Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Güvenç Karlıkaya – 04 Ocak 2019

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Güvenç Karlıkaya – 04 Ocak 2019

Op. Dr. G. Güvenç Karlıkaya

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Erken menopoz olan bayanlarda anne adayı olabilirler mi?

C: Menopoz üreme fonksiyonlarının bitmesi demektir gerçekten menopoz durumu meydana gelmişse anne olmak mümkün değildir. Bu bazı kişilerde erken olabilmektedir. Erken menopoz tanımı 40 yaşından önce menopoza girmek, menopozun erken veya geç olması önemli değildir. Menopoz olduysa artık anne olmak mümkün değildir. Erken yaşta girilebiliyor bunun oranı çok düşük olmakla beraber menopozun 40 yaşından önce olduğunu görebilmekteyiz. Bu konuda teknolojik gelişimler sürüyor bu konuda ama şu an da klinik olarak size umut verecek bir şey söylemem mümkün değildir.

S: Neden embriyolar 5. güne çıkmıyor bunun için yapılacak bir şey var mı?

C: Embriyoların 5. günde blastosist dediğimiz aşamaya gelmesi hepimizin istediği bir şey çünkü bu embriyonun gelişim potansiyelinin çok yüksek olduğunu ve gebelik oluşturma potansiyelinin çok yüksek olduğunu ve transfer sonrasında da büyümeye devam edeceklerinin en büyük bulgusudur. 5. güne gelmiyorsa bunun çeşitli nedenleri vardır yumurta faktörü olabilir, sperm faktörü olabilir veya bu işlemler sırasında bir takım dış etkenler olabilir bunun için geliştirilecek bir şey var mıdır evet, vardır tedaviler sırasında iyi yumurtalar elde etmek işin aslıdır iyi yumurta olursa bunların 5. Güne geçme şansı yüksektir. Yeni yumurtanız olmazsa embriyonuzun gelişme ihtimali düşer aynı şekilde sperminde iyi seçilmesi özellikle mikroskop altında bu spermleri seçecek kişilerin bu konuda deneyimli olması gerekir bunları birleştirdikten sonra embriyo gelişiminin laboratuvar ortamlarında iyi gelişmesini sağlayacak laboratuvarın potansiyeli, imkanları olması gerekir ve bu işlemleri yapacak kişilerinde tecrübeli olması gerekir.

S: Çikolata kistleri ile ilgili ne yapılabilir, önce yumurtaları mı toplamalı ameliyat mı?

C: Çikolata kistinin yerleşimine ve büyüklüğüne bağlıdır çikolata kistleri yapısal bir şey vücudun oluşturduğu bir şey ama henüz net olarak neden oluştuğunu bilmedikleri için bunu engellemekte çok mümkün değildir geriletilebilir bir takım ilaçlarla veya ameliyatla ancak burada soru yumurta önce mi toplanmalı evet yumurtalıklarda yapılacak herhangi bir ameliyat olan yumurta rezervinde kötü olarak etkileyeceği için ameliyatı genellikle yumurta toplama işlemlerinden sonraya bırakmak başarı şansını arttırmak amacıyla daha önemlidir ancak hastanın sağlığını etkileyen bir durum varsa büyük endometriomalar, kanserleşme potansiyeli olan başka kistler varsa ilk önce hastanın sağlığı geldiğinden ameliyat bu şartlarda yapılabilir.

S: Üç tüp bebek yapıldı olumsuz, diğer denemeler için ne kadar ara verilmelidir?

C: Bir tüp bebekle diğeri arasındaki aralık 2-3 adet arasındadır daha önce veya daha sonra olabilir burada kriter tedaviye başlayacağımız ayın tüp bebek için uygun olmasıdır kistlerin olması, foliküllerin birbirinden farklı büyüklüklerde olması, başarı şansının olumsuz etkileyeceğinden bunların giderilmesi bunların giderilmesi için gerekli zamanın tanınması ve ilaçların kullanılması başarı şansını arttırır belirli bir süre vermek çok doğru değil uygun olan ilk aralıkta başlanmalı üç tüp bebekten sonra olumsuz olduktan sonra yeni bir tüp bebeğe başlamadan önce başarısızlığın nedenlerinin detaylı bir şekilde araştırılmasının özellikle genetik testlerin rahim ile ilgili problemlerin veya embriyo gelişimi ile ilgili yapılabileceklerin iyi değerlendirmesi gerekebilir bazen bu testler bu süreçler zaman alır beklemek gerekir aceleci olmamak gerekir.

S: Düşük yaptım bir daha yapar mıyım çok korkuyorum?

C: Bir kez düşük yaptıktan sonra ikinci kez düşük yapma ihtimali çok yüksek değildir herkesin düşük yapma potansiyeli, riski vardır bu da genellikle %15’ler civarında ikinci düşük yapma riski bir düşük yapıldı diye çok fazla artmaz onun için endişelenmeyin tabii ki farklı nedenler varsa tekrar düşük olması riskini arttıracak birtakım problemler varsa bunlar başlangıçta giderilmeli veya araştırmalar yapılmalıdır.

S: Amh değeri düşük hiç kaliteli yumurtam olmaz mı?

C: Amh değerinin düşüklüğü veya yüksekliği yumurta kalitesini belirlemez yumurta sayısı ile ilgili olarak bize bilgi verilebilir amh çok düşük olsa da kaliteli yumurtalar veya embriyolar gelişmesi gebelik oluşması mümkündür arada dolaylı bir ilişki vardır amh düşmesi yumurta miktarının azalması genellikle yaş ilerledikçe olduğundan yaş ve yumurta kalitesi arasında dolaylı bir ilişki vardır ama amh değeri ile kaliteli yumurta arasında direk bir ilişki yoktur.

S: Çocuğumuzun olmamasını nasıl anlarız, hangi aşamada doktora başvurmalıyız?

C: Çocuk sahibi olamamanın bir problem olduğu belli bir dönem sonrasında karar verilecek bir durumdur burada en önemli parametre kadın yaşıdır 35 yaşın öncesinde çocuk sahibi olmakta problem olduğu bir senelik düzenli ilişkiden sonra anlaşılıyor eğer bir senelik düzenli ilişki sonrasında çocuk sahibi olunamıyorsa burada problem vardır yaş ilerledikçe sürenin daha aşağı çekilmesi genellikle altı aya indirilmesi altı aya indirilmesi altı ayda düzenli ilişkiye rağmen çocuk sahibi olunamıyorsa bir neden araştırılması veya tedavilere gidilmesi önemlidir.

S: Uteris unicornis ile tüp bebekte hamile kalma şansım nedir, histereskopi bir çare midir?

C: Uteris unicornis rahim yapısının doğuştan problemli olması demektir. Bir tarafa doğru gelişim gösterir rahim bu da tüp bebekte hamile kalma oranlarını pek etkilemez ancak bu durum gebelik sonrası düşük veya erken doğum risklerini arttırabilir ama düşük yapar, erken doğum yapar demek değildir. Riski arttırır. Histereskopi tanın konulmasında araç olabilir biraz rahim boşluğunun genişletilmesi konusunda yardımcı olabilir ancak bu doğumsal bir problem olduğu için histeroskopi ile unicorn yapının normale döndürülmesi mümkün değildir.

S: Rahime çizik atmak şansı arttırır mı?

C: Bununla ilgili birçok çalışma yapıldı belli bir dönemde arttırdığını görmekle beraber yaptığımız çizik atma operasyonlarını arttırdıkça aslında başarı şansına çokta olumlu katkısı olmadığını gördük tekrarlayan başarısızlık durumlarında belki faydası olabilir ama gebelik şansını çok arttırmadığını biliyoruz.

S: Laparaskopi ile miyom ameliyatı oldum donmuş embriyom var, transfer için ne kadar bekliyorsunuz? Hangi tür miyomlar ameliyat ediyorsunuz?

C: Miyom ameliyatları özellikle rahim duvarı açılarak yapılmış karnın kapalı veya açık ameliyatları ile yapılmışsa en az 4-6 ay rahimin iyileşme süresinin beklenmesini şiddetle tavsiye ediyorum çünkü eğer rahim iyileşmezse gebelik sırasında sorunlar çıkartabilir. Üç türlü miyom vardır. Birincisi rahimin dışındaki miyomlar, ikincisi rahim duvarındaki miyomlar, üçüncüsü de gebeliğin oluştuğu boşlukta gelişen miyomlar genellikle rahim içerisindeki boşlukta büyüyen miyomların çıkarılması gerekir, duvardaki miyomlar yapısında, büyüklüğüne ve sayısına bağlı olarak ameliyat edilmesi önerilir gebeliğe olan etkisi rahim içindeki miyomlara göre etkili değildir, rahim dışındaki miyomlar ise gebe kalmaya etkisi yoktur ancak bazı büyük rahim dışı miyomlar gebelik sırasında ve gebeliğin gelişimi sırasında problem yarattığında rahim dışı büyük miyomların çıkarılması önerilir.

S: Gebe kalıyorum kalp atışları olmuyor, bunun sebebi ne olabilir?

C: Bunun yüzlerce sebebi olabilir ama bilinen en büyük sebebi o gebeliklerde oluşan gebeliğin kendisinde oluşan problemlerdir. Bunların başında da kromozomal genetik problemler gelir. İlk önce bunların ebeveynlerde araştırılması, kalp atışının durduran birtakım pıhtılaşma faktörleri araştırılması, rahimle ilgili bir problem var mı bunun araştırılması gerekebilir. Bunun sonrasında da kromozomal bir problemden şüpheleniyorsa embriyolar verilmeden önce embriyoların genetik araştırılmasının yapılması sağlıklı bir gebeliğin devamı şansını arttırabilir.

S: Döllenen yumurta neden ikinci güne gitmiyor, kaliteli olduğu için dölleniyor zaten sonra neden devam etmiyor?

C: Döllenen yumurtanın ikinci üçüncü günü gelişimine oluşmaması yumurta kaynaklı da olabilir sperm kaynaklı da olabilir. Genellikle ilk günlerdeki gelişim problemlerinden yumurtayı sorumlu tutarız spermin etkisi daha sonraki günlerde belli olur ilk günlerdeki gelişimi etkileyen yumurtanın kendisidir burada iki problem olabilir ya yumurta büyütme aşamalarında yapılan tedavilerin problemi olabilir ya da hastanın kendisinde yumurtalarda problem olabilir bu nadir görülen bir durumdur fakat değiştirebileceğiniz çok bir durum yoktur ama tedaviye bağlı bir yumurta problemi varsa daha dikkatli daha iyi tedavilerle üstesinden gelinebilir.

S: Gebe kalamıyorum ERA bana yardımcı olur mu?

C: ERA testi tüp bebek tedavilerinde embriyonun hangi günde verileceğini gösteren yararlı testlerden birisidir. Ancak ERA testi yardımcı olur mu demeden önce diğer gebe kalamamanıza neden olan faktörlerin ekarte edilmesi çok iyi embriyoların geliştirilmesi önemlidir. Assolan embriyodur. Embriyo iyi gelişmesine rağmen gebelik oluşmuyorsa burada rahim içerisinde bir problem olabileceği düşünülerek ERA testi yapılabilir.

S: Tüp bebek iğnelerinin meme kanseri riskini arttırdığı doğru mu?

C: Bu çok düşünülen üzerinde durulan bir sorudur. Çünkü çocuk sahibi olmak için bir tedavi yaparken hastanın meme kanserine yol açmak kabul edilemez bir durumdur ama yapılan çalışmalar bu tedavilerin meme kanseri konusunda oldukça güvenilir olduğunu meme kanseri riskini arttırmadığını gösteriyor ama çok sayıda tedavilerde hafifçe bir risk artışı olduğunu biliyoruz onun için tedaviler sırasında veya sonrasında mutlaka herkesin bu tedavileri almayan kişilerinde yapması gereken meme kontrollerinin, doktorların kontrollerinin ve gerekiyorsa mamografi tetkiklerinin yapılması gerekir. Tüp bebek iğneleri meme kanseri riskini arttırmaz.

S: Büyüme hormonu kullanan doktorlar var siz büyüme hormonunu öneriyor musunuz?

C: Genellikle yumurta rezervinin düşük olduğu yumurta sayısının az olduğu hastalarda büyüme hormonun olumlu etkileri olduğunu gösteren birtakım çalışmalar vardır. Ancak bu çalışmalar çok kısıtlı hasta sayısında ve birazda eski çalışmalardan gelen sonuçlar, ben kullanmıyorum. Faydalarının çok fazla olmadığını düşünüyorum faydalarının olduğu durumlarda olabilir. Bu konuda yeterli bilgi hala yok hastalara önermiyoruz.

S: Kan pıhtılaşması neden olur, genetik bir hastalık mıdır?

C: Genetik olan bir bölümü de vardır, sonradan olan bir bölümü de vardır. Genellikle burada eğer tüp bebek veya gebelikle ilgili olarak bunu düşünüyorsak genellikle genetik olanların probleme yol açabilme olasılıkları vardır. Tekrarlayan başarısızlığı ya da düşükleri olan hastalarda genetik pıhtılaşma bozukluklarının ve sonradan olunan pıhtılaşma bozuklukların mutlaka test edilmesi ve problem varsa buna göre önlem almak gerekmektedir.

S: CD56 testi yaptırmak gerçekten faydalı mı ben hep düşük yapıyorum?

C: CD56 testi vücudumuzda yabancı hücrelere karşı savunma mekanizmasının basamaklarından birini teşkil eder mantık şudur eğer CD56 oranları eğer rahim duvarında yüksekse bu embriyoyu düşman olarak görüp onun tutunmasını ve düşman olarak görür onun tutunmasını veya canlılığını devam ettirmesini engeller mantığıyla CD56 testleri ve sonucunda birtakım yaklaşımlar gösterilir yararlı olduğunu gösteren çalışmalar vardır ancak bu düşükler veya tüp bebek başarısızlığı o kadar farklı sebeplerden olabilir ki buna bağlamak ve fayda görmeyi beklemek çok mümkün değildir. CD56 testi yapmakta fayda görülebilir ama özellikle kanda yapılmasının bir önemi yok belli dönemlerde rahim duvarından alınacak parçalarla bakılması önemli olabilir.

S: Her olumsuz tüp bebek sonrasında histereskopi yapılmalı mı?

C: Bazı gruplar rahim filminde veya ultrasonda hiçbir şey gözükmese bile histereskopinin başarıyı arttırdığını söylemekle beraber bu kesin ortaya konmuş bir bulgu değildir. Pratigimde eğer herhangi bir şüphem yoksa rahim duvarı ile ilgili ultrasonografik veya filmle bir problem yoksa histereskopinin çok faydalı olmayacağını düşünüyorum ancak bazen açıklanamayan durumlarda histereskopi yapılmasında fayda görüyorum.

S: Rahimimde kalınlaşma var iki defa biyopsi alındı temiz geldi yedi yıl önce meme kanseriydim şuan 41 yaşındayım bebek sahibi olmak istiyorum.

C: Rahim duvarındaki kalınlaşmanın neden olduğu önemli Tamoksifen gibi meme kanserinde kullanılan ilaçlar rahim duvarında bu tür kalınlaşmalara yol açabilir. 41 yaşında gebelik şansı meme kanserinden bağımsız olarak yumurta rezervinize ve tüp bebek tedavilerindeki diğer parametrelere bağlı iyi değerlendirmek gerekir. Onun için bebek sahibi olabilir misiniz olamaz mısınız değerlendirilip ona göre tedavi olunabilir.

S: Kullandığımız balık yağı, folik asitler gerçekten yumurta kalitesini arttırır mı?

C: Birtakım çalışmalar var tabii ki bunların yararlı etkileri olabilir. Düşünüldüğünde yumurtalar sonradan oluşan hücreler değildir bir yumurta daha anne adayı doğmadan kendisinde oluşan ve bir daha oluşmayan yapılardır ve dolayısıyla kısa süreli bu tür ilaçların kullanılmasının çok bariz bir fark oluşturacağını düşünmüyorum bu tür ilaçların olası bir gebelikteki gebelik kalitesini ve bebeğin sağlığının daha olumlu etkisi olduğunu düşünüyor ve onun için kullanıyorum ama yumurta kalitesini arttırıcı bilinen net bir etkisi yoktur.

S: Rahim kalınlaşmıyor, bunun nedeni nedir?

C: Rahim duvarı kalınlığı çok önemli bir parametre ancak tutunup gebeliğin büyüyeceği rahim duvarında kalınlaşmaması ciddi bir sıkıntıdır bunun neden böyle olduğu bir hormonal cevapsızlık mı var yoksa daha önceki birtakım enfeksiyon veya küretaj gibi işlemlerden dolayı mı kalınlaşmadığı araştırılmalı mutlaka histereskopi yapılmalı, biyopsi alınmalı düzeltilecek yapışıklıklar varsa bunlar düzeltilmeli birtakım yeni ilaçlar ve yaklaşımlar var ama rahim kalınlığı gebelik oluşumunda önemli bir faktördür.

S: Üçüncü denememde NGS ile gebe kaldım fakat üçüncü denememde boş gebelik oluştu donmuş iki embriyom daha var onlara da genetik yaptırayım mı, genetik olduğu halde neden boş gebelik oldu?

C: Boş gebelik genellikle bizim baktığımız şekilde sayısal bir kromozomal problemden meydana gelmez veya sayısal bir problem bile olsa bu tür tetkiklerle ortaya konması zordur NGS ile siz kromozomların sayısında artış var mı bunlara bakıyoruz ama boş gebeliğin genetiğinde veya oluşumunda farklı nedenler vardır onun için NGS boş gebelik oluşmasını engelleyen bir faktör değildir ben yine de embriyolarınıza kromozomal inceleme yapılmasını öneririm boş gebelikte çok fazla yardımcı olabilecek bir durum yok.

S: Şehir dışından gelen hastalar her gün kontrole gelmek zorunda mıdır?

C: Hayır. Takipler sırasında her gün kontroller zaten yoktur. Kontroller belirli günlerde yapılıyor. İl dışından gelen hastalar bazı ara kontrollerini bulundukları şehirdeki doktorlara da yaptırabiliyorlar.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Babamızın Tarifsiz Mutluluğu

  Yaptığınız işe yüreğinizi koyduğunuzda aynı heyecan ve mutluluğu yaşıyorsunuz. Tıpkı 11 yıldır …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Sperm Bozuklukları Baba Olmaya Engel Değil

  Bahçeci Diyarbakır Tüp Bebek Merkezi’mizde şiddetli sperm anomalisi sorununu ilk denemede yendik! …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Yıllar Süren Evlat Hasreti Son Buldu

  Heyecan, şaşkınlık, mutluluk… Senelerin özlemi Op. Dr. Emre Turgut ile son buldu. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – 20 Yıllık Özlem Son Buldu

  20 senelik sabrın, mücadelenin, bekleyişin özlemi bugün Umut Can bebeğin gelişiyle son …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Gözyaşları İle Beklenen Mucizemiz

  Tekirdağlı Nurdane-Sedat İlgun çifti 7 yıllık bekleyişin ardından güzel haberi aldı! Çiftimiz …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Era Tedavisi İle Gelen Mucize – Kanal D

  9 yıldır çocuk özlemi çeken çiftimiz başka merkezlerde 5 aşılama ve 3 …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Babamızın Gözyaşları Sel Oldu

  7 yıldır evli olan Zeynep-Ziver Aslan çifti başka merkezlerdeki 4 başarısız denemeden …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Op. Dr. G. Güvenç Karlıkaya  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: