Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Remzi Abalı – 08 Haziran 2017

S: AMH hormon nedir?

C: AMH hormonu yumurta kapasitesinin rezervini belirlen testtir. Bunun seviyesi düştükçe başarı oranları azalmaktadır. Yaşla beraber bu hormonu değerlendirmek gerekmektedir.

S: AMH hormon değerim 0.78, tüp bebek şansı nedir?

C: Hastanın yaşı, sperm değeri belirlenmelidir. AMH değeri 0.78 olan hastada 5-10 arasında yumurta elde edebilme şansımız vardır.

S: Tek embriyo transferi 8 hücreli şansım nedir?

C: Yaş faktörü çok önemlidir. 8 hücreli tek embriyo transferi yapılan hastada diğer faktörlerle birlişkte değerlendirilmesi gerekir. Tek bir hücrenin blast aşamasındaki hücrenin %70 oranında tutma şansı varken 8 hücreli aşamadaki embriyolarda bu oran oldukça düşüktür. Çünkü tek hücre 8 hücrede transfer yapılıyorsa rezerv azdır. 8 hücrede genç hasta gruplarında gebelik şansları oldukça yüksektir.

S: Tüp bebek gebelik haftası hesaplama son adet tarihine göre mi hesaplanır?

C: Son adet tarihi düzenli olan hastalarda evet. Ancak transfer tarihine göre döllenme zamanı belirlenerek ona göre hesaplanır.

S: Tüp bebek için en erken ve geç yaş nedir?

C: Tüm dünyada genel eğilim rezerv azalmış 45 yaş üstü hastaların tedaviye alınmaması yönündedir. Burada belirleyici olan hastanın yumurta kapasitesi önemlidir. Ülkemizde 23 yaş ile 39 yaş arasındaki hastalara devlet ödeme yapıyor. Yaş sınırında genç hastalarda acele edilmemelidir.

S: 3.5 yıllık evlilik 3 aydır adet göremiyor şansım nedir?

C: Nedeni polikistik sendromu gibi nedenle oluyorsa yumurtlama sağlayabilirsek gebelik şansları yüksek olacaktır ancak erken yumurta yetmezliği ise bu hastanın gebelik şansı oldukça düşüktür. Adet görememenin neden ortaya koyulmalıdır.

S: Çikolata kisti hakkında bilgi alabilir miyiz?

C: Çikolata kisti yumurta kıvamında kistik yapılardır. Genel şikayetleri bu hastaların kısırlık, adet döneminde ciddi ağrılar olabilir ve eşiyle cinsel münasebet sırasında ağrıları olabilir.

S: Çikolata kisti olan hastalar gebe kalabilir mi?

C: Evet gebe kalabilir. Örneğin, çikolata kisti olmsyan hastaların 1 ay sonra 100 hastadan 20’si gebe kalabiliyorsa kisti olan 100 hastanın 9 tanesi gebe kalabilir. Bu hastalarda gebelik oranlarında yarı yarıya azalma oluyor.

S: Çikolata kisti olan hastalar ne zaman ameliyat edilmeli? Tüp bebek tedavisinden önce ameliyat edilmeli midir?

C: 5 cm altındaki çikolata kistlerine dokunmamakta fayda vardır.Çünkü bu hastaların %50’sinde hastalık tekrarlayacaktır. Tek taraflı 5 cm’den büyük kisti olan hastalar yaşı gençse rezervi iyiyse ameliyat düşünülebilir. Bu işlemleri yaparken uzman ellerde işlemler yapılmalı ve yumurtalık rezervi korunmalıdır.

S: Akraba evliliği sonrası genetik hastalıklar nasıl ayıklanır?

C: Çiftlerde taşıyıcılık biliniyorsa hastalığa yönelik olarak ön hazırlık çalışması yapılır. Çiftlerden kan alınarak hastalıklı bölgeler işaretlenir ve tüp bebek tedavisi yapılır. Embriyolar elde edildikten sonra 5. günde biyopsi alınarak ve işaretlenmiş hastalıklı bölgeyle karşılaştırılarak sağlıklı embriyolar ayıklanır.

S: Genetik hastalığı bilinmeyen hastalarda neler yapılabilir?

C: Çiftlerden birinde detaylı gen taraması yapılır. Taşıyıcılık varsa eşinde tüp bebek tedavisi yöntemiyle sağlıklı gebelik elde edilir.

S: Era testi, CGH, CD 56 testi yapılmakta mıdır?

C: Bahçeci kliniklerinin hepsinde yapılmaktadır. CGH kapsamlı kromozom analizidir. Şuanda NGS tekniğini kullanıyoruz. CD56 testini yapabiliyoruz.

S: Transferden sonra istirahat yapılmalı mıdır?

C: Hasta transferden sonra yarım saat istirahat ettikten sonra gündelik hayatına devam edebilir.

S: Yumurta toplama işlemi sonrası ağrılar normal midir?

C: Yumurtalar aşırı büyüdüğünde kasıklarda ağrı olabilir ve aşırı büyüdüğünde kansız kalması yumurtaların rezervinin yok olmasına neden olabilir. İşlem sonra özellikle 15-20’den fazla yumurtası olan hastalarda yumurtaların kistleşmesi karının sıvı toplaması üzerine de transfer eklenirse durum daha da ağırlaşır. Ağrı olan hastalarda tansiyon ve halsizlik varsa kanamaya karşı dikkatli olmak gerekir.

S: Transfer sonrası gebelik belirtileri nelerdir?

C: Bu dönemde çok fazla hormon ilaçları kullanılır. Bunlarda gebelikle ilgili bulguları taklit edebilir. Transfer sonrası belirtilen günde testini yaptırmaktır. Bazen kanamalar olabilir, bu tür durumlarda mutlaka doktora danışılması gerekir.

S: Süt hormonu (prolaktin) yüksek çıkıyor, ilaç kullanıyorum. Gebe kalma şansım nedir?

C: Prolaktin hormonunu artıran nedenler değerlendirilmelidir. Tiroit bezine bağlı yükseliyor ise az çalışmasına bağlı ise bu başlı başına gebe kalamama durumudur. Prolaktinin belli sınırda yüksek olması gebeliğe engel durum değildir.

S: Havuz işlemi hakkında bilgi verebilir misiniz?

C: Havuz işlemi genellikle yumurta rezervi az olan hastalarda ya da genetik inceleme uygulayacagmız hastalarda uygulanır. Transfer yapılmadan bir kaç defa yumurta işleminin yapılmasıdır. Yumurtalar toplanır eşten de sperm alınır döllenme yapılır ve embriyo olarak dondurulur. Rezerv oranı az olan hastalar için uygulanır bu yöntem . Temel amaç hasta her seferinde kalitesi düşük embriyolar ile gebelik stresine sokmak yerine bir defa kaliteli embriyo verip gebelik beklentisini yüksek tutmak amaçlanır

S: Tüp bebekte down sendromu önlenebilir mi?

C: Önlenebilir. Kromozom analizleri, NGS denilen genetik inceleme ile 24 kromozom inceliyoruz. Bu testlerle ağlıklı embriyoyu seçip transfer işlemi yaparak down sendromu bebek sahibi olmamasını sağlayabiliriz.

S: Rahim yapışıklığı hakkında bilgi verebilir misiniz?

C: Rahim içinde cerrahi işlem geçiren miyom ameliyatları, septum ameliyatları, tekrarlayan kürtaj işlemi olan hastalarda rahim içinde yapışıklıklar olabilir. Bu yapışıkların açılması gerekir. Açıldıktan sonra spiral ve balon takılması, jel uygulaması yapışıklığı önlemektedir.

S: Kilonun tüp bebeğe olumsuz etkileri nelerdir?

C: Tüp bebek tedavisine hastaları aldığımızda ideal kiloda daha yüksek olmaktadır. Kilolu hastalar zayıf olan hastalara oranla başarı şansının daha düşük olduğu görülür. Bu hastalarda insülin seviyesi artmakta. Altta yatan polikistik sendromu da değerlendirilmelidir. Mümkünde hastanın kilo verilmesi önerilir.

S: Gebeliği sağlama yönelik neler yapılmalıdır?

C: İdeal kiloya ulaşmak gereklidir. Adetlerin normale dönme oranı yükselir. Yumurta geliştirici ilaçlar kullanılmalıdır. 3-6’ya kadar ilaçlar kullanılabilir buradan da sonuç alınamıyorsa 2 3 aşılama ve sonrası tüp bebek yöntemi hastalara uygundur.

S: Her tüp bebekte rahim filmi gerekli midir?

C: Genelde tüp bebek tedavisinde başarısızlıklarda rahim filmi istemekte fayda vardır. Çünkü rahim içinde perde polip miyom gibi yapıları gösterebileceği gibi aynı zamanda tüplerle ilgili sorunları da gösterir. Tüplerde sıvı toplanması varsa başarıyı olumsuz etkiler. Çünkü birikmiş olan sıvılar rahime doğru akarak iyi kaliteli verilen embriyonun tutunmasına engel olabilir.

S: Menopoza spor iyi gelir mi?

C: Spor önerilir. Çünkü yumurtalıklardan salgılanan östrojen hormonunun azalması kemik erimesine karşı koruma sağlar. İdeali ergenlikte spora başlamaktır.

S: Dondurulmuş embriyo kaç tane transfer edilebilir?

C: 35 yaş altında ilk 2 denemeye kadar tek embriyo, üstü ise 2 embriyo transferi hakkı vardır.

S: Pıhtılaşma sorunu olan hastalar ne yapmalıdır?

C: Tedavi başarısıyla ilgili durumu tartışmalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlar, düşük dozlu asprinler kullanılabilir. Amaç anneyi pıhtılaşmayla ilgili korumaktır.

S: Translokasyon taşıyıcılarında embriyolara yansıma derecesi nedir?

C: Embriyo ayıklama yönteme gidilip transfer yapılabilir. FISH NGS CGH ile sağlıklı embriyo seçilir.

S: Rahim dinlendirme nedir?

C: Embriyoların dondurularak daha sonra transfer edilmesi işlemdir. En iyi embriyonun en iyi tutunacağı günde transfer yapmaktır. Tüp bebekte çok fazla ilaç kullanılmaktadır embriyolar dondurularak rahim kalınlaştırıldıktan sonra transfer yapılabilir.

S: Transfer sonrası yolculuk yapılabilir mi?

C: Dinlenmeden sonra faydalı olduğuna dair elimizde bir kanıt yoktur.

S: 18 günlük gebeliğim var. Beta hcg 4587 Kanamam oluyor, tehlike var mı?

C: Beta değeri çok iyi. Parça düşürme gibi hikayesi yoksa, kanama olabilir endişelenmeye gerek yoktur.

S: Tüplerin alınması erken menopoza neden olur mu?

C: Tüplerin alınması işleminin dikkatli yapılması gereklidir. Rezervi az olan hastalarda tüplerin kapatılması gerekirse yapılabilir. Tüplerin alınmasıyla tüp bebek elde etme şansı daha yüksektir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – AMH Düşüklüğü olan Hastamızın Gebelik Haberi

  Tek yumurtalığa, 0.05 AMH değerine ve kapalı tüplere rağmen ilk denemede anne …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – 19 Yıl Sonra Gelen Mucize

  19 yıllık özlem dolu mücadeleden sonra Nurtane ve Murat Güleç çifti merkezimizdeki …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Mucize Bebek Güvenç

  38 yaşındaki annemizin düşük over rezervi problemi bulunmaktaydı. 3 kez geçirilen histeroskopi …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Adım Adım Mutluluk

  36 yaşında olan hastamız bize başvurduğunda AMH düzeyinin 0.03 olduğunu gördük. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek Böbrek Nakli Geçiren Hastamızın Mutluluğu

  Birçok hastamız gibi Naz Hanım ve eşi de bu aşamalardan geçti ancak …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Tüp Bebek Tedavisinde Sonsuz Mutluluk Gözyaşı

  İtiraf edelim ki siz bu videoları görünce nasıl ağlıyorsanız biz de paylaşmadan …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ailemize Bir Bahçeci Annesi Daha Katıldı

  Gamze Hanım, senelerdir beklediği mucizesine kavuşacak. Darısı tüm bekleyenlerin başına! …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Remzi Abalı – 08 Haziran 2017  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: