Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Sabri Cavkaytar – 19 Nisan 2018

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Sabri Cavkaytar – 19 Nisan 2018

Doç. Dr. Sabri Cavkaytar

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Her tüp bebek hastasına rahim filmi veya histereskopi yapılması gerekir mi?

C: Bence mutlaka HSG istiyorum. Çünkü tüp bebek tedavisinde rahim önemli bir faktör özellikle hidroselpenks olup olmamasına ve kaliteyi değerlendirmek açısından HSG önemli bir tetkik eğer rahim filmi yoksa her hastaya mutlaka istiyorum histereskopi ise eğer rahim filmi yoksa istenebilecek tetkiklerden biri özellikle son dönemde tekrarlayan implantasyon başarısızlığında çizik atmanın faydalı olduğuyla ilgili yayınlar var transferden önce de polip ya da miyom şüphesi varsa ya da yapışıklık varsa histereskopi tüp bebekte başarıyı arttıran tedavi yöntemlerinden biridir.

S: Eşimin kromozom kırıklığı tespit edildi iki kez düşük yaptım tüp bebek yaptırmalı mıyım?

C: Evet translokasyon veya herhangi bir kromozom problemleri eşlerden birinde tüp bebek tedavisi ile aşılabilecek nedenlerden biridir. Embriyolar oluşturulduktan sonra özellikle 3. Gün veya 5. Gün genetik analiz yapılarak normal embriyo bulunur. Tüp bebekte başarı şansı arttırılabilir.

S: Tüp bebekte serum tedavisi kimlere yapılmalıdır?

C: Serum tedavisi dediğimiz intralipid tedavisi özellikle tekrarlayan implantasyon başarısızlıklarında veya tekrarlayan düşükleri olan hastalarda uygulanan bir tedavidir. Özellikle iki veya daha fazla tüp bebek başarısızlığı olan veya erken dönemde düşük olan hastalarda uygulanabilecek bir tedavi bu tedavide rahim içindeki katil hücrelerin seviyesini düşürerek implantasyon yani embriyonun tutunması arttırılmak isteniyor. Rahim içindeki katil hücrelerin seviyesi ise cd56 dediğimiz test ile tespit ediliyor rahim içinden alınan biyopsi ile eğer cd56 pozitif boyanan hücreler %5’ in üzerinde ise serum tedavisi uygulanarak tüp bebek başarısızlıkları önlenebiliyor.

S: Çikolata kistim var, rezervim az deniliyor tüp bebek tedavisi öncesi ameliyat olmalı mıyım ?

C: Çikolata kisti tüp bebek tedavisinde başarıyı azaltan faktörlerden biridir. Özellikle yumurta kalitesini, rahimdeki reseptiviteyi azaltan bir neden ancak ameliyat kararı alınırken çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü rezerve zarar verebilir o nedenle çok ciddi bir şikayet yoksa çikolata kistindeki ameliyat kararı tedaviden sonraya bırakılmalıdır.

S: Yumurta rezervini arttıran bir ilaç var mı?

C: Maalesef yumurta rezervini arttıran bir ilaç yok. Yumurta rezervini belirleyen en önemli faktör kadının yaşı. Ancak çeşitli tedaviler ile var olan yumurtalar en fazla toplanarak tüp bebek tedavisinde başarıyı arttırabiliyoruz.

S: Embriyo dondurmanın bir zararı var mı?

C: Embriyo dondurmanın hiçbir zararı yok. Vitrifikasyon denen bir yöntem ile donduruluyor -196 C’ de sıvı nitrojende dondurularak %100’e yakın bir oranda embriyoların sağa kalamı sağlanıyor.

S: İki kez düşük yaptım nedeni bulunamıyor ne yapmam gerekir?

C: Özellikle rahim değerlendirilmeli rahimde perde, polip, miyom var ise ya da herhangi bir konjenital anomali varsa bunlar atlanmamalı bunun içinde rahim filmi HSG dediğimiz yöntem mutlaka hastalara önerilmeli aynı zamanda partnerlerin genetik kromozom analizine bakılmalı. Pıhtılaşmayı arttıran edinsel trombofili bunlar için çeşitli testler var bunlar mutlaka uygulanmalı tiroit problemlerinin tekrarlayan düşüklere neden olduğu söyleniyor. Aynı zamanda gizli şeker var mı bu da ekarte edilmeli çünkü bu da tekrarlayan düşüklere neden olabiliyor.

S: Azerbaycan’dan yazıyorum. Endometriosiz ameliyatı oldum histereskopi yapıldı ama endometrium kalınlaşmıyor ne yapılabilir?

C: İnce endometrium çeşitli nedenleri olabilir. Bunlardan en önemlisi tekrarlayan kürtaj yapılması ya da herhangi bir rahim içerisine giren ameliyat yapılması ya da enfeksiyon olabilir ama birkaç kez düşük yapan hasta da endometrium kalınlaşmıyor. Asherman sendromu diyoruz rahim içi yapışıklık bu histereskopi ile açılabilir bazen histereskopi ile açılırken bir kerede yapışıklığın açılması mümkün olmayabilir. Birkaç kez histereskopi tekrarlamak gerekir.

S: Pcos hastalıklarında %40 şansım varmış polikistik over hastalığı tedavisi nedir?

C: Bunun tedavisi hastanın yaşam şeklini değiştirmesi önemli hasta kiloluysa kilo vermeli, diyetine dikkat etmeli, egzersiz yapmalı eğer bunlar ile çocuk sahibi olunamıyorsa aşılama uygulanabilecek diğer bir yöntem gonadotropin ile iğneli aşılama yapılmalı eğer oda olmuyor ise tüp bebek tedavisine geçilmelidir.

S: 43 yaşındayım, 3 kez tüp bebek yaptırdım fakat bebeğim tutunmuyor rahimi besleyen damlarlar çok inceymiş ne yapabiliriz?

C: Günümüzde serum tedavisi uygulanabilir. Katil hücrelerin seviyesine bakılarak yüksek bulunduğunda serum tedavisi ile bu düşürülebilir. Diğer yöntem ise ERA testi endometrial reseptivite bu tekrarlayan inplantasyon rahatsızlığı olan hastaların %25’inde embriyonun rahime tutunma günü 1 gün öne veya arkaya kayabilir. Bu nedenle bunu tam tespit edebilmek için ERA testini uyguluyoruz saati saatine en uygun gün belirlenerek bu tutunma problemini aşabiliyoruz.

S: Erkekte DNA hasarı olunca bu döllenmeyi etkiler mi?

C: Evet etkiler. Özellikle açıklanamayan infertilite de her şey normalken sayı normalken embriyonun 3. Günden 5. Güne gitmemesine sperm daha önemli bir faktördür. Eğer sperm analizi normal ise bu tip hastalarda DNA fragmantasyonu bakılabilir ve DNA fragmantasyonu düzeltildiğinde daha kaliteli embriyo olduğuyla ilgili daha güzel yayınlar var bu şekilde davranılabilir.

S: Donmuş transferlerde başarı oranlarınız neye göre değerlendiriliyor tedavi süresi kaç gündür?

C: Donmuş transfer ile taze transfer arasında aslında bazı durumlar haricinde başarı olarak çok fark yok. Ancak çeşitli durumlarda donmuş transfer yapmak gerekir. Özellikle hormonların arttığı durumlarda reseptivite bozulduğu için donmuş transfer daha etkili olabilir veya tedavi sırasında polip, miyom gibi rahim içi kalınlığını bozan veya rahim içi kalınlığının gelişmediği ince olduğu durumlarda donmuş transfer yapıyoruz. Donmuş transferde tedavi süresi transfer edilecek embriyoya göre 15-18 gün arası değişir.

S: Heterozigot olan kişi gebeliği boyunca kan sulandırıcı kullanmalı mı?

C: Hayır heterozigot demek taşıyıcı demektir heterozigot toplumda çok sık görülen %5 ile %10’ lara çıkan bir durum bundan dolayı kan sulandırıcı kullanmamak lazım çünkü bunlarında oldukça yan etkileri var çeşitli komplikasyon neden olabilir özellikle heterozigot olanlara kan sulandırıcı önermiyorum.

S: Rahmim boru şeklinde olduğu söylendi ne önerirsiniz?

C: Rahiminin konjenital anomali oldukça sık görülen bir durum bu nedenle rahim filminde unicorn uterus olduğu söylendi ise normal rahimi olanlara göre başarı şansı biraz daha düşük olmakla beraber tüp bebek yapılabilen hasta grubu ancak hastaya başarı şansının biraz daha düşük olduğu mutlaka söylenmeli

S: Yumurta toplandıktan sonra 1 ay mı beklenir donmuş transfer için?

C: Bunun için özellikle rahimin kendini toparlaması önemlidir. Eğer hormonlar çok artmadıysa ve olaylar çok büyümediyse kan değerleri de uygunsa bir sonraki adette başlanabilir. Ama mutlaka donmuş transfere başlamadan önce adetin 2. Ya da 3. günü kan düzeylerine bakarak ona göre karar verilir.

S: Tekrarlayan kalp atışı durmasında genetik mi yaptırılmalı?

C: Eğer ebeveynlerin genetik analizi normalse bu durduktan sonra düşük materyal mutlaka genetik analize gönderilmeli eğer genetik analizde bir problem varsa embriyoların genetik analizi önermekte fayda var çünkü bununda %3 yanılma payı var.

S: 34 yaşındayım erken menopozdayım bunun bir çaresi var mı menopoz yumurta kalitemi düşürmüş müdür?

C: Kadınların 35 yaşından sonra yumurta rezervi her yıl %5 oranında azalır. Özellikle genetik olarak ailesinde erken menopoz hikayesi olan, sigara içen kadınlarda erken menopoz gözükebilir. Menopoz demek zaten yumurta sayısının azalması demektir rezervin olduğu durumlarda sayı ile beraber kalitede düşer bunun bir çaresi şu an için yok.

S: 5.Denememde genetiğe giden 2 embriyom iyi çıktı, fakat tek embriyo transfer yapıldı tek embriyo daha mı sağlıklı?

C: Kesinlikle tek embriyo daha sağlıklıdır. Genetik olarak normal embriyo bulunduğunda tek embriyo transferi öneriyorum.

S: Amh değeri kaçın altın ise artık tüp bebek yapılmalıdır?

C: Amh 1.5 ile 1.1’ in altında ise rezerv azalmış demektir. Burada hastanın yaşı da çok önemli, ailede erken menopoz hikayesi var mı yok mu kaç yıllık evli bunlar önemli ama hastaya mutlaka tüp bebek ile ilgili önerilerde bulunulmalı ben kendi klinik pratiğimde 1’ in altına ise hastaya infertilite ile tedavi öneriyorum.

S: Tüp bebek tedavisi öncesi kan pıhtılaşması testi yapmalı mıyız?

C: Rutin tüp bebek tedavisi öncesi kan pıhtılaşması testi yapmaya gerek yok. Ancak tekrarlayan implantasyon başarısızlığı veya tekrarlayan düşükler varsa bazı testler yapılmalı. Buda antifosfolipid sendromuna bağlı antikorlardır normal trambofili dediğimiz herkesin yaptığı pıhtılaşma faktörlerine gerek yoktur.

S: Bir yumurtanın olgun olduğunu kaç milimden sonra anlarız kaç milimden sonra yumurta toplanmalıdır?

C: Yumurtaların milimetresine göre olgunluk değişebilir. Ancak kullanılan protokole ve kan seviyesine göre de değişir artı hastanın rezervine göre de değişebilir %5 oranında tek folikülde boş çıkma olasılığı vardır.

S: Organik beslenme sigara tüketimini sıfırlama menopoza çare midir? Yumurta kalitesini hangi besinler arttırır?

C: Sigara menopoz yaşını düşürür. Bu nedenle mutlaka tüp bebek tedavisine başlayan hastaların sigarayı bırakmasını öneriyorum beslenme ile ilgili çeşitli antioksidan tedavilerini öneriyoruz.

S: Histereskopi yaptırdım endometriumdaki et benleri sürekli kendini tekrarlıyor ne yapmalıyım?

C: Et benleri derken poliplerden bahsediyor. Polipler östrojen kaynaklı olan adet siklusunda değişen dönemlerde görülebilen endometrium çıkıntıları 1cm’ in altında çok zararlı olmadıklarından bahsediyor. Eğer çok sık tekrarlıyorsa mutlaka histereskopi yapılmalı histerskopi yapılma biçimi de çok önemli mutlaka adet bitiminden sonra yapılmalı transferden önce tekrar tekrar histereskopi yapmaya gerek yok. Histereskopi yaptığınız zaman yapışıklık oranı artıyor buda embriyo transferini oldukça zorlaştırıyor.

S: Gebelikte amniyosentez yerine geçen testler gerçekten kesin sonuç veriyor mu NIFTY gibi hangi durumlarda bu testi yaptırmalıyız?

C: Anne karnında fetüsün DNA’sını incelenmesi NIFTY bunun ticari ismi %99 oranında down sendromu trizomi 13, 18 gibi genetik anormallikleri tanıyan bir test ancak bu test anormal bile çıksa kesin tanı mutlaka amniyosentez yapılmalı yanılma payı olduğu düşünülmemeli özellikle 35 yaşın üzerindeki daha önce anomali çocuk doğurma hikayesi olan ve yüksek riskli gebeliklere kendi klinik pratiğimde öneriyorum.

S: Genetik ayıklama yapılan embriyolarda gebelik boyunca başka hiçbir test yapılmasa da olur mu anne rahiminde bebek genetik bir hastalığa yakalanır mı?

C: Eğer embriyolarınızda genetik olarak anormallik yoksa transfer yapıldıktan sonra mutlaka normal gebelik takibine girmesi gerekir genetik olarak normal bebeğin olduğu anlamına gelmez rutin kontrollere mutlaka devam etmek gerekir.

S: Polikstik over hastalarının yumurtası kalitesiz mi olur kilolu olmak polikistik olmayı etkiler mi?

C: Polikistik over hastalığında olgun yumurta elde etmediğimiz oluyor bunu da bir sonraki siklusda farklı tedavilerle aşmak mümkün. Polikistik over sendromunda tüp bebekte acele etmemek gerekir bazen siklus iptalleri olabilir hastaları bu durumlarda moral bozmaması gerekir önemli olan hedeflediğimiz sayıda kaliteli yumurta elde etmektir.

S: Embriyoların genetik analizi hangi durumlarda yapılır?

C: Özellikle 40 yaş üzerinde tekrarlayan implansatyon başarısızlığı olan hastalarda embriyolara genetik analizi öneriyorum.

S: Azospermi hastalığı tedavisinde kadının yumurtasının kalitesinin önemi nedir kaliteli yumurta azospermiden çıkan spermi iyileştirir mi?

C: Embriyonun kalitesinin %80 oranında yumurta belirler sperm de çok etkili ancak 3. Günden 5. Güne gitmede daha önemli ilk döllenmeden 3. Güne kadar yumurtanın daha etkili olduğu konusunda net bilgiler mevcut.

S: Dış gebelik hangi durumlarda olur?

C: Özellikle sigara içmek, tekrarlayan enfeksiyonların olması gibi durumlarda dış gebelikte daha fazla görüyoruz bunda da özellikle tüplerdeki epitelin bozulmasına neden olduğu ile ilgili bilgiler mevcut.

S: Tüplerde biriken sıvılar embriyolara zarar verir mi?

C: Hidrosalpenk dediğimiz durum rahim filmi isteme nedenimizin biride bu tüplerde şişlik olduğunda rahimin içine akarak embriyonun tutunmasını engeller ya da tutunmuş embriyonun düşüğe neden olmasına sebep olur.

S: İki tüpümde yok tüp bebek şansım tüplerin olmaması ile ilgili azalır mı?

C: Hayır, tüp bebekte tüplere çok ihtiyacımız olmuyor ancak tüplerinde herhangi bir enfeksiyon olmaması gerekir. O nedenle tüp bebek şansını azaltmaz.

S: Endometriosiz ameliyatı oldum fakat doktorum endometriosiz odaklarının olduğunu söyledi bunun çaresi var mı endometriosiz hastalığı tüp bebeği nasıl etkiler siz ameliyat ve laparoskopi yapıyor musunuz?

C: Evet biz laparoskopi yapıyoruz. Endometriosiz hastalarında kaliteli bir embriyo elde etmeden hastayı ameliyat etmenin çeşitli sakıncaları var bunlardan biri rezervin azalması. Endometriosiz tüp bebek başarısını etkiler. Bu hastalarda yumurta kalitesi daha düşük oluyor, embriyonun rahime tutunmasını engelliyor, yumurtalıkla tüp arasındaki ilişkiyi bozarak normla gebeliği engelliyor.

S: Yaşım genç infertilite sebebi belirtilmedi, bulunamadı 30 yaşındayız eşimle embriyolarım blast aşamasına gitmiyor bu neden olabilir embriyo neden blast olmaz?

C: Laboratuvar çok önemli, yumurta kalitesinde sıkıntı olabilir, eğer 3. Güne gidip 5. Güne gitmiyor ise sperm de sıkıntı olabilir eğer spermiogram sperm analizi normal ise bu hasta da sperm fragmantasyonu bakılabilir. Çeşitli testlerle spermin kalitesi incelenebilir.

S: ERA testi yaptıktan kaç ay sonra tüp bebek transferi yapılmalı rahimden alınan parçalar endometriuma zarar verir mi zarı inceltir mi?

C: Rahimden alınan parçalar endometriuma zarar vermez istediğiniz zaman yapılabilir. Çünkü ERA testi sadece donmuş transferlerde yapılan bir test o nedenle donmuş transfer gibi rahim hazırlıyoruz ve ona göre plan yapıyoruz daha sonra ne zaman transfer edeceksek ERA testinin sonucuna göre bu planı araya sokabiliriz.

S: Yumurta tembelliği olan hastalarda havuz yöntemi uygulanabilir mi?

C: Evet yumurta rezervi olan hastalarda havuz yöntemi uygulanabilir. En az 4-5 tane 3.gün embriyosu olduktan sonra bunları aynı anda çözüyoruz içlerinde en iyi, en iyi bölünen, en kaliteli olanı transfer ediyoruz.

S: Enerjik embriyolar yazılıyor kadın sitelerinde enerjik embriyo nedir?

C: Enerjik embriyo şudur, embriyonun mitokondri yoğunluğu. Mitokondri yoğunluğu az olan embriyonun tutunma kapasitesi daha fazladır şeklinde bilimsel veriler mevcuttur. Embriyonun mitoscore ile ilgili bilgi geliyor ne kadar düşükse tutunma olasılığı o kadar yüksektir.

S: Transferden kaç gün sonra yapılan beta testi doğrudur?

C: Embriyonun transfer gününe göre karar vermek gerekir. 5. Gün embriyosu transfer ediliyor ise 11-12 gün sonra gebelik yapılabilir 3. Gün embriyosu ise 12-13 gün sonra yapılması gerekir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Babamızın Tarifsiz Mutluluğu

  Yaptığınız işe yüreğinizi koyduğunuzda aynı heyecan ve mutluluğu yaşıyorsunuz. Tıpkı 11 yıldır …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Sperm Bozuklukları Baba Olmaya Engel Değil

  Bahçeci Diyarbakır Tüp Bebek Merkezi’mizde şiddetli sperm anomalisi sorununu ilk denemede yendik! …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Yıllar Süren Evlat Hasreti Son Buldu

  Heyecan, şaşkınlık, mutluluk… Senelerin özlemi Op. Dr. Emre Turgut ile son buldu. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – 20 Yıllık Özlem Son Buldu

  20 senelik sabrın, mücadelenin, bekleyişin özlemi bugün Umut Can bebeğin gelişiyle son …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Gözyaşları İle Beklenen Mucizemiz

  Tekirdağlı Nurdane-Sedat İlgun çifti 7 yıllık bekleyişin ardından güzel haberi aldı! Çiftimiz …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Era Tedavisi İle Gelen Mucize – Kanal D

  9 yıldır çocuk özlemi çeken çiftimiz başka merkezlerde 5 aşılama ve 3 …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Babamızın Gözyaşları Sel Oldu

  7 yıldır evli olan Zeynep-Ziver Aslan çifti başka merkezlerdeki 4 başarısız denemeden …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Doç. Dr. Sabri Cavkaytar  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: