Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Remzi Abalı – 29 Haziran 2018

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Remzi Abalı – 29 Haziran 2018

Doç. Dr. Remzi Abalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Genetik ayıklama yapılan embriyolarda tekrar gebe kalındığında Down sendromu yapmaya gerek var mıdır?

C: Genetik ayıklama testlerinin %2 gibi bir hata payı olabilir. Bu yüzden Down sendromu yapılmalıdır.

S: Rahim dinlendirme nedir?

C: Tüp bebek tedavisi yapıldıktan sonra taze embriyo transfer yerine rahimin dinlendirilip en erken 1 ay sonra transfer edilmesi işlemidir. Yumurta sayısı fazla olan hastalarda, hormon düzeyleri daha fazla olan hastalarımızda rahim içerisindeki iç tabakanın bozulmasına neden olabilir bu yüzden bu yöntemi kullanabiliyoruz. Bazende genetik inceleme gerektiren hastalarımızda da rahim dinlendirme yöntemini yapıyoruz. %80 oranında uyguladığımız bir yöntemdir.

S: 3. gün embriyosu ve 5.gün embriyosu arasındaki fark nedir?

C: Embriyoları 5. güne kadar götürmek birinci amacımızdır. Blastokist aşamasında transfer etmeye çalışıyoruz. 5. güne gelmiş emrbiyoların başarı oranı daha yüksektir. Tek emrbiyo varsa 3.günde de iyi kalitede görünüyorsa transfer yapılabilir.

S: Açıklanamayan infertilite nedir? Siz neler yapıyorsunuz?

C: Erkeklerde sperm analizi, kadınlarda yumurta rezervine, tüplerin durumuna bakılır. Bu hastaları tüp bebeğe aldığımızda bazı nedenleri bulabiliyoruz. Özellikle 2 yıldan sonra gebelik yoksa hastaya aşılama yapılabilir ama çok fazla etkisi yoktur. En uygun tedavi tüp bebek tedavisidir.

S: Polikistik over sendromu nedir?

C: Bu durum yumurtlama bozukluğuna neden olabilir. Burada 3 kriter vardır. Birincisi yumurtlama problemin olmasıdır. İkincisi kanda erkeklik hormonlarının artmasıdır. Ultrasongrafi ile yumurtaların görünümüdür. Tüp bebek tedavisinden önce genç hastalarda önce yumurtlama sorunu varsa 3 ile 6 siklus çözdükten sonra sonuç yoksa tüp bebek tedavisine geçilebilir.

S: Rahim ağzı yetmezliği kaçıncı haftada anlaşılır? Genetik rahim ağzı yetmezliği var mıdır?

C: Geçmişte 3 ayı geçmiş düşükler varsa bu hastalar ciddi şekilde taramaya tutulmalıdır. Mevcut gebelikte yakın takip edilmelidir. Rahimle ilgili operasyon geçiren hastalar, bunlar risk teşkil eder. 13. haftadan itibaren hasta taramaya tabi tutulur. Sorun varsa serkülaj işlemi yapılabilir.

S: Histereskopi yalnızca tanı amaçlı mıdır? Polipler ya da miyomlar alınabilir mi?

C: Sadece tanı amaçlı değildir. Polipler, rahim içinde yapışıklıkları, miyomlara özel aletler yardımıyla tedavi edilebilir. Burada miyomun tipi önemlidir. Rahimin iç tabakasıyla irtibatli olanlar tedavi edilebilir

S: Tüp bebek tedavisine başlamadan önce çikolata kisti boşaltılmalı mıdır? Yoksa yumurta toplama işlemi mi yapılmalı mıdır?

C: Önce çikolata kistlerinin boşaltılması gerekir. Buradaki amaç etrafında bulanan foliküllerin büyümesini kolaylaştırmaktır. 5 cm üzerinde olan kistler tedavi edilebilir.

S: Yumurtalık kanseri olan bekar birisi tedavi öncesi yumurta dondurabilir mi? Donan yumurtalar çözerken aynı kalitede olur mu?

C: Yumurtalık kanserinde belirli olan hastalar öncesinde yumurtalar dondurulabilir. Ya klasik tüp bebek tedavisi şeklinde yumurtalar geliştirilir, yumurta hücresi olarak dondurulur ya da ameliyatla sağlıklı olanlar alınır yumurta dokusu olarak dondurulur.

S: Gebelikte şeker tansiyon gibi durumlarda hangi tedavi yöntemleri uygulanıyor?

C: Şeker hastalığı varsa kan şekeri takibi önemlidir. Diyetisyen altında kan şekeri konturolü yapılır.Açlık kan şekeri 100’ün alınta tokluk kan şekerinin de 140’ın altında tutunması gerekir. Gebelikten önce şeker hastalığı varsa bebekte sakat artışlar olabilir. Bunu kan şekeri düzensizliği arttırır. Tansiyonda ise ciddi anlamda 34. haftaya kadar takip edilir sonra gebelik sonlandırılır. Daha hafif olanlarda 37. haftaya kadar gebelikler takip edilir 37. hafta gebelik sonlandırılmalıdır.

S: T şeklinde rahimin var çizik atılırsa başarı artar mı?

C: Bu konuda ortak bir görüş birliği yoktur. T şeklindeki rahimin infertiliteyle ilişkisi ortaya koyulmadan ameliyat yapılmaması gerekir. Fakat çok iyi embriyo verdiğiniz halde bir sorun varsa o zaman histereskopi yapılabilir.

S: Sağ tüpte yapışıklık var. Bunun tüp bebekteki yeri nedir? Hidrosalpenks yapıyor musunuz? Yumurtayı azaltır mı?

C: Tüp bebek tedavisinden önce hidrosalpenks net bir şekilde uç kısmına tıkanıklığı olan ve içerisine sıvı topluyorsa mutlaka öncesinde çıkarılmalıdır. Yumurtalar toplandıktan sonrada yapılabilir. Yumurta rezervini azaltır mı? İki yöntem vardır. Tüplerin rahimle birleştiği noktadan kapatılması ve tüplerin tamamen çıkartılmasıdır. Tüplerin rahimle birleştiği noktadan kapatıldığı takdirde yumurta rezervine zarar verme imkanı yok denecek kadar azdır ancak tamamen çıkarılması durumunda yumurtanın tüpler arasında kan damarları bağlantıları olduğu için bunların çıkarılması sırasında mümkün olduğunca tüplere yakın şeklinde işlem yapılmalıdır. Bu şekilde yumurta rezervine zarar verme şansı son derece azdır.

S: İki embriyo transferi genetik ayıklama yapılan hastalara yapılmıyormuş diye bir şey okudum. Sizce yapılabilir mi?

C: Burada birinci amacımız hastanın sağlıklı bir bebek eve götürmesidir. Genetik inceleme yapılmış normal embriyolarda iki embriyonun verilmemesinin nedeni ikiz gebeliği engellemektir. Bunu genelde önermiyoruz. Hasta iki embriyo istiyorsa ve yasal olarak hakkı varsa bu yapılabilir. İkiz gebelik ve tek gebelikler arasında hastanın rahmi bunu taşımaya uygun mu bunlar değerlendirilmelidir. Öncelikli önerimiz tek emrbriyo transferidir.

S: CD56 nedir? Kimlere yapılır?

C: Rahim içerisinde katil hücreler dediğimiz hücreler var. Bunların azı belirteçleri var. CD56’da bunlardan bir tanesidir. Genelde tekrarlayan düşükleri olan veya tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan hastalarda uyguladığımız bir yöntemdir. Bu yöntem deneysel bir yöntemdir hala net olarak kanıtlamış değildir. Ama şuan günümüzde bazı hasta gruplarında uyguluyoruz. Bütün tedavi yöntemlerini kullandığınız halde başarıyı elde edemediğiniz bazı hasta grupları oluyor, bu hasta gruplarından elimizde bazen deneysel yöntemlere hastaya da açıklayarak uyguladığımız oluyor. CD56’da bunlardan bir tanedir. Rahim içerisine bir parça alınıp bu katil hücre oranlarına bakıyoruz. Oran yüksekse bağışıklık sistemlerini dengelemeye yönelik serum tedavi yöntemlerimiz oluyor. Bunlarda tekrarlayan düşükleri olan hastalarda uygulayabiliyoruz. Yaklaşık 8 ile 12. haftaya kadar bu tedavileri sürdürebiliyoruz.

S: Tekrarlayan düşüklerde genetik ayıklama şart mıdır? 5 kere denem yaptım embriyom genetik’e gitmiyor ne yapmalıyım?

C: Eşlerin kromozom analizleri normalse, hasta doğal yolla gebe kalabiliyorsa birinci öncelik hastanın gebe kalması yönündedir ve tekrarlayan düşüklerin diğer nedenleri de araştırıldıktan sonra o gebeliğin yakın takibi gerekir. Ama hasta gebe kalamıyorsa ve tekrarlayan düşükleri varsa burada genetik tanının yapılması gerekir. Bu NGS denilen bir teknikle yapılır. Hasta 5 kere denedikten sonra embriyo genetik’e gitmiyorsa ya yumurta sayısı az olduğu için blastokist aşamasına kadar embriyolar ulaşmamış olabilir ya da ulaştığı halde sonuçlar anormal gelmiş olabilir. Anormal olan embriyoların tutunma şansı olmadığı için tutunsa da düşük olabileceği için veya sakat bir bebek olacağı için bu hastalarda mutlaka bu embriyolar transfer edilmemelidir. Normal embriyoyu bulana kadar devam edilmelidir.

S: Embriyo 5. güne ulaştığı halde neden 6. gün beklenir? Blast aşamasına gelen embriyolar neden 6. güne gider?

C: Embriyoların 24 saat sonra 2 hücre 2.günde 4 hücreli 3. günde 8 hücreli aşamaya gelir. 5. güne ulaşan embriyolar artık kendi içerisinde yüzlerce fazla hücresi olmuş bloastokist denilen embriyolardır. Blastokist embriyolarda kendi içerisinde 1’den 6’ya kadar sınıflanır. 6 denilen embriyo artık rahim içerisine tutunabilecek aşamaya gelmiş embriyodur. Amacımız gebelik şansı yüksek olan embriyolar elde etmektir. Bazende genetik inceleme yapmak için blastokist aşamasına kadar embriyolar götürülür.

S: Yumurta toplama işlemi sonrası ağrılar normal midir?

C: Bu işlem genelde sorun çıkarmayan 5-10 dakikalık anesteziyle yapılan bir işlemdir. Bazen çok yumurtası gelişen hastalarda kasıklarda basınç şeklinde ağrı olabilir. Bu ağrıların şiddetine göre hastalar doktorlarıyla iletişimde olmalıdır. Yumurtanın rahme bağlayan sapı etrafında dönerek kan damarlarının sıkışması durumunda bu da acil ameliyat gerektirebilen durumdur. Ağrıya neden olabilir.

S: Dondurulmuş embriyo taze transfere göre daha mı şansı arttırır?

C: Bazı hasta gruplarında dondurulmuş embriyo transferi daha üstündür. Geçmişte taze transferler daha başarılıydı. Fakat günümüzde hızlı dondurma tekniklerinin gelişmesiyle birlikte dondurulmuş transferlerin daha fazla başarılı olduğu görülmüştür.

S: Endometrium kalınlığı transfer başarısını etkiler mi? Natural endometrium takip edip transfer yapıyor musunuz?

C: Natural endometrium gelişimini takip edip transfer yapıyoruz başarı oranları burada oldukça yüksek. Bu hastalar yakın takip etmek gerekir. Burada ilaç kullanamadan hastanın kendi gelişen yumurtasıyla beraber yumurtanın büyüklüğü belli bir düzeye ulaştıktan sonra yumurtanın çatlaması takip edilip çatlamadan sonra belli bir günde embriyoların hangi günde dondurulduğunda transfer yapılıyor. Burada ilaç kullanılmaması bir avantajdır. Dezavantajı hastanın yakın takip edilmesi gerekir. Başarı oranı ise ilaçlı tedaviye göre daha az değildir. Kalınlık transfer başarısını etkiler 7 mm üzerinde olması 3 çizgi şeklinde olması birinci tercihimizdir. Doğuştan rahim sorunu olan, rahim içi yapışıklı ameliyat geçirmiş bazı hastalarda 5 mm’den itibaren 3 çizgi görüldüğünde transferin başarı oranı azalmaz.

S: Yumurta kalitesi iyi ise neden oluşan embriyoların kalitesi kötü oluyor?

C: Embriyo döllenmiş bir yapıdır. Embriyoların oluşumunda yumurtaların katkısı %70 civarında spermin ise % 30 civarındadır. Embriyoların kalitesini spermlerde belirler. Şiddetli sperm şekil bozukluğu, hareket bozukluğu, sayı bozukluğu olan hastalarda embriyo kalitesinde olumsuzluklar olabilir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – AMH Düşüklüğü olan Hastamızın Gebelik Haberi

  Tek yumurtalığa, 0.05 AMH değerine ve kapalı tüplere rağmen ilk denemede anne …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – 19 Yıl Sonra Gelen Mucize

  19 yıllık özlem dolu mücadeleden sonra Nurtane ve Murat Güleç çifti merkezimizdeki …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Mucize Bebek Güvenç

  38 yaşındaki annemizin düşük over rezervi problemi bulunmaktaydı. 3 kez geçirilen histeroskopi …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Adım Adım Mutluluk

  36 yaşında olan hastamız bize başvurduğunda AMH düzeyinin 0.03 olduğunu gördük. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek Böbrek Nakli Geçiren Hastamızın Mutluluğu

  Birçok hastamız gibi Naz Hanım ve eşi de bu aşamalardan geçti ancak …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Tüp Bebek Tedavisinde Sonsuz Mutluluk Gözyaşı

  İtiraf edelim ki siz bu videoları görünce nasıl ağlıyorsanız biz de paylaşmadan …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ailemize Bir Bahçeci Annesi Daha Katıldı

  Gamze Hanım, senelerdir beklediği mucizesine kavuşacak. Darısı tüm bekleyenlerin başına! …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Doç. Dr. Remzi Abalı  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: