Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Dr. Necati Fındıklı – 11 Temmuz 2017

Instagram Canlı Yayın – Dr. Necati Fındıklı – 11 Temmuz 2017

Dr. Necati Fındıklı

Bilimsel Direktör

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Tek embriyo ikiz olabilir mi?

C: Evet olabilir Tüp bebek tedavisinde mevcut yönetmeliğe göre en fazla 1 veya 2 embriyo nakli yapılabilir 35 yaş altı bayanlarda ilk 1 ve 2. Denemelerde tek embriyo kullanılmaktadır. Tek embriyo transferi yapılmış olsa da rahime tutma aşamasında 2’ye bölünebilir ve doğal gebelikte de karşılaşılan tek yumurta ikizi meydana gelebilir.

S: Donmuş embriyoların avantajı nedir?

C: Donmuş embriyoların taze embriyo transferine göre en büyük avantajı embriyo tarafından değil rahim tarafından değerlendirilmelidir. Donmuş yada taze olması tutunma özelliklerini değiştirmez daha dinlenmiş daha ilaçlardan arınmış donmuş embriyo nakillerinde embriyo tutunmasını rahim tarafından biraz daha artırır.

S: Embriyodan biyopsi alırken zarar veriyor musunuz?

C: Embriyo üzerine yumurta üzerine sperm üzerine yapılan tüm işlemlerde biraz da olsa her zaman işlem kaynaklı bir risk vardır. Mümkün olan en uygun tedaviyi belirlemeye çalışıyoruz.

S: Donmuş embiyolar en fazla kaç yıl saklanabilir?

C: Mevcut süre 5 yıl olarak kabul edilmiş. Teknik olarak daha uzun süre saklanabilir.

S: İkinci gün dondurulan embriyoların gebelik şansı nedir?

C: Teknik olarak her gün embriyo dondurulması yapılabilir. Hangi günde dondurma yapıldığı tedavide elde edilen embriyoların sayıları kaliteleri, çözme sonrası canlılık oranları ile doğrudan ilişkilidir. Embriyo az ise daha erken dondurulması gebelik şansını yükseltir.

S: Spermi olmayan hastalarda umut var mı?

C: Testisten yumurtalıklardan sperm alarak çok başarılı tedaviler elde edilebilir. Testis ve yumurtalarda herhangi bir sperm görünmüyor ise bu kişiler kök hücre tedavisi görmesi fazla mümkün değildir. Halen araştırılan bir konudur.

S: Döllenme olmayan hastalar ne yapmalı?

C: Döllenme olmaması, yumurta ve spermin uygun şartlarda birleştirilmesi sonrası çekirdek görülmemesidir. Neden, sperm ya da yumurta kaynaklıdır. Bu fertilizasyon olarak bilinir. Özellikle sperm kaynaklı döllenme başarısızlığı laboratuvar da bir takım özel yöntemlerle düzeltilmesi mümkündür. Ancak yumurta kaynaklı fertilizasyon başarısızlığının bir tedavisi yoktur.

S: Embriyo oluşmasında daha çok yumurta mı sperm mi etkilidir?

C: %65 civarı yumurta %15 civarı spermdir. Yumurtanın oluşmaması yumurtadan kaynaklıdır.

S: Embriyoları nasıl imha ediyorsunuz?

C: Embriyolar yaşamlarını devam ettirebilmeleri için belirli bir sıcaklık gaz ve neme ihtiyacı vardır. Bu ortamın dışında olduğunda canlılıklarını kaybederler donmuş saklanmakta olan embriyolar -196 derecede saklandıkları ortamdan çıkarılıp belirli bir süre dış ortamda tutulduklarında anda canlılık özelliklerini ve gebelik özelliklerini kaybederler, başka özel bir yöntem kullanılmaz.

S: Embriyoların donma gününe nasıl karar veriyorsunuz?

C: Embriyoların donma gününe özellikle kliniklerde hangi gün daha başırılı donduruluyorsa o gün tercih edilir. Genellikle üçüncü gün tercih edilir. 3. gün dondurulup çözüldüğü zaman %90 civarı her hangi bir kayıp olmuyor.

S: Genetik ayıklama yapılan embriyoların düşük riski var mıdır?

C: Teknik olarak çok düşükte olsa riski vardır ilk 3 ay içerisinde olan düşüklerde büyük oran da embriyoların taşıdığı kromozom düzeyindeki anomaller nedeniyle olduğu bilinir.

S: Embriyo neden tutmaz?

C: Genetik nedenler olabilir. Bulunduğu mikro çevrede bir takım hormon eksiklikler olabilir ya da rahimin embriyoyu belirli bir günde kabul etmediği için de olabilir rahimin hazır olmama durumu olabilir. Embriyo kendi iç yapısındaki bozukluklar nedeniyle tutmayabilir ya da rahimin hazır olmama söz konusu olabilir.

S: Klinefelter sendromu hastaların tedavisi nasıl yapılır?

C: Klinefelter sendromu normalde 46 kromozom taşıyan bireylerde bir kromozom fazlalığı yani X kromozomun fazlalığı ile erkeklerde kendini gösteren bir durumdur iki x kromozom taşıyan erkekler genellikle testis boyutları küçük bir takım sorunlar olan özellikle sperm üretiminde problemler yaşadığını erkeklerdir.

S: NGS ve CGH nasıl bir fark vardır?

C: İkisi de embriyoların kapsamlı kromozom taramasını gerçekleştirirken kullanılan yöntemdir. CGH çok daha yayın kullanılan yöntemdir NGS CGH’nin yerini almaya başladı. NGS ile gen düzeyindeki farklılıkları görebiliyorsunuz.

S: Morfolojiyi düzeltmek için neler yapılmalıdır?

C: Morfolojiyi değiştirebilen özellikle dış etkenler vardır. Yaşam standartlarımızda bu etkenleri ortadan kaldırılabiliyorsa biraz sperm iyileştirilmesi söz konusudur. Morfoloji sayı ve hareketlilik özelliklerine göre değişimi daha zordur. Alkol sigara vb. maddeler ve stresli ortamda çalışmak sperm kalitesini etkiler.

S: Donmuş embriyolara genetik test yapılabilir mi?

C: Donmuş embriyoların dondurulduğu gün önemlidir. Genellikle kapsamlı kromozom taraması blastosist denilen rahime tutma büyüklüğüne geldiği görülen beş veya altıncı gün embriyolar yapılır. Embriyoların çözülmesi sonrası birkaç gün daha laboratuvar da büyütülüp blastosist aşamasına gelen embriyolar çok rahat güvenli bir şekilde genetik tarama yapılabilir.

S: Yumurta kalitesi kaç yaşında bozulur?

C: Belirli bir yaşı yoktur. 35 yaşından sonra hem yumurtalıkta yumurta üretimi sayısal olarak düşer hem de üretilen yumurtaların kalitesi düşer bazı kadınlarda 30 yaşında bazılarında ise 40 yaşında başlayabilir.

S: Çok embriyosu olan hastalarda hangi embriyoların transfer edileceğine nasıl karar veriyorsunuz?

C: Embriyoların günlük gelişimlerini detaylı kaydedilen veri bankaları vardır, şuan da elektronik olarak da kullanılır bu veriler yan yana getirilir. En başarılı tutma şansı en yüksek olan embriyo seçilir.

S: Blast embriyo ne demektir?

C: Döllenme sonrası 5 veya 6 gün kadar gelişmiş gelişimine devam eden mikroskop altında içi su dolu bir top görünümünde olan yaklaşık 100 civarı hücreden oluşan ve rahime tutunmaya hazır hale gelmiş embriyo denir.

S: ERA nedir?

C: Yüksek sayıda genetik yapının genin rahimin özellikle embriyoyu tutma aşamasın da görev alan genlerin ne şekilde ne süreçte uyumlu olduğunu görmeye yarayan bir testtir.

S: Biyokimyasal gebelik nedir?

C: Embriyonun rahime tutmaya çalıştığını ifade eder.

S: 6.Gün embriyosu kötü müdür?

C: Kötü bir embriyo değildir. Doğal gebeliklerde de tüp bebek sürecinde de 5. Günde değilde 6. Günde gelişim sürecinde rahime tutma büyüklüğüne ulaşmış olabilir. 5. gün embriyoları gibi doğru şekilde uygulanırsa gebelik oluşturabilir.

S: Embriyo kaç günde tutulur?

C: Embriyo transferi yapıldığı andan itibaren embriyo 2 yada 3 gün içerisinde rahim ortamına tutunması gerekir.

S: Akdeniz ateşi tedavisi nedir?

C: Akdeniz bölgesinde yaygın olan bir hastalıktır. Bu hastalığın direkt tedavisi yoktur, fakat hastalığın kişi üzerindeki etkilerinin azaltılabileceği bir takım ilaç tedavileri mümkündür. Anne ya da babada bu hastalık var ise çocuğuna geçirmemek için genetik tarama yapılabilir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  43 yaşında 21. Tüp Bebek Denemesinde Mutlu Haber – Bahçeci Tüp Bebek

  43 yaşındaki anne adayımız 20 yıllık özlemi ve 20 tüp bebek denemesinden …

  Devamını Oku

  39 Yaş, AMH 0.24, Pes Etmedik, Başardık! – Bahçeci Tüp Bebek

  39 yaşındaki anne adayımız 0.24 AMH değeriyle merkezimize gelmişti. Amacımız düşük yumurta …

  Devamını Oku

  19 Yıllık Bekleyiş, Bahçeci’de Mutluluğa Dönüştü!

  Sevim&Sadık Özdemir çifti tam 19 yıl bebek hasreti çekti. Sonunda Bahçeci ekibiyle …

  Devamını Oku

  Olumsuz Tüp Bebek Denemeleri Pes Ettirmedi, Başardık – Bahçeci Tüp Bebek

  Tekrarlayan olumsuz denemeler ve yine aynı sonuçla karşılaşacağından korkan annemize bu kez …

  Devamını Oku

  16 Yıllık Özlem Bahçeci’de Son Buldu

  Çiftimiz şiddetli sperm hareket bozukluğu sebebiyle uzun yıllardır çocuk sahibi olamıyordu. Bir …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Babamızın Tarifsiz Mutluluğu

  Yaptığınız işe yüreğinizi koyduğunuzda aynı heyecan ve mutluluğu yaşıyorsunuz. Tıpkı 11 yıldır …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Sperm Bozuklukları Baba Olmaya Engel Değil

  Bahçeci Diyarbakır Tüp Bebek Merkezi’mizde şiddetli sperm anomalisi sorununu ilk denemede yendik! …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Dr. Necati Fındıklı  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: