Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Güvenç Karlıkaya – 09 Ağustos 2017

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Güvenç Karlıkaya – 09 Ağustos 2017

Op. Dr. G. Güvenç Karlıkaya

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Kaç yaşına kadar tüp bebek yapabiliriz?

C: Belirlenmiş yaş yoktur. Kadının yumurtalıklarının tedaviye cevap verecek şekilde olmalıdır. 38 yaşından sonra gebelik şansı azalmaktadır.

S: Yumurta rezervini arttırmak için ne yapmalıyız?

C: Bununla ilgili bir tedavi yoktur. Yumurta doğduktan sonra değişen yapı değildir. Belli süreden sonra tükenir. Yumurta rezervinin azalması yavaşlatılabilir. İyi bir yaşama sahip olmak, dengeli beslenmek, sigaradan uzak durmak yumurta rezervini azalmasını yavaşlatan etkenlerdir.

S: AMH düşüklüğüne karşı önlem olarak ne yapılmalıdır?

C: AMH düşüklüğü yumurta rezervinin azaldığını gösteren bulgudur. Doğal olarak her ilerleyen zamanla azalacaktır.

S: Rahim dinlendirme şansı arttırır mı?

C: Son yıllarda yapılan çalışmalar tedavi sonrasında aşırı yükselen hormonların rahim içi dokusuna olumsuz etkisi olduğunu kanıtladı. Emrbiyoların transferi sonrasında gebelik şansının azaldığı gösterildi. Tabi ki bu rahim duvarının tutunma olasılığın azalması belirli seviyelerden sonra daha net olmaktadır. Örneğin 10 yumurta elde edildiğinde rahime olan olumsuz etkinin daha fazla olduğu kanıtlandı. Rahim dinlendirme ise embriyolar dondurulup tekrar hormonların eski haline döndüğünde başarı şansı artmaktadır.

S: 3.günde dondurulan embriyolar neden 5.güne takip ediliyor?

C: Embriyolarımızı belli seviyede donduruyoruz. Çözdükten sonra 5. güne kadar takip etmek aralarından embriyoyu seçmek açısından çok önemlidir. Başarı şansını arttırır.

S: Genetik ayıklama sonrası düşük ihtimali nedir?

C: Genetik ayıklama embriyolardaki kromozomal sorunları ayrıştırma ve bu şekilde hem gebelik şansını artırma hem de kişinin gebelik sonrası düşük yapması olasılığını azaltmaktadır. Düşüklerde büyük oranda sorumluluk embriyonun kromozomal problemidir. Eğer öncesinde genetik ayıklama ile sağlıklı embriyoları bulursak bu ihtimal düşecektir. Genellikle düşük ihtimali %5 veya altındadır.

S: Kaç denemeden sonra genetik ayıklama düşünmeliyiz?

C: Eğer 2 veya 3 denemede iyi embriyolar verilmesine rağmen gebelik olmuyorsa buradaki nedenlerden birisi embriyoların kromozomal olarak sorunlu olma ihtimalidir. Genç yaşta, blast embriyoların bile %30’unda kromozomal embriyolar görülmektedir. 2 veya 3 denemeden sonra iyi embriyolar transfer edildiği halde başarı olmuyorsa genetik ayıklama yapmak ve daha kromozomal olarak problemsiz embriyoları transfer yapmak başarı şansını arttırabilir.

S: Kürtaj sonrası ne zaman tedavi planlanmalıdır?

C: Genellikle 1-2 adet beklenmek önerilir. Ama burada süre kürtajın ne zaman yapıldığı ile ilgili orantılıdır. 4-5 haftalık gebelik kaybından 1-2 siklus sonrasında başlanır. Daha ileri kürtaj olduysa eğer daha fazla beklemek gerekir.

S: Boş gebelik nedir?

C: Verilen embriyolar gelişim süreçlerinde 2 ana parçaya ayrılırlar. Birincisi rahim duvarına tutunup daha sonra bebeğin eşi yani plasentayı oluşturan hücrelerde birde içeride iç hücre kütlesi denilen asıl bebeği oluşturan hücrelerdir. Bazı gebeliklerde embriyolar gelişirken dış kütle bölümde iyi gelişirken iç bölüm iyi gelişmez bu durumda gebelik normal gebelik gibi gebelik hormonları artarken ve kese görülürken içeride embriyo gelişmez buna boş gebelik gelir.

S: Çikolata kistleri yumurta kalitesini etkiler mi? Tedavi nedir?

C: Lokal salgıladıkları hormonlarla hem yumurta kalitesini hem de gebeliği olumsuz etkileyebilirler. Ancak çikolata kisti olan kendi kendine çok rahat gebe kaldığını düşünürsek buradaki ilişki kesin bir durum değildir. Çok çeşitli tedavileri vardır. Ameliyat tedaviler yanında ilaç tedavileri yapılabilir. Hastanın durumuna göre tedavi değerlendirilir.

S: Dondurulmuş embriyo transferi doğal adet döngüsünde ilaçsız yapılabilir mi?

C: Yapılabilir. Dışarıdan hormonlar rahim dokusunu gebelik potansiyelini azaltır Bu durumda ilaçsız natural siklus ile transfer yaparsan gebelik şansı artacaktır. Buradaki sorunda her kadında doğal döngünün düzenli olmayışıdır. Embriyonun rahime tutunduğu zamanı net olarak bilemediğimiz gibi bir takım durumları vardır. Bunlarda da ilaçlı rahim hazırlama ve öyle transfer tercih edilebilir.

S: Yumurta olgunlaşmaması durumunda ne yapılmalıdır?

C: Tedaviler sırasında foliküllerin geliştiğini görürüz. Bu zamanda çatlatma iğnesini yapılıp olgun yumurta almayı planlarız. Bazı hastalarda bu olmayabilir. Burada 2 durum vardır. Ya yapılan tedavide hata vardır ya da çatlatma iğnesinin zamanlamasında eksiklikler olması gibi. Bunlar çözülebilir sorunlardır. Diğer tedavilerde dikkatli şekilde zamanlamayı ayarlamak gerekir. Anca az sayıda görülen yumurtanın veya kadının genetik özelliklerine bağlı olarak olgunlaşmada problem vardır üstesinden gelinemeyen sorundur.

S: Unicornuate uterus durumunda tüp bebek durumunda tüp bebek tutar mı?

C: Unicornuate uterus rahimin doğuştan yarısının oluşmamasıdır. Bu durumda gebelik tutma ihtimali en az normal rahim kadardır. Ancak genellikle rahim yetersizliğinden dolayı düşüklerin çok erken doğumların olmasıdır.

S: Miyomları olan rahimde embriyo tutar mı? Düşük olur mu? Miyom etkiler mi?

C: Miyomların yeri, yerleşimi, büyüklüğü ve sayısı önemlidir. Genellikle rahim içerisine doğru gelişen miyomlar tutunmayı gebeliğin ilerleyişini olumsuz etkiler. Çıkarılması gerekir. Rahim duvarının içerisinde olan miyomlar sayı ve büyüklüklerine bağlı olarak tutunmayı olumsuz etkileyebilirler. Büyük ve çok sayıdaysa çıkarılmaları gerekir. Rahim dışında olan miyomların ise gebelik üzerine etkisi yoktur.

S: Rahim filmi çektirmek bebek olmasına yardımcı olur mu?

C: Tüpler bazen mukus denilen tüp içi sıvıların sertleşmesi ve tüpleri tıkaması dolayısıyla sperm ve yumurtanın birleşmesine engel olarak bebek sahibi olmayı engelleyebilir. Rahim filmi ise tüplerdeki mukus tıkaçları açarak daha sonrasında başka tedaviye gerek kalmadan gebe kalmayı sağlayabilir.

S: Yapışıklık açma ameliyatlarında yumurta rezervi zarar görür mü?

C: Eğer rahim içindeki yapışıklık ise yumurtalıklarda ilişkimiz olmadığında hiç bir şekilde zarar olmaz. Ama karın içi yapışıklıklar gebe kalmaya engel olurken bunları açarken yapılacak yanlış uygulamalar yumurtanın kanlanmasına rezervine olumsuz etkisi olur. Ameliyatın daha önceden iyi planlanması ameliyat sırasında yumurtalığın kanlanmamasına özen göstermek gerekmektedir.

S: Rahimde hafif çökme nedir? Tedavisi var mıdır?

C: Doğumsal sorundur, genellikle gebelikle ilgili sorun yaratmaz. Ancak çökmenin derecesi tüm rahimi kapatıyor mu bu önemlidir. Böyle durumlarda histeroskopi ameliyatı yapılabilir.

S: Prolaktin yüksekliği gebeliği etkiler mi?

C: Prolaktin süt hormonudur. Doğum sonrasında beyinde yükselerek süt gelmesini sağlar ancak normal zamanlarda yüksekliği gebeliği etkiler.

S: Transfer öncesi progesteron seviyesi yüksek çıkan hastalara ne tedaviler yapılıyor?

C: Progesteron yüksekliği tutunmayı engelleyen faktördür. Çünkü salgılanmaya başladıktan sonra rahim duvarında bir takım değişiklikler olur. Rahim duvarının gebeliğe hazırlanması içindir ancak orada embriyonun rahime tutunduğu zaman bu kısa aralıktır Progesteron bunu değiştirerek embriyonun bizim istediğimiz zamanda tutunmasını engeller.

S: Tüp bebekte yumurta mı sperm mi etkilidir?

C: Yumurta daha çok etkiler. Tabi ki yumurtada spermde aynı derecede etkilerdir. Yumurtlama, embriyo gelişimi, tutunması gibi durumlarda yumurtanın çok daha etken olduğunu görürüz. Döllenmeyi ikisi de belirler. İyi bir sperm yoksa döllenme olmayacaktır.

S: Polikistik over sendromu yumurta kalitesini etkiler mi? Kilo vermek şansı artırır mı?

C: Olumsuz anlamda etkilenir. En önemlisi hasta kiloluysa kilo vermesi gerekir.

S: Poliskistik hastaların tedavisi nasıl olmalıdır?

C: Diğer infertilite hastalarının tedavisi gibi hastanın yaşına evlilik süresine infertilite süresine bağlı olarak belirlenir. Polikistik hastalar genç ve yeni evlilerse beslenmenin düzeltilmesi bir takım ilaçlarla yumurtlamanın sağlanması tercih edilir. Bu süre uzarsa tüp bebek tedavisi yapılabilir.

S: Histeroskopi ameliyatı sonrası ne kadar süre sonra transfer işlemi yapılır?

C: Histeroskopi’de ne yapıldığıyla ilişkilidir. Hafif bir işlem yapıldığında hemen bir sonraki siklus yapılması olabilir. Ama büyük bir miyom çıkarıldıysa veya ciddi yapışıklıklar onarıldıysa 1-2 siklus beklenmesi önerilir.

S: Ters rahim nedir?

C: Rahim normalde vücutta hafif öne doğru veya arkaya doğru olarak oluşmuştur. Genel olarak kadınları %85’inde öne doğrudur. %10 15’inde de geriye doğru rahim vardır. Gebelikle bir bağlantısı yoktur.

S: ERA testi hangi hastalarda uygulanmaktadır?

C: Bir embriyonun hazırlanmış rahimde rahime tutunan o 2 3 günü belirleyen bir testtir. Rahim içi dokusu bir takım tutunmayı sağlayan genler üretmektedir. Bu genlerin belirlenmesi hangi genin,hangi günde daha üst seviyeye çıktığını belirleyen testtir. Bu başarıyı artırır. Genellikle 1’den fazla tedavilerde iyi embriyolar transfer edildiği halde başarı olmuyorsa ERA testi yapılabilir.

S: Sebepsiz infertilite sorununu nasıl çözüyorsunuz?

C: Nedeni bulunamayan infertilitedir. Bu tür durumlar çok basit çözümlerle geçiştirilebileceği görülürken bazı durumlarda nedensiz sorunlara kadar gidebilir. Genel olarak bakıldığında görece olarak daha kolay çözülen sorunlardır. Yumurta takibinden, aşılama tüp bebek tedavilerine kadar yelpazede çözümü bulunabilir.

S: Hidrosalpenks hakkında bilgi verir misiniz?

C: Hidrosalpenks demek tüplerin her hangi bir sebeple tıkanması içlerinde sıvı veya enfeksiyon birikmesi durumudur. Bu durum genellikle geçirilmiş enfeksiyonlar tekrarlayan kürtajlar veya karın içi ameliyatlar sonrasında meydana gelir. Hisrosalpenks in oluştuğu tüp artık hastanın gebe kalmasına yardımcı olmaz. Aksine dış gebelik riskini arttıracaktır. Tüp bebek tedavilerinde başarıyı azaltır. Eğer bu durumlar tespit edilmişse o tüplerin ya düzeltilmesi ya da ileri derecedeyse ise çıkarılması veya rahimle bağlantısının kesilmesi gerekir.

S: Tüp bebek tedavisi için ne zaman doktora başvuracağımızı anlarız?

C: Bunun bir önemi yoktur. 35 yaşın altında 1 sene 35 yaşın üzerinde 6 ay düzenli ilişkiye rağmen gebelik olmuyorsa doktora başvurmanız gerekir.

S: Tüp bebekte kadın yaşı nedir? En son kaç yaşında olunmalıdır?

C: Genellikle 40’lı yaşlardan sonra ciddi oranda azalmaktadır. 45 yaşından sonra başarı şansı %1-2’lere düşmektedir. Yumurtlaması olan her kadının belli oranlarda da olsa şansı vardır.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Babamızın Tarifsiz Mutluluğu

  Yaptığınız işe yüreğinizi koyduğunuzda aynı heyecan ve mutluluğu yaşıyorsunuz. Tıpkı 11 yıldır …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Sperm Bozuklukları Baba Olmaya Engel Değil

  Bahçeci Diyarbakır Tüp Bebek Merkezi’mizde şiddetli sperm anomalisi sorununu ilk denemede yendik! …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Yıllar Süren Evlat Hasreti Son Buldu

  Heyecan, şaşkınlık, mutluluk… Senelerin özlemi Op. Dr. Emre Turgut ile son buldu. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – 20 Yıllık Özlem Son Buldu

  20 senelik sabrın, mücadelenin, bekleyişin özlemi bugün Umut Can bebeğin gelişiyle son …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Gözyaşları İle Beklenen Mucizemiz

  Tekirdağlı Nurdane-Sedat İlgun çifti 7 yıllık bekleyişin ardından güzel haberi aldı! Çiftimiz …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Era Tedavisi İle Gelen Mucize – Kanal D

  9 yıldır çocuk özlemi çeken çiftimiz başka merkezlerde 5 aşılama ve 3 …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Babamızın Gözyaşları Sel Oldu

  7 yıldır evli olan Zeynep-Ziver Aslan çifti başka merkezlerdeki 4 başarısız denemeden …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Op. Dr. G. Güvenç Karlıkaya  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: