ekim 2018

Op. Dr. G. Güvenç Karlıkaya

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Rahim dinlendirme kimlere yapılır?

C: Rahim dinlendirme denilen şey aslında embriyo dondurma ve yumurtalıkların dinlendirilmesidir. Tüp bebek tedavisinde yüksek dozda ilaçlar kullanıp bir çok yumurta elde edilmeye çalışıyoruz. Normalde bir kadın her ay 1 tane yumurtlarken biz her ay 15 tane yumurta elde ediyoruz hiç de normal olmayan fizyolojik olmayan hormon düzeylerine çıkıyoruz. Dolayısıyla bu hormon düzeylerinde rahim duvarının gebeliğe olan yatkınlığını azaltıyor. Bunu engellemek için 1 2 ay embriyoları dondurup hormonları düşürdüğümüz zaman gebelik şansı daha fazla artıyor. Genellikle bu işlemi bu amaçla 10 veya üzeri yumurta elde ettiğimiz yüksek düzeyde yumurta elde ettiğimiz hastalara yapılır ikincisi çok fazla yumurta elde edildiğinde ovaryan hiperstimülasyon sendromu dediğimiz tüp bebeğin en korkulu komplikasyonu olan ovaryan hiperstimülasyon oluşabilir taze transfer ve gebelik sonrasında bunu engellemek istenilen hastalarda hormonları düşürmek için kullanıyoruz. Bazen rahim duvarında problem varsa veya arada miyom gibi endometrium gibi ameliyat edilmesi gereken durumlar yani tüp bebeğin tutunmasını azaltacak faktörler onları gidermek için rahim dinlendirme uygulanıyor ve arada yumurta toplaması transfer süresi arasında gerekli işlemleri operasyonsa operasyon tetiklerse tetkikler yapıyoruz.

S: Histereskopi operasyonu her başarısız denemeden sonra yapılır mı?

C: Her tüp bebekten önce veya başarısızlıktan sonra histeroskopi yapın diyenler var. Çünkü tek başına histeroskopi yapılmasının gebelik oranlarının 1 derecede iyileştirdiğini söyleyenlerde var. Artı bazı daha önce yapılmış tekniklerde gözden kaçırılmış bazı problemlerin giderilme şansı da var ancak her başarısızlığa buna bağlamak doğru değil doğru endikasyonlarla histeroskopi yapmak maliyet ve başarı şansı açısından uygun olur ama açıklanamayan tekrarlayan başarısızlıklar varsa mutlaka yapılmalıdır.

S: Pıhtılaşma sorunu olan hastalarda nasıl bir tedavi oluyorsunuz? Anne olabilir miyim?

C: Pıhtılaşma sorunu olduğundan daha fazla abartılan bir sorun pıhtılaşma sorunu olup da bunun gebeliğe engel olduğu veya düşüklere neden olduğu hasta grubu sanılandan çok daha düşüktür. Bakılması gereken farklı hastalık grupları vardır. Ailede bilinen pıhtılaşma bozukluğu olan hastalığı olan ve taşıyıcı olan hastalar taranabilir, hiçbir problemi olmadığı halde defalarca denemesinde negatif olan düşükleri olan hastalar olabilir ama tek faktör bu değildir. En önemlisi de bu değildir eğer bu tür problemler saptanıyorsa çok küçük bir bölümde buna yönelik tedaviler uygulanmalıdır bu tedavide kan sulandırıcı iğneler kullanıyoruz her şeyden önce çok zahmetlidir. Eğer gerekiyorsa 9 ay boyunca kullanılabilir.

S: Yumurta kalitesini artırmak için neler yapmalıyız?

C: Yumurta kalitesini artırmaktan kasıt eğer bir yumurtanın gebelik şansını genetiğini sağlıklı bir doğum şansını artırmazsa bunu yapacak çok elimizde imkan yok. Çünkü düşünün ki yumurtalar kadın daha doğmadan oluşmuştur ve bizde biliyoruz ki gebeliğin oluşmaması ve en düşük nedeni yumurtadaki genetik bozukluklar. Bir yumurtanın genetiği bozulmuşsa bunu sonradan değiştirmek mümkün değildir. Dolayısıyla büyük bir grupta çok fazla yapılacak bir şey yoktur ama yapılan çalışmalar gösteriyor ki doğru düzgün beslenme egzersiz sigara ve alkolden uzak durma çikolata kistleri ve bunun gibi bir takım beslenmeyi bozan veya lokal bir takım zararlı maddeler üreten durumlar varsa bunların giderilmesi yumurta kalitesini artıracaktır. Aslında daha önemlisi yumurtanın kalitesini düşürmemek oda bize düşen bir durumdur uzmanların veya merkezlerin başarısını belirleyen budur bir çiftin gebelik potansiyelini çok fazla yukarı çıkaramayız ama yanlış işler yapılırsa aşağıya doğru indiririz.

S: Kanser hastaları için natural takip etmek veya erken menopoz tanısı olan kadınlarda natural takip etmek başarıyı artırır mı?

C: Doğru zannedilen yanlışlardan birisidir. Natural siklus alternatifimiz yoksa kullanılabilir bir yoldur. Özellikle yumurta rezervinin düşük olduğu hastalarda kullanılması önerilmez. Çünkü başarı beklentisi çok düşüktür ve boşuna gebelik oluşturabilecek farklı sayılarda ki yumurtanın kullanılmamasına neden oluşturur. Naturel siklus eğer hasta normal tüp bebek bebek tedavilerinden bir fayda sağlamayacaksa zaten bir yumurta büyütüyorsa bir alternatif olabilir. Tedavide bir problem varsa tedavi yapılmaması gerekiyorsa ilaçlara karşı bir problem varsa o zaman yapılabilir bir takım kanser hastalarında daha düşük düzeylerde sayılarda ve hormonlarda tedavi yapılması istenir bu durumlarda yapılabilir bunun dışında çok fazla önerilmemesi gerekir.

S: Tüp bebekte dış gebelik veya düşük riski daha mı fazladır?

C: Tüp bebekte dış gebelik veya düşük riski normal gebeliklerden fazla değildir. Daha fazla istatistiksel olarak bir farklılık yoktur. Sadece düşük için konuşmak gerekirse sanki tüp bebek de düşük daha fazla gibi gözükmektedir. Ancak oradaki durumda çok erken bir zaman da normal de aylık adet gören bir kadının adete geldiği zamanda beta hcg’ye bakıyoruz. Normal gebe kadınlar ne yapıyor adetleri gecikiyor 3 gün 5 gün 1 hafta biraz daha bekleyeyim diyor yani gebelikte belirli bir süre alındıktan sonra gebelik testi yaptırıyor ama tüp bebek de çok erken dönemde gebeliği saptamak için test yaptığımız için ve ikinci durumda gebeliklerin büyük bir çoğunluğu en erken zamanda kaybedildiğinden bu fark edilir dış gebeliğe gelecek olursak dış gebelikte hafifçe bir artış var ancak buda istatistiksel olarak ulaşmıyor yani çok fazla arada farklılık olmadığını söyleyebilirim .

S: Tekrarlayan başarısızlıklarda veya tekrarlayan düşükler de serum tedavisi yapıyor musunuz?

C: Bazı durumlarda yapılır. İmnün sistemin düşüklere veya başarısızlıklara neden olduğunu düşündüğümüz çok seçilmiş gruplarda yapıyoruz her tedavinin negatif ve pozitif yönü vardır serum tedavisi de olsa bunlar 0 riskli değildir bazı hastalarda alerjik reaksiyonlar da ciddi reaksiyonlara neden olabilir rutin kullanmamak gerekir invül sisteme bağlı düşüklere olduğu kanıtlanan hastalar da kullanılabilir

S: 5. güne giden embriyolarda tutunmama nedeni ne olabilir ?

C: Embriyonun gebelik şansı gün ile değişmez bir embriyo iyi ise birinci günde de gebelik oluşturur. Beşinci günde de gebelik oluşturur. Beşinci gün embriyosunun önemli özelliği seçilme şansı kriterlerini daha fazla bize vermesidir yani embriyolar arasında hangisinin daha iyi olduğunu konusunda bize daha iyi bilgi verir onun için elimizdeki seçip transfer ettiğimiz embriyo daha iyi kriterlerle transfer edildiği için gebelik şansı yüksektir 5. Gün embriyosu da gebeliğe garanti değildir yüksek oranda tabi ki kalitesi önemlidir. Kaliteli 5.gün embriyosu 5. Güne her embriyo gider ama biri gelişmeyip gider bazıları gelişip gider bunlarında gebelik şansı %100 değildir gebelik oluştuktan sonra bile bazı problemler çıkabilmektedir 5. Gün iyi bir kriterdir tercih etmemiz gereken bir gündür ama gebelik garanti değildir

S: Hidrosalpenks yapışıklıklar rahim filmleriyle açılır mı?

C: Hidrosalpenks de ki yapışıklık rahim filmiyle açılmaz çünkü orada yapısal bir yapışıklık kuvvetli bir yapışıklık vardır. Rahim filminde ki verilen sıvının basıncı açamaya yetmez rahim filminde oluşan yapışıklığın açılması mukusplak denilen burnumuzda sümüğün katılaşması gibi burada ki sıvılarında katılaşıp tüpü tıkaması evet o zaman rahim filmiyle sıvıyı verdiğin zaman bu açılabilir ve gebelik sağlanabilir ama hidrosalpenks çok uzun sürede oluşmuş genellikle enfeksiyon edometrioisiz çikolata kistleri veya geçirilmiş ameliyatlarda oluşmuş hasarlardır düzelmez.

S: Hipofiz yetmezliği trioid yüksekliği gebe kalmaya engel mi?

C: Hayır engel değildir. Ama mutlaka oradaki hormonların özellikle tiroid hormonunun düzeylerinin normalleştirilmesi gebeliğe ondan sonra karar verilmesi veya gebelik için niyetlenmesi gerekir

S: Polikistik over hastaların tedavileri nasıl olmalı ?

C: Polikistik over hastaları bizim en sık karşılaştığımız hasta tiplerinden birisidir. En sık karşılaşmak istediğimiz hastalardan gruptur. Çünkü başarı şansları en yüksek olan gruplardan birisidir. Polikistliik over hastalarında ilk önce yapılması gereken bir hayat standartını gözden geçirmek obezite varsa hareketsizlik varsa bunların düzeltilmesi bu hastalarda asıl problem yumurtlama problemi olmasıdır yumurtlama probleminin. Bir takım basit ilaçlarla giderilmeye çalışılması olmadığı zaman bizim daha tüp bebekte de kullandığımız iğnelerle yumurtlamanın sağlanması aşılama eklenmesi en son olmazsa tüp bebek tedavisi geçilmesi olacaktır.

S: Defalarca boş gebelik veya biyokimyasal geçirdim embriyomun genetiğine bakmalı mıyız?

C: Bakılmalıdır. Eğer bu şekilde problemler varsa bu embriyodan kaynaklanabilir. Eğer tüp bebekle bu tür problemler oluyorsa tabi ki embriyo gelişiminin laboratuvarında sorgulanması gerekir.

S: Kök hücre sadece spermler için mi yapılır? Yumurtaya kök hücre olmaz mı?

C: Bu soruda aynı şekilde doğru bilinen yanlışlardan bir tanesidir. Bu türde çalışmalar var bu türde başarının yakın olduğunu müjdeleyen çalışmalar var deneysel çalışmalar laboratuvar çalışmaları veya hayvan çalışmaları var ama insanda klinik olarak bir tedavi yoktur.

S: OHSS sadece kilo kadınlarda mı olur?

C: Hangi hastada olup olmayacağını %100 belirleyecek bir şey yoktur ama polikistik over hastaları en riskli hastalardır kilo tam tersi zayıf genç OHSS için en riskli hastalardır.

S: Dondurulmuş embriyo ile taze embriyonun farkı nedir?

C: Taze de yumurtayı büyütürsünüz yumurtayı toplarsınız eşinizin spermi ile döllersiniz ve gelişen embriyoyu direk rahme koyarsınız. Dondurulmuş embriyoda bu işlemler yapıldıktan sonra oluşan embriyo transfer edilmez saklanır daha sonra rahim duvarı gebeliği hazırlanarak verilir başarı şansından bahsediliyorsa yapılan çalışmalar özellikle son yıllardaki edikasyon denilen yöntemle dondurulup çözüldüğünde arada hiçbir farklılık olmaz.

S: Miyom ameliyatları rezerve zarar verir mi ?

C: Hayır vermez over rezervine zarar vermez gerekliyse yapılır.

S: Rahim kalınlaştırması için ne yapmalıyız?

C: Burada neden rahim zarının kalınlaşmadığı önemlidir daha önceden bir hasar mı gördü doku kaybımı var yoksa yapışıklık mı var bunların histeroskopi veya rahim filmi ile ortaya çıkarılması onların giderilmesi ondan sonra hormonlara tabir tutularak kalınlaştırılması gerekir bazı vakalarda başarılı olur bunu söylemeden önce her şeyin kontrol edilip bakılması gerekir sorun olması için 6 ml altında olması gerekir.

S: Hipo hastasıyım 2 defa aşılama 2 defa denemem var benimde gebelik oluşturabilme şansım ne kadardır?

C: Şansınız yüksektir. Moralinizi bozmayın, şansız bir şekilde gebe kalamamışsınız bunlar görülebilir eğer yumurta rezervi iyise tedavilere devam edin gebe kalacaksınızdır.

S: AMH kaç ise pes etmelisiniz?

C: AMH 1’in altına düştükten sonra bunun bir problem olacağı söylenir ve olumsuz etkiler genç bir hasta 37 veya altındaki. Hastalarda amh ne kadar düşük olursa olsun düzenli adet görüyorsa tedavilere sabırla devam etmeleri söyleyebilirim.

S: Başarısız tedavilerden sonra ne zaman tedaviye başlamalıyız?

C: Kişiden kişiye ve durumdan duruma değişir. Negatif tedavi olur ve bir takım hazırlıklar yapılabilir, operasyonlar yapılabilir araştırmaları genişletmek gerekebilir bu süreler uzayabilir ama eğer ama tıbbi olarak ne zaman başlanır diyorsanız negatif sonuçlandıktan sonra ilk adet de doktorunuzun muayenesi sonrasında tedaviye başlamanızda engel yoksa başlanabilir. İlk adette yumurtalıklar çok uygun olmaz onun içinde acele etmemek gerekir. Adet başında yumurtalıkların uygun olması durumunda tedaviye başlanabilir.

S: Tüplerim bağlandı aştırma ameliyatımı olmalıyım tüp bebek mi yaptırmalıyım?

C: Kesinlikle tüp bebek olmaktadır. Ama bu tüplerin tekrar bağlanması diye bir operasyon yoktur çok başarılı bu ameliyatları yapan gebelik elde eden bu konuda uzman kişiler vardır ama genel olarak oran olarak bakıldığında ve tüplerin bağlandığı genellikle daha ileri yaşlarda yapılan sonrasında tekrar gebelik isteminizin kişilerde yumurta rezervi gebelik şansları durumları düşündüğünüz de tüpler bağlanacak tüpler iyileşecek tekrar bağlanacak bundan sonra beklemek o hastanın gebelik şansını da azaltacaktır.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Bayram Şekeri Tadında Bir Mucize

  Bayram şekeri tadındaki mucize haberimizi anne babamıza verdik! …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ailemizin Yeni Üyesi

  Aile olmak en özel anları paylaşmak demek! Aysel hemşiremizin bebeğinin doğumunu Burçak …

  Devamını Oku

  20 Yıllık Evlat Özlemi Bahçeci’de Son Buldu.

  20 yıllık çocuk isteği, başka merkezlerde 4 başarısız tüp bebek denemesi, merkezimizde …

  Devamını Oku

  Adım Adım Mutluluk

  Mutluluğu tarif etmek için kelimelere gerek yok, gözlerdeki ışık her şeyi anlatıyor. …

  Devamını Oku

  20 Yıl Sonra Bahçeci’de Gerçekleşen Mucize

  20 yıldır çocuk sahibi olmak isteyen hastamıza Mustafa hocamız ilk denemede güzel …

  Devamını Oku

  13. Yılda Gelen Mucize Deniz

  Bizi en iyi anlatan sizlersiniz. Birlik olup hep mutlu son için mücadele …

  Devamını Oku

  CD56 Testi ile 12 Yıllık Özlem Sona Erdi!

  Çiftimiz 12 yıldır çocuk özlemi çekiyordu. Buket Hanım daha önce 2 başarısız …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Op. Dr. G. Güvenç Karlıkaya


  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: