Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Remzi Abalı – 15 Ocak 2018

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Remzi Abalı – 15 Ocak 2018

Doç. Dr. Remzi Abalı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Tüplerde tıkanıklık varsa önce ameliyat mı yapılır?

C: Hisrosalpenks durumu varsa tüp bebeğin başarısını olumsuz etkiler. Bu nedenle öncesinde ağırlıklı olarak tüplerin tedavi edilmesi yoluna gidiyoruz hafif yapışıklık varsa açılabilir ama genellikle tüplerin rahimle birleştiği noktadan tamamen kapatılması tüplerin çıkarılması yapılır. Amaç. içerisinde sıvı olan tüplerin başarısını olumsuz etkilememesini sağlanmaktadır.

S: Rahim filmine tedavi için gerek var mıdır?

C: Hidrosalpenks ve şekil bozukluğu varsa rahim filmiyle tespit edilir. Özellikle cerrahi öyküsü olan hastalarda rahim filmi öncelikli olarak istenir.

S: Tüp bebek denemesinde başarısız olan hastalarda 2. deneme hemen yapılabilir mi?

C: 2. deneme için net bir sınır olmamakla beraber genelde fiziksel, psikolojik yıpranmanın azalması için öncelikli 2-3 ay beklemekte fayda var. Yumurta rezervi az olan hastalarda bazen ardışık toplamalar yapılabiliyor.

S: Tüp bebek hastalarında tedavi sonrası rezerv azalır mı?

C: Yumurta sayısı yumurta rezervini belirler. Bu sayı doğumdan itibaren azalmaktadır. Yumurta toplama işleminde yaptığımız işlem yumurta rezervine zarar vermez çünkü o ay potansiyel gelişebilme olan yumurta öncülerinin toplanması işlemini yapıyoruz. Bu yumurtaları o ay toplamazsak da o yumurtalar vücut içerisinde tekrar yok olurlar.

S: Endometriosiz işlemi yapıyor musunuz? Kapalı mı açık mı yapıyorsunuz?

C: 5 cm altındaki kistlerde ameliyat önerilmiyor. Kapalı olarak yapılır. Tüp bebek tedavisinde olsun olmasın bu hastalık varsa ameliyat yapmadan önce iyi değerlendirilmelidir.

S: Servikal serkülaj yapıyor musunuz?

C: Tüp bebek hastalarında rahim şekil bozukluğun olan hastalarda da bu durum olabilmektedir. Bu hastalarda rahim ağzı yetmezliğine rastlayabiliyoruz. 14. haftadan sonra düşükleri olan hastalarda bunların nedeni rahim ağzı yetmezliği olabilir. 13. hastada rahim ağzı ölçülüp 2.5 cm altında olan hastalarda servikal işlemi planlanabilir.

S: Kapsamlı kromozom testi kaçıncı tedavide yapılmalıdır.?

C: CGH denilen yöntem vardır. Diğeri NGS’dir. FISH yöntemi mevcuttur. Bilinene genetik rahatsızlığı olan hastalara uygulanabilir. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan hastalarda da bu testler yapılabilir. 2 veya daha fazla düşüğü olan hastalarda uygulanabilir. 40 yaş üzerindeki kadınlarda ağır sperm bozukluğu olan erkeklerde de ilk denemede uygulanabilir.

S: Biyokimyasal veya boş gebeliğin sebebi nedir?

C: Biyokimyasal gebelik kanda gebelik testinin pozitif olmasına rağmen gebelik kesesinin görülmemesidir. Tekrarlayan başarısızlığı olan hastalarda sebebe yönelik olarak testler yapılmalıdır. Tekrarlayan düşük yapmanın en sık nedeni embriyo genetiğinden kaynaklanır. Burada öncelikli olarak rezerv iyi ise genetiği sağlıklı embriyo bulmak ilk hedef olmalıdır. Rahimde şekil bozukluğunun olmadığı değerlendirilmelidir.

S: Doğumda ters rahim sorun olur mu?

C: Bu hastalık değildir. 100 kişide 85’inde rahim öne doğru bakarken 15’inde arkaya doğru bakar. Doğumla ilgili zorluğa, kısırlığa neden olmaz.

S: Gebelik sürecinde hastanın kan grubu negatif ise indrekums pozitif çıkınca ne yapmalı?

C: Günümüzde çok görülmez. Çünkü yakın takipli gebelerde kan uygunsuzluğu görülebiliyor. İlk doğumlardan sonra 72 saat içerisinde rh uygunsuzluğuna karşı iğne tedavisi uygulanabiliyor.

S: Rahim Y şeklindeyse tüp bebekte başarısızlık nasıl engellenir?

C: Günümüzde çok görülmüyor. Tedavisinde bariz bir şekil bozukluğu yoksa acele etmemek gerekir. Rahim içerisinde yapışıklıklara neden olabilir. Bu operasyonların yapılmasına karar verilmişse iyi tanı koymak gerekir. Hastaya çok iyi embriyolar verdiniz ona rağmen başarısızlık olduysa bu tip operasyonlar yapılabilir. Öncelikli olarak basit Y şeklindeki rahimlerin ilk etapta tedavisi düşünülmemelidir.

S: Meme kanseri tedavisi sonrasında kanser tekrar eder diye tedavi olmaktan korkuyorum. Ne yapabilirim?

C: Meme kanseri tedavisinde farkındalık arttı. Bu tip kanser tespit edildiğinde öncesinde yumurta toplama işlemi yapılabiliyor. Bu durumlarda hastaya tedavi yapıyoruz. Kanser tedavisi sonrası hekimi tarafından herhangi bir nüks riski görülmüyorsa tüp bebek tedavisine alınabilir.

S: Miyomlar tüp bebeği etkiler mi?

C: Miyomların tüp bebekte yeri %2.5 civarındadır. 3 gruba ayrılır. Rahim içine yerleşmiş olan rahmin kas dokusu içinde olan ve rahimin dışına doğru büyümüş olan miyomlardır. tip 0 tip 1 tip2 denilen miyomlar tüp bebeğin başarısını olumsuz etkiler mutlaka tedavi öncesi tedavi edilmesi gerekir. Rahimin kas dokusu içindeki miyomlar hakkında görüş birliği yoktur. Rahimin dışına doğru olanlarda büyüklükleri ne olursa olsun tüp bebekte ilişkisi yoktur.

S: 3. güne kadar embriyoların 5. günde ölme durumu var mıdır?

C: Döllenme sonrasında embriyonun 5. güne kadar ulaşma evreleri vardır. 3. günden 5. güne kadar embriyoların hepsi gelişebilir. 3. gün ile 5. gün arasındaki gelişme problemi gösteren hastalarda ağırlıklı olarak erkek faktörünün olduğu görülür. Embriyonun 5. güne kadar beklemeye gerek var mı 3. günde versek gebelik oluşabilir miydi buda bilinmemektedir.

S: Dış gebelik tüp bebekte daha mı çoktur? Embriyo transferi yapılırken dışarı transfer edilirken mi dış gebelik oluyor?

C: Dış gebeliğin nedenlerine bakıldığında tüplere ait sorunlar cerrahi en sık artıran nedenlerden bir tanesidir. Tüp bebekte oran daha fazladır. Transfer tekniğine bağlamak doğru olmaz. Embriyoyu uygun yerleştirseniz de dış gebelik oluşabilir.

S: Yarım rahim hakkında bilgi verir misiniz?

C: Rahim dokusu iki ayrı tip olarak gelişir. Bazende tüplerden biri gelişmezse tek boynulu rahim yani yarım rahim oluşur. Doğal yolla tüp bebekle de gebe kalınabilir. Gebeliklerinde bazı sorunlar olabilir. Erken doğum rahim ağzı yetmezliği gibi yakın takip etmek gerekir.

S: AMH 0.21 Tüp bebek şansım az mı?

C: Kadın yaşı, yumurta rezervi, sperm faktörleri daha önce gebelik geçirip geçirmediği faktörlerdir. Yumurta rezervi az olan genç hastalarda her ay düzenli yumurtlaması oluyorsa 1 ya da 2 yumurta gelişiyorsa gebelik elde edilebilir.

S: Kilo hamileliğe engel mi?

C: Kilo hamileliğe engel değil ama olması insulin direncini artırabilir. Yumurtlama problemi gebeliğe engel olabilir.

S: Akciğer dışı tüberküloz gebeliğe engel mi?

C: Rahim etrafında tüplere yerleşmişse tüplerin hasar görmesine neden olabilir. Ülkemizde tüberkülozun en sık görüldüğü ülkedir. Bu tür durumlarda tedavi yapılabilir medikal tedavisi de gögüs hastalıklarından yardım alınmalıdır

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Hep Kalbimizdesin Bora Cengiz!

  6 yıl önce dünyaya gelmesine vesile olduğunuz bebeğimiz Mete’nin annesi bugün bizlerle …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Aşkla Her Şey Mümkün

  Çiftimizin de dediği gibi “Aşkla her şey mümkün!” …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – İkiz Mucizelerimiz

  “Annelik fedakarlık… Bizim fedakarlığımız diğer kadınlardan biraz daha önce başlıyor.” Annemizin bu …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Baba Olma Sevinci

  Başka merkezlerdeki 6 başarısız denemeden sonra merkezimizdeki ilk denemede baba olacağını öğrenen …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek- Bahçeci Ailemiz Büyüyor

  26.06.2018 - Tam bir yıl önce bugün Ali bebeğimizi annesinin rahmine transfer …

  Devamını Oku

  20 Yıl Sonra Gelen Mucizemizin Adı Umut

  Hacer ve Orhan Varlı çiftinin sabırsızlıkla beklediği gündü! Biz bebeğimizin cinsiyetine …

  Devamını Oku

  Bizim Gizli Kahramanlarımız

  Babalar günü kutlu olsun! …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Doç. Dr. Remzi Abalı


  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: