Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Burçak Erzik – 26 Mart 2019

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Burçak Erzik – 26 Mart 2019

Op. Dr. Burçak Erzik

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: FSH 9 AMH 6 düzenli adet görüyorum 1 kez kürtaj geçirdim hamile kalmamda sorun olur mu?

C: 22 yaşındaki bir kadın için FSH 9 sınırda bir değer bir kez daha FSH değeri kontrol edilmesi gerekir. Adet kanamalarında herhangi bir azalma düzensizlik olursa doktoru ile tekrar herhangi bir rahim içerisinde zedelenme olduğunu tespit etmek gerekir normal doğum ile gebe kalabilir.

S: Rezervim az ne yapabilirim? Rezervi az olan hastalara neler uyguluyorsunuz?

C: Belirli yumurta sayısına sahibiz. Biz sürekli bu yumurta rezervini harcayarak en sonunda doğurganlığımızı yetirip menopoza giriyoruz. O yüzden iyi yaşam koşullarıyla sağlamak mümkün iyi beslenmek düzenli beslenmek iyi hareket etmek çok önemli fakat rezervi tamamen iyiye döndürmek tamamen yaşam şekliyle de olan bir şey o yüzden kilo olmaması gerekir. Hareket çok önemli yürüyüş çok önemli sigara kullanılmaması gerekir.

S: Embriyo transfer aşamasında ideal rahim kaç cm olmalı?

C: Endometrium çok önemlidir. Östrojen içeren ilaçlarla hazırlık yapılır. Ya da kişinin doğal yumurtlamasını takip ediyoruz. Bizim için ideal kalınlıklar 8-11 arası büyük çizgi hattını gördüğümüz kalınlıklar bunu da yaklaşık olarak adet döngüsünün ya da bizim ilaç kullanmamızın 11-13 arası kontrol yaptığımızda ulaşmak istiyoruz. 6 ml üzerinde olması gebelik oranlarını sağlıyor fakat 9-11 ml arası yüksek gebelik oranları için ideal bizim açımızdan. Geçirilmiş operasyonlardan zarar görebilir. Geçirilmiş gebelik kayıpları rahim zarında kalıcı zedelenmelere yok açabilir. Rahim filmi ve histeroskopik yöntemlerle bunu düzeltmemiz lazım daha önce geçirmiş olduğu operasyonlara bağlı ciddi rahim zarı hasarı görmüş hastalarda bunu düzeltmek adına bazı yöntemler uygulayabiliyoruz. Bunlar çok tatmin edici sonuçlar vermeye biliyor. Bunlar içerisinde PRP yöntemleri var. Büyüme hormonu var hormonal destekler var. Bunu zaten tüp bebek hekiminiz takibi sırasında gördükçe ekleyecektir. Sizin açınızdan da enfeksiyon geçirmemek önemli bunun dışında ciddi rahim içi işlemlerde polip ameliyatları histeroskopiler ya da kürtajlar bundan sonrasında yakın takipler iyi bir kontrol önemlidir.

S: Hocam merhaba 40 yaş sonrası genetik ayıklama yapmalı mıyım?

C: Genetik ayıklama embriyo da kullandığımız bir işlem. Embriyonun genetik yapısını bize işaret ediyor embriyoya sağlık katmıyor var olan embriyoya etki etmiyor. 40 yaş kadın için önemli 40 yaşından itibaren trizomik bozukluklar artıyor. Genetik ayıklama tekrarlayan başarısız denemeleri olan hastalara ya da gebe kalıp tekrarlayan kromozomal bozukluklara bağlı anlamlı olabilir. Kesinlikle yapmalıyız diye bir kural yok. Çok tartışmalı bir konu. En önemli şey 40 yaş grubunda zaman kaybetmemek elde ettiğiniz embriyoyu transfer edeyimmi etmeyimmi genetik tahlil yapmak zaman kaybı sonuç. Sağlıksız embriyolarla yaptığımız transferler. Yaklaşık 2-3 aylık döngüyü kaybettiriyor. Gebe kalınıp düşük olursa bu süre daha da çok uzuyor. Tedavide başarıyı kısaltmamız açısından anlam teşkil ediyor.

S: Hocam Sigara içki düzenli beslenme spreme etki etmiyormu? Embriyonun kalitesiz olması hep kadınlar mı?

C: Hayır değil. Gametler sperm ve yumurtalar bir araya gelip embriyoyu oluşturuyor. Her iki çiftinde kendisini gerçekten iyi yaşam koşullarına adapte etmesi lazım. Kadınlarda sonradan değiştirebileceğimiz şeyler daha kısıtlı. Yumurta zaten var kaliteli bir şeklilde teslim etmek önemli ama sadece yaşamla bunu sağlayamayız. Erkekler için sperm yeni üretilen bir yapı bu yüzden 72 günde bir yeni spermler üretiliyor ve sisteme giriyor. Bu da yaşam koşullarını onları etkileyeceğin, biliyoruz. Sperm içerisindeki dna 40 değimiz DNA’larda bozulmaya sebep veriyor.bu yüzden mutlaka sigarayı bırakmalıyız. İçkiyi bırakmalıyız iyi yaşamalıyız. Düzenli beslemeye önem vermeliyiz. Bunu bazı testlerde destek vitaminler vererek kötü etkilerin düzeldiğini görürüz.

S: Hangi aşamada çocuğumuzn 9olmayacağını anlarız ne zaman doktora gitmeliyiz. 35 yaş altı kadınlar için eğer jinekolojik muayenelerde sorun yoksa gebe kalamadılarsa doktora başvurmalılar. Uzun eblilik geçimiş çiftler için yaşınız kaç olursa olsun gitmelisiniz. 35 yaş üstü kadınlarda çocuk sahibi olmak istediğiniz zaman mutlaka bilgi sahibi olmalıyız. 38 yaş üstü kadınlarında doğal gebelik deneyecekler ise klasik tanım 1 yıl boyunca çocuk sahibi olamamak durumlarda öne çekmeliyiz.

S: Rahime çizik atmak başarıyı artırır mı?

C: Rahime çizik atmak histeroskopik bir yöntemle rahimin belirli alanlarına küçük hasarlar vermek . rahime yaptığınız her dokunuşun oradaki hücre apısını canlandırdığını ve buna bağlı gebelik oranlarını artırdıpını düşünüyoruz. Yapılan bütün çalışmalar tek başına hedef alırsanız yaptığınız işlemşin gebelik oranlarını artrmadığı yönündedir. Tüp bebek tedavilerinde transferleridne başarılı olmayan çiftler herhangi bir şekilde kürtaj rahim içi dokunma histeroskopi era testi her durumda bir sonrakinde biraz daha gebe kalıyorlar. Direk gebelik oranınını artırdığını söyleyemeyiz. Ama belirlenmiş vakalarda da son çare olabilir. Bir denemede gebe kalamadığınız hemen histeroskopi yapalım rahime çizik atalım buna gerek yok. Embriyo, rahim tarafında öncelikle anlamak lazım.

S: Rahim perdelenmesini anlatır mısınız?

C: Her olumsuz denemeden sonra yapmamalıyız. Çok anlamlı bir sonuç bize katmayacak fakat rahimle ilgili herhangi bir sıkıntı yapılabilen basit tekniklerden rahim perdesi dediğimiz tepeden aşağıya doğru ortadan ikiye bölen durumlar olabilir. Bunlar küçük perdeler olabilir.hatta vajina kadarda ilerleyebilir. Bu perdelerin açılması gebelik açısından önemli olur. Direk olarak rahim içerisinde perde olması gebeliğe engel değildir. Sadece erken doğumlara sebebiyet verir kişinin arquad bir yapısı varsa ve daha önce doğum hikayesi varsa dokunmak anlamlı değil. İlk defa karşınıxad bir tüp bebek hastası çoklu transfer hakkı olan bir hasta bu transfer ortadan histeroskopi ile kaldırmak lazım kameralı bir işlemle rahim içerisine giriyoruz rahim içinde kullanabileceğimiz makasımız var bunlarda bu perdeyi oratdan kaldırarak rahimi ideal bir üçgen yapıya kavuşturuyoruz. Öncelikle bir rahim filmi çektiriyoruz. Tabi günümüzde artık 3 boyutlu ultrasınlarda sg ler gibi rahim içerisine bize bildirebiliyor. O yüzden mutlaka işlem öncesi 3 boyutlu ultrasında tarayarak yapacağımız işlemin boyutu keseceğimiz alanın kaç milim derinlikte olduğunu görüyoruz ek olarakta tüplerle ilgili bilgi vermiş oluyor.

S: Tüp bebek merkezini neye göre seçmeliyiz?
C: Çok önemlidir, sonuç olarak çok kıymetli bir iş için uğraşacaksınız tüp bebek merkezinin gebelik oranı, embriyo dondurma başarısı dondurulmuş embriyo transferlerinde gebelik oranları çok önemlidir. Yumurta toplanma işlemine girerseniz ve genç yaşta yaptırdığınız yumurtalarla elde edeceğiniz embriyolar ne kadar çok olursa yumurta toplama başına elde edeceğiniz sayı o kadar fazla olur o yüzden merkez seçim önemli bu sistem hemde size tıbbi açıdan her şey uyguluyor olması ve tabi ekibin stabilitesi çok önemlidir. Burada size en çok donör verecek yakınlarınız tavsiye tabi kide önemli bunun dışında birde istatiksel olarak gebelik oranlarınız dondurulmuş embriyo sistemine uyguluyor olması ve embriyo dondurmalarda ki gebelik başarısı çok önemlidir.

S: En iyi embriyo 5. gün embriyosu ise neden 6. Güne kadar bekletiyorsunuz?

C: Blastokist aşamasına gelmiş embriyolar bize en yüksek gebelik oranlarını sağlıyorlar.bu yüzden embriyoları dış ortamdan 5. 6. Güne kadar bazen 7. Güne kadar takip ettiğimiz oluyor. 5-6 günde embriyo kaliteleri açısından 5 . gün blast oluşan embriyolar bize yüksek gebelik sağlıyorlar. Yaklaşık olarak %50-60 oranında 6. Gün embriyoları da o yüzden 6 güne blastokist aşamasına ulaşmışsa yani arada biraz gecikme yaşanmışsa bu o embriyonun kötü olduğunu göstermiyor. O yüzden 5-6 . gün embriyosu bizim içişn en kıymetli embriyolar. Elimizdeki embriyoların sayısına ve kalitesinin takibi önemli olan yani dış ortamda yarışın sonuna kadar gidenler rahim içinde de en yüksek gebelik sağlayacak embriyolardır. Blast embriyo transferleri açısından baktığımızda embriyo 2. Gün kimse 5. Günde o rahime tutunma açısından bir farkları 2. gün iyi kalite 4 embriyoda 1 tanesi blast geliştirir 3. Gün 3 embriyo kaliteden 1 iyi embriyo gelişir burada ki en büyük tartışma da o embriyolar rahim içerisinde kalsa iyiye gider mi gitmicek geçmişte aptığımız hukuksal dönemde transferler yapardık ve çoğunlukla tekil gebelikler elde ederdik. 5. Güne bekletmek infertilasyon açısından önemlidir. O yüzden bazı hasta gruplarında 2 ya da 3’ü tercih edeceğiz. O kişinin özelliklerine göre olacak.

S: Döllenme sorunumuz var ne yapmalıyım? FSH yüksek ne yapmalıyım?

C: FSH değerin, düşürmek için dışarıdan yapılacak bir şey yok bunun için bazı bitkisel ilaçlar, spor yapmak kilo vermek ama bunları esasında yüksek tedaviler olabilir onun dışında FSH değerini düşürerek bir tedavi yöntemine sahiptir. Döllenme sorunu fertilizasyon yetersizlikleri sperm iyi kaliteyse yumurta da sorun olabilir. Yumurtanın enerji kaynağı olan ve enerji deposu olan mitokondri durumlar buna yol açıyor olabilir. Bu tip bazı deneysel tedaviler var günümüzde metekondri prp uygulamaları yaygınlaşmıştı. Fakat hiçbirisi kanıtlanmış bir tedavi değil.

S: Erken doğum yaptım. 2. gebeliğim . hafta da sonlandı yine erken doğum yaparım diye korkuyorum ne yapmalıyım?

C: İkiz gebelik kayıpların da erken 2. Yapıldığında rahim ağzı yetmezliği çok ön planda oluyor o yüzden tekil gebelik elde etmek gerekiyorsa 12-20 haftaları da rahim ağzı kontrolü ile serkaj uygulamaları tekil gebeliklerde serkaj uygulamaları getirmeyebilir. Mutlaka tek embriyo ile gebe kalın öncesinde eğer bir enfeksiyon varsa tedavinizi hekiminiz yapacaktır. Arkasında da3. Ayınız tamamlandıktan sonra rahim ağzına dikiş gerekiyorsa serkaj uygulamaları yapılacaktır. Erken doğumlarda rahim içinde sorun olmadığını düşünüyorum eğer rahim içinde bir perde varsa bunun giderilmesi erken doğuma yol açabilecek bütün katolojilerin kaldırılması lazım hekiminiz değerlendirecektir.

S: Hocam D vitamini eksikliği tüp bebeği olumsuz etkiler mi?

C: D Vitamini bütün hücresel protekste kalsiyum metobolojisinde çok rol alıyor. Bizde o yüzden yumurta kalitesi açısından D vitaminin çok önemli olduğunu düşünüyoruz ve mutlaka eksiklerimizi, tamamlıyoruz. Herkes de D vitamini eksikliği var toplumsal olarak D vitamin değerimiz farklı normal birimlerin üzerinde 60 lara yaklaştırıyoruz değeri hangi hormonlar sonucu etkiler tabi ki yumurtalık rezervinin antimüleryan hormon önemli troid testisinin fsh hormonunuz çünkü gebelik döneminde gebeliğin sağlıklı ilerlemesi açısından çok önemli birde süt hormonu prolaktin değerinin üzerinde olması yumurtlamayı bozabilir.

S: 20’lik dişim şişti 22 hafta gebeyim tedavi başlayabilir miyim?

C: Hayır hiçbir engel yok direk tedavinize başvurabilirsiniz. En doğru zaman antibiyotik kullanımı çok önemlidir.

S: Hocam 5. gün transfer yapılacaksa neden 3. Gün donduruyorsunuz?

C: Laboratuvar tercihidir merkez tercihidir. Çünkü 3. günden sonra embriyolar blastokist krival aşamaların 3. gün 2. gün embriyoları teknik olarak da rahattır. Elimizdeki sayıya göre değişebilir. Bazen embriyoları 3. Gün dondurur dinlendirir transfer etmeden önce 3ç gün embriyosu takiplerinde göre transfere karar veririz. 3. gün embriyosu fazlaysa embriyo kaliteli ve sayı olarak 5 in üzerindeyse o zaman zaten blasto bırakır. 5 yada 6 . gün dondurmayı yaparız. Blast gelişmeyen hasta gruplarında transferler olabilir. Biraz önce konuştuğumuz dış ortamlardan etkilenen hormonları maalesef kaybetmemek adınadır.

S: Rahim ağzı iltihapları gebe kalmayı engeller mi?

C: Rahim ağzı iltihapları gebe kalmayı engelleyebilir. Kleametre gibi enfeksiyonlar tüplerde de tutunurlar tüplerde hidroselpenkslere enfeksiyonlara yol açabilir. Rahim için iltihaplar laparoskopi ile tanı koyulabilir. Yoğun antibiyotik tedaviyle rahimde embriyo tutunmasına engel olabilir. Karın içi tüberkiloz gerçekleşmişse tüplerde yarattığı enfeksiyon nedeniyle gebe kalmasıyla burada yapılacak değerlendirmek gerek gerekirse servikal almak rahimle ilgili bir problem varsa histeroskopi varsa buna yönelik güçlü antibiyotik tedavileri vardır. Tüberkilozun tanısı rahim biyopsileri ile rahat tanı olmaz tüplerde özel bir görüntüsü vardır. Hsg filmini de o şekilde tüberkiloz tekrarlayan başarısızlıklları olan az sayıda oluyorona yönelik öncelikle tüberkiloz tedavilerini uygulayıp gerekiyorsa tüpleri ile ameliyatları yapıp transferlerini gerçekleştiriyoruz.

S: Hocam açıklanamayan infertilite yöntemi nasıl olmalı? 5 negatif denemem var?

C: O çift için takıldığımız yer neresi onu bulmamız gerekiyor. Embriyo tarafında mı takılıyoruz. Rahim tarafında mı takılıyoruz iyi kalite ve 5. güne ulaşıyor ve blastokist aşamasına geliyor. Acaba genetiklerin de mi sıkıntı var. Rahim kısmına geçelim. rahimde aracılığı etkileyen şey nedir? Tüplerde enfeksiyon olması rahim içerisinde enfeksiyon olması ya da rahim alacağı olması bunlara yönelik neler yapıyoruz. Rahim filmi çektiriyoruz. Rahim içerisinden doku örneği alıyoruz. Enfeksiyon problemi düşünüyorsak EMMA&ALİCE testi yaprak rahim tabakasını değerlendiriyoruz. Ve arkasından transfer kısmına geçiyoruz. Bunların hepsini uygulamak hala gebelik oranlarını %100 e getiremiyor. Yaşına bağlı elde ettiğimiz kaliteye bağlı %5-10 arası düzeltmeler sağlanabiliyor. Tüp bebek denemelerinde özellikle denemeler iyi geçtiği halde gebe kalınamıyorsa bunlara baktıktan sonra denemeye devam etmek lazım tüp bebekte gebeliğe ulaşmak mümkün ama kimi için 1-2 bazıları için 7-8 deneme o yüzden deneme kriterleriniz iyi ise devam edeceğiz en kısa zamanda gebelik elde edelim.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Bayram Şekeri Tadında Bir Mucize

  Bayram şekeri tadındaki mucize haberimizi anne babamıza verdik! …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ailemizin Yeni Üyesi

  Aile olmak en özel anları paylaşmak demek! Aysel hemşiremizin bebeğinin doğumunu Burçak …

  Devamını Oku

  20 Yıllık Evlat Özlemi Bahçeci’de Son Buldu.

  20 yıllık çocuk isteği, başka merkezlerde 4 başarısız tüp bebek denemesi, merkezimizde …

  Devamını Oku

  Adım Adım Mutluluk

  Mutluluğu tarif etmek için kelimelere gerek yok, gözlerdeki ışık her şeyi anlatıyor. …

  Devamını Oku

  20 Yıl Sonra Bahçeci’de Gerçekleşen Mucize

  20 yıldır çocuk sahibi olmak isteyen hastamıza Mustafa hocamız ilk denemede güzel …

  Devamını Oku

  13. Yılda Gelen Mucize Deniz

  Bizi en iyi anlatan sizlersiniz. Birlik olup hep mutlu son için mücadele …

  Devamını Oku

  CD56 Testi ile 12 Yıllık Özlem Sona Erdi!

  Çiftimiz 12 yıldır çocuk özlemi çekiyordu. Buket Hanım daha önce 2 başarısız …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Op. Dr. Burçak Erzik


  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: