Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Sabri Cavkaytar – 14 Kasım 2018

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Sabri Cavkaytar – 14 Kasım 2018

Doç. Dr. Sabri Cavkaytar

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: 21 yaşındayım 1 defa adet gecikmesi yaşadım tarusak kullandım 3. Günün sonunda adet gördüm fsh değerim 9.4 çıktı amh testi yaptım 6 çıktı doktor polikistik over olduğumu söyledi sizce bu değerler nasıl yardımcı olur musunuz?

C: Polikistik over hastalarına direk tüp bebek tedavisi denilemez özellikle yaşı boyu kilosu vücut kitle endeksi önemli öncelikle yaşam koşullarının değişmesi gerekir kiloluysa zayıflaması gerekir insülin direnci varsa ona bakılması gerekir bunlar değiştikten sonra spermde de problem yoksa ve rahim filmi de normal ise öncelikle ilk öneri aşılama yada 3 kez aşılamadan sonra tüp bebeğe geçilebilir

S: 3 defa tüp bebek denemesi oldu negatif oldu morfoloji 0 spermde problem yok 3 olumsuz denemenin sebebi nedir? Genetik bakılmalı mıdır?

C: Verilen embriyonun kalitesi önemli bayanın yaşı önemli morfoloji sperm açısından en az önemli olan bir faktördür daha fazla tekrarlayan ve negatif olan başarısızlıklarda genetik bakılabilir.

S: Çikolata kisti ve miyom ameliyatı oldum ne zaman tüp bebek yaptırmalıyım transfer için ne kadar beklemeliyim?

C: İkisi de aynı seans da mı oldunuz önemlidir. Kapalı ameliyat mı açık ameliyat mı önemlidir. Eğer kapalı ameliyat olduysanız miyomun yerine göre büyüklüğüne göre ne kadar dikiş atıldığına göre karar verilir.

S: PGD taşıyıcı hasta bulunamazsa taşıyıcı embriyo transfer edilir mi?

C: Taşıyıcı embriyo transfer edilebilir ancak hasta ve eşinin mutlaka onamının alınması gerekir. İlk tercih her zaman normal embriyodur.

S: Tüp bebekteki genetik ayıklama ne tür hastalıkları engelliyor?

C: 2 tip genetik analiz vardır pcd ve pgt genetik tarama çiftlerden birinde genetik tarama olamadan ileri yaş nedeni ile embriyoları sayı ve dal olarak inceleyen normal embriyonun çiftlerden birinde tanı konulmuş veya daha önceki çocuklardan genetik hastalık var yada çiftlerin ikisi de taşıyıcı ise yaptığımız pgt’dır. Bu tür hastalıkları engelleyebilir. Birde çok sık gelen akraba evliliklerinde aynı nedenle evlendik şu hastalıkları taşıyoruz diyen çiftlerde 200 300 arası yaptığımız oldukça maliyetli olan tek gen dediğimiz testlerde var.

S: CD56 baktırdım %10 4 defa önceden denemem var bu yüzden olabilir mi?

C: CD56 testini biyopsiden yani rahimden yaptırdıysanız %5’in üstünde olduğu için bu biraz anormal yani fazla bu nedenden dolayı da intralipid tedavi veya intralipid serum tedavisi denilen tedavi önerilir verdiğiniz embriyonun kalitesi çok önemlidir.

S: Donmuş embriyo ile taze embriyo arasındaki fark nedir?

C: Taze transfer yumurta toplandıktan sonra hemen yapılan transfer donmuş transfer ise en erken bir sonraki adet de hazırlığı yapılarak yapılan transfer ikisi arasında teorik olarak aslında başarı oranında çok büyük bir fark yok donmuş transfer bazı durumlar da daha başarılır. Hormonların çok yüksek olduğu rahim iç kılıfının normal olmadığı durumlar da transfer daha uygundur.

S: Ne zaman artık tüp bebek yapamayız diyorsunuz?

C: Yumurta ve sperm olması bizim için yeterli ama özellikle kadın yaşı çok önemli burda klasik olarak 44 45 yaş civarında yumurta sayısı azsa başarı oranı oldukça düşer kadının yumurta kalitesi çok önemli bunun de en önemli faktör kadının yaşıdır bu nedenle hastalara özellikle 37 38 yaştan sonra vakit kaybetmemeleri önerilir.

S: Tüp bebekte ideal boy kilo var mı?

C: İkisinin dengeli olması gerekir vücut kitle endeksine bakılır bunun klasik olarak 20 25 olması istenir özellikle transfer zamanı aşırı kilonun transfer başarısı etki ettiği mevcuttur.

S: Genetik ayıklamada sağlam gelen embriyom transfer edildi fakat kürtaj oldu nedeni ne olabilir gebelikten geçen embriyonun kalbi neden durur?

C: Düşüklerin %80’i embriyoların genetik olarak anormal olmasıdır genetik normal embriyo verince gebelik olduktan sonra kesin doğumdur diyemeyiz. Çünkü bazı koşullarda bebeğin fetusun belirleyen problemler veya rahimde küçük bir perde veya çeşitli problemler olabilir trioid gizli şeker olabilir veya tekrardan rahim filmine bakılabilir. Her ne kadar rahim filmi görmeden transfer yapamıyorsak da supseptus dediğimiz düşük görülebilir.

S: Yumurta kalitesini önleyemez miyiz?

C: Evet. Önlenemez yumurta kalitenizi belirleyen şey yaştır ama yaşam şartlarını değiştirebilirsiniz sigara kullanımı yumurta kalitesini düşürür beslenmeyle ilgili ise gulüten diyet hastanın önerebiliriz. Özellikle Akdeniz ülkelerinde İspanya İtalya’da yapılan çalışma da bu ülkelerdeki kadınların yumurtası daha iyidir çünkü beslenmesi iyidir.

S: Tek gen hastalıklarını hangi yöntem ile ayıklama yapıyorsunuz bilgi verebilir misiniz?

C: Hastalığa göre değişen genetik yöntemler kullanılır genel hastayı öncelikle genetik merkezlerin de kontrol ediyoruz daha sonra hastanın eşlerden olan kan örnekleri hasta bir çocuk varsa onunda kan örneklerinde setap oluşturulur genelde CGH’le NGS kliklerin biyopsi alınmadan önce ona göre belirlenir.

S: Kadın üremesinin ne kadar iyi olduğunu yalnızca amh testiyle mi anlıyorsunuz amh yaptırmalı mıyız?

C: Yumurta rezervini gösterir adetten veya herhangi bir siklus döneminden etkilenmeyen bir hormon dur klasik olarak 1.3 , 1.5 in altında olduğun da bizim adetliyken gördüğümüz yumurta sayısıdır amh yanıltıcı olabilir amh normalken az yumurta yada çok düşükken çok yumurta aldığımızda olabiliyor hiç bir hastaya amh testi üzerinden bir şey vermemek lazım önemli olan bayanın düzenli olarak adet görmesi yumurta sayısı azada olsa bu önemli bir şeydir.

S: Döllenme sorunu olan hastalara ne önerirsiniz?

C: Yumurta veya sperm ile ilgili bir sorundur. Özellikle sperm problemi olan hastalar da miyofol aktivasyon ya da eşitli çift yöntemli olabilir yumurta kalitesini belirleyen çeşitli problemler var granver olması endiplazmik redukulumun düz olması alanın geniş olması bazen protokole bağlı olması bazen açıklanamayan nedenler de olabiliyor kadın yaşı ile ilgili bir problem ise döllenme ile ilgili yapılabilecek fazla bir şey olmuyor belirli bir nedeni yoksa mutlaka tekrar denemeleri önerilir.

S: Rahim filmi açılıyor mu? Çözüm nedir?

C: İyi bir yerde rahim filmi çekiliyor ise seligrif saltanografi denilen yöntemle tıkanıklıklar açılabilir tıkanıklar da hidrosalpenks yapılıyorsa çünkü akan iltihap embriyonun tutunmasını engeller. Biz genelde tüple rahimin ilişkisini keserek hazırlanır

S: Rahim çökmem var tedavisi nedir?

C: İkisinde de cerrahi gerekmez midede perde durumu olabilir eğer tekrarlayan başarısızlıklar varsa supsetus varsa bunlarda açma durumu olabilir

S: Hangi şartlarda yumurta dondurulabilir, sigorta karşılıyor mu?

C: Heyet raporu alınması gerekir bununla ilgili yaş sınırı yoktur. Ama ne kadar ileri yaş olursa başarı şansı o kadar düşüktür bekar kadınlar varsa mutlaka yumurta rezervine baktırıp yumurtalarını doldurmasını önerilir.

S: Başka merkezde olan embriyolarımızı sizin merkezine taşımak istiyoruz nasıl taşıyabiliriz?

C: Eşli olarak gelmeniz gerekir gerekli belgeleri alıyorsunuz biz size tag veriyoruz diğer merkeze gidiyorsunuz 2 merkezinde birbirinden haberi olması gerekir.

S: Tüp bebeği olan anneler her zaman sezeryan mı oluyor normal doğum olmuyor mu?

C: Tüp bebekte olan hamileler kesinlikle sezeryan olacak diye bir durum yok normal doğum olabilir bebeğin büyüklüğü pelvisin uygunluğuna göre doktorunuz karar verir.

S: Bebeğimi kaybettim bu tek başına bir şey ifade eder mi?bir sorun olduğunu nasıl anlarız?

C: Bazen down sendromu olan hastalar da bir miktar artış olur mutlaka ultrasona girilmesi önerilir günümüzde anne kanından örnek olabilir.

S: Kan pıhtılaşması çocuk olmasına engel mi nasıl tedavi yapılır?

C: Gebelik olduktan sonra problem olur tekrarlayan düşükler de bazı pıhtılaşma faktörünün arttığı görülür

S: Endometrium kalınlaşmıyor ise nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz?

C: Eğer düşük veya kürtaj resteroskopiye bağlı geçirilmiş bir cerrahi müdahale varsa açıkçası tekrar histeroskopi yapılması gerekir. Ama bazı histeroskopi yapıldığı halde ince kalan durumlarda oluyor bazen büyüme hormonu cinsiyet dediğimiz konulara değiniyoruz ilaçlar denenir kalınlaşmıyorsa tekrardan rahim filmi çekilebilir.

S: Tüplerde sıvı birikmesi ameliyatı ile bilgi verir misiniz?

C: Tüple rahimin bağlatısı kesilerek yapılan tedavidir. Gebelik en az % 40 oranın da başarı sağlanır 10 dk sürer ertesi gün taburcu olursunuz.

S: Polikistik over hastasıyım anne olabilir miyim?

C: Yumurtlama problemidir. Normal olarak yılda 12 yumurtlarken polikistik over hastaları 7 ve 10 arası olur çeşitli taramalar yapılıp insülin direnci rahim filmi normal ise denemeye devam edin anne olabilirsiniz.

S: 2 kere mor gebelik 21 yaşındaydım 1 kerede boş gebelik geçirdim şuan 28 yaşındayım yaşıma göre azmış ne yapmalıyım?

C: Kesinlikle tekrar tüp bebek yaptırın embriyo genetiginize baktırın yaşınız itibariyle genetik normal ise gebe kalma şansının çok yüksektir.

S: 4 bebeğimin kalbi durdu sonra rahim duvarı zarar gördü çocuk sahibi olmam %15’miş 42 yaşındayım ne önerirsiniz?

C: Gebelik kaybı nedenlerinin bulunması gerekir rahim filmi var mı bakılması gerekir hem sizin hem eşinizin genetiğine bakılması gerekir trioid panel, çalışması lazım insülin direnci bakılması lazım bunlar yapıldıktan sonra tüp bebek yaparak embriyo genetik analizi öneriyoruz.

S: Tüplerimi bağlattım bebeğim olabilir mi?

C: Yaş önemlidir. 38 yaş üstü ise direk tüp bebek geçebilirsiniz 37 yaş altındaysa tüpler açılabilir 33-34 yaşın üstünde tüp bebek tedavisi olabilir.

S: Donmuş embriyo mu yoksa 5. gün embriyo dondurmamı başarılı olur?

C: Her zaman 5. gün embriyosu başarı şansı daha yüksektir.

S: AMH düşükse üst üste yapılan testler rezerve zarar verir mi ?

C: AMH düşükse de yüksekse de tüp bebek tedavileri var olan yumurtayı azlatmaz. Çünkü zaten atılacak olanlar küçültülür. Bu nedenle tüp bebek tedavisi erken menopoza sokmaz 1,5 altındaki amh ise rezerv azalmaz denilebilir.

S: Yapılan her tüp bebek denemesi başarıyı artırır mı?

C: Yapılan her tüp bebek denemesi başarıyı artırır. Ne kadar çok transfer yaparsanız düzgün bir embriyo verirseniz başarı o kadar fazla olur.

S: Embriyonun kalitesi büyüklüğü ile ilgili midir ne göre kalitesi belli olur?

C: Embriyonun morfolojik olarak ve genetik olarak değerlendirilir her ne kadar düzgün de olsa embriyonun genetik olarak normal olduğu anlamına gelmez. Özellikle blast transferin de iç hücrenin ve dış hücrenin kendi içinde a,b,c diye farklı kriterleri var teknik bir terim 5. gün embriyoları 40-50 civarında bir tutunma oranı vardır.

S: Histeroskopi ile başarısız denemede histeroskopi’den ne kadar sonra yapılmalıdır?

C: Rahime çizik atma veya rahimi tarama yöntemi bununla ilgili olumlu yayınlarda var olumsuz yayınlarda var özellikle çok büyük bir çalışmada olumsuz denilmiş ama çok çok olumlu çalışmada var 2 den fazla başarısız denemesi olursa normal embriyo transferden önce hiç yapılmamışsa rahim filmi eski ise histereskopi yapılır.

S: Rahim dinlendirme kaç ay uyguluyorsunuz?

C: Rahim dinlendirme asılında transfer erteleme veya rahimi transfere hazırlama olarak bilinir her hastaya uygulanmaz özellikle ben yumurta toplama günü karar veriyorum eğer çok folikül varsa ve onunla çok yükseldiyse veya rahim iç kılıfı hala ince ise rahim dinlendirme uygulamak ta fayda var donmuş transferle fark yok.

S: Bebeğimi 1 ekim 2018 de kaybettim tedaviye ne zaman başlayabilirim ?

C: Genetik olarak en az 3 ile 6 ay ara vermek gerekir 3 ay ara verdikten sonra yumurta toplanır genetik analiz yapılır ve 5 6 ay ara verilir.

S: Doktora pof olduğum söylendi anne olabilir miyim?

C: Kendiliğinizden adet olamıyorsanız ve bazı rezerv düşükse premetür over yetmezliği olur ancak bazı durumlarda 5 ile 10 arasında olabilir çeşitli otomil hastalıklarda taranması da gerekir. 1 2 yıl içerisinde döner bununla ilgili ileri araştırma yapılması gerekir.

S: 3 kere tüp bebek denedim transfer edilemeden ölüyor sebebi nedir embriyo ilerlemiyorsa çözüm var mı?

C: Embriyo transfer edilemiyor ise 5. güne kadar ilerleyemiyodur veya 3. gün blast da kalıyordur genellikle 3. güne kadar götüren yumurtadır. Sperm normal mi bakılmalıdır, yaş önemlidir 3’ten 5’e götüren de genelde sperm olduğu söylenir. Embriyonun kalitesini net olarak söylerseniz çözüm içinde tekrar tekrar denenmesi gerekir.

S: SGK anlaşması geçerli midir?

C: SGK anlaşması geçerlidir. Üniversiteden ve hastaneden 3 imza almanız gerekiyor açıklanamayan infertilite için en az 3 yıl evli olmak gerekir en az 2 kere iğne ile aşılama yapılması lazım erkek faktör içinde mutlaka ürolojinin sevketmesi lazım heyete bunlar yapıldıktan sonra bizim kurumumuzda tüp bebek yaptırabilirsiniz.

S: Hangi tür hastalara aşılama yapıyorsunuz ?

C: Açıklanamayan infertiliteler de aşılama yapılabilir veya polikistik over de gebelik oran %10 12 civarındadır tüp bebekte eğer blast transferi 5. gün yapılacaksa %40 civarındadır. Aşılama günün de embriyo kalitesinde görülür.

S: Azospermi için teste sperm çıkmazsa ne olacak yumurta hesaplıyor musunuz?

C: Kanunen evli çiftlerin yumurtasının herhangi bir sağlık raporu yoksa mümkün değil eğer sperm çıkmazsa bu hastalardan yumurta toplanmıyor.

S: Tüp bebeğe ihtiyacımız olduğunu nasıl anlarız?

C: Eğer 35 yaşın altında korunmanıza rağmen çocuğunuz olmuyorsa başvurmanızı öneririm. 35 yaş üstünde ise 6 ay gebelik olmuyorsa temel sperm tahmini ve rezerv testini kaptırdıktan sonra mutlaka başvurun.

S: Translakosyon nedir çiftler bebek sahibi olabilir mi?

C: Translokasyon şeker ebeveynlerden birinin yer değişmelerdir bu %5 ile 8 arasında infertilite çiftlerde gözükür bunun tedavisi tüp bebek yapılmasıdır.

S: Tüp bebek tedavisinde bize öneriniz nedir?

C: Vakit kaybetmemenizi öneririm. Gerek aşılama gerekse yumurtlama tedavileri ile hastalar çok vakit kaybediyor özellikle 35 yaş üstüne dikkat çekiyorum 6 ay korunmanıza rağmen çocuk sahibi olamıyorsanız gerekli teknikleri yaptırın merkez seçimi çok önemli her ne kadar doktorunuz iyide olsa tüp bebek de laboratuvar çok önemlidir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Babamızın Tarifsiz Mutluluğu

  Yaptığınız işe yüreğinizi koyduğunuzda aynı heyecan ve mutluluğu yaşıyorsunuz. Tıpkı 11 yıldır …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Sperm Bozuklukları Baba Olmaya Engel Değil

  Bahçeci Diyarbakır Tüp Bebek Merkezi’mizde şiddetli sperm anomalisi sorununu ilk denemede yendik! …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Yıllar Süren Evlat Hasreti Son Buldu

  Heyecan, şaşkınlık, mutluluk… Senelerin özlemi Op. Dr. Emre Turgut ile son buldu. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – 20 Yıllık Özlem Son Buldu

  20 senelik sabrın, mücadelenin, bekleyişin özlemi bugün Umut Can bebeğin gelişiyle son …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Gözyaşları İle Beklenen Mucizemiz

  Tekirdağlı Nurdane-Sedat İlgun çifti 7 yıllık bekleyişin ardından güzel haberi aldı! Çiftimiz …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Era Tedavisi İle Gelen Mucize – Kanal D

  9 yıldır çocuk özlemi çeken çiftimiz başka merkezlerde 5 aşılama ve 3 …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Babamızın Gözyaşları Sel Oldu

  7 yıldır evli olan Zeynep-Ziver Aslan çifti başka merkezlerdeki 4 başarısız denemeden …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Doç. Dr. Sabri Cavkaytar  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: