Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Remzi Abalı – 18 Aralık 2018

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Remzi Abalı – 18 Aralık 2018

Doç. Dr. Remzi Abalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Miyom infertiliteye neden olur mu?

C: Miyomlar sadece infertiliteye neden olmuyor. Miyomlar kadın sağlığı içerisinde önemli bir yer tutuyor. Yaklaşık her 4 kadından biri miyom bulunmaktadır. Bazı menopoz döneminde kanamalar olabilir. Bazen de fazla büyüdüğü için komşu organlara baskı yaparak kabızlık, idrar problemleri gibi sorunlara yol açabilir.

S: 40 Yaş sonrası kesinlikle genetik yapılmalı mıdır?

C: Genetik inceleme PGT, PGD, PRP şeklinde isimler duymuşsunuzdur. Bunlarında tabi alt başlıkları var. NGS sıklıkla uyguladığımız yöntemdir. ERA CGT denilen yöntemle genetik incelemeler günümüzde yapılabilmektedir.

S: Genetik inceleme yapılır?

C: 40 yaş üzeri hastalara, tekrarlayan düşüğü olan hastalara, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan hastalara yapılabilir. 40 yaş üzeri hastalara kesinlikle yapılmalı mı? Bununla ilgili görüş bildiremeyiz. Çünkü buna göre kliniklerde yaklaşımlar farklı ama 40 yaş üzerinde elinizde iyi sayıda embriyolarınız varsa doğru embriyoyu seçmişseniz transfer ettiğinizde gebelik şansı daha fazla olur ve düşük yapma oranları daha az olacaktır. Bu nedenle genetik inceleme yapılmış hastalarda, 40 yaş üzeri hastalarda bizim tercihimizdir. Ancak yumurta sayısının ve over rezervinin buna izin vermesi de önemli bir konudur.

S: Hocam 3 denemede NGS ile gebe kaldım. Fakat 3 denememde boş gebelik oldu. Donmuş 2 embriyom daha var. Onlara da genetik yaptırayım mı? Genetik olduğu halde neden boş gebelik olur?

C: 3 denemede NGS ile gebe kaldığı halde boş gebelik oluşuyorsa bu konun genetikçilerle tekrar gözden geçirilmesi gerekir. Gebelik materyalinin tekrarı bazı özel yöntemlerle incelenmesi ve buna göre bir genetik inceleme verilebilir. Tabi boş gebelikle ilgili olarak uterusa ait bazı faktörler gözden geçirilmelidir. Tabi ki bu süreç içerisinde diğer embriyolara da genetik inceleme biz öneririz. Tabi biz bu tedavi süreci içerisinde hastamız 5 tane embriyosunu veya daha fazla embriyosu varsa ve bunların 3 tanesine genetik yaptırıyorsa ya da daha fazla yaptırıp 3 normal gelmiş ise geride kalan embriyolarında muhtemelen biyopsileri alınmıştır. O embriyoları genetik gönderilebilir. 1. tercih incelemenin tekrar yapılmasıdır. Burada tabi diğer faktörlerin düşüğe neden olabilecek durumların araştırıldıktan sonra yine transfer yapılmalıdır. Çünkü gebelik elde edebilen bir hasta. Tabi bu hastamızda eşlere ait kromozom analizinde istendiğini tahmin ediyorum. Tekrar bir gebelik olduğu taktirde genetik incelemenin sonucunu da tekrar mümkünse bazı özel yöntemlerle doğrulanması aynı tekrar gebelik alıp çeşitli nedenlerle kalp atışı durur ya da boş gebelik oluşursa gebelik materyaline ait inceleme yapılabilir.

S: Hocam embriyo transferi aşamasında ideal rahim kalınlığı kaç olmalıdır? Kaliteli rahim zarını nasıl istiyorsunuz?

C: Daha önce bir operasyon geçirilmemişse rahimin iç tabakasına bir ameliyat geçirilmemiş ise genelde rahimle ilgili problem olmaz. Histeroskopi ameliyatları olan ya da kürtaj sorunu olan hastalar da rahimde kalınlaşma sorunu olabilir. İdeal kalınlık 7 ml ve üzeridir, 3 çizgi şeklindeki görünümdür. Şeffaf bir görünümün olması yumurtlamaya yakın dönemlerde 7 ml üzerinde olması istenen bir özelliktir. Ancak bazı hastalarda rahimin bir türlü kalınlaşmadığını görebiliyoruz. Çeşitli tedavilere rağmen buna karşı alınacak her türlü tedbire rağmen istenen ideal seviye ulaşmayabilir. 5-6 ml arasında da 3 çizgi görünümünde transfer yaptığımızda gebelik oluşan hastalarda var. Bununla ilgili hastalarda var tedavi edilmeden önce 5-6 ml arasında olan kalınlıklarda
embriyo transferleriydi. Tedaviyi iptal ettiğimiz daha sonra farklı yöntemlerle denediğimizde buna rağmen kalınlaşma olmadığı 5-6 ml arasında düzgün 3 çizgi görünümünde olan hastalarda yine gebeliklerin oluştuğunu gözlemledik. Özetle ideal rahim kalınlığı 7 ml ve üzeridir.

S: Hocam yumurta sayım çok az bunu artırmak için ne yapılabilir? Hangi tedavi yöntemleri kullanılabilir?

C: Yumurta ilkel, yumurta hücreleri kişiye doğuştan gelen sabit bir değerdir. Kişinin özelliklerine göre yumurta sayısı sabittir ve giderek azalır. Bu yaklaşık 1-2 milyon olan sayı ergenlik dönemi civarında 400.000 civarında çocuklu yaşlarda 15.000 civarına düşer. 1000’e geldiğinde artık menopoz dediğimiz adet görememe durumu gerçekleşir. Bu sayıyı hiçbir ilaçla artıramazsınız. Yumurta kalitesini artırmak için ise yapılacak şey spor yapmak, beslenmeye dikkat etmek ve sigara gibi kötü alışkanlıktan uzak durduğunuz taktirde bu oranı bir miktar artırabilirsiniz. İlkel yumurta hücrelerinin sayısında bir değişikliğe sebep olamazsınız. Çünkü bu doğuştan itibaren devamlı azalan bir yumurta havuzudur.

S: Hocam rahime çizik attırmak başarıyı artırır mı?

C: Başarıyı artırdığına dair çalışmalar olmakla beraber bunun net olarak kanıt düzeyi olan çalışmalar yok. Zaman zaman yapılmaktadır. Bizde kendi kliniğimizde yapıyoruz. Sonuç olarak açıklanamayan bir nedenle başarısızlığı olan hastalarda zaman zaman kullandığımız yöntemlerden bir tanesidir. Genellikle sadece çizik atma amacıyla değil de rahim içerisinde herhangi bir nedenle gözlemlemek için tanımsal amaçlı histeroskopi yaptığımızda, çizik atma işleminde her seans da 1-2 dakikalık işlem ile süresiyle rahatlıkla yapabilmekteyiz.

S: AMH nedir? Benim AMH değerim 00,1 den 00,3 e çıktı ve 2 cm de miyomum var. Yanıtlayabilir misiniz?

C: Tabi burada amh’ın değeri kadar adet görüp görmemesinde önemlidir. Düzenli adet gören genç hastalarda AMH ne olursa olsun tedavi şansı açısından değerlendirilmesi gerekir. Hastanız test sonucuna bakarak amh değeri 00,1 ya da 00,3 senin gebelik şansın yok şeklinde değerlendirmemek lazım yine kendir pratiğimizde amh değeri 0.01 olan özellikle genç hastalarda gebelik şansının olduğunu gebelik elde ettiğimiz hastalar oldu. Bu hastalar için düzenli adet görmelidir. Çünkü düzenli adet gören hastalarda bir tane de olsa %95 in üzerinde yumurtlamanın olduğunu gösterir. Bu yumurtalardan tüp bebek tedavisi ya da diğer tedavi yöntemleri yine gebelik şansı olabilir. 2 cm miyom miyomun nerede olduğu önemlidir. Miyom eğer rahmin iç tabakasında embriyonun yerleşeceği alanda embriyonun yerleşeceği alanda miyom yerleşmiş ise kesinlikle alınmalıdır.

S: Rahim içi perdeleme nedir? Histeroskopi her başarısız denemden sonra yapılmalı mıdır?

C: Histeroskopi her başarısız denemeden sonra yapılması gereken bir yöntem değildir. Rahim içindeki perde ise uterus dokusu iki taraflı olarak gelişir 2 tüp şeklinde bazen bu 2 tüpler orta noktada birleşir bu bölümün tüpün temas ettiği bölümler eriyerek yok olur ve yukarıdan aşağıya doğru olarak bir çıkıntı var ise buna rahim içi perde diyoruz gebeliğe engel olmasında tartışılır. Düşük yapma ile ilgilidir. Bu tür durumlarda bir hastanın düşükleri varsa rahim içinde perde tespit edilmişse ya da infertilitesi varsa perdelerin yani septumun histeroskopik olarak çıkarılması tüp bebek tedavisi yapan hekimler arasında göz önünde olan konulardan bir tanesidir. Histeroskopik olarak çıkarılması gerekir.

S: CD56 yüksekliğinde çıkan sonuç intralipid serumdan sonra düşük çıkar mı? Bu yöntemle tekrarlayan düşüklerde netice alınma oranı nedir?

C: Tekrarlayan gebelik kayıpları olan hastalarda özellikle yaptığımız yöntemlerden biridir. CD56 rahim içerisinde katil hücre oranlarının 100’e indiği bilinen bir belirteçtir. Embriyoyu bir yabancı olarak vücut kabul edip acaba düşüklere neden oluyor mu ya da tutunmamaya neden olur mu şeklinde bir hipotez ortaya atılmıştır. CD56 düzeyi yüksek olanlarda düşük ve gebe oranlarının az olduğu şeklinde bulgular vardır. Tekrarlayan gebelik olan hastalarda özellikle uyguluyoruz. CD56 kandan da bakılabiliyor, rahim içerisinden de bakılır. Rahim içerisinden bakmayı biz tercih ediyoruz. Bir biyopsi alıp CD56 yani katil hücre markırlarına bakıyoruz. Yüksek olan hastalarda bağışıklık sistemini dengelemeye yönelik bir intralipid tedavisi ilaçlar öneriyoruz. Bu ilaçlar bağışıklık sistemini dengelemeye yönelik ilaçlardır. CD56 düzeyi ölçülmemekte. Çünkü CD56 düzeyinin bu tedaviden sonraki tekrar bir işlem yapmak hastaya artı bir biyopsi getirmektedir. Bu tedaviyi veriyorsanız dengelenmesini beklersiniz.

S: Tüp bebek tedavisinde merkez neye göre seçilmelidir?

C: Öncelikle lokasyona önem vermekte. İl dışından gelen hastalara en yakın merkezi öneriyoruz başarılı olmaz ise laboratuvarı daha gelişmiş daha donanımlı ve daha tecrübeli hekimleri merkezi tercih etmekte. Laboratuvar donanımı önemlidir. Çalışan personellerin deneyimleri önemlidir. Bu laboratuvarlarda özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan hastalarda embriyolara karşı bazı biyopsi işlemi yapılıyor. Sperm seçim kriterlerinde özel teknikler kullanılıyor. Donanımlı merkezlerde bu işlemlerin yapılması embriyoların embriyoskopla takip edilmesi genetik inceleme yapılması önemlidir. Bu merkezlerin size her teknolojiyi sunması gerekir. Genetik uzmanlarının bu merkezde sizi destekliyor olması gerekir. Bu anlamda şanslı kliniklerden bir tanesiyiz. Hem genetik anlamda hem de embriyoloji anlamda ciddi bir destek ekibimiz var. Hastalıklarımız psikolojik olarak da yıpranma içerisinde bu merkezlerin hastayı destekleyen psikolojik olması önemli hastanın tedaviye uyumu başarıyı da getirmektedir.

S: Hocam şehir dışından gelen hastalar her gün kontrole gelmek zorunda mı? Nasıl yardımcı oluyorsunuz?

C: İl dışında ve yurt dışında hastalarla görüşüyoruz ve genelde hastalarımızın hikayelerini dinledikten sonra bazı tetkiklerini ve uygulamalarını istiyoruz zaman kazanmak açısından. Her hastayı bir değerlendirme yapıyoruz. Riskli durumu yoksa bazı testlerini orada yaptırmalarını isteyip adetin 2. gününde tedaviye başlıyoruz, bu şart değil tabi ki ama özellikle tedaviye başlayacağımız gün hastalarımızı merkezimize davet ediyoruz. Bunun için hastaların tedavide eksik kalan testlerini önerip orada yaptırmalarını öneriyoruz.

S: Hocam tüplerimi bağlattım hamile kalma riski var mı?

C: Tabi bu süreç içerisinde gebe kalmaya çalışan hastalar içinde hamile kalmaktan korkan hastalar da var. Bu yöntem doğru yapılmış ise son derece azdır. Binde birden daha az bir riski vardır. Bu soru daha çok şu şekilde gelmekte. Tüplerimi bağlattım ve pişman oldum tüplerimi açtırabilir miyim ve tekrar nasıl gebe kalabilirim. Tabi bu tür durumlarda Tüp bağlama ameliyatı yaptırmış ve çeşitli nedenlerle tekrar gebe kalmak istiyorsa tüp bebek tedavisi bunlar için güzel bir alternatif ama çeşitli nedenlerle maddi nedenlerle ya da doğal yolla gebe kalmayı isteyebilir. Bazen nedenlerle hasta tüp bebek yaptırmak istemeye bilir bu hastalarda tüplerin tekrar açılması ameliyatı bir seçenek olarak sunulabilir.un için en son yumurta rezervinin iyi hastanın yaşının genç olması tercih edilir.

S: Hocam 4 defa tüp bebek denemem var birisi tuttu ama düşük oldu. Eşimden ameliyatla sperm elde edildi. Sperm hasarı oluşan embriyolarda genetik bozukluk çıkarıyor. Ne önerirsiniz?

C: Bu kaç denemede embriyosu bozuk çıktı. Kaç tane embriyosu incelendi. Bunları bilmeniz gerekiyor. Bazen çeşitli nedenlerle genetik inceleme yaptığımız, özellikle tekrarlayan başarısızlık nedeni ile tüp bebek tedavisi yaptığımız hastalarda ilk bir kaç denemede embriyoların tamamı bozuk çıkabilmektedir. Tekrar denemeler yaptığımızda normal embriyo bulup tedaviye devam edip transfer yaptığımız ve canlı olarak çocuğunu kucağına alan ve şuan da gebe olan çok hastamız var. Tavsiyem, detaylı değerlendirmeden sonra kromozom analizleri istenmiştir. Genetik incelemeye yapılacak seviyeye gelen embriyolar varsa blastosist aşamasına gelen embriyolar varsa tedaviye devam etmelidir.

S: Erkek hastalara öneri nedir? Azospermi olan eşim sigarayı bıraktı. Sağlıklı besleniyorum ama biz çok korkuyoruz. Embriyo kalitesini yumurta mı belirler? Sperm mi?

C: Embriyo kalitesini sperm ve yumurta belirler. Çünkü ikisi birleşir embriyo oluşur. Azospermi hastası olup mikro tese ameliyatıyla gebelik elde ettiğimiz bir çok hastamız mevcuttur. Bu durumda üroloji hekimiyle değerlendirildikten sonra sigarayı bıraktığını da söylemiş. Güzel bir davranış, beslenmesine dikkat edecek, kilo varsa verecek sigarayı bırakması gerekir. Bir üroloji hekimi altında takibe alındıktan sonra azospermi için mikro tese ameliyatı şansı varsa tedaviye devam edilebilir. Bu hastalarımızın yarısında azosperminin nedenine göre değişir. Bundan oranlar daha fazlada olabilir. Yarısında rahatlıkla sperm bulunabilmektedir. Gebelik elde etmekteyiz.

S: Hocam embriyom 3. güne kadar iyi olup 5. güne kadar gidememesinin sebebi nedir?

C: Embriyo döllendikten sonra laboratuvar ortamında 5 gün kadar tutulmakta ideal ortamda olduğunu farz ediyoruz. 3. günden 5. güne gidemeyen embriyonun yumurtaya ait nedenler, sperme ait nedenler olabilir. Daha önce kliniğimizde yapılan çalışmada daha önce 5. güne gidemeyen embriyolar da sperm faktörünün de özellikle önemli olduğu buna yönelik sperm değerlerini görmek varsa yapılacak tedaviler yapmak gerekir. Değerlendirmek gerekir. Sperm değeri de embriyolar için gözden geçirilmelidir.

S: Hocam 8 defa gebelik kaybı var hiç kalp atımı duyulmadı, kromozomlarda sorun yok ne yapılması gerekir?

C: Öncelikle gebelik kaybının sebepleri mutlaka araştırılmıştır. Bununla ilgili rahime ait nedenler histerokopi gibi hastanın kronik bir hastalığı var mı? Diyabeti, tirioid bozukluğu var mı? Şeker hastalığı benzeri problemler var mı? Mutlaka araştırılmıştır. Gebelik kaybının inceleme yapılması tavsiye ederim. Tekrar olursa embriyodan biyopsi alıp en azından kromozomal bir nedenden mi kaynaklanıyor bu düşükler öncelikle ayırt edilmesi gerekir. Pıhtılaşma sorunu var gibi olabilir. En sonda gelen faktörlerdir. Doğal yolla gebeliğe devam etmeli mi yoksa tüp bebeğe mi geçilmeli konulardan bir tanesidir. Diğer embriyolardan genetik sonucu yoksa hastanın kromozom analiz sonuçları normal olduğuna göre yine embriyolara ait bir genetik inceleme yapılıp bu genetik incelemenin sonunda embriyo olduktan sonra bazı faktörler bağışıklık sistemine yönelik CD56 ve diğer faktörler yapıldıktan sonra bir transfer ortamı yapılabilir.

S: Hocam çikolata kistim var. Önce yumurta mı toplatayım? yoksa ameliyat mı olayım? Siz ameliyat yapıyor musunuz?

C: Perde ameliyatı, histeroskopik ameliyatlar, çikolota kisti ameliyatları, miyomlara yönelik ameliyatlar çok sayıda yapılmakta. İnfertilite sorunu olanlar, olmayanlar bir çok hasta var biz bu ameliyatları yapmaktayız. Çikolata kisti infertiliteye neden olanlardan bir tanesidir. Yaklaşık infertilitesi olan hastalarda 20 ile 40 çikolata kisti olanlar var. Her Çikolata kistini ameliyata etmiyoruz. Kist olan hastalarda kisti küçük olanlarda ameliyat gerekmez. Çikolata kistini ameliyat ederken dikkatli olmak gerekir. Çünkü çikolota kistinin çevresini oluşturan doku yumurtanın kendi dokusunu oluşturmakta. Kistin tamamı çıkarılırken bir miktar bir bölümünün alınması kaçınılmaz bir durumdur. Her ne kadar titiz bir şekilde yapılsa da kist alınırken yumurta bir miktar gitmektedir. Böyle bir ameliyat gerekiyorsa iyi bir şekilde ehil ellerde yapılmalıdır.

S: Önce ameliyat mı? Tüp bebek mi?

C: Birinci tercih ameliyat olmamasıdır. Büyük kistleri olan hastalarda kanser şüphesi varsa yine yumurta toplama işlemini mekanik olarak engelleyen teknik olarak engelleyen kistler varsa bunlar ameliyat edilebilir. Biz bazen bu tür kistleri yumurta toplama işlemi sırasında engelliyorsa özel iğnelerle boşaltıp temizleyip ondan sonra ilaçlara yumurtaları düzenleyip embriyoları dondurup daha sonra ameliyat gerekiyorsa ameliyat yapmak yapılmışsa transferini yapılır. Embriyoların transferini tercih etmekteyiz. Çikolata kistlerin de yumurtaya zarar verme riski varsa embriyo havuzu oluşturmak da yeterli sayıda embriyo oluşturmakta bir seçenek olabilir. Çünkü ameliyat yapılan hastalarda daha sonra menopoza girdiği durumlar olabilmektedir. Bu hastaların kistleri alınırken yumurtalarının tamamının zarar görmesi riski olabilmekte embriyo havuzu oluşturup sonrasında ameliyat bir tercih olmaktadır. Tabi tek taraflı genç hasta kisti var diğer tarafın yumurtası çok iyi doğal yolla da gebelik şansı vermek açısından bir tarafa kistini alıp hastaya bir süre doğal gebelik şansı verebilir mi bu da yapılabilecek bir yöntemdir. Başarı oranları ile beraber hastaya açıklanarak tedavi seçenekleri arasında hastaya sunulabilir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Babamızın Tarifsiz Mutluluğu

  Yaptığınız işe yüreğinizi koyduğunuzda aynı heyecan ve mutluluğu yaşıyorsunuz. Tıpkı 11 yıldır …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Sperm Bozuklukları Baba Olmaya Engel Değil

  Bahçeci Diyarbakır Tüp Bebek Merkezi’mizde şiddetli sperm anomalisi sorununu ilk denemede yendik! …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Yıllar Süren Evlat Hasreti Son Buldu

  Heyecan, şaşkınlık, mutluluk… Senelerin özlemi Op. Dr. Emre Turgut ile son buldu. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – 20 Yıllık Özlem Son Buldu

  20 senelik sabrın, mücadelenin, bekleyişin özlemi bugün Umut Can bebeğin gelişiyle son …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Gözyaşları İle Beklenen Mucizemiz

  Tekirdağlı Nurdane-Sedat İlgun çifti 7 yıllık bekleyişin ardından güzel haberi aldı! Çiftimiz …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Era Tedavisi İle Gelen Mucize – Kanal D

  9 yıldır çocuk özlemi çeken çiftimiz başka merkezlerde 5 aşılama ve 3 …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Babamızın Gözyaşları Sel Oldu

  7 yıldır evli olan Zeynep-Ziver Aslan çifti başka merkezlerdeki 4 başarısız denemeden …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Doç. Dr. Remzi Abalı  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: