Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Burçak Erzik & HT Sağlık – 29 Mart 2018

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Burçak Erzik & HT Sağlık – 29 Mart 2018

Op. Dr. Burçak Erzik

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Yumurta dondurma işlemi hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

C: Yumurta dondurma işlemi kadınlar için çok önemli bir durumdur. Bir kadının doğurganlığını ileri aşamalara taşıması için yapılmış bir tıbbi girişimdir. Rutin tüp bebek tedavileri uyguladığımız hastalarımızda geliştirdiğimiz yumurtalar gibi o anda bebek sahibi olmak için elverişli dönemde olmayan fakat ileride bebek sahibi olması için yaptığımız bir işlemdir. Yaş ilerledikçe yumurta hücrelerimiz azalıyor.

S: Yumurta dondurma işleminde nasıl bir tedavi oluyor?

C: Normalde kadınlar belirli yumurta sayısıyla doğuyorlar ve ergenlikten doğurganlıklarını kazandıktan sonra her ay yumurta sayılarını harcıyorlar. Doğurganlığın en iyi olduğu yaşlar 30’lu yaşlardır. 35 yaşından itibaren 40’lı yaşlara kadar belirli oranlarda doğurganlık kaybediliyor. 40’lı yaşlardan sonra oran çok azalıyor. Belirli özel tıbbi durumlar önemli bazı kadınlarda rezervdeki daha hızlı olabiliyor. Bu tip durumlar içinde yumurta dondurmak ciddi önemli oluyor. Adet döngüsüyle beraber tedaviye başlanıyor. Yaklaşık 10-11 gün süren yumurta geliştirme aşaması var dışarıdan hormon destekleriyle yumurtaları büyütüyoruz içerisinden elde edilen sağlıklı yumurtalarla bu işlemi yapıyoruz.

S: Toplanan yumurtalar olgunlaştırmak için ilaçların yan etkileri var mı? Her gün mü kullanılıyor?

C: Adet dönemin 2 ya da 3. günü takipler başlıyor 10 gün kadar süreç sürüyor. İğneli bir tedavi var ilaçlar her gün kullanılıyor. Kişi kendi kendine bu ilaçları yapıyor. Ana hedefimiz o ay oluşacak olan yumurtayı elde etmektir. Bu tedaviden elde edilecek gebelik oranları yumurta sayısıyla bağlıdır. 4 civarında muayene oluyor iğneler düzenli yapılmaktadır. 10-11 gün sonunda da yumurta toplama kısmına geçiyoruz.

S: Tedavi sürecinde yan etkiler oluyor mu?

C: Bu bir hormonal tedavidir. Mutlaka belirli yan etkileri var ama çok yakın takiplerle bu tedaviyi yapıyoruz. Bazı bünyelerde tabi ki bazı hasta grupları buna çok daha yatkın. Yumurta rezervi yüksek kadınlar salgıladıkları hormonlar damar açıcı özellikte. Damar içi olan sıvıların damar dışına çıkmasıyla beraber sorunlar olabiliyor. Hafif formları tedavinin yan etkisi gibi yaşanabilir. Yumurta dondurma çoğunlukla 35 yaş üstü ve rezerv azlığında yaptığımız işlemdir. İlaç alerjileri olabilir, işlem sırasında kanama olabilir. Bu riskler 3 bin 4 binde oranında görülen durumlardır.

S: Yumurta toplama nasıl yapılıyor?

C: Anestezi altında yapılıyor. Vajina ultrason eşliğinde ince bir çubuk var içerisinden ince iğne geçiyor yaklaşık 14mm 20mm arasındaki foliküllerin içine girerek o sıvıyı topluyoruz. Hasta ağrı duymuyor. Yaklaşık 10 dakika sürüyor. Embriyolog arkadaşlarımızla folikül sıvılarının içinden yumurtaları ayıklıyorlar. Kadınlar günlük hayatına devam ediyor yine de dikkatli olunmalıdır. İşlem sonrası 2 saat kadar hastayı klinikte takip ediyoruz.

S: Yumurtalar nasıl saklanıyor?

C: Yumurta dondurma işlemi 2014 yılından beri yasal süreç kapsamında ülkemizde yapılıyor. İşlem sonrasında olgun olan yumurtalar seçilerek dondurma işlemine tabi tutuluyor. Yumurta işlemi sonrasında olgun yumurta elde edilemediyse diğer aya tedavi bırakılır. Bunlar nadir durumlardır ama olabilir. Eğer başarılı işlem olduysa özel yöntem ile fitrifikasyon ile yumurtalar donduruluyor. Günümüzde hızlı dondurma yapıyoruz. Sıvı azot tanklarında bekliyorlar.

S: Yumurtlar kaç yıl saklanılıyor?

C: Yasal süre 5 yıldır. 5 yıl sonrası Sağlık Bakanlığı’ndan izin alarak daha uzun sürelerde de saklanabiliyor.

S: Yumurta dondurma işlemini kimler tercih ediyor?

C: Sosyal dondurma ve tıbbi zorunluluk halinde bu işlem yapılıyor. Ülkemizde tıbbi zorunluluk olarak yapılıyor. Sosyal dondurma bizim ülkemizde yasal değildir. Hastaların tıbbi duruma tabi olmalılardır ki bu işlem yapılabilsin. Kanser gibi hastalarında bu durum yasaldır. Doğurganlığı koruyabilmek için. Yumurtalık dokularının işlemle alınması gerekli durumlarda mesela yumurtalıkta tumör vardır gibi durumlarda da toplama yapılıyor ve yumurta rezervi düşük kadınlarda bu hakka sahiptirler. Yapılması gereken, üniversite hastanelerinin tüp bebek gruplarından en az 3 hekimin imzalı hazırlayacağı yumurta dondurma belgesi ile onay alınması gerekiyor. Yasal bir süreçtir.

S: Dondurulan yumurtalarla gebelik şansı nedir?

C: Tüp bebek tedavilerinde ortalama olarak rakamsal verirsek bir yumurtanın bir bebeğe dönme oranı %4’tür. Kadın yaşı ve yumurtasının kalitesi çok önemlidir. Mesela 35 yaşındaki kadın tüp bebek tedavisinde 10 tane yumurta elde edilirse %50 oranın gebelik elde edebilir. O yüzden hastalarımız bu aşamaya geldiğinde ileriye yönelik vaad edilecek gebelik oranları da iniyor. Çok geç kalamadan bebek sahibi olunmalıdır ya da tüp bebek sürecine başvurulmalıdır.

S: Yumurta dondurma ne kadar tercih ediliyor?

C: Tüp bebek ciddi oranda başarılı olduğumuz bir alan tıpta. Yumurta dondurmada çok yeniyiz. Yine de embriyoloji laboratuvarımız bu konuda çok gelişmiştir. 2014 yılından bu yana uyguladığımız için istatistik vermemiz çok zor. Ülkemizde yaklaşık 80 bin civarında tüp bebek yapılıyor. Bahçeci Sağlık Grubunda %1’lik dilimi yumurta dondurma işlemleri yapılabiliyor. Bizim yasalarımızda evli kadınlar yumurta donduramıyor. Bekar kadınlarda yasalara uyarak yumurta dondurma yapabiliyor.

S: Kaç yaşına kadar yumurta dondurma işlemi yapılabiliyor?

C: Net bir zaman dilimi yok. 42 yaşın üzerinde dondurma önermiyoruz çünkü gebelik oranları %1’lere inmiş oluyor. Elde edilecek gebeliğinde yaşı önemlidir. Bunun içinde 45 yaş üzerindeki kadınların gebe kalması ve doğum yapmaları sağlık açısından zorunluklar içeriyor.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  Türk Doktorları Dünya Tıp Tarihine Geçti

  Kadavradan rahim nakli olan Derya Sert'in dünya tıp tarihine geçen başarı öyküsünü …

  Devamını Oku

  Demet Akalın, 20 Senedir Evlat Hasreti Çeken Çiftimizle Buluştu!

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız denemelere …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek’te 60.000’den Fazla Mutluluk Hikayesi!

  Hikayeleriniz farklı olsa da yaşadığınız zorluk, çekilen özlem ve “anne-baba” olmanın mutluluğu …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek Zor Vakaların Merkezi!

  Bizim için mutluluk, hastalarımızın gözlerinde gördüğümüz umudun gerçekleşmesi! Dileriz çocuk sahibi olmak …

  Devamını Oku

  Palyaçoluk Yaparak Tedavi Parası Biriktirdi, Hikayesiyle Duygulandırdı!

  Emre Fazla, geceleri güvenlik görevlisi olarak çalışıp gündüzleri de palyaçoluk yaparak tüp …

  Devamını Oku

  Almanya’daki 3 Başarısız Denemeden Sonra Bahçeci’de İkiz Bebek Müjdesi!

  Almanya’daki 3 başarısız denemelerinden sonra merkezimize başvuran çiftimize ilk denememizde gebelik haberini …

  Devamını Oku

  Azospermi Hastamıza TESE Yöntemi ile Güzel Haberi Verdik!

  Hikayemizin kahramanları çalışma arkadaşımız Sinan Abi ve sevgili eşi Pınar! 15 yıldır …

  Devamını Oku

  20 Başarısız Denemesi Olan 43 Yaşındaki Hastamızın Gebelik Sevinci!

  43 yaşındaki annemiz 0.04 AMH değerine sahipti ve 20 yıldır çocuk özlemi …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Op. Dr. Burçak Erzik  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım