Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Sabri Cavkaytar – 28 Ağustos 2018

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Sabri Cavkaytar – 28 Ağustos 2018

Doç. Dr. Sabri Cavkaytar

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: FSH yüksekliği olan kadınlarda yumurta kalitesi düşük müdür?

C: Burada en önemli faktör kadının yaşıdır. FSH yüksekliği olan kadınlarda ise yumurta sayısı daha düşüktür. Sayı az olduğundan kaliteli yumurta bulma ihtimali düşer. FSH’dan daha önemli olan ultrason gördüğümüz yumurta sayısı ve kadın yaşıdır.

S: Tüp bebek işlemi yapılırken sperm mi yumurta mı kaliteyi belirler?

C: Embriyo kalitesindeki ana faktör yumurtadır ancak spermde embriyonun gelişiminde etkilidir. Özellikle 3. günden sonra embriyonun devamında sperm daha etkilidir.

S: Tüplerim bağlı tüberküloz geçirdim, bu tedavimi etkiler mi?

C: Tüpler eğer ameliyatla bağlandıysa, bağlandığı yere göre değişir. Rahime yakın bir yerde bağlanması gerekir. Eğer uzak yerden bağlandıysa bağlanan yerde bir enfeksiyona bağlı rahim içine iltihap akması olabilir bu da embriyonun tutunmasını etkiler. Tüberküloz batın içine yapışıklığa neden olarak iltabi durumla rahimin iç tarafını etkiler ve embriyo tutunmasını engeller.

S: 9 aylık evliyim bebeğimiz olmuyor kaç aydan sonra başvurmalıyım?

C: Burada önemli olan kadın yaşıdır. Kadın 35 yaşın altında 1 yıl içinde korunmasız ilişkiye rağmen bebek sahibi olunamıyorsa mutlaka ileri tetkikler yapılmalıdır. Kadın yaşı 35 yaşın üstündeyse bu süre 6 aydır.

S: Tüp bebek tedavisi sırasında oluşan enfeksiyon tedaviyi etkiler mi?

C: Bu konuyla ilgili olarak kliniğimizde yeni olarak kullanmaya başladığımız Emma ve Alice mevcuttur. Özellikle rahimde tutunmayla ilgili sorunu olan hastalarda rahimin mikrobiyotasını inceleyen testlerdir. Emma testi normalde rahimde bulunması gerek faydalı bakterilerin miktarını belirleyen bir testtir. Alice testi ise kronik endometrit denilen rahim içinde sessiz giden enfeksiyonları belirleyen bir testtir. Özellikle tekrarlayan başarısızlıkları olan kadınların %30’unda kronik endometrit gösterilmiştir. Her şey yolunda gittiğinde eğer hala bir neden bulunmuyorsa bu sessiz enfeksiyonlara bağlı tüp bebek başarısızlıkları olabilir. Bu tip hastalara Emma ve Alice testini Türkiye’de ilk kez uygulayan Bahçeci Sağlık Grubudur.

S: Tekrarlayan düşüklerim var, biyokimyasal gebeliklerim oluyor bunun sebebi yalnızca genetik midir?

C: Çeşitli nedenleri vardır. Bunların başında anne babanın karyotip olarak normal olup olmaması gelir. Herhangi bir kromozom kırığı taşıyan ebeveynlerden tespit edilirse mutlaka embriyonun genetik analiz yapılması gerekir. Diğer nedeni, rahim anomalileridir. Rahim perdesi, rahim içinde yapışıklıklar, miyomlar olabilir. Başka neden ise endokrin nedenlerdir. Triod hastalıklarıdır, özellikle triod hormonları normal olsa bile bazı antikolorin yüksek olması, gizli şeker, pıhtılaşma bozukluğudur. En büyük neden ise embriyonun genetik olarak anormal olmasıdır.

S: ERA testi hiç gebe kalmayan hastaları mı yoksa düşük olan hastalara mı yapılıyor?

C: ERA testi, embriyonun tutunma gününü belirleyen bir testtir. Rahimden parça alınarak inceleniyor. Düşük olan hastalarda son günlerde bunlarla ilgili yayınlar var özellikle biyokimyasal gebelik olan hastalarda ERA testi önerilmeye başlandı.

S: Her adet düzensizliği menopoza işaret midir?

C: Adet olamamada mutlaka hormon testi değerlendirilmelidir. Bazen yumurtalıktan kaynaklanan problem olabildiği gibi santrasting sisteminden de kaynaklı bir problem olabilir.Bunun ortaya konması gerekir. Genelde %5 ile 10 hasta santrasting sistemi kaynaklıyken genelde yumurtalık kaynaklıdır. Sık adet olma veya adet düzensizliği farklı nedenlere bağlı olabilirken adet olamama bazen yumurtalık rezervinin azaldığının göstergesi olabilir. Mutlaka ultrason ve hormon testiyle değerlendirilmelidir.

S: Adetlerim kesildi Poliskistik overin tedavisi var mı?

C: Polikistik overin tedavisi vardır. Öncelikle yaşam şekli değiştirilmelidir. Kilo verilmeli, diyet uygulanmalıdır. Adetler düzene girmiyorsa çeşitli testler yapılmalıdır. Bu tür hastalarda diyabet, çeşitli kanserler olabilir. Öncelikle 2-3 kez aşılama denenir olumsuz olursa tüp bebeğe geçilir.

S: Tüp bebek merkezinizde SGK geçerli midir?

C: SGK geçerlidir. Devlet kurumundan 3 hekim imzalı heyet raporu gerekiyor.

S: 40 yaşındayım, bekarım yumurta dondurma işlemi yaptırabilir miyim? Kaç yaşına kadar, kaç yıl dondurabiliyorsunuz?

C: Önerimiz, 38 yaşın altında yumurta dondurmanızdır. Bu konu hakkında mevzuat değiştirildi. Yumurta rezervi azalmış hastalar devlet hastanelerinden rapor getirdiğinde yumurta dondurabiliyoruz. Kadın yaşı ilerledikçe yumurtalarda genetik problem olur ne kadar erken dondurulursa o kadar sağlıklıdır. Yönetmelikte de yumurtalar 5 yıla kadar dondurulabiliyor.

S: Embriyo donduruyor musunuz? Dondurma işlemi başarıyı ne kadar arttırıyor?

C: Genelde daha çok donmuş transfer öneriliyor. Taze ve donmuş embriyo transferi arasında pek bir fark yoktur. Belli durumlarda donmuş emrbiyo transferi daha üstündür. Çok yumurtası olan, hormonları belli seviyenin üstüne çıkan hastalarda embriyonun tutunması rahime etkileniyor ya da rahim içi kalınlığı eğer istenilen kıvama gelmezde donmuş transfer çok daha iyidir. Taze transfer daha çok az yumurtası olan rahim iç kılıfı uygun olduğunda bu da denenebilir.

S: Yumurta kalitesi arttırmada öneriniz ne olur? Biosterol ilacı kullanıyorum yumurta kalitesini arttırır mı?

C: Yumurta kalitesini direkt arttıracak henüz bir ilaç yoktur. En önemli faktör kadını yaşıdır. Biosterol ilacının faydası, bir önceki siklusta yumurta seçilirken o siklusa daha fazla yumurta geçirebilir. Var olan yumurta sayısı üzerinde oynamalar yapabiliyor. Diğer faktörde yumurtanın senkorizasyonu değiştirebilir. Yalnız tedavi sırasında bu ilaç kullanılmamalıdır.

S: Tüp bebekte dış gebelik daha mı çok olur?

C: Biraz daha fazla olduğu söylenebilir. Takibin çok iyi yapılması gerekir. İlk gebelik testinden sonra gebelik hormonunun ikiye katlanıp katlanmadığı gözlenmelidir. Eğer hafif kanama, ağrı varsa ultrasonla gebeliğin rahim içinde mi yoksa tüplerde mi oldu kontrol edilmelidir.

S: Yumurtası olmayan kadınlar için kök hücre çalışmaları ne aşamadadır?

C: Bu konu şuan için tamamen deneysel bir aşamada diyebiliriz. Bu konuda en önemli ülke Japonya’dır. Özellikle IVA yöntemi denilen yöntemle, yumurta rezervi az olmuş veya menopoza girmiş bayanlarda olgun olmayan yumurtalık alınarak yumurtanın laboratuvar ortamında büyütülmesini kapsıyor. Şuan da başarı % 20-25 civarıdır. Oldukça maliyetli bir yöntemdir.

S: Hidrosalpenks tek tüpte olsa dair diğer tüpü de etkilemiş olabilir mi? Bu rahim filminde çıkar mı? Her hastada rahim filmi çektiriyor musunuz?

C: Mutlaka transferden önce rahim filmini istiyorum. Bunun bir kaç nedeni var. Bazen ultrasonda tüpleri net olarak değerlendiremiyoruz. Tek tüpte iltihap olması başarıyı %30-40 oranında azaltır ve embriyonun tutunmasını engeller. Diğer nedeni de, rahim perdesinin değerlendirilmesi, rahim içinde yapışıklık varsa bunların net belli olması rahim filminde çok net anlaşılır.

S: Çikolata kistim var önce tüp bebek mi olmalı yoksa ameliyat olup öyle mi tüp bebeğe başlamalıyım?

C: Kesinlikle çikolata kistinden ameliyatı önermem. Çünkü nasıl yapılırsa yapılsın yumurta rezervini azaltıyor. Önerim, önce yumurta toplanıp, embriyo oluşturulması ve embriyoların kalitesine göre değerlendirilmesidir. Çikolata kistinde önemli olan faktör de batın içinde yapışıklık olduğu için mutlaka rahim filmiyle tüplerin durumu değerlendirilmelidir.

S: Kanser tedavisi gören hastanın anne olma şansı yok mudur? Kemoterapi menopoza mı sokuyor?

C: Kanser tanısı almış hastaları mutlaka medikal onkologların yönlendirilmesi gerekir. Çünkü kemoterapi ve radyoterapi yöntemleri yumurtalık rezervini azaltıyor. Bu nedenle tedavi öncesi rapor çıkartmaları ve yumurtalarını dondurmalarını öneriyoruz. Yumurta dondurduktan sonra kemoterapi ve radyoterapi alabilirler.

S: Hormon ilaçları kanseri tetikliyor mu?

C: Genel olarak kanser riskini çok fazla arttırdığını söyleyemeyiz. Bu konuyla ilgili, meme kanseriyle ilgili şüpheler var. İnfertilitesi olan kadınlarda ise over kanseri biraz daha fazla gözüküyor ama bunun kullanılan ilaçlara mı bağlı yoksa infertiliteye mi bağlı olduğu çok açık değildir.

S: Embriyonun tutunması için önerdiğiniz beslenme şekli var mıdır?

C: Glutensiz diyet önemlidir. Ekmek, arpa, buğday ürünleri, bulgur, nişasta ,pilav tüketilmemelidir. Protein ağlıklı diyet öneriyorum. Akdeniz diyetiyle beslenenlerde tüp bebek başarısının arttığı yönünde yayınlar vardır. Sigara içen bayanların tedavi sırasında mutlaka bırakılması gerekir.

S: Ters rahimlerde gebelik olur mu?

C: Evet olabilir ama bu tip hastalarda bazen klinik olarak kasık ağrısı veya embriyo transferinde zorluk olabilir. Ters rahimlerde gebelik daha zordur diye bir tıbbi bilgi yoktur.

S: HPV geçmişi olan kadınların rahim ağzı gevşek mi olur? Anne olma şansları var mıdır?

C: HPV ve rahim ağzının hiç bir alakası yoktur. HPV’ye yakalanmış kadınlar eğer rahim ağzında cerrahi müdahale geçirmişse o zaman bir gevşeklik olabilir. Anne olma şansları vardır. Rahim ağzında belli bir doku varsa özellikle gebe kaldıktan sonra gebeliğin devamı açısından sorun olmaz ama bu hastaların erken doğum riskine karşı yakın takip edilmesi gerekir.

S: Rahim içi sorunlarda ameliyatları siz mi yapıyorsunuz?

C: Evet biz yapıyoruz. Oldukça deneyimli bir ekibimiz mevcuttur.

S: Tekrarlayan başarısızlıklarda histeroskopi yapıyor musunuz? Histeroskopi başarıyı arttırıyor mu?

C: Özellikle genetik normal embriyo transfer etmeden önce bu histeroskopi ameliyatını mutlaka yapıyorum. İki tane faydası olduğuna inanıyorum. İlk başta bir enfeksiyon varsa bunun bir yıkama etkisiyle temizlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Birde rahime çizik atmanın genetik normal embriyo transferi öncesi faydalı olduğuna inanıyorum. Embriyo tutunmasını arttırdığını düşünüyorum.

S: Endometrium kalınlaşması için nasıl bir yöntem öneriyorsunuz?

C: Eğer endomotrium kalınlaşmıyorsa herhangi bir cerrahi müdahale varsa bu cerrahi müdahalelere bağlı diyebiliyoruz. Rahim filminde eğer problem olmadan kalınlaşmıyorsa bu tip durumlarda endometrium hasar görmüş diyoruz. Genelde rahim içi yapışıklıklara bağlıdır. Rahim filmiyle görmemiz gerek, gerekirse histeroskopiyle tedavi etmemiz gerekir. Bazende donmuş transferlerde rahim iç kılıfının kalınlaşmadığı durumlarda haplı veya bantla hazırlama yöntemleri olabilir veya doğal siklusla hazırlamalar olabilir. Hasta bazlı düşünülmelidir.

S: İlaçsız tedavi hangi tür hastalarda yapıyorsunuz, yumurta daha mı kaliteli oluyor?

C: Özellikle yumurta rezervi azalmış hastalarda yumurta beklentinin az olduğu hastalarda uygulanan yöntemdir. Bunun %30 oranında bir başarısızlık oranı var. Çünkü yumurta erken çatlayabilir ya da yumurta elde edemeyebiliriz. Daha kaliteli olduğuyla ilgili yayınlar var ama zaten yumurta beklentimiz az olduğu için bu tip hastalara çok fazla ilaç vermiyoruz. Rezervi az olan hastalarda doğal siklus denenebilir.

S: CD56’yı ne zaman uyguluyorsunuz? Serum tedavisi transfer sonrası ne kadar etkili oluyor?

C: CD56 vücutta bulunan katil hücreleri belirleyen yöntemdir. Genelde rahim içinde belli bir yüzdenin üstünde olduğunda tekrarlayan başarısızlıklara neden oluyor. Bu da adetin 19 ile 21. günü arasında rahim içinden alınan biyopsi ile CD56 oranı %5’in üstündeyse serum tedavisi uyguluyoruz. Bu serum tedavisine transferden 1 hafta önce başlanır 11. 12. haftaya kadar devam eder.

S: Çiftlerin kromozom analizleri ve pıhtılaşma testleri hangi aşamada önemlidir?

C: Kromozom analizlerini 2. başarısız denemeden mutlaka önceden görmek istiyorum. Pıhtılaşma testlerini önermiyorum. Çünkü tüp bebekte gebeliğin devamıyla ilgili, tekrarlayan düşüklerde bazen taranmasının yeri vardır. Diğerlerinin taranmasının her hangi bir önemi yoktur. Gebeliğin devamı açısından pıhtılaşma faktörünün taranmasında fayda olabilir.

S: Emma ve Alice testlerinin Era’dan farkı nedir?

C: Era genelde embriyonun tutunma gününü belirleyen 250 genin üstünde tarandığı testtir. Emma ve Alice ise rahim içi kılıfın değerlendirildiği ancak enfeksiyon olup olmadığını belirleyen testlerdir. Bu testlerin büyük bir avantajı vardır. Üçüde aynı anda yapılabilir.

S: Tüp bebek için yaşım 45 ne zaman tedaviyi bırakmalıyım?

C: Tüp bebekte 44-45 yaş artık üst sınırdır. Daha sonra tedavi yapıldığı zaman her ne kadar yumurta olsa da genetik olarak normal embriyo bulma şansımız düşüktür. 38-40 yaşın üstünde genetik olarak normal embriyoyu bulmaya çalışmalıyız. 44-45 yaşında genetik olarak normal embriyo bulursak eğer gebelik şansı normal genç kadınlarla hemen hemen aynıdır.

S: Aşılama öneriyor musunuz? Aşılama yaş sınırınız nedir?

C: Aşılama özellikle açıklanamayan infertilite de ya da polikistik over de öneriyorum. Başarısı %10 ile 15 ‘tir. Herhangi bir neden bulunamazsa rahim filmi, yumurtalık rezervi sperm normalse yaşı 35 yaşın altında en az 2 3 kere aşılama denenebilir. Polikistik overde de en az 2 3 kez aşılama tedavisi önerilebilir.

S: 3 defa yumurta toplanma işlemi yaptım ortalama 15 yumurtam toplanıyor, fakat boş çıkıyor bunun sebebi nedir?

C: Bu siklusla yumurta ovülasyon indiksüyonuyla olduğu gibi bazende çok nadir de olsa hastalarda resetyon mutasyonlara bağlı olabilir. Kullanılan protokole bağlı durumlarda olabilir.

S: Genetik ayıklamada sağlam gelen her embriyo gebelik getirir mi?

C: Genetik normal embriyo bile olsa gebelik oranı en az %70 75’tir. Açıklayamadığımız %25’lik bir dilim vardır. Bunlarda Era Emma Alice testleri uygulanabilir.

S: Sperm DNA fragmentation yapılmalı mıdır?

C: Hiç spermde problem yok yumurta da problem yok ama embriyolar 5. güne gitmiyorsa burada genelde Sperm DNA fragmentation bakılarak neden ortaya koyulabilir ama bu çok fazla başarıyı değiştiren bir şey değildir. Eğer Sperm DNA fragmentation artış varsa çeşitli antioksidanlarlar, ürolojik uyarılarla düzelitebilir bazen başarılı olduğumuz olabiliyor.

S: Blasta giden emrbiyolar neden 6. günü bekletiliyor?

C: Bazen 5. günü kompak mora dediğimiz veya düşük kalitede olan 1 veya 2. grade embriyoların 6. güne gitmesini bekliyoruz. Eğer açılmışsa gebelik vaadeden embriyodur. Açılmamış embriyoyu vererek gebelik şansını öngörmede biraz daha net olmak istiyoruz. Eğer embriyo 6. güne açılmıyorsa onu transfer etmenin anlamı yoktur.

S: Havuz yöntemi rezervi düşük kadınlar için kesin sonuç mudur? Başarıyı ne kadar arttırır?

C: Havuz yöntemi aslında embriyo biriktirmedir. Rezervi az olan hastalarda biriktirerek en az elimizde 4-5 tane 2.gün ya da 3.gün embriyosunu biriktiriyoruz daha sonra onları aynı gün çözerek içlerinde bölünmesi en hızlı olan 5. güne giden embriyoyu seçiyoruz böylelikle içlerinden kaliteli embriyo seçmiş oluyoruz. Fakat bu kesinlikle kesin sonuç arttırmaz.

S: Transferden sonra tutunma için öneriniz var mı?

C: Transferden sonra en fazla 1 gün yatak istirahati öneriyorum. Tutunacak embriyo zaten tutunur. Normal yaşam şekline devam edebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Babamızın Tarifsiz Mutluluğu

  Yaptığınız işe yüreğinizi koyduğunuzda aynı heyecan ve mutluluğu yaşıyorsunuz. Tıpkı 11 yıldır …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Sperm Bozuklukları Baba Olmaya Engel Değil

  Bahçeci Diyarbakır Tüp Bebek Merkezi’mizde şiddetli sperm anomalisi sorununu ilk denemede yendik! …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Yıllar Süren Evlat Hasreti Son Buldu

  Heyecan, şaşkınlık, mutluluk… Senelerin özlemi Op. Dr. Emre Turgut ile son buldu. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – 20 Yıllık Özlem Son Buldu

  20 senelik sabrın, mücadelenin, bekleyişin özlemi bugün Umut Can bebeğin gelişiyle son …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Gözyaşları İle Beklenen Mucizemiz

  Tekirdağlı Nurdane-Sedat İlgun çifti 7 yıllık bekleyişin ardından güzel haberi aldı! Çiftimiz …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Era Tedavisi İle Gelen Mucize – Kanal D

  9 yıldır çocuk özlemi çeken çiftimiz başka merkezlerde 5 aşılama ve 3 …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Babamızın Gözyaşları Sel Oldu

  7 yıldır evli olan Zeynep-Ziver Aslan çifti başka merkezlerdeki 4 başarısız denemeden …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Doç. Dr. Sabri Cavkaytar  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: