Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Ahmet Özdoğru – 27 Mart 2018

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Ahmet Özdoğru – 27 Mart 2018

Op. Dr. Ahmet Özdoğru

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: AMH 0.2 nasıl bir yol izlemeliyim?

C: AMH kadında yumurtalık rezervi değerlendirmede kullanılan hormondur. Yine de bir muayene olunmalıdır. Yumurtalık rezervi değerlendirilmelidir. AMH 0.2 değerin düşük olduğunu gösteriyor. Burada hasta yaşı da önemlidir. Böyle bir durumda yumurta toplama aşamasında olumsuzluklarla karşılaşalabilmekteyiz.

S: Azospermi nedir?

C: Azospermi erkekte menide yapılan incelemede sperm görülmemesidir. Bu hastalara günümüzde micro tese işlemi yapılmaktadır. Böyle sperm elde edebiliyoruz. Mikro enjeksiyon yöntemiyle bir tane sperm bile bulunsa döllenme yapabiliyoruz.

S: 4 denemem oldu 39 yaşındayım genetik ayıklama öneriyor musunuz? Genetik ayıklama embriyolara zarar verir mi?

C: 4 denemede de gebelik elde edilememişse ve 39 yaşında olduğu için hasta genetik ayıklama yapılabilir. Embriyo üzerine olumsuz etkisi yoktur.

S: 30 yaşımdayım AMH 0.34 ne yapabiliriz?

C: Bu değerler yumurtalık rezervinin azaldığını gösterir. Bu hasta sınırda bir hasta mutlaka zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisine geçmelidir. Daha fazla değer düşerse başarı şansını azaltır.

S: 5. gün embriyosu önemli midir?

C: Türkiye’deki yasal mevzuata göre 3 embriyo transferi yapabiliyorduk fakat bu durumlarda çoğul gebelik riskinden dolayı gebelik kayıpları daha fazlaydı. Yönetmelikler değişti, 35 yaşın altındaki hastalara ilk 2 denemede 1 embriyo transferi gebelik elde edilemezse 3 denemeden itibaren 2 embriyo transferi, 35 yaşından üstündeki hastalara ilk denemeden itibaren 2 embriyo transferi yapmak suretiyle tüp bebek yapılacağına karar verildi. Tabi tek embriyo transferine geçildiğinde doğal olarak gebelik oranlarında azalma olmaya başladı. Bunun önüne geçebilmek için embriyoların laboratuvar takibinde 3. gün transferi yapılırken 5. güne kadar gitmek için gerekli tedbirler alınarak bu oranı arttırmaya çalıştık. 5. güne ulaşan embriyoların rahime tutunma oranı daha yüksektir. Mümkün olursa eğer embriyoları 5. gün transfer etmeyi tercih ediyoruz.

S: Prematür menopozda olsa tüp bebek tutunma şansı nedir?

C: Kadınlar doğdukları gün belli sayıda yumurta rezerviyle doğarlar. Bu rezervi her adet döneminde belli sayıda yumurtayı harcarlar. Bazı kadınlarda beklenenden daha az rezerv oluyor. Genetik faktörler neden olabiliyor ya da cerrahi işlemler neden olabiliyor. Bu hastalarda yumurtalık rezervinin azalması gebelik şansını azaltıyor. Yumurta toplama işleminde toplanan yumurtanın 5 ten az olması şansı azaltıyor.

S: Kimyasal gebelik oluşması kendiliğinden gebe kalınabileceğinin göstergesi midir?

C: Göstergesidir. Sebep daha önemlidir. Burada hastanın eşinin azospermi bir erkek hastanın eşinin kendiliğinden gebe kalma şansı çok yüksek değildir. Ama IVF sırasında kimyasal gebelik oluşabilir. Nedeni açıklanamayan infertilite yumurta bozuklukları polikistik over gibi durumlarda hastalar kendiliğinden de gebe kalabiliyorlar.

S: 2 milyon sperm sayısı ve %54 hareketli aşılama önerilir mi?

C: Aşılamadan çok fazla fayda beklememek gerek. Maliyet ve gebelik oranı olarak baktığımızda tüp bebeği tercih etmekteyiz.

S: Bende ve eşimde sorun yok ancak negatif sonuç alıyoruz ne önerirsiniz?

C: Eşlerin ikisinde de neden olmamasının hiç bir sorun olmadığı anlamına gelmiyor. Nedeni açıklanamayan tanısında da tüp bebeğin faydası olabiliyor sperm analizi hsg normal olan çiftlere de IVF uyguladığımızda bazen yumurta kalitesi ya da döllenmeyle ilgili sorunlar yaşandığını görüyoruz. Nedeni açıklanamayan infertilite bir tüp bebek sebebidir. 1 deneme yapıldıysa kural olarak kitapta 3.denemeden itibaren çeşitli araştırmalara girmek gerekiyor.

S: 180 Milyon sperm var %1 morfoloji var doğal yollarla gebelik olur mu?

C: Evet olabilir. %1 morfoloji normal bir değerdir.

S: Çiftlerin ikisinde sorun yoksa tüp bebekte başarı oranı nedir?

C: Başarı oranını belirleyen durum kadın yaşıdır. Genç yaşlarda denemelerde başarı şansı %50-60’lardadır. 40 yaşlarda ise %10’a kadar düşmektedir.

S: Menopoza giren kadının tüp bebek şansı var mıdır?

C: 45 üstü dünyada tüp bebekte elde edilen gebelik yoktur. Menopoza girmişse bu hastaların tüp bebek şansı olmamaktadır.

S: Tüpleri tıkalı tüp bebek tedavisi öncesi açılması gerekiyor mu?

C: Kanalların tıkanıkları infertiliteye yol açıyor. Bu tıkanıklık rahime yakınsa bunlarda cerrahi işlemin fayda yoktur. Uç kısımlarda olan basit tıkanıklar da bazen cerrahi işlemler yapılabilir. Ağır enfeksiyon geçirilmiş tüpler tıkanmış ve tüplerin içinde sıvı birikmişse tüpleri almak veya rahimle olan bağlantısını kesmek gerekiyor.

S: 4 embriyomuz var doktorumuz, hidrosalpenks nedeniyle laparoskopi önerdi yaptırmazsam şansımızı nasıl etkiler?

C: Olumsuz etkiler. İçeride biriken sıvının dönem dönem geri akması embriyoyu mekanik olarak sürükleyebilir. Hem de bekleyen o sıvı embriyo üzerine olumsuz etkisi vardır.

S: Tüp bebekte natural siklus önerilir mi?

C: Bazen öneririz. Yumurtalık rezervi az olan hastalarda ilaçsız kendiliğinden takip ettiğimizde folikülün oluşması önemlidir.

S: Kendiliğinden 8 düşük yaptım. Tüp bebek önerildi ve histerskopi yapıldı. Siz ne önerirsiniz?

C: Düşüklerin araştırılması gerekir. Altında yatan çeşitli sebepler vardır. Pıhtılaşma bozuklukları genetik bazı faktörler rahim anomalileri uterus gibi rahimde perde olması çift rahim gibi yarım rahimler rahim ağzı yetmezliklerinde gebelik kayıpları olmaktadır. Sebep bulunmadan yapılan tüp bebekte gebelik devamı için yeterli olmayacaktır.

S: Polikistik over hastasıyım kaç defa aşılama yaptırmalıyım?

C: Eskiden 4 5 aşılama yaptığımız olurdu son zamanlarda aşılamanın gebelik oranlarının çok büyük farkları yoktur. Aşılama tedavilerinin maliyetinin yüksek olması alınan gebelik oranlarının düşük olmasından dolayı çok fazla tavsiye etmiyoruz.

S: Polikistik over hastaları için tüp bebek süreci hakkında bilgi verir misiniz?

C: Süreç çok fazla değişmiyor. Eğer hastaya tüp bebek tedavisine karar verilmişse bu hastaları adetin 2. 3. günü değerlendiriyoruz. Muayenede kilosu yaşı yumurtalık rezerviyle ilgili değerlendirmelerden sonra uygun dozda yumurta gelişimi için salgıladığı hormonları ilaç olarak veriyoruz. 9-10 gün kadar yumurtalıklar uyarılması için hastanın bir kaç kez gidip gelmesi gerekiyor. Folikülleri belli çapa ulaştıktan sonra çatlatma iğnesinden 35-36 saat sonra yumurtalar toplanıyor aynı gün hastanın eşinden alınan spermlerle mikro enjeksiyon yöntemiyle döllenme işlemi uygulanıyor. 4.5. güne kadar embriyolar takip ediliyor. Polikistik over hastalarda ilaçların düşük dozda verilmesi gerekiyor. Bu hastalarda fazla sayıda folikül gelişimiyle beraber karın boşluğunda sıvı toplanmasına bu sıvının artarak akciğere kadar devam etmesine yol açıyor.

S: 38 yaşında 1 kızım var 2006’da düşük yaptım sonra gebe kalamadım ne yapabilirim?

C: Tüp bebek yaptırdığı takdirde %20-25 gebelik oranları vardır. Yaşın daha fazla geçmeden tedaviye başlamalıdır. 40 yaşından itibaren bu oran daha da azalacaktır.

S: Döllenmede sorun yaşanan hastalara nasıl tedavi önerirsiniz?

C: Bazen mikro enjeksiyon sonra döllenmediğini görebiliyoruz. En çok mikro enjeksiyon sırasında ortama bırakılan kalsiyum iyonları döllenme şansını arttırıyor. Yine de çok fazla şansı arttırdığı söylenemez.

S: Endometriosizim var ne yapılabilir?

C: Süreç tüp bebekte değişmiyor. Endimetiriosizi olan hastalarda kısa protokoller vardır. Bazen bu hastalarda uzun protokolller uyguluyoruz.

S: Tüp bebek yaptıran hastalarda histeroskopi hangi koşullarda yapılmalıdır?

C: Her hastaya uygulanan bir işlem değildir. Ancak kural olarak, 3 başarısız denemesi olan hastaya histereskopi öneriyoruz. Muayene bulgularında rahim filminde anatomik olarak sorunlar varsa tüp bebek öncesinde de histereskopi yapabiliyoruz.

S: İnsulin direnciyle embriyo tutunmasıyla ilgili bir durumu var mıdır?

C: Bu hastalar genellikle polikistik overli hastalardır. Tutunmayla ilgili farklı durum yoktur sadece düşük oranı biraz daha fazladır.

S: Tese ameliyatı kimler için önerilir?

C: Azospermi olan hastalar için bazen sperm morfolojinin kötü ve sayısının az olduğu olgularda bir kaç denemeye rağmen gebelik elde edilememişse ameliyat önerilebilir.

S: Eşimde klinefelter sendromu var tüp bebekte şansımız var mı?

C: Bu sendromdaki kişiler hem iki tane xx kromozomu hem de y kromozomu olduğu için iki x kromozomu olduğu için böyle durumlara yol açıyor. Micro tese ile bu hastalardan da sperm elde edilebiliyor. Sperm elde ediliyorsa tüp bebek şansı oluyor sperm bulma şansı çok yüksek değil. %10-15 civarında sperm bulma oranı tespit ettik. %10 civarında gebelik elde edebildik.

S: CGH PGD hakkında bilgi verir misiniz?

C: Embriyolar üzerine genetik inceleme yapılarak tüp bebek için uygulanan ileri yöntemlerdir. PGD yöntem 5-9 kromozom taraması yapılarak özellikle en çok kromozom anomalisi olan kromozomlar incelenerek ya da daha önce hastalıklı bebeği olan çiftlerde metabolik hastalıklar talasemi gibi hastalıklar tespit edilmişse bu hastalar için sorunun ne olduğunu bilirsek PDG ile yöntemi uyguluyoruz. CGH ise 23 kromozomum hepsinin tarandığı daha kapsamlı yöntemdir.

S: Dondurulmuş embriyolarım var kaç yıl korunabilir ?

C: Yasal mevzuat gereği eşlen ikisininde her yıl 5 yıla kadar saklanabiliyor. 5 yıldan daha uzun süre saklamak gerekiyorsa Sağlık Bakanlığı’nın onayının alınması gerekiyor. Kalite açısında değişiklik olmuyor.

S: Tüp bebek için yaş sınırı nedir?

C: 20’li yaşlarda bebek sorununu halletmek en doğrusudur. 40’lı yaşlarda zordur. 45 yaş üstündeki hastalara tüp bebek önermiyorum.

S: Tese ameliyatı kaç defa yapılır?

C: Micro tese ile testislere çok fazla zarar verilmeden yapılmışsa 4’e kadar yapılabilir. Ama fazla doku alınarak yapıldıysa 3. teseden itibaren cinsel fonksiyonlarda bozulma olabiliyor. Üroloğun değerlendirmesi gerekmektedir.

S: Tüp bebek sonucum negatif oldu 2.deneme için ne kadar beklemem gerekir?

C: Eğer taze embriyo transfer olarak yapıldıysa en az 3 ay beklemesi gerekir. Ancak dondurulmuş embriyo transferlerde 1 ay sonra 2. denemeye geçilebilir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  Gebelik Haberini Alan Çiftimizin Mutluluğu

  Bahçeci Ankara ekibimiz, unutulmayacak anlara bir yenisini daha ekledi. Seda Hanım ve …

  Devamını Oku

  Mucizelere İnanın

  Bahçeci’de gördüğüm ilgiye, alakaya o kadar alışmıştım ki benim için her anlamda …

  Devamını Oku

  Mutluluğun Tarifi

  Hastamızın heyecanı ve mutluluğu odaya sığamayınca tüm klinik bu güzel anın şahidi …

  Devamını Oku

  İlk Denememde Hamileyim

  Oraya gittiğimde karşımda doktorlar yoktu hiçbir zaman. Arkadaşlarım vardı, ailem vardı sanki. …

  Devamını Oku

  Emel Hanım ve Eşinin Hikayesi

  En karanlık gece bile sona erer ve güneş tekrar doğar. Emel Hanım …

  Devamını Oku

  4 Yıllık Azmin Sonu Sevgi Kelebeğimiz Derin’imiz

  Biz bütün doğruları, doğru araştırma ve saptamaları Mustafa Bahçeci de gördük. Önce …

  Devamını Oku

  Lideri Olduğum Mucize Ekibim

  Evet özet dedim; ama her anı ilmek ilmek emek dolu sevgi dolu …

  Devamını Oku

  Allah İsteyen Herkese Bu Mutluluğu Yaşatsın

  Doktorumuz gerçekleştirdiği ameliyatla sol over tüpümü bebeğe zarar vermemesi amacıyla aldı. Bu …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Op. Dr. Ahmet Özdoğru  WhatsApp ile bize ulaşmak için tıklayın
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: