Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Dr. Necati Fındıklı – 21 Kasım 2018

Instagram Canlı Yayın – Dr. Necati Fındıklı – 21 Kasım 2018

Dr. Necati Fındıklı

Bilimsel Direktör

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

Embriyoların bir çoğunda neden genetik problem ortaya çıkıyor defalarca denememize rağmen sağlıklı embriyo bazen bulamıyoruz sebebi-sonucu nedir? Özellikle 5-6 gün blastosist gelişim oranlarında sorularınız var ve bu embriyoların gebelik başarısında ki nedeni nedir? Karşımıza çıkan bir diğer soru ise gebelik oluşma fakat ilerlememe embriyoloji laboratuvarında eksiği veya katkısı olabilir mi? Gibi soruları yanıtlayacağım.

S: Embriyo dondurma nedir?

C: Başarılı bir klinikte eğer dondurma çözme işlemi iyi alt yapıya sahipse deneyimli personel tarafından yapılıyorlarsa embriyo gelişiminin her günü yani birinci günden başlarısınız 6. güne kadar bazen 7. güne kadar çok nadir de olsa embriyolar büyütülebilir bu gelişimin her gününde embriyo dondurma sağlıklı bir şekilde yapılabilir. Sadece dondurma işlemi yapılmaz çözme işlemi de yapılır. Burada embriyo dondurma gününün aslında tercihi bazen doktorlar bazende çiftin gebelik başarısındaki derecelendirmesinde bakılarak açıkçası değerler seçilir. Yani az sayıda embriyosu olan embriyo gelişiminde az çok bilgi sahibi olan çiftler de erken embriyo gelişim tercih edebiliyoruz. Bu çiftlerde de embriyoyu 2. ya da 3. güne dondurmak bizim için uygundur bazı çiftlerde de özellikle çok sayıda embriyosu gelişen seçim yapmakta zorlandığı veya özellikle genetik tanı uygulanması planlanan çiftlerde 5.gün veya 6. güne kadar dondurup saklayıp çözebiliyoruz. Bu dönemdeki embriyoları kabaca blastosist olarak adlandırılır. Onları da kendi içinde sınıflandırıyoruz ama eğer beklediğimiz belli aşamaya geldiyse rahim tutma ulaştıysa 5. gün ya da 6. güne kadar dondurup saklayabilirsiniz, bazen kliniklerde ve laboratuvarda çok yüzde olarak %1,2,3 farklılıklara göre. Belli zamanlarda embriyo dondurma günlerini tercih edebilirler bazı kliniklerde belli dönemlerde çok erken gelişim döneminde embriyo dondurmayı tercih edebilir.

İkinci konumuz ise, özellikle genetik tanı yaptığımız embriyoların kromozomal riski de taşıdığı düşünülen ve embriyolarından kromozomal inceleme yapıldıktan sonra sağlıklı embriyo bulma aracılığıyla kullanılarak onların rahme transferiyle sağlıklı bir gebe elde etmek amaçlarıyla biz bu uygulamayı gerçekleştiriyoruz. Tabi ki alınan her embriyonun beklenen düzeyde sağlıklı görünmeye biliyor herkese bu uygulama yapılmadığı için embriyolarında artmış bir bozukluk oranı olan çiftlerde uygulandığı için bazen beklenmedik hiç sağlıklı embriyo bulamadığımız ve ne yazık ki embriyo transferi yapamadığımız çiftlerle de karşılaşabiliyoruz. Her tedavide her embriyoda genetik bozukluk taşıyacak embriyolarında diye bir kural yoktur. Her embriyonun tüp bebek tedavisinde olsun doğal gebelik olsun üretilen her embriyo anne ve babanın genetik yapısının karışımıdır her embriyonuzda verdiğimiz genetik katkı farklıdır. 1 yada 2 embriyonuzun genetik testten sağlıklı olarak gelmemesi diğer embriyolarınızın sağlıklı olmayacağı anlamına gelmez. Bu embriyoları genetik olarak incelemişsek ve ne yazık ki hiçbirinde sağlıklı bir genetik sonuç alamamışsak o zaman yeni bir tedaviye başlarken doktorunuz için bu bilgiler tedavide nasıl bir yol izleneceğine yardım eder.

Yüksek sayıda genetik bozukluk taşıyan embriyosuna sahip çiftlerde yeni tedavide de sağlıklı embriyo bulma oranı dereceli olarak azalmaktadır. Sağlıklı bir embriyo bulunması demek yaştan bağımsız oldukça iyi bir gebelik oranı elde edebileceğimiz anlamına gelir. Yurt dışında yapılan tedavi genetik testten geçmiş kromozomal düzeyde bir problem taşımadığı tespit edilen güncel teknolojiler kullanılarak NGS dediğimiz yöntem kullanılarak yapılan çalışmalarda sağlıklı olduğu tespit edilen embriyonun rahimin nakliyle %70 civarı gebelik oranı yakalamak mümkündür. Özellikle ileri yaş gebelikte 40’ın üzerinde yaşı olan bayanlarda sağlıklı embriyo buluyorsak kendilerinin gebelik oranına yaklaşıyoruz. Her kişide genetik tanı başarılı sonuçlanacak diye bir şey yoktur. Bazen bazı çiftlerde bu embriyoyu bulmak için birden fazla tedavi gerçekleştirip embriyoların incelenmesi söz konusu olabilir. Bir embriyo özellikle taze transfer denilen yumurtaların toplandığı dönemde 3-5 gün sonrasında nakledildiği tedavi yöntemlerinde embriyonun geç gelişmesi yani 5. günde olması gereken 6. günde ulaşması daha düşük gebelik gebelik başarılara neden oluyordu sonrasında yapılan çalışmalarda gebelik başarısızlığının düşük başarının aslında esas nedeninin embriyonun gelişimsel probleminden ziyade rahimin artık 6. güne doğru yaklaşması embriyoyu 5. gün kadar yüksek düzeyde tutamaması kaynaklı olduğunu tespit ettik eğer siz embriyonuzu 5. gün yada 6. gün beklediğiniz aşamaya ulaştırmışsanız genetik testten geçiş iyi bir blastokist elde etmişseniz bu embriyonuzu daha sonraki dönemde rahime yine düzgün şekilde hazırlayıp 5 günlük hazırlanmış rahime naklettiğinizde oldukça yüksek gebelik başarısı elde edebilirsiniz.

5. gün ya da 6. gün embriyolarınızın blastosist aşamasına gelmesi dondurulmuş emriyo transferinde PGT yada genetik tanı sonrası yapılan dondurulmuş embriyo transferinde oldukça yüksek başarı sağlamamızı sağlıyor. Tabi bu sonuçları gördükten sonra tek bir embriyo ile özellikle genetik tanıya uygulandıktan sonra sağlıklı olduğu tespit edilen bir embriyo ile oldukça yüksek gebelik oranı sağlıyorsanız genetik testten geçmiş embriyolarla da tek embriyo transferi yapmanız açıkçası hem annenin hem doğacak bebeğin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

S: Başka merkezlerde olan embriyolarımızı sizin merkeze taşımak istiyoruz, nasıl taşıyabiliriz?

C: Bunu uzun yıllardır gerçekleştiriyoruz, yani merkezler arası çiftlerimiz embriyoları naklettirebilirler, şehirler arasında da mümkündür. İlk yapılacak iş nakledeceğiniz merkezle embriyoların dondurulduğu merkezin koordinasyonu sağlamakta yani iki tarafta siz bu talebinizi iletirsiniz dilekçe formatıyla daha sonra iki merkezin yetkilileri ile birlikte uygun bir taşıma günü belirlersiniz embriyoların taşınacağı merkez de taşındığı sırada aynı şartlar altında saklanacagından emin olmanız gerekir.

S: Translokasyon nedir? Çiftler nasıl anne baba olabilir?

C: Translokasyon annenin veya babanın bu problem mi taşındığını tespit edebiliyoruz. Anne yada babanın kromozomlar arasında parça değiş-tokuşu olduğu anlamına gelir. Yani sizin taşıdığınız bir genetik şifreyi bir klasör gibi düşünürseniz ya da klasör grubu olarak düşünürseniz ayrı dosyaların birbirleriyle değişmesi anlamına gelir. Bilgi aslında tümüyle mevcut fakat aradığınız klasörde değil başka bir klasörde saklanmakta bu taşıyan kişi için herhangi bir sağlık problemi oluşturmaz yani anne adayısınızdır. Hayatınızda translokasyon nedir bilmiyodur, evlenmişsinizdir ve çocuk sahibi olmaya niyetlenmeşsinizdir hayatınız boyunca translokasyon taşıyabilirsiniz. Uzun süren evliliklerde gebelik sağlanmamışsa belli bir sayıda düşüklerle karşılaşmışsanız o zaman translokasyon taşıma ihtimalinizde biraz artıyor. Bu gibi çiftler kliniğimize başvurduğunda translokasyon taşıyıcılık tespit edildiğinde yapacağımız iş parça değiş-tokuşunu uygun tespit edilemeyişidir.

S: Era testi ve 5. gün embriyosuna uygun bu durum hangi saatte uygun olduğunu mu söyler?

C: Rahimin bu embriyoyu tutma kapasitesi son yıllarda büyük önem taşımaya başladı. Era testi bu anlamda rahimin hangi gün kabul edildiğini gösterir. Embriyoların 5. gün tutunma özeliği bazı çiftlerde bu beşinci günden öncesi ya da sonrası olabilir. Yani siz bu bilgile sahip değilseniz tüm transferlerde embriyo 5. rahime tutunacakmış gibi bir tedavi planlanıyorsa o zaman iyi bir tedavi bile olsa doğru günde, doğru zamanda rahime nakletmiyorsanız ERA testi bize buradaki belirlemeye yarayan testtir. Son dönemde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda da bu testi geliştiren ortak çalışmalarda açıkçası günden güne saatlik farklılıkları da tespit edebilir duruma geldik. Bazı bayanlarda günden ziyade rahim dar bir saatlik dönemde embriyoyu kabul eder o saati kabul edildiği zamanı belirlediğinizde o saatlere gerçekleştirebiliyorsunuz dolayısıyla rahim tarafı da bizim için embriyo açısından önemlidir sağlıklı embriyomuzun yanında düzgün çalışan embriyoyu kabul eden bir rahimde gereklidir.

S: Kadın yumurta kalitesini hormonlar gerçekten etkiliyor mu AMH düşükse döllenmede bu etkili mi?

C: Son dönemde bununla ilgili çalışmalar yapılıyor. Fakat AMH düzeyinin henüz embriyo gelişim açısından ne kadar etkili olup olabildiğine yönelik net bir sonuç elimizde yoktur. Tedavide kullanılan hormonların hormonların içinde bulunan protokoller zaman zaman tedavide farklı sonuçlar oluşturabilir. Her ne kadar kullanılan yumurta büyütme tedavilerinde benzer yumurtalar elde edilse de protokollerde bu yöntemlerde kullanılan hormon kombinasyonları bazen yumurta kalitesinde etkilidir. Doktorunuz size uygun bir yumurta gelişimi sağlayamıyorsa ya da alınan yumurtalarda düşük bir kalite durumu varsa ihtiyaç halinde yeni bir tedavide bu hormonların kombinasyonu değiştirebilir ama hangi kişiye uygulayacağımıza yönelik henüz net bir öngörü bir test bir yöntem yaklaşım ne yazık ki mevcut değil yakın süreç içerisinde özellikle genetik testlerinde biraz daha konuya önem vermesiyle kişiye özgü tedavi yönlerinde de bayağı bir yol kat edeceğiz gibi görünüyor. Sizin tedavide öncesinde ki hormonlara yanıt veren organizmaları bulabilirsek o zaman tamamen vücudun isteği doğrultusunda uygun hormon kombinasyonuyla etki sağlanabilir.

S: PGT’de taşıyıcı ya da hasta olmayan embriyo bulunamazsa taşıyıcı embriyo transfer edilir mi?

C: Taşıyıcı embriyoda ziyade tek gen üzerinde bir genetik tanı uygulamasıyla yorumlayabiliriz ya da tamamen kromozom sağlığını görmek amaçlı kapsamlı kromozom testi amacıyla değerlendirebilirim. Bazen biz kromozomları incelediğimizde embriyolarda sağlıklı bir embriyo bulamayabiliyoruz. Mozaik denilen bazı embriyolarda hücreli olmayan ama bazı hücrelerde normal hücrelerde görebiliyoruz o zaman bu embriyoların transferin beli döneminde bu şartlarda mümkün olabilir. Bu şartlarda yayınlar çıkmaya başladı fakat çok zor bir karar kompleks bir durum çiftleri de doktorları da oldukça zorlayan bir karar aşaması diyebiliriz. Yapılan çalışmalarda sağlıklı gebelikler rapor edilmiş olsa da taramaları sonrası gebelik oranları düşük canlılık oranı yüksek ve canlı doğum oranı oldukça düşük diğer taraftan tek gen hastalıkları ile genetik tarama yapıyorsanız bu kromozom taramasından oldukça farklı bir yaklaşımdır. Ailede özellikle bozukluk olduğu tespit edilmişse ve bunun hastalık yetkisi bulunması bilinmiyorsa sizin bu genetik problemin bir sonraki nesle aktarmanız için ilgili gen düzeyinde çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Hastalığın naturune göre yani hastalık yapıcı etki gücüne göre bazen taşıyıcı dediğimiz sadece tek bir geninde bir mutasyon olan diğer tarafta geçen gende sağlıklı olduğu bilinen embriyolar transfer yapılabilir hastalarda onay alınarak netice transfer yapılacak embriyolar aynen anne babaları gibi taşıyıcı olacak taşıyıcı bireyde özellikle çekinik dediğimiz sorun bizim için teşvik etmiyor bunun mutlaka hem doktorunuzla hemde genetik hizmet aldığınız merkezlerle danışmanlarla değerlendirmek gerekir.

S: Emma ve Alice testi ile ilgili videounuzu izlemiştim bu testin Emma’dan farkı nedir?

C: Era testi ile rahimden çok küçük bir biyopsi örneği alarak rahimin tutma gününü belirlemeye çalışılır. Emma ve Alice testi Era’nın da üstüne yapılan bir testtir. Sadece rahimin tutuş gücünü tespit etmek yerine rahim içindeki bakteri ortamının da olduğunu görebiliyoruz son dönemde yapılan çalışmalar bu bakteri yoğunluğunun mikromier yoğunluğun gebelikte oldukça etkili olduğu ortamda olduğu ortaya çıktı belli oranda rahim yapınız varsa o zaman oluşmuş bir gebeliğin sağlıklı devam edip edemeyeceğini anlayabiliyoruz uygun olmayan rahim ortamıyla karşılaşmışsak uygun antibiyotik ve probiyotik külüyle tedavisiyle belli bir süre sonra rahime bu anlamada gebeliğe hazırlıyoruz Emma ve Alice testi mikrobiyota testini ortaya çıkarıyor. Yani biz Era’dan bağımsız olarak bu testlerde mikrobiyotanın rahim içi yapının dağılımını dengesini düzgün çalışıp çalışmamasını gösteriyor. Emma ve Alice kendi içinde de ayılır. Emma testi mikrobiyotayı genel olarak gösterebiliyorken Alice testi özellikle bizim endometriosiz dediğimiz oldukça yüksek oranda kısırlık tedavisi gören hastalarda gözlemlerle bildiğimiz ama konvasyonel yöntemlerle kolay kolay gözlenmeyen ultrason altında sizin rahim iç zarının iltihaplanmasını kontrol etmek zor değil Alice testi moleküler yöntemlerle zaman zaman yapılan sonuç düşük olan vakalar da oldukça yüksek tanı başarısı olan ve tanı veren bir testtir.

S: Genetikten iyi gelen embriyo neden düşer ya da kimyasal gebelik olur mu?

C: Erken gebelik kayıplarına biz kimyasal gebelik ve klinik gebelik kaybı olarak ikiye ayrılır. Embriyo transferi sonrası yapılan ilk gebelik testinde sonucun pozitif çıkması ama daha sonrası planlanan ultrason kontrolündeki beklenen gebelik görülmemesi anlamına gelir. Doğal gebeliklerde kadınlar önemli bir biyokimyasal gebelik kısmını anlamıyorlar. Adet gecikmesi olarak değerlendirip tekrar yollarına devam edebiliyorlar tüp bebek tedavisinde ne yaptığımızı bildiğimiz için biraz daha hormonal düzeyde gebeliğin klinik olarak ultrason altında görülmemesi bizim için tabi ki üzücü bir durumdur genellikle bu tip olgularda suçlanacak taraf embriyo tarafıdır ve bunun da önemli bir kısmının genetik bozukluk olduğunu az çok şuan ki bilgimizle biliyoruz klinik gebelik kayıpları ise kese gözlenmesi bazen kalp atışı daha sonra bu gebeliğin giderilmemesi anlamına gelir. Bunda biraz daha kompleks sebepler var daha çok rahim tarafında kişinin ya da anne adayının bağışıklık sistemiyle alakalı problemler olabilir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Hep Kalbimizdesin Bora Cengiz!

  6 yıl önce dünyaya gelmesine vesile olduğunuz bebeğimiz Mete’nin annesi bugün bizlerle …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Aşkla Her Şey Mümkün

  Çiftimizin de dediği gibi “Aşkla her şey mümkün!” …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – İkiz Mucizelerimiz

  “Annelik fedakarlık… Bizim fedakarlığımız diğer kadınlardan biraz daha önce başlıyor.” Annemizin bu …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Baba Olma Sevinci

  Başka merkezlerdeki 6 başarısız denemeden sonra merkezimizdeki ilk denemede baba olacağını öğrenen …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek- Bahçeci Ailemiz Büyüyor

  26.06.2018 - Tam bir yıl önce bugün Ali bebeğimizi annesinin rahmine transfer …

  Devamını Oku

  20 Yıl Sonra Gelen Mucizemizin Adı Umut

  Hacer ve Orhan Varlı çiftinin sabırsızlıkla beklediği gündü! Biz bebeğimizin cinsiyetine …

  Devamını Oku

  Bizim Gizli Kahramanlarımız

  Babalar günü kutlu olsun! …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Dr. Necati Fındıklı


  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: