Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Dr. Necati Fındıklı – 17 Temmuz 2018

Instagram Canlı Yayın – Dr. Necati Fındıklı – 17 Temmuz 2018

Dr. Necati Fındıklı

Bilimsel Direktör

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Daha önce kimyasal ya da boş gebelik yaşayan çiftler EMMA ve ALİCE testlerini yaptırmalı mı?

C: Kimyasal ya da boş gebelikte aslında sorun embriyodadır. Embriyonun genetik yapısal bozukluğu kimyasal ya da boş gebelik olarak ortaya çıkar. Böyle aşamada ilk önce embriyo tarafını düzenlemek gerekir.

S: Sperm DNA hasarı embriyonun kötü olmasına ne kadar oranda etkiler?

C: Tüp bebek tedavisi gören çiftlerimiz ya da doktorlar genellikle ellerinde bir test olsun ve o test bize göre siyah-beyaz göstersin siyahsa kullanmayalım beyazsa çok kullanalım diye yaklaşmak isterler. Dünyada net her şeyi açıklayan testler yoktur. Sperm DNA hasarı spermin dış çevresinden, yapısından, morfolojisinden çok sorunu anlayamadığımız aslında taşıdıkları genetik yapının bozuk olduğunu gösteren testtir. Spermin sayısının hareketinin çok iyi olduğu hastalarda tekrarlayan başarısızlıkla karşılaştığımızda sperm DNA testi isteriz ve bunu görebiliriz. Fakat her hasta için geçerli bir durum değildir. Yüksek DNA hasarı gözükmüşse öncelikle doktor bunu azaltmaya çalışacaktır. İlk başta besin takviyeleriyle, alkol sigara kullanımı varsa mümkün olduğu azaltıcı faktörlerin değişikliğinde tedavi planı yapmasıdır. DNA hasarında azalma olmuşsa tedavi planlanabilir. Bu durum zaman zaman açıklayamadığımız durumlarda başvurduğumuz doğru kişiye kullanıldığında etkin olan bir testtir.

S: Embriyo kalitesi nasıl belirlenir?

C: Labarotuvarda embriyoları daha sonra ki aşamaya geçebilecek ya da geçemeyecek embriyo olarak sınıflandırıyoruz. Kalitesiz embriyo gebelik oluşturamayacak bir embriyo değildir. Sadece transfer yaptıkları farklı sınıftaki embriyolarla gebelik oranı hesaplarlar. Elinizde çok sayıda embriyo varsa biraz daha fazla gebelik oranı sunan A kalite embriyoyu tercih edilebilir. Bazen genetik yapı incelenmesini, mitoscore tekniği embriyolara yapıyoruz. Gebelik şansını daha da artırmaya çalışıyoruz.

S: Bir gebelik başarısızlığında spermi daha çok sorumludur yoksa yumurta mı?

C: Laboratuvarda yumurtaların kalitesini ve spermin yapısı görüyoruz. Mikro enjeksiyon sonrası embriyo gelişimini bazı olgularda yumurta ve sperm kalitesine bakarak tahmin edebiliyoruz. Yumurta ve spermleri dış görünüşlerine göre seçiyoruz. Bazende farklı dönemlerde gerçekleştirilen yumurta geliştirme tedavileri gerçekten önümüze farklı kriterlerde yumurtalar veriyor. Bazı tedavide yumurta kalitesi kötü olurken bazende farklı ilaçlarla yumurta kalitesi çok daha iyi olabiliyor. Yumurta kalitesini ve sperm kalitesini tedavi başında belirleyerek kapsamlı olarak değerlendirilir.

S: Donmuş embriyolara genetik tarama yapılabilir mi?

C: Belli şartlarda tarama yapılabilir. Embriyonun rahime tutma kadar aşamasına getirilip, dondurulmuşsa genetik tarama yapmak istiyorsanız henüz şu an ki koşullarda embriyonuzu çözmeli ve biyopsi yapılıp tekrar dondurmanız gereklidir. Bu durumda aynı günde yapılan dondurma çözme uygulamasında embriyonun altında kaldığı stresi artırıyor, hücresel kayıp ya da canlılık kaybı görebiliyoruz. Tercihimiz 3. günde donmuş embriyo varsa bu embriyoları çözebiliyoruz bir kaç gün takibe alıyoruz blastokist aşamasında gelince tekrar dondurabiliyoruz.

S: Embriyonun kalitesini yumurtamı belirler sperm mi?

C: Daha çok yumurtanın belirlediğini düşünüyoruz. Sperminde katkısı var gerek embriyoya taşınan genetik sorunlar olarak baktığımızda gerekse yumurta seçim özelliklerine baktığımızda daha çok önemli olan yumurtadır. Yumurta kalitesi iyiyse spermde kalitesizlikte olsa yapılan çalışmalarda yumurta belirli aşamaya orana kadar spermden gelen DNA hasarlarını tamir edebiliyor. Yumurta kalitesi düşükse sperm kalitenizdeki ufak bir ortalama altı kalite bozukluğu direkt olarak embriyo kalitesini olumsuz etkiliyor.

S: Genetik ayıklama yapılan embriyolarda gebelik içerisinde hastalık olur mu? Tekrardan tarama testi yaptırmaya gerek var mı?

C: Genetik taramalar hiç bir zaman %100 doğru sonuç vermez. %98-99 civarı doğruluk oranı vardır.Genetik tanı uygulanmış çiftlerde doktor gerekli görüyorsa genetik testleri yaptırmak mümkündür. Yani embriyolara genetik test yaptırdım artık rahatlıkla hiç bir test yaptırmadan gidebilirim. Bu yanlıştır. Embriyoda 100-150 civarında hücre grubunda genetik inceleme yapılıyor halbuki yetişkin bireyde trilyonlarca hücre vardır. İlerleyen dönemlerde fetal gelişiminde genetik farklılıklar yaşanabilir. İlla ki sorun olacak anlamında değildir. Doktorunuz gerek görürse amniyosentez gibi testler isteyebilir.

S: Bir embriyoyu 3.gün dondurduktan sonra çözüp 5. güne takip edeceksek neden 3.gün donduruluyor?

C: Her klinik teknik olarak her aşamada embriyolarını dondurabilir. Geçmişten bu yana dondurma konusundaki ilerleme
her klinikte farklı farklı dondurma protokollerine fırsat verdi. Embriyo 1.günden 6.güne dondurabilecekken yaptığımız uygulamalarda embriyolarda mümkün olduğu kadar az sıkıntı vermek için belli günlerde ki başarıyı daha iyi görüyoruz. Örneğin bazı klinikler 3.günden dondurup çözdüklerinde yüksek canlılık oranı elde edebiliyorken aynı şekilde 5. günde sahip olamayabilirler. Klinikler başarı oranlarına göre gün seçimi yapabilirler. Erken aşamadaki dondurma işlemlerinde embriyoların gelişimini göremezsiniz. Örneğin 10 tane embriyo olsa bile 2.günde dondurdum ama bunların acaba 3. 4. 5. gün nasıl gelişecek, çözdüğümüzde ne olacak bilmiyoruz. Ama embriyolarınızı ne kadar büyütüp dondurursanız o zaman gelişimini net görmüş oluyorsunuz.

S: Donmuş embriyoyu ne kadar saklayabiliriz? Kaç yıla kadar donmuş embriyoyu transfer edebiliyorsunuz?

C: Embriyoları dondurmak yasal yönetmeliğe bağlıdır. Bağlı bulunduğumuz yönetmelikler belli şartlarda dondurma ve saklamaya izin veriyor. Örneğin 5 yıla kadar dondurulmasına izin verilse de 5. yıl sonunda bozuluyor anlamına gelmiyor. Sağlıklı saklama şansı varsa yıllarca saklanabilir. 30-40 sene saklandıktan sonra çözülüp kullanılan embriyolar sağlıklı gebelikler oluşturabiliyor. Saklama yapılabilmesi için evlilik akdinin devamı gereklidir. Her yıl yenilemeye tabidir. Embriyoların takibi yasal koşullarda kliniklerde değildir hastalardadır.

S: Kemikten üretilen sperm gebelik oluşturur mu? Kök hücreden oluşturulan sperm ve yumurta sağlıklı mıdır?

C: Kök hücreden sperm yumurta üretilmesi uzun ve meşakkatli bir yoldur. Laboratuvar ortamında deney ortamında kök hücrelerin fonksiyonel sperm ve yumurta ürettiği gösterildi. Fakat bu deneylerde oluşturulan yumurta ve spermler ya ciddi oranda genetik değişiklik yapılarak üretildi ya da bulundukları ortamda her ne kadar gebelik saglarsalar da doğum sonrasında doğan bireylerde ciddi anomaliler gözlendi. Kök hücreden sperm yapılması hücresel olarak ulaşılması önemli bir başarıdır. Fakat bunun klinikte özellikle kısırlık tedavisinde kullanılması için uzun bir süreç vardır.

S: 13. denemem, siz genetik doktoru olarak kaç yaşına kadar öneriyorsunuz ya da kaç başarısız deneme sonrası bırakmalıyız?

C: 13 deneme çok uzun bir yol. Önemli olan deneme sayısıyla birlikte doktorunuzun tedaviye yaklaşım şeklidir. Her genetik test ciddi başarı sağlayacak test değildir. Her yeni çıkan testi doğru kişiye kullanırsanız başarı yakalanabilir. Doktorunuzun bu kadar fazla sayıda deneme yapması bir şeylerin atladığının da ifadesi olabilir. Elimizdeki teknolojiyle henüz keşfedemediğimiz anlamına da gelebilir. Kimi hastaya göre 3 kim hastaya göre 13 denemedir. Dolayısıyla çok kapsamlı değerlendirme yapılmalıdır. Gebelik oluşmuşsa bu süreçte yaklaşımlar farklı olabilir. Bu yüzden genetik testler uygulanabiliyor. CGH (genetik test) ile embriyolarda görülen bozukluklar bazı çiftlerde durun işareti de olabilir. Özellikle embriyo elde edildiğinde kadınlar gebelik umudunu taşıdıkları için hem olumsuzluktan sonra yıkılıyorlar hem de sonrasında acaba yeni deneme tekrar imkan sağlar mı diye başvurular olabiliyorlar. Burada önemli olan çiftin ve doktorun birlikte karar vermesidir.

S: Spermlerde sorp testi hangi vakalarda daha sağlıklıdır?

C: Sorp testi DNA hasarını ölçmeye çalıştığımız gibi daha çok sayı ve hareketlilik yönünden sorunlar görmediğimiz ama bir şekilde çiftlerinde kısırlık sürecinin devam ettiği olgularda tercih ettiğimiz yöntemdir. Spermin taşıyacağı DNA hasarını diğer hasarlara göre doğru ve objektif ölçeceği bir testtir. Spermde çok dramatik olarak sayıda hareketlilik sorun yaşayan çiftlerde bu parametrelere paralel olarak sorp sonuçlarınında olumsuz olduğunu görüyoruz. Kullanmamız gerek grup dışarıdan bakılan analizlerde sayı, hareketlilik ve morfolojik sorun görmediğimiz olgulardır.

S: Polikistik over hastalığının yumurtaları kalitesiz mi oluyor? Çok yumurta üretimi kalitesizliğe mi işarettir?

C: Polikistik over hastalarında genellikle gördüğümüz çok sayıda yumurta ve yumurtaların önemli kısmınında ciddi kalitesizligidir. Çok yumurta alınan her hastalarda köyü yumurtalar olacak anlamında değildir. Bu vakalarda çok yumurta, over hastalarındaki gibi yumurta kalitesizliği gibi algılanmamalıdır. Çok sayıda yumurta çok sayıda embriyo oluşturuyorsa şans demektir. Daha iyi embriyo şansı olabilir kalan embriyoları dondurarak kullanma şansına sahip olabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Bayram Şekeri Tadında Bir Mucize

  Bayram şekeri tadındaki mucize haberimizi anne babamıza verdik! …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ailemizin Yeni Üyesi

  Aile olmak en özel anları paylaşmak demek! Aysel hemşiremizin bebeğinin doğumunu Burçak …

  Devamını Oku

  20 Yıllık Evlat Özlemi Bahçeci’de Son Buldu.

  20 yıllık çocuk isteği, başka merkezlerde 4 başarısız tüp bebek denemesi, merkezimizde …

  Devamını Oku

  Adım Adım Mutluluk

  Mutluluğu tarif etmek için kelimelere gerek yok, gözlerdeki ışık her şeyi anlatıyor. …

  Devamını Oku

  20 Yıl Sonra Bahçeci’de Gerçekleşen Mucize

  20 yıldır çocuk sahibi olmak isteyen hastamıza Mustafa hocamız ilk denemede güzel …

  Devamını Oku

  13. Yılda Gelen Mucize Deniz

  Bizi en iyi anlatan sizlersiniz. Birlik olup hep mutlu son için mücadele …

  Devamını Oku

  CD56 Testi ile 12 Yıllık Özlem Sona Erdi!

  Çiftimiz 12 yıldır çocuk özlemi çekiyordu. Buket Hanım daha önce 2 başarısız …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Dr. Necati Fındıklı


  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: