Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Ahmet Özdoğru – 10 Ekim 2018

Instagram Canlı Yayın – Op. Dr. Ahmet Özdoğru – 10 Ekim 2018

Op. Dr. Ahmet Özdoğru

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: 36 yaşındayım 3. sezeryan sırasında tüplerim bağlandı, tekrardan çocuk düşündüğüm için tüplerimi açtırmak istiyorum ne yapmalıyım?

C: Tüp bebek tedavisine başvurmalıdır.

S: Tüp bebek tedavisinde yaş sınırı kaçtır?

C: Kadının yaşı önemlidir. Gebelik başarısını ciddi anlamda etkiler 20’li yaşlarda %60 30’lu yaşlarda %50 gebelik oranı vardır. 40 yaş üstünde ise bu oranlar %10’a kadar düşer ve canlı doğum fazla yoktur. 42 yaşı geçmiş hastalarda tüp bebekte olumlu sonuçlar pek alamıyoruz olsa bile düşükle sonuçlanıyor.

S: Rahime çizik atma nedir?

C: Özellikle tekrarlayan başarısızlık durumunda tanısal olarak yapılan rahim duvarına her 4 duvara da ya da 2 duvara makasla veya elektro koter denilen aletle çizik atılır. Embriyoyu tutabilme kapasitesine dair çalışmalarda başarılı sonuçlar alınır.

S: Pgd ve cgh arasındaki fark nedir?

C: Cgh ile insan üzerindeki bütün kromozomları tanımak için kullanılır. Pgd ise embriyolardan 3. gün alınan biyopsi ile ve fısh tekniği ile önceleri 5 kromozom sonrada 9 kromozom taranmak üzere bilinen bazı kromozomal hastalıklar araştırılarak sağlıklı embiyo bulmaya çalışılır. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında bu yöntemleri kullanıyoruz.

S: Yumurta kalitesini artırmak için bir tedavi var mıdır?

C: Yumurta kalitesini artırmak için çok fazla bir tedavi yoktur. Zamanla yumurtalar tükenmektedir.

S: Çektirdiğim rahim filmimde bir perde olduğu görüldü, sorun tetikler mi?

C: Embriyolojik dönemde rahimin iki tarafı birleşirken aradaki dokunun da kalkıp boşluk oluşması gerekir bu süreçte eksiklikler olduğu taktirde rahmin boşluğunu dolduran rahim ağzına doğru uzanan tam septumlar çökme şeklinde olabilir. Eğer hasta kendiliğinden gebe kalıyorsa bunlar düşükle sonlanabilir ya da çocuğu olmuyorsa gebe kalmıyorsa bu tür hastalara tüp bebek tedavisi yaptırmadan önce histeroskopi denilen ışıklı kamera ile rahim içine girilip basit bir müdahale ile bu perdeler düzeltilebilir. Bunun sonucunda hastaların düşük yapması azalıyor.

S: Polikistik over sendromu olan hastalarda çocuğu olmuyorsa ne yapmalıyız?

C: Toplumda %20 civarında görülen bir hastalıktır. Bu hastaların yarısı kendiliğinden gebe kalamaz bu nedenle tedavi gerekir yani tüp bebeğe geçilir bu hastalarda özellikle yaş çok önemlidir.

S: 42 yaşındayım tüp bebek yaptırdığımda neden tutmaz?

C: Yaş ilerledikçe yumurta kalitesi azalır ve oluşan embriyolar tutunamayabilir. Kromozomal anomali riski artıyor. 42 yaşında %10 civarında gebelik şansı vardır.

S: Blast aşamasına yetişemeyen embriyolar hakkında ne düşünüyorsunuz?

C: Yumurtalar işleminde toplanıp döllendikten sonra laboratuvar ortamında birkaç gün izlenir. Günümüzde 5. güne kadar embriyoyu izliyoruz. 5.güne gidemiyor 3. günde kalıyorsa da gebelik şansı olabiliyor.

S: 21 yaşındayım fsh değerim 9,5 civarında ne düşünüyorsunuz?

C: Primer over yetmezlik kadının doğduğu gün yumurtalıklarındaki yumurtaların bir şekilde az olması ya da daha sonra oluşmuş kemoterapi gibi radyoterapi gibi ya da over cerrahisi ile çikolata kisti olanlarda bir şekilde azalabilir.

S: Tüp bebek tedavisinde 2 kez biyokimyasal gebelik yaşadım bu ne anlama geliyor?

C: Embriyo transferi yapılıp kan değerlerine baktıracakları gün beta hcg değeri önemlidir. 5’in altında ise zaten gebelik olmamıştır. 5 ile 50 arasındaki değerlere de biyokimyasal gebelik denir burada embriyo bir şekilde tutulmuştur. Ancak daha sonra embriyo ile ilgili uterusla ilgili bir problem varsa bu tutunma işlemi sağlıklı olarak devam etmez ve kan değerleri daha sonra düşer.

S: Dondurulmuş embriyolarda tutunma oranı daha mı fazladır?

C: Eskiden yavaş dondurma tekniği ile bu teknikle dondurup çözüldüğünde iyi verim alınmıyordur yeni teknoloji ile şok dondurma tekniği ile yapılan bir yöntem ile dondurulduktan sonra çözüldüğünde daha kaliteli olduğu görüldü ve gebelik oranının arttığı görüldü.

S: İnfertilite ile doktora başvurduk eşimde azospermi olduğu ortaya çıktı ikisinde de sperm çıkmadı bunun nedeni nedir?

C: Üroloji uzmanları tarafından araştırılır eğer üretimle ilgili yani testilerle ilgili mikro tese işlemi yapılmalıdır. En fazla 3 veya 4 test yapılabilir. Son yapılan test diğer testlere göre sperm çıkma oranı biraz daha yüksek olabilir.

S: Endometriosis hakkında bilgi verir misiniz?

C: Rahim içindeki endometyum tabakasında bulunan hücrelerin rahmin dışında başka bir yere bir şekilde göç etmesi ile oluşan bir hastalıktır. Hasta adet gördüğü zaman rahim içindeki gibi endometriyotik yollarda da kanama olur ve bu kanamalar rahimdeki gibi dışarıya aktarılma şansı olmadığı için o bölgede yapışıklıklara anatomik olarak bozukluklara özellikle yumurtalıklarda ise kendi içinde kanama suretiyle bir süre sonra çikolata kisti diye bilinen endometriomaya neden olur. Yumurtalık rezervini olumsuz etkiler. Salgıladığı kimyasal maddelerle embriyonun rahim içine tutunmasını engelleyerek metalik olarak anatomik yapıyı bozar ve gebelik şansını azaltır.

S: Çölyak hastalığı tüp bebeğe engel midir?

C: Klasik tüp bebek tedavisi ile çocuk yapmaya sahiptir. Gebe kaldığı taktirde hem gastrolojik hem de gebe kontrolünü yapan doktorlarla görüşerek değerlendirilir. Bu hastalık tüp bebeğe engel değildir.

S: 43 yaşındayım 2 kez tüp bebek tedavisi yaptırdım ama gebe kalamadım açıklar mısınız?

C: 42 yaşından sonra tüp bebek de gebelik şansı düşer.

S: Morfolojinin %1 olması tüp bebekte başarı şansını düşürür mü?

C: Tüp bebek açısından morfolojinin %0 olması bir şey değiştirmez. Tüp bebek aşamasında mikroenjeksiyon yapacak kadar morfolojinin düzgün olan spermleri bulunacak anlamına gelir.

S: Spermiogram 100 adet motil sperm çıktı şans nedir?

C: 30 yaşında olan bir hastaya tüp bebek yapıldığı zaman gebelik şansı %50-60 civarındadır .Spermin normal olması bir parçada gebelik şansını artırıyor sperm sayısının az olduğu durumlarda spermin genetik yapısı ile ilgili problemler olduğu sperm DNA hasarının yoğun olduğunundan annenin vücudu almaz ve embriyonun tutunma şansını azaltır.

S: Her hastaya genetik tarama yapılır mı?

C: Günümüz şartlarında maliyeti fazla olduğu için her hastaya genetik tarama yapmak doğru değildir. Kromozomal incelemelerde çiftlerden birinde transformasyon denilen bir genetik anormaller varsa ailede kromozom anormal bir çocuk doğurma lüksü varsa bunu dışında tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında kromozoma genetik inceleme gerekebilir, yaşa göre de gebelik şansı artar.

S: 27 yaşındayım fsh 19, tüp bebek şansı var mıdır?

C: Primer over yetmezliği olan bir hastadır. Tüp bebek merkezlerine başvurabilir ve orada değerlendirilmesi gerekir yumurta sayısının azalmış olması gebelik şansını azaltır.

S: Tekrarlayan düşüklerde tüp bebek ve genetik ayıklama şart mıdır? 5 tüp bebek denedik ne yapabiliriz?

C: Olay genetik problemlere bağlı olarak düşünülüyorsa hastada tekrarlayan düşüğe yol açan sebepler devre dışı bırakılmışsa olayın genetik olduğu düşünülüyorsa bu taktirde genetik ayıklama yapabiliyorlarsa yapmakta büyük fayda vardır bu şekilde gebelik şansı dahada artar

S: Ngs testi ile sağlıklı denen embriyo ile gebelik oranı nedir?

C: Tüp bebekte gebelik oranını asıl belirleyen şey bir kadının yaşıdır. Bunu artırabilmek adına embriyoların kromozom yapıları incelendiğinde yaşa bağlı olarak gebelik oranları artmaktadır. Gebelik oranları NGS’de yapılsa %100 değildir. Rahiminde iyi olması gerekmektedir.

S: Böbrek nakli yapmış bir hasta tüp bebek tedavisine engel midir?

C: Engel değildir. Transfartasyon yapılmışsa biyokimyasal değerleri normal ise bu hasta tüp bebek tedavisi yaptırabilir.

S: Tüp bebek yaptırmak istiyorum fakat doktorlar hidrosalpenks olduğunu söyledi aldırmam gerekir mi?

C: Çeşitli sebepler ile tüp de oluşan tıkanıklıklar bir süre sonra tüplerin içinde sıvı birikmesine yol açar bu sıvı orda bekledikçe toksik etki oluşturur. Bu hastalara tüp bebek yapıldığı zaman tüplerin alınması ya da tüplerin rahimle birleştiği bölgeden bağının kesilmesi gerekir.

S: Provaksin değerim 400 tüp bebek denersem şansım var mı?

C: Provaksin değeri 400 olan bir hastanın neden yüksek olduğuna bakılması gerekir sadece bunun için tüp bebek şansı az değildir başka sebeler den dolayı da tüp bebek olmaya bilir bunlar tam araştırıldıktan sonra eğer endikasyon varsa tüp bebek tedavisi yapılabilir

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Babamızın Tarifsiz Mutluluğu

  Yaptığınız işe yüreğinizi koyduğunuzda aynı heyecan ve mutluluğu yaşıyorsunuz. Tıpkı 11 yıldır …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Sperm Bozuklukları Baba Olmaya Engel Değil

  Bahçeci Diyarbakır Tüp Bebek Merkezi’mizde şiddetli sperm anomalisi sorununu ilk denemede yendik! …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Yıllar Süren Evlat Hasreti Son Buldu

  Heyecan, şaşkınlık, mutluluk… Senelerin özlemi Op. Dr. Emre Turgut ile son buldu. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – 20 Yıllık Özlem Son Buldu

  20 senelik sabrın, mücadelenin, bekleyişin özlemi bugün Umut Can bebeğin gelişiyle son …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Gözyaşları İle Beklenen Mucizemiz

  Tekirdağlı Nurdane-Sedat İlgun çifti 7 yıllık bekleyişin ardından güzel haberi aldı! Çiftimiz …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Era Tedavisi İle Gelen Mucize – Kanal D

  9 yıldır çocuk özlemi çeken çiftimiz başka merkezlerde 5 aşılama ve 3 …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Babamızın Gözyaşları Sel Oldu

  7 yıldır evli olan Zeynep-Ziver Aslan çifti başka merkezlerdeki 4 başarısız denemeden …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Op. Dr. Ahmet Özdoğru  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: