Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Sabri Cavkaytar – 16 Mart 2018

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Sabri Cavkaytar – 16 Mart 2018

Doç. Dr. Sabri Cavkaytar

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: ERA yöntemi nedir?

C: Embriyonun rahime tutunma gününü belirler. Tekrarlayan tüp başarısızlıkları olanlarda, azalmış over rezervi olanlarda denenebilecek önemli bir testtir. Rahim içinden parça alınarak embriyonun tutunma saatine kadar belirliyor.

S: Düşük over rezervim var ne yapmalıyım?

C: Bu hastalarda AMH değeri ve kadın yaşı çok önemlidir. Havuz yöntemi önerilir. Havuz yöntemi 1 ya da 2 folikülü olan hastalarda transferden önce 2-3 kez yumurta toplama işlemi yapılıyor. Daha sonrasında transfer işlemi planlanıyor.

S: Donmuş embriyo transferinin embriyoya zararı var mıdır?

C: Yoktur. Hızlı dondurma işlemi yapılıyor. Tecrübeli laboratuvarlarda yapılırsa bir zararı yoktur.

S: Embriyo transferinden önce rahim filmi gerekir mi?

C: Rahim içinde bir anormallik var mı, polip, miyom veya herhangi bir perde var mı tüplerde tıkanıklık veya şişme var mı bu değerlendirilir transfer yapmadan önce rahim filmine mutlaka bakılmalıdır.

S: Embriyoların genetik ayıklaması nasıl olmalıdır? NGS yöntemi nedir?

C: İleri kadın yaşında, tekrarlayan başarısızlıklarda, düşük over rezervi olan hastalarda genetik ayıklama yöntemi yapılıyor. 5. Gün embriyolarından biyopsi alınarak genetik olarak normal embriyo bulunuyor. NGS yapılan embriyolar gebelik oluştuktan sonra mutlaka perinatoloji tarafından takip edilmelidir. Normal gebeliklerde takip neyse o yapılmalıdır.

S: 3. Gün embriyosunu neye göre donduruyorsunuz 3. Günde dondurulan embriyoların çözülünce neden 5. Güne kadar takip ediliyor?

C: 3. gün embriyosu ile 5. Gün embriyosunun bazı farkları var. 3. embriyosunun tutunma oranı %20’lerdedir 5. gün embriyosunun tutunma orası ise %50’lere çıkar. 3. Gün dondurduğumuz embriyoları aynı gün çözüyoruz içlerinde iyi gelişen embriyoları transfer ediyoruz. Eğer bu çözülenlerden 5. güne giden varsa tekrardan transfer yapılabiliyor.

S: 8 haftalık bebek kayıplarım oluyor genetik ayıklama yaptırmalı mıyım?

C: Tekrarlayan gebelik kayıplarının nedenleri, rahimin anotomik anormalikleri, septumdur. Anne babaya karyotip analizi yapılmalıdır. HSG filmi çekildikten sonra her şey normal ise ve tekrarlayan gebelik kaybı oluyorsa o zaman genetik ayıklama yapılabilir.

S: Rahim tüplerimde sıvı var tüplerimi aldırmalı mıyım yoksa ameliyat mı olmalıyım? Ameliyat yumurtalarımı etkiler mi?

C: Transferden önce mutlaka hidrosalpenks’ in tedavi edilmesi lazım ya tüpler alınır ya da tüpler ile rahimin bağlantısı kesilir. Aksi takdirde şiş tüplerden akan sıvı rahimde embriyonun tutunmasını engellebilir. Uygun yapılırsa yumurtalıklar etkilenmez.

S: Yumurtalarda döllenme sorunu oluyor yumurtam kalitesizmiş ne yapabilirim?

C: Yumurta kalitesini arttıracak bir yöntem yok. Yumurta kalitesini en önemli kadının yaşı etkiliyor. Eğer yumurtalar m 2 m1 ise döllenme sorunu oluyorsa çeşitli laboratuvar da yöntemler kullanılabilir. Hastanın mutlaka iyi bir merkezde tedavi olması gerekir.

S: Tüp bebek kaç yaşına kadar yapılabilir 41 son şans mı?

C: Hayır 41 yaş son şans değildir. Mutlaka hastanın over rezervi değerlendirilmeli, ancak yaş ilerledikçe genetik olarak normal yumurta bulma şansının az olduğu hastaya belirtilmelidir. Yaştan ziyade yumurta rezervi daha önemlidir.

S: Laparoskopi sonrası embriyo transferi için ne kadar beklemeliyim?

C: Yapılan ameliyata göre değişir, fakat 1-2 ay sonra rahatlıkla transfer yapabilirsiniz.

S: Dondurulmuş embriyolarda genetik ayıklama yapılabilir mi?

C: Evet dondurulmuş embriyolara genetik ayıklama yapılabilir. Özellikle 5. Gün embriyolarında biyopsi alındıktan sonra embriyolar tekrar dondurulabilir fakat tekrar dondurulurken embriyo kaybı olabilir ama iyi merkezler bu risk yok denebilecek kadar azdır. Genetik ayıklama yapılacaksa embriyolar dondurulmadan önce karar verilmelidir

S: Rahim çöküklüğü nedir, gebeliğe engel mi?

C: Rahim çöküklüğü eğer arkuat uterus veya bikornuat uterusda da çöküklük vardır ve engel değildir. Normal uterusa göre gebelik şansı biraz daha düşüktür. Rahim filminde rahim çöküklüğü görünürse rahim perdesi olabilir bu atlanmamalı.

S: Polikistik over hasta için nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz?

C: Klasik tedavisi yaşam biçiminin değiştirilmesidir diyet özellikle mevcut kilosunun %5’ inin kaybı adetleri düzenler, karbonhidrattan fakir diyet önerilmekte eğer hala çocuk isteği var ise aşılama 2-3 kez denenebilir. Hala olmuyorsa tüp bebeğe geçmekte fayda vardır. 35 yaşın üstünde çok fazla aşılama önerilmiyor.

S: Tüp bebek öncesi aşılama hangi durumlarda yapılmalıdır aşılama kriterleri nelerdir?

C: Açıklanamayan infertilite de 2-3 kere aşılama öneriyoruz ama burada kadının yaşı çok önemli veya polikistik over hastalarında aşılama önerilir, çikolata kistinde de aşılama önerilebilir fakat bu yumurta rezervine bağlıdır. Aşılama önerilen yöntemlerin hepsi yumurta rezervinin uygun olduğu durumlardır. Aynı zamanda da sperm sayısı da çok önemlidir. Yumurta rezervine aşılama öncesi çok dikkat edilmelidir.

S: Embriyoların döllenmesinin tek nedeni yumurtalar mıdır embriyo oluşurken yumurta mı sperm mi daha etkilidir?

C: Döllenmenin tek sebebi yumurta değildir ama çoğunun sebebi yumurta kalitesidir tabi ki spermde önemlidir. Özellikle spermde morfoloji kötüyse, sperm başı bozuklukları bunlarda önemlidir. Genellikle klasik bilgi embriyonun 3. Günden 5. Güne gitmesinde sperm problemlerinin daha önde olduğu şeklindedir. Günümüzde sperm seçim kriterleri gelişmiş durumdadır IMSI yöntemi bu konuda en iyi yöntemdir. Döllenmede yumurta daha önemlidir.

S: Erken menopozla çocuk sahibi olunabilir mi?

C: Eğer gerçekten menopoza girdiyse olunamaz teorik olarak gebelik şansı vardır. %5 olarak erken menopoz bazen geçici olabiliyor iyi değerlendirilmelidir. AMH düşüklüğü de varsa bu durumda biraz daha menopoza girme yönünde kanaat oluşturulabilir.

S: Yurt dışından gelen hastaların tedavi öncesi gelmeli mi geldiklerinde hemen tedaviye başlıyor musunuz?

C: Eğer her şey tam ise adetin 2. Veya 3. Günü tedaviyi başlatıyoruz ve 15-20 günde tedaviyi tamamlıyoruz.

S: Kan uyuşmazlığı ve kan pıhtılaşması gebelikte sorun çıkarır mı?

C: Kan uyuşmazlığı gebeliğin oluşması ile ilgili bir problem değil. Gebelik oluştuktan sonra fetüste yani bebekte olabilecek problemlere işaret ediyor. Çeşitli kan testleri ile tespit edilebilir. Önleyici iğneler yapılabilir. Gebeliğin 28. Haftasında ve bebek doğduktan sonra bebek kan grubu pozitifse. Pıhtılaşmanın ne olduğu önemlidir. Pıhtılaşma çok kuvvetli ve şiddetli bir faktör içeriyorsa mutlaka tedavi edilmeli kan sulandırıcı kullanılmalı.

S: Yapay rahimde başarılı olunuyor mu ya da yapay rahim hakkında fikirleriniz nelerdir?

C: Yapay rahim oldukça yeni teorik olarak olma ihtimali vardır. Bunun için başarılı ya da başarısız demek için daha erken. Yapay rahimi olanlar çeşitli ilaçlar kullandığı için tedavi daha zordur.

S: Çikolata kisti ameliyatlarını açık mı yaptırmalıyız kapalı mı?

C: Kesinlikle kapalı yaptırmalısınız. Eğer çocuk yoksa ameliyatı önermiyorum çünkü ameliyattan sonra rezerv düşüyor.

S: Tüp bebekte tsh ve haşimato tiroidi önemi nedir?

C: Tsh’nın tüp bebek tedavisinde başlarken 2,5 altında olmasını istiyoruz. Haşimato tiroidi varsa tiroit fonksiyonlarını normal olması gerekir bu da gebelik başarısını etkiler.

S: Biyokimyasal gebelik ve boş gebelik nedir neden olur?

C: Biyokimyasal gebelik kanda gebelik değerinin pozitif olup kesenin oluşmamasıdır, boş gebelik ise kesenin oluşup kalp atımının olmamasıdır. İkisinin nedenleri farklıdır. Ayrıca değerlendirilmelidir.

S: Y şeklinde rahimim var sağ tarafta sıvı göründü yumurtalarım toplandıktan sonra histereskopi yapalım denildi histereskopi gebelik şansını arttırır mı?

C: Histereskopiden ziyade laparoskopi öneririm. Histereskopinin gebelik şansını arttırdığı durumlar var ama bu hasta için laparoskopi daha uygundur.

S: Miyomlar bebek öncesi veya sonrası sorun çıkarır mı?

C: Rahim iç tarafına baskı yapan miyomların çıkarılması gerekir dış taraftaki miyomlar için ise kesinlikle dokunulmaması gerekir. Eğer elimizde embriyo varsa hastanın miyomları da varsa bazen miyomları küçültüp transferi yapabiliyoruz. Her miyom çıkarılmalı diye bie durum yoktur.

S: CD56 testinde serum tedavisini her hastaya öneriyor musunuz?

C: Serum tedavisini her hastaya önermiyoruz. CD56 testinde doğal öldürücü hücrelerdir. Normal kadın kanında özellikle bayan rahminde de bulunabilir. Embriyonun tutunması için o hücrelerin önemi var fazla ya da az olması durumunda gebelik kayıpları olabiliyor. CD56 testini adetin 21. gününde aldığımız biyopsiyle onu boyamaya gönderiyoruz. Eğer %5’in üstünde boyanan hücre varsa serum tedavisini uyguluyoruz serum tedavisi de transferden 1 hasta önce başlanıp 28. haftaya kadar devam ediyor.

S: Tüp bebek tedavisinde alt yaş sınırı var mıdır? 19 yaşındayım polikistik over hastasıyım.

C: Alt yaş sınırı eğer hastada erkek faktörü varsa mesela azospermi bunlarda çok beklemenin anlamı yok. Polikistik over+19 yaş biraz erken bu yüzden aşılama önerebilir. Olumsuz olursa tüp bebek denenebilir.

S: Transfer işlemlerinden sonra yolculuk yapmak uygun olur mu şehir dışından geliyoruz, sizi seçmek istiyoruz?

C: İstirahat etmenize gerek yok. Şehir dışından gelmeniz hiçbir sorun teşkil etmez normal günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz.

S: Sağ yumurtalıgım yok sol da ise küçük 1-2 folikül görüyorlar. Adet görmüyorum fsh yüksek yaşım 33 sizce gebe kalabilir miyim?

C: Adet görülmemesi önemli faktördür fsh da yüksek. Rezerviniz oldukça azalmış diyebilirim. Havuz yöntemi önerilebilir. Her siklusta 1-2 yumurta toplayarak embriyoyu elde ederek daha sonra donmuş embriyoları çözerek iyi bir gebelik elde edilebilir. Yaşınız genç.

S: 3 ay önce tüp bebek yaptırdım biyokimyasal oldu beta 12,5 çıktı progestron yükselmedi ne yapabilirim?

C: Betanın 12.5 olması biyokimyasal demek için 100’ ün üzerinde olması gerekir. Bunun nedenleri farklı olabilir ilk denemeniz ise tekrarlayan implantasyon başarısızlığı farklıdır, değerlendirmekte fayda var.

S: Dış gebelik tüp bebekte daha mı fazla oluyor ben normal yolla gebe kaldım dış gebelik oldu tüp bebek yaptırmalı mıyım?

C: Eğer iki tüpte de sorun varsa tüp bebek yaptırılmalı bunu da anlamanın tek yolu rahim filmi çektirmek tüp bebekte dış gebelik biraz daha fazla oluyor. Dış gebelik tüp bebekte biraz daha fazladır. O nedenle tüplerin değerlendirilmesi gerekiyor.

S: 5. Gün blast embriyoya kesin bir gebelik getirir mi?

C: Tüp bebekte kesin diye bir şey yok. 5. gün embriyoları tutunma olasılığı yüksek olan embriyolardır %40-50 ihtimal vardır. Tüp bebekte başarı şansı %70 – %80’dir. %20’de deneyerek arttırılabilecek bir orandır.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – AMH Düşüklüğü olan Hastamızın Gebelik Haberi

  Tek yumurtalığa, 0.05 AMH değerine ve kapalı tüplere rağmen ilk denemede anne …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – 19 Yıl Sonra Gelen Mucize

  19 yıllık özlem dolu mücadeleden sonra Nurtane ve Murat Güleç çifti merkezimizdeki …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Mucize Bebek Güvenç

  38 yaşındaki annemizin düşük over rezervi problemi bulunmaktaydı. 3 kez geçirilen histeroskopi …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Adım Adım Mutluluk

  36 yaşında olan hastamız bize başvurduğunda AMH düzeyinin 0.03 olduğunu gördük. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek Böbrek Nakli Geçiren Hastamızın Mutluluğu

  Birçok hastamız gibi Naz Hanım ve eşi de bu aşamalardan geçti ancak …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Tüp Bebek Tedavisinde Sonsuz Mutluluk Gözyaşı

  İtiraf edelim ki siz bu videoları görünce nasıl ağlıyorsanız biz de paylaşmadan …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ailemize Bir Bahçeci Annesi Daha Katıldı

  Gamze Hanım, senelerdir beklediği mucizesine kavuşacak. Darısı tüm bekleyenlerin başına! …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Doç. Dr. Sabri Cavkaytar  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: