Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Burçak Erzik – 10 Ekim 2017

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Burçak Erzik – 10 Ekim 2017

Op. Dr. Burçak Erzik

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Tüp bebek için hangi aşamada doktora başvurmalıyız?

C: Tüp bebek tedavileri geç kalınmaması gereken tedaviler. Genç yaş gruplar için yani 30 yaş altı gruplar için korunmasız 1 yıl tamamlandıktan sonra kendi jinekologunuz ile temasa geçmeniz ve gerekirse bu kontrolü bir tüp bebek merkezinde gerçekleştirmeniz mümkün. Eğer herhangi bir sorun varsa tedavi için arkadaşlarımız sizleri bizlere yönlendirecektir. 35 ve + grup için bu süreç biraz daha önemli 1 yıl geçirmeden 6. aydan sonra gebelik oluşmadıysa özellikle kadınlar için önemli olan yumurta rezervi kontrolü erkekler için sperm analizi kontrolü için bizlere başvurabilirsiniz. 40 yaş grubu hastalar için ise gebelik planladıkları andan itibaren korunmama sürecine geçmeden önce kontroller çok önemli.

S: Tekrarlayan düşüklerde hangi tür tedaviler yapılır?

C: Tekrarlayan düşüklerde ilk 12. haftada gerçekleşen gebelik kayıpları ise önce araştırmamızın gerçekleşmesi lazım Düşüklerin altında yatan sebep genetik bir problemse ve bizden embriyolarımıza aktarılan bir gen yapısıyla ilişkiliyse tüp bebek tedavisine geçiş yaparak embriyolardaki genetik seçimleri yapmamız gerekiyor. Bunun dışında rahimle ilişkili bazı yapısal bozukluklar özellikle 12. Haftaya yakın ya da 20. Haftaya kadar olan dönemdeki düşükleri kapsar bu durumda da ameliyatlı seçeneklerimiz olur bu durumuzu düzeltmek için.

S: Hipogonadotropik, hipogonadizm hastalarında tedavi nasıl olmalıdır?

C: Yumurtalıklar kadınlar için erkekler için testislerde yumurta ve sperm sağlayacak olan hormonların beyin aşamasından itibaren salgılanmamasıdır. Bu durumda kişinin tamamen yaşı, yumurta rezervi, erkek eşteki sperm çıkışının sayısına göre tedavi yöntemi seçilir bu yumurta takibinden aşılamaya ya da tüp bebeğe doğru geçiş gösterir tamamen klinik tabloyla ilişkili seçim yapılacaktır.

S: Hamilelikte bozuk kese neden olur, sağlam bir gebelik için ne yapmalı?

C: Bozuk kese dediğimiz şey gebelik kesesi gebeliğin embriyonun oluşmadan önce gördüğümüz kısmıdır. Embriyo oluştuktan sonra gebelik kesesi 12. Haftaya kadar korunur sonra plasenta oluşur ve amniyotik kese ilk 12 hafta içerisinde kesenin etrafındaki düzensizlikler embriyonun gelişiminde problem olabileceğini bize gösteriyor. Özellikle çapındaki küçülme ya da çevresindeki bozukluklar bu gebelikler düşükle sonuçlanabilirler ve tamamen embriyonun kalp atımının takibi ile karar verilir. Düşük olup olmadığına sağlam bir gebelik açısından ise bu çok geniş bir kavram genetik olarak bir problem varsa bunun ayrımının yapılması tüp bebek tedavisiyle embriyoların genetik tanısıyla mümkün olabilir onun dışında kişiye ait şeker, tiroit problemi ya da yapısal rahim problemleri varsa bunun giderilmesi önemlidir.

S: Biyokimyasal gebelik değeri kaçtır neden biyokimyasal gebelik olur?

C: Biyokimyasal gebelik bir kişinin gebelik testinin pozitif olması 5’ in üzerinde ya da 10’ un üzerinde olması olarak kabul edilir ancak klinik gebelik dediğimiz ultrasonda kesenin görüneceği noktaya gelemiyorsa eğer o zaman biyokimyasal gebeliktir. Biyokimyasal gebelikler erken gebelik kayıplarıdır adet dönemi düşükleri olarak adlandırdığımız düşüklerdir. Yine bunların altında en çok rastladığımız şey genetik kromozomal embriyodaki bozukluklardır yani rahim esasında embriyoyu kabul etmiştir ama embriyo gelişecek kadar sağlıklı değildir bunun dışında yine ailesel pıhtılaşmaya yol açan faktörler biyokimyasal gebeliklere yol açabilir otoimmün mekanizmalar, diyabet gibi tiroit problemleri gibi ya da kişinin kendi otoimün hastalıkları embriyoyu reddetmesi gibi tablolar biyokimyasal gebeliklerde görülür.

S: Dermoid kistleri, çikolata kistleri bebek olmasını engeller mi tedavisi nedir?

C: Dermoid ve çikolata kistleri yumurtamızın içindeki kistik yapılardır. Çikolata kistleri bizim için önemlidir. Çünkü endometriomaların hem yumurtalık rezervini azaltır hem de endometriozizin yol açtığı batın içi, karın içi yapışıklıklar gebeliğe engel olur. Hemen hemen toplumda görülme oranları %10- %15’lerdedir. Tüp bebek ya da kısırlık tedavisi alan kadınlarda ise %25’lerdedir. Bu yüzden biliyoruz ki esasında kısırlıkla ilişkilendirilen önemli faktörlerdir en sıklıkla kısırlığa yol açma sebepleri yumurtalık rezervindeki azalma ve tüpler ve çevresindeki yapışıklıklardır. Dermoid kistleri ise yumurtalık içerisinde esasında doğuştan gelen ilerleyen dönem doğrudan yaşlarda büyüyerek kendini belli eden kistik yapılardır. Belirli bir büyüklüğün üzerine çıktığı zaman ameliyatlarla alınması gerekir, yumurtalık rezervini bozmayacak bir noktadaysa herhangi bir kısırlığa yol açmayacaktır.

S: Anti müllerian (AMH) düşüklüğü nedir yükseltilebilir mi?

C: Anti müllerian hormon yumurta rezervini ve doğurganlığı testini sağlayan bir hormondur. Düşük olması doğurganlık ve rezervdeki azalmanın işaretidir. 1.5 altına indiği zaman doğurganlıkta kendi yaş grubuna göre şansının yarı yarıya azaldığını 1’in altına indiği zaman ise düşük oranda gebelik şansı olduğu bize gösterir. Anti müllerian hormon o yüzden günümüzde birçok kadının çocuk istediği ya da istemediği zaman ileriye yönelik şansının değerlendirmesi için önemli testlerden bir tanesidir. Özellikle 35 yaş üstü bayanlarda eğer gebelik planlaması yapmadıysa mutlaka AMH yaptırmalarını öneririm anti müllerian hormonu yükseltme şansımız maalesef yok. Bu kişinin kendine iyi bakmasıyla belirli dalgalanmalar gösterebilir ancak 1 kez bile düşmüş olması maalesef bundan sonraki doğurganlık sürecini olumsuz etkileyecektir.

S: Polikistik over hastalarının tedavisinde neler yapılır?

C: Polikistik over hastaları yumurtalık içerisinde çok sayıda folikül yapısının bulunduğu bazı hasta gruplarına metabolik sendrom dediğimiz yani hormonal düzensizlikler, adet olamama buna eşlik eden kilo, tüylenme problemleri gibi metabolik sendromlar diyabet ve glikoz intoleransı bunların hepsinin gerçekleştiği bir hasta grubudur. Tüp bebek tedavileri ya da yardımcı üreme tekniklerine başvuran hanımlar açısından ise sıklıkla rastladığımız bir tablodur. Sperm parametreleri, kişinin yaşı, adet döngüsünün düzenine göre öncelikle mutlaka yumurtlamayı düzenleyecek ek tedaviler, egzersizler, diyetler, kilo verme ve buna yardımcı olabilecek ilaç ve vitamin destekleri veririz. Bunun dışında infertilite sorunu 2 yılı aşmışsa aşılama eğer 3-4 yılı aşmışsa tüp bebeğe geçiş gibi mutlaka ek desteklerde sunarız.

S: Gebelikte bebeklerde kalpte parlaklık olması down sendromuna işaret midir?

C: Bebeklerde parlak nokta olarak görülen yapısal bozukluk görülebilir. Özellikle günümüzde biraz daha sıklıkla far ettiğimiz bir tablo ultrason kalitelerimizin artmasıyla geçmişte down sendromuyla ilişkilendirdiğimiz ve mutlaka buna yönelik amniyosentez gibi testler istediğimiz bir minör anomaliydi. Ancak günümüzde artık eşlik eden başka bir minör ya da majör ultrason bulgusu olmadığı sürece herhangi bir ikili üçlü taramalarında, ense kalınlığında ve diğer bulgularda bir problem olmadığı sürece çok fazla direkt olarak down sendromuyla ilişkilendiremiyoruz ama kişinin tarama testleriyle elde ettiğimiz riskini hemen hemen 1.5 kat arttırdığını belirtiyoruz hastamıza.

S: Dondurulmuş embriyolar ne zaman transfer edilmeli ne kadar süre donmuş bekleyebilir?

C: Dondurulmuş embriyolar tedavi protokolüne göre çiftimizin göreceği ilk adetten itibaren transfer edilebilirler. Transfer süreci kısa bir programdır. Adet döngüsüyle başlar arkasından embriyonun dondurulduğunda transfer gerçekleştirilir. Normalde yasal süremiz 5 yıldır. Bundan daha uzun beklettiğimiz transfer edip gebelik elde ettiğimiz embriyolarımız vardır ama kişinin ilerleyen dönemdeki çocuk sahibi olma isteklerini planlamak adına 5 yıl içerisinde embriyolarını kullanmasını öneririz.

S: Embriyonun tutunabilmesi için nelere dikkat edilmelidir?

C: Sağlıklı bir yaşama dikkat etmelisiniz. Yoksa hareket etmemek sağlıklı bir yaşam değil hareketli olun istiyoruz bunun için kan sulandırıcılar veriyoruz günlük temponuzu, stresinizi yenin istiyoruz. Onun dışında iyi beslenmek bu vücudunuzu sağlıklı tutmak adına o yüzden rahim alıcılığı tamamen mekanik ve genetik belirlenmiş bir tablodur. Bütün hormonel düzeniniz tüp bebek tedavilerinde zaten o alıcılığı en yüksek tutmak adına gerçekleştirilir.Sizin sadece sağlıklı bir bireye dikkat etmesi gerek şeylere dikkat etmeniz önemlidir.

S: Embriyoların bölünememesinin, ilerlememesinin nedeni nedir, tedavisi var mıdır?

C: Kendi içerisinde tamamen sağlıklı olması doğru ilerleyişini bize gösterir ama yumurta ya da spermden gelecek olan genetik problemler ya da bu birleşim sırasında oluşabilecek genetik problemler embriyonun genetik sağlığını maalesef bozacaktır ve bu şekilde ilerlemesi durur. Bunun dışında hücrenin enerji deposu ve bunu gerçekleştiren yine genetik bir kısmı var mitokondri dediğimiz mitokondriyel bozukluklar yumurta geçişlidir. Bir embriyoda embriyonun bölünmesini ve sağlıklı bir embriyo haline gelmesini engelleyebilir maalesef bu tablo bazı kişiler için tedavisi mümkün değildir çünkü 3 kez 4 kez denemeler yapıldığı halde protokoller, ilaçlar değiştirildiği halde beslenme düzeni sağlandığı halde sağlıklı embriyo elde edemediğimiz zor bir hasta grubumuz vardır ama özellikle iyi beslenme, sigaradan uzak durma, düzenli egzersizler yani kişinin kendine iyi bakması az sayıda da olsa sağlıklı embriyoların elde edilmesini sağlar.

S: Rahim inceliği veya fazla kalınlığının sebebi nedir ne yapılmalıdır?

C: Rahim inceliği rahimin iç kısmı endometrium tabakası embriyonun yerleşeceği tabakadır ne çok ince ne de çok kalın olmasını isteriz ideal gebelik oranlarımız 8-12 milim arasındaki endometrium kalınlıklarını 11-12 milime doğru biraz daha yüksek oranda gerçekleşerek devam eder o yüzden genellikle çok ideal bir transfer yapmak istiyorsak 8 milim altında incelik varsa transferi iptal ederiz özellikle 6 milimin altında kesinlikle iptal ederiz 12 milimin üzerindeki kalınlıklarda da yine tercih etmeyiz ne yapılmalıdır bu tamamen jinekoloğunuzun doktorunuzun tercihleri doğrultusunda gerçekleşecek.

S: Prolaktin değerinin yüksekliği gebeliği etkiler mi?

C: Prolaktin değeri belli bir aşamanın üzerindeyse normal değerin iki katının üzerine çıkarsa yumurtlamayı engelleyebilir o yüzden düzenli yumurtlama olmayacağı için tüp bebek denemeleri ya da dondurulmuş embriyo transferleri öncesi adetlerde prolaktin düzeylerinin normalize edilmesini isteriz.

S: İntralipid nedir? Yalnızca CD56 değeri yüksek hastalar mı kullanmalı?

C: İntralipid dediğimiz tedavi özellikle rahim içerisinde yüksek bir bağışıklık sistemi olduğunu düşündüğümüz hastalara uyguladığımız daha önceki hikayelerinde tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı, tekrarlayan biyokimyasal gebelikler, tekrarlayan gebelik kayıpları olduğu zaman özellikle uyguluyoruz. Öncesinde yaptığımız şey kişinin kanda ya da rahim dokusunda cd56 dediğimiz hücre profilinin miktarını ölçmek eğer cd56 hücre profili yüksekse bunlar özel bir hücre grubudur ve embriyoya karşı belirli bir savaş oluşturabilir, embriyoyu reddetme yönünde bir bağışıklık sistemi oluşturabilir bu yüzden mutlaka öncesinde intravenöz uygulanan bir tedavidir ve henüz daha kanıta dayalı tıp tarafından kabul edilmiş bir tedavi değildir. Tekrarlayan düşükler, gebelik kayıpları bilinen bir otoimmün hastalığı, haşimato tiroidi gibi o zaman hekim tercihinde bunu rutin olarak uygulamaya da cd56 düzeyi normal bile olsa koyabilir.

S: Aşılama başarı oranları nedir, aşılama başarısız olursa hemen tüp bebek mi yapılmalı?

C: Aşılama tedavileri rahim içerisine spermin bırakıldığı daha öncesinde yumurta takibinin gerçekleştirildiği 1 ya da 2 folikülün tedavi sırasında oluşturulduğu rahim içi inseminasyon dediğimiz yardımcı üreme tekniği ortalama başarı oranı %25’ tir fakat hasta profiline göre değişir hipogonadotropik hipogonadizm olan bayan eşlerde sperm faktörü yoksa, polikistik over sendromunda sperm faktörü yoksa %35 civarında gebelik oranı 30 yaş altı grupta elde edilir 35 yaş üstü grupta aşılama ile elde edilen gebelik oranları %15 ile %20 ortalamasındadır. 40 yaş ve üzerindeki hastalara aşılama tedavisi önermeyiz hiçbir faktör olmasa da gebelik oranları %5 ile %10 arasındadır. Ortalama olarak 3 tane aşılama denediğimiz zaman %50 oranında gebelik elde etmemiz lazım ideal bir çifte eğer 3 aşılamanın sonunda gebelik elde edemediysek ondan sonraki aşılamalarda gebelik şansı %10’a düşeceği için tüp bebek tedavisine geçiş planlanabilir bazı çiftlerde ise 2 aşılama sonrası bu geçiş kararı verilebilir.

S: Hamilelikte plasentanın normalden büyük olması sonraki hamileliklerde tekrarlar mı nasıl bir önlem almak gerekir?

C: Plasenta bazı gebelerimizde yani bebeğin eşi dediğimiz organ yapısı normalden büyük görünür. Bu da ödemli olması ya da o bölgede rahime yapıştığı alandaki kanın bebeğe aktarımında sorunlar yaşıyor olduğuna işaret edebilir. Bazen plasentanın içinde labimler olabilir. Büyük bir plasenta gördüğümüz zaman genellikle gebelik probumuzda ilerleyen dönemde gelişme problemi olabileceğini preimplant gerçekleşebileceğini ve plesental beslenmesinde bebeğin bozukluk olabileceğinden şüpheleniriz bazı gebelerde bu olmaz tekrarlaması kişinin tamamen patolojik tablosuna bağlı. Nasıl bir önlem almak gerekir gebe kalmadan önce eşinin hipertansiyon ve diyabet açısından mutlaka iyi kontrol altına olması, gebeliği sırasında kilo alımının çok dengeli olması, tekin gebelik planlanması önlem amaçlı yapabileceğimiz düzenli egzersizler önlem amaçlı yapabileceğimiz şeylerdir.

S: 5 başarısız denemenin sebebi akciğer dışı tüberkülozla ilişkilendirilebilir mi?

C: İlişkilendirilebilir. Batın içi tüberküloz dediğimiz maalesef tekrarlayan IVF başarısızlıklarına sebep veren faktörlerdendir. Endometrium dokusuna rahim içi dokudan biyopsi alınarak mutlaka öncesine tedavisinin yapılması gerekir tüplerle ilişkili tartışmalı da olsa bazı olgularda tüplerin alınması faydalı olabilir. Batın içi yapışıklıkları gidermekte kişi açısından denemelerinin başarı şansını laparoskopi sırasında arttıracaktır.

S: Histereskopinin rahime bir zararı olur mu histereskopiden sonra ne zaman gebe kalınır?

C: Histereskopinin ne amaçlı yapıldığı bizim için önemli eğer yapışıklık amaçlı bir histereskopi yapılıyorsa ya da miyom alındıysa geniş bir septum varsa o zaman genellikle 2 adet döngüsü ya da bazen bundan daha uzun süre beklemek gerekebilir kontrollü ve iyi bir ameliyat rahime zarar vermeyecektir.

S: Tansiyonun gebeliğe etkisi nedir?

C: Hipertansiyon gebelik içerisinde maalesef zararlı gebelikler olarak adlandırdığımız tablolardır tıbbi olarak mutlaka hipertansiyonu bulunan kişilerin gebe kalmadan önce tansiyon yükselmesini engellemek amaçlı aynı noktada birleşecek iyi beslenme, düzenli spor, yürüyüşler yapma bu anlamda iyi bir hazırlık döneminden geçmeleri, gebelikleri sırasında kilo almamaları, tansiyon takiplerinin düzenli yapılması, ilaçlarının gebelik ile uyumlu hale getirilmesi çok önemlidir ancak ne kadar dikkatli olursak olalım gebelik tansiyonu artarak ilerleyerek maalesef idrarda protein kaybı ve bu anlamda eklemsi dediğimiz tablolara dönüşebilir.

S: Tüplerim alındı fakat tekrar negatif oldu denemem tüplerin alınmasının yararı yok mudur?

C: Tüpler gebelik oranları üzerinde ancak hidrosalpenks dediğimiz gebelik tablo mevcutsa gebelik oranlarını negatif olarak etkiler. Hidrosalpenks de tüplerin içindeki sıvının salgıladığı maddelerin rahim alıcılığını azaltması sebepleridir. Bilinen rahim alıcılığının %25 oranında azalttığı bilinen bir tümer patolojidir hidrosalpenks. Eğer hidrosalpenks tablosu vardı ise ve tüpler alındıysa transfer başına gebelik oranları artacaktır ama bu tabi ki her transfer içi gebelik olacağı anlamına gelmez gebeliğin oluşumunu düşünürsek esasında %80 kadar kısmı embriyo kaynaklıdır %20’lik kısmı ise rahim alıcılığı ile ilişkilidir.

S: Fsh yüksekliği yumurta kalitesini azaltır mı bunun çözümü var mı?

C: Fsh yüksekliği kişinin yumurta rezervinin azalmakta olduğunu gösterir. O yüzden azalmakta iken yumurta kaliteleri de beraberinde azalır. Çünkü artık sonra kalan kişinin daha az sayıda ve zorla atacağı son yumurtalardır. Fsh yükselmesiyle beraber bu noktaya gelmeden iyi koşullarda tüp bebek denenmesi çok önemlidir. Bunun bir çözümü yok sigara içmemek, düzenli beslenmek fakat bunları dahi tabloyu geri döndürmeyecek.

S: Ovaryan hiperstimulasyon sendromu neden olur çözümü nedir?

C: Ovaryan hiperstimulasyon tüp bebek tedavilerinde gördüğümüz yumurtalıklarda özellikle fazlasıyla yumurtanın oluşmasıyla beraber yüksek östrojen seviyeleri ve bunun yol açtığı batın içerisinde asit birikimi kişinin metabolik sodyum potasyum düzeylerinde kan tablolarında bozukluklar seyreder. Özelikle taze transferler gebeliğin ilk 3 ayında hiperstimulasyon tablosunu ağırlaştırabilir. Bu durumda tüp bebek doktorunuz embriyoları dondurup adet olup bu hiperstimulasyonunu engelleyecektir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Adım Adım Mutluluk

  36 yaşında olan hastamız bize başvurduğunda AMH düzeyinin 0.03 olduğunu gördük. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek Böbrek Nakli Geçiren Hastamızın Mutluluğu

  Birçok hastamız gibi Naz Hanım ve eşi de bu aşamalardan geçti ancak …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Tüp Bebek Tedavisinde Sonsuz Mutluluk Gözyaşı

  İtiraf edelim ki siz bu videoları görünce nasıl ağlıyorsanız biz de paylaşmadan …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ailemize Bir Bahçeci Annesi Daha Katıldı

  Gamze Hanım, senelerdir beklediği mucizesine kavuşacak. Darısı tüm bekleyenlerin başına! …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Bebeğimiz Kime Benziyor?

  Erken menopoz tanısı ise merkezimize başvuran 37 yaşındaki annemizden elde edilebilen tek …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ben Anne Olacağım!

  39 yaşındaki Leman Hanım’a merkezimizdeki ilk denemede güzel haberi verdik. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Hep Kalbimizdesin Bora Cengiz!

  6 yıl önce dünyaya gelmesine vesile olduğunuz bebeğimiz Mete’nin annesi bugün bizlerle …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Op. Dr. Burçak Erzik


  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: