Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Mehmet Reşit Asoğlu – 19 Mart 2019

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Mehmet Reşit Asoğlu – 19 Mart 2019

Doç. Dr. Mehmet Reşit Asoğlu

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Yumurtanın kalitesini nasıl artırabiliriz?

C: Yumurta kalitesini artırmak için sağlıklı yaşamalısınız. Sigara kullanımını kesmek, kilo vermek, düzenli beslenmek, sebze ve meyve ağırlıklı beslenme, hamur işi ekmek makarna gibi şeylerden uzak durarak yumurta kalitesini gerçek anlamda artırabilirsiniz. Bunun dışında kullanılan bazı pratin preperatları mevcuttur. Bunların etkileri net olarak gözlenmiş olmasa da yine de tüp bebek sürecinden önce bu vitaminleri hastalara tavsiye etmekteyiz. Fakat tüp bebek sürecine girmeyecek bir hastada sadece folikasit kullanmak yeterlidir.

S: 1,5 yıllık evliyim aşılama yaptırabilir miyim? Hangi hastalara aşılama yaptırıyorsunuz?

C: Burada hastayı değerlendirmek gerekiyor. Çünkü eğer hastamızın eşinde spermlerinde sorun varsa ya da hastamızın tüpleri kapalıysa bu durumda aşılama yapmak doğru olmayacaktır. Yani 1,5 yıllık evlilik aşılama için endikasyon değildir. Fakat 1,5 yıllık çocuk sahibi olmak istiyorsa hastamız ve olamıyorsa bu değerlendirilmesi gereken bir durumdur.

S: Negatif sonuç alındığında tedaviye ne zaman başlanmalıdır?

C: 1 ay dinlenmelerini tavsiye ediyoruz. Fizyolojinin tekrardan sağlanabilmesi ve vücudunun dinlenebilmesi için yaklaşık 1 aylık süre yeterlidir. Sonra yeniden tedaviye başlanabilir.

S: Kalp hastalıkları tüp bebek tedavisine engel midir?

C: Değildir. Bazı tip çok ciddi kalp hastalıkları aslında gebeliğe engeldir. Fakat bunu kardioloji ile netleştirmek gerekiyor. Hastadaki kalp gebeliğe engel mi değil mi diye ama birçok kalp hastalığının gebeliğe engel olmalığı da vurgulamak istiyorum.

S: Her ay 2 kez adet görüyorum bu hamileliğe engel midir?

C: Burada araştırılması gereken adet düzensizliği söz konusudur. Araştırıldıktan sonra bu hastamız anne olabilir diye düşünüyorum.

S: Kan sıvılaştırıcı iğne kullanmak doğumu genel esteti yapmam sorun olur mu?

C: Kan sulandırıcı iğnelerin kullanılması bazen belden aşağıyı uyutarak doğumlarda yada sezaryanlar da sorun olabilir. Bunu da anestezi doktorları karar vermektedir.

S: Kaç yaşında kadar tüp bebek denenmelidir?

C: Genel olarak önerilen dünya da 45 yaşı bir sınır olarak kabul edebiliriz. 45 yaşından sonra tüp bebeğin getirdiği fayda oldukça sınırlı ancak yine de hastanın tüp bebek uzmanı tarafından değerlendirilmesi doğru olacaktır.

S: 4 yıllık evliyim ve tek tüpüm var bu benim gebelik şansımı azaltır mı?

C: Bu sizin kendiliğinizden gebe olma şansını biraz azaltır fakat yine de normal yolla gebelik şansınız yüksektir.

S: Embriyo kalitesini neye göre belirliyorsunuz?

C: Embriyoların hücresel yapılarını embriyologlarımız mikroskop altında inceliyorlar. Bu embriyoların hücrelerindeki boyutlar. Bizim progmantasyon dediğimiz. Bazı yapısal bulgular. Embriyoların kalitesini belirlememizi sağlıyor. Ve 3. Gün 5. Gün embriyolarına göre tanımlanmış özel sınıflandırma sistemleri var. Bu sınıflandırma sistemine göre belirli bir sınıflandırma veriliyor. Ve buna göre kaliteleri belirlemiş oluyoruz.

S: Transfer işlemine göre rahimin kalınlığı kaç olmalı? Kalınlaşması için ne yapmalıyız?

C: Transfer işlemi için genelde kabul görüş 7ml alt sınır olarak kabul edilir. Fakat sadece kalınlık değil rahim iç duvarının nasıl göründüğüde çok önemlidir. Biz buna 3 katlı görüntü diyoruz. Eğer bu görüntü ve 7 ml rahim duvarı varsa bu transfer işlemi için yeterli bir endometyuma sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Eğer kalınlaşmadığı durumlarda bazen başka yollarla uygulayabiliyoruz. Yada hasta da kalınlaşmamaya sebep olan bir yapışıklık durumu varsa histeroskopi ile bu yapışıklıkları gidermeye çalışıyoruz.

S: Polikistlik over hastalara tüp bebek avantajlı mı dez avantajlı mı?

C: Polikistlik overli hastalar aslında birçoğu kendiliğinden gebe kalabilirler. Gebe kalamayanlar da biz. Yumurtayı artırıcı ağızdan alınan ilaçlar verip yumurtlamalarını sağlayıp spontan bir şekilde gebe sağlamalarını sağlayabiliyoruz. Fakat bir kısmında gebelik gelişmediği için tüp bebek tedavisi yapmamız gerekiyor. Şimdi bir yönüyle avantajlıdır aslında çünkü çok sayıda yumurta elde edebiliriz. Ancak bir yönüyle de bu hastalar çok ciddi derecede yanıt verebilirler. Toplanılan yada elde edilen yumurtalarda olumluluk derecelerinde biraz daha düşüklük olabilir. Ancak genel olarak tüp bebek uygulamalarında polikistik overli hastalar yani tedaviye iyi yanıt veren hastalardır.

S: Vajinal enfeksiyonlar tekrarlayan düşüklere sebep olabilir mi?

C: Bu konu çok netleşmiş konuyu değil ancak enfeksiyonu olan bir hastada da enfeksiyonu mutlaka tedavi etmemiz gerekiyor. Sadece vajinaya sınırlı enfeksiyonun tekrarlayan düşüğe sebep olduğu ile ilgili elimizde net veriler henüz yok.

S: Çikolata ameliyatı rahim yapısına zarar verir mi?

C: Çikolata kisti rahim yapısına zarar vermez, ancak rahimin iç duvarında endometrium dediğimiz yapıda ki reseptivite yani endometrium tarafından algılanması embriyonun edometriuma yapışması gibi olaylar da negatif yönde etki ettiğine dair bazı ipuçları var. Şuanda bunlar tamamen netleşmiş şeyler değil.

S: Yumurtam oluşmuyor çatlıyor bunun sebebi ne olabilir. Yumurtam kalitesiz mi bunu göremez miyim?

C: Yumurta kalitesini değerlendiren direk bir test yok eğer hastada düşük over rezervi dediğimiz yani genel yumurta havuzunda azalma varsa bunu tespit edebiliyoruz. Bu hastada yumurta kalitesinin de negatif ya da olumsuz şekilde etkilendiğini düşünebiliriz. Ancak sadece yumurta çatlıyor ve gebelik gelişmiyorsa bu yumurta kalitesindendir demek kesinlikle doğru değildir.

S: Memedeki fibrogis yumurtaları etkiler mi?

C: Hayır, etkilemez.

S: Sebepsiz infertilite de tedavi yönteminiz nedir?

C: Sebepsiz infertilite eğer burada hastanın yaşı çok önemli bir faktör olarak karşınıza çıkmakta ve tedaviye karar vermemizde oldukça etkili olmaktadır. Eğer açıklanamayan infertilite süresi 1-2 yılsa bu hasta da belki aşılama tedavisi söylenebilir. Ama genel olarak 3 yılda 35 yaşı geçtiyse infertilite süresi ve 35 aş üzerinde 1 yıl geçtiyse bu hastalarda direk tüp bebek yapmak daha doğru bir yaklaşımdır.

S: Era testi nedir?

C: Rahim iç duvarında reseptiviteyi yani embriyoyu rahimin algılama kalibiyetini değerlendiren bir testtir. Yani biz bununla embriyo ne zaman rahim duvarına daha iyi yapışabilir ya da gebelik olma olasılığı daha yüksektir. Bunu anlamaya çalışıyoruz. Bununla ilgili şöyyle bir test yapılıyor.adetin belli bir gününde örnek alıyoruz. Eğer bu örnek bize embriyoyu vermemiz transfer etmemiz zamanla ilgili bir bilgi veriyor. Ve embriyo transferini bu sonuçlara göre yapıyoruz.

S: Tüpüm de sıvı var tüpü alıyor musunuz?

C: Hidroselpenks durum bunun başarıyı düşürdüğü netleşmiş bir durum. Hidrosalpenks saptandığında embriyo transferinden önce bu tüpü ya almamız gerekiyor ya da yada rahimle olan bağlantıyı ayırmamız gerekiyor. Bu yapıldığı taktirde embriyo transfer başarısının daha yüksek olduğu netleşmiş bir bilgi olduğunu söyleyebilirim.

S: Histeroskopi hangi aşamada yapılıyor. Her başarısız denemede yapılmalı mı?

C: Histeroskopi genel olarak infertil hastanın değerlendirilmesinde olmazsa olmaz bir test değil ancak eğer siz rahim içi bir problemden şüphelendiysek ya da rahim içinde bir polip olabilir. Rahim içinde miyom olabilir. Ya da rahim perdesi olabilir. Bu durumda histeroskopi yapılmasını mutlaka öneriyoruz veya embriyo transferi yaptınız. Ultrasonda gördüğünüz herhangi bir problem yok o zaman histeroskopi yapmak gerekir çünkü ultrasonografi rahim içindeki problemleri %100 doğrulukla gösteren bir tarım aracı değildir sadece %70-75 anlayabiliriz. Bir kısmını ultrasonla kaçırabiliriz.

S: AMH düşüklüğüm var adet görüyorum ama kaliteli yumurtam yok ne önerirsiniz?

C: AMH düşüklüğü yumurta havuzun da ki yumurta sayısının az olduğunu gösteriyor. Bu hastalarda yumurta kalitesinde de sorun olabiliyor. Burada hastanın yaşı çok önemli bir faktör. Genç bir hasta da amh düşüklüğü ileri yaşta bir hastada AMH düşüklüğü aynı anlamlara gelmiyor. Genç bir hastada kaliteli yumurtalar elde etme şansınız daha yüksek ileri yaş olduğu zaman etme şansınız azalır.

S: Erkeğin yaşının hiçbir önemi yok mu?

C: Burada kasık 40 yaşından sonra. Bu kişilerinde ve beraber olduğu partnerler çocuk sahibi olmak istiyorlarsa çocuk sahibi olmak için geçirdikleri sürenin daha fazla olduğu ve bu bebeklerde de bazı problemlerin daha sık olabileceği konuşuluyor. Tabi ilerleyen yaş ile beraber parametreleri de negatif yönde etkilenebiliyor. Erkek yaşı önemsizdir demek doğru değil ancak kadının yaşı kadar önemlidir demekte doğru olmayacaktır. Çünkü sperm üretimi sürekli olan bir olayken yumurtalık üretimi sadece introteyit hayat da anne karnında olup bitiyor ve yaş ilerledikçe yumurtalık havuzu azalarak devam ediyor.

S: Transfer edeceğiniz embriyo sayısını neye göre belirliyorsunuz?

C: T.C. yasalarına göre hastalara transfer edeceğimiz embriyo sayısı belirlen mi durumda eğer 35 yaşından geç bir hastaysanız ve ilk defa tüp bebek denemesi yapıyorsanız. Sadece bir embriyo transfer etme hakkınız var. Eğer 2. denemeyi yapıyorsanız fakat 2 defa başarısız deneme olduysa yaşın 35 altındaysa yine 2 tane embriyo transfere etme hakkınız doğuyor. Yaşınız 35 üzerindeyse direk 2 embriyo transfer hakkınız olduğu için bu hakkı kullanabilirsiniz. Bu yasa hastayı hekimi doğacak bebeği çok iyi bir yasa çünkü ikiz gebelikler kendi içinde çok yüksek riske sahip gebelikler. Erken doğum riski daha fazla annede hipertasyon sıklığı daha fazla şeker hastalığı sıklığı daha fazla o yüzden bu uygulamaya geçilmiştir.

S: 10 kere düşüğüm oldu sebebi nedir?

C: Tekrarlayan gebelik kaybı diyoruz. Bu kayıpların sebebini ortaya koyamıyoruz. Bugün kü teknoloji tetkikler araçların hepsini kullansakta bu onların %60 ortaya koyamıyoruz. Siz 10 tane düşük yapsanız. Bu hastaların yine de canlı doğum şansı %50 üzerindedir.

S: Yumurta toplama sırasında OHSS sendromu overyan hiper simülasyon sendromu olmasın diye ne önerirsiniz?

C: Bazen yumurtalarda aşırı cevaba bağlı sıvı toplanması dediğimiz bir sıvı gelişiyor. Bu gün artık ohss’yi hiç görmüyoruz. Hasta aşırı cevap verdiğinde bizim agonist dediğimiz. Yani çatlatma sırasında kullandığımız. Farklı bir ilaç var. Bu kullandığımızda embriyoları donduruyoruz. Bizim kliniğimizde ohss’yi hiç görmüyoruz.

S: Basit kistlerim var yumurtlamam gecikiyor bu benim yumurtlamamı etkiler mi?

C: Eğer basit kistlerden kastımız bu adeti biraz geciktirebiliriz. Bu hastalar genelde adetlerini görebilirler. Eğer görmüyorlarsa basit bir ilaç tedavisiyle adetleri düzene girer ve herhangi bir sorun yaşamazlar.

S: Tüp bebekte yüksek başarı elde edebilmek için 2,5-3 ay yumurta dondurmak doğru mudur?

C: Endometriyosizde bizim low protokol dediğimiz bir durumu soruyor hastamız, aktif bir doku aslında damar yapısı olan ve karın içinde olumsuz etkiler yaratabilen bir patolojidir. Bazı durumlarda bizim agonist dediğimiz endometriyosiz ise baskılayan tedaviler verdiğimizde bu hastalarda gebelik şansının artabileceği düşünülüyor bazı hastalarda açıkçası deniyoruz. Yüz güldürücü sonuçlar aldığımızda olmaktadır.

S :Miyom olan her kadının çikolata kisti var mıdır?

C: Çikolata veya miyomu olan hastaların çikolata kisti olan hastaların miyomu miyom olan hastaların çikolata kisti olması çok yüksektir. Bu iki durumda östrojen bağımlı durumlardır. Fakat ikisinin birlikteliği her zaman değildir hatta sadece %15 hastada ikisinin birlikteliğini görebilirsiniz. Genelde polip alındıktan 2 ay sonra transfer yapabiliyoruz.

S: Neden laporoskopi ile ameliyat yapıyoruz?

C: Laparıoskopi eski ameliyat tekniklerin daha farklı bir yöntem çünkü karına büyük bir istozyam yapmıyoruz. Küçük delikler açarak ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Bu şekilde yaptığımız zaman hastalar .ok hızlı ayağa kalkıyor. Ve çok hızlı normal hayatına dönüyor. Bu yüzden mümkün oldukça laparoskopi yöntemini tercih ediyoruz.

S: Rahim ağzına dikiş koyabilme nedir? (Serkülaj)

C: İkiz gebeliklerde açıkçası fayda sağladığına dair bilimsel bir kanıt yok fakat hekim arkadaşlarımız başka tedavi yöntemi olmadığı için başvurabiliyorlar. İkiz gebeliklerde serkülajın yapılmasının çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Çünkü erken doğum riski taşıyan bir yöntem.

S: FSH değerim çok yüksek menapoza mı girdim?

C: Fsh değerini bilmek gerekiyor sadece yüksek diyerek menapoza girdiğini söylemek doğru olmayacaktır.

S: Rometizmal gebeliğe engel midir?

C: Rometizmal hastalıklarda bazı durumlarda gebelik şansı azalabiliyor. Ancak bu hastaların bir çoğu genede gebe kalabiliyorlar. Ve çocuk sahibi olabiliyorlar.

S: Toplanan yumurta ve sperm istenen değerlerde ancak embriyolarda ilerleme yok neden olabilir?

C: Bunların sebeplerini ortaya koyamıyoruz. Ancak bazı laboratuvar manipilasyonlarıyla bu embriyoların gelişimini sağlayabiliyoruz. Her zaman bu konuda başarılı olduğumuz söylenemez. Mikroskobik düzeyde gerçekleşen olayları dünya tıbbı ortaya koyabilmiş değil.

S: AMH değeri nedir?

C: Bu hormon sizin yumurtalıklarınızda var olan yumurtalırınızın sayısını bir laboratuvar testiyle bize gösteren olağan üstü etkili olağan üstü doğru bir test biz bununla var olan yumurta sayısını tahmin edebiliyoruz. Hasta eğer evli değilse ve amh değer, normalin altındaysa ve çocuk sahibi olmak istiyorsa olumlu konuda yönlendirebiliyoruz. Yada tüp bebek tedavisine başlamadan önce amh değerine göre toplayacağımız yumurta sayısı hakkında bir fikir sahibi olabiliyoruz. Oldukça önemli bir testtir.

S: Çocuğu olan herkese ikinci bir çocuk için tüp bebek mi yapıyorsunuz?

C: Çocuğu olan birine eğer kendiliğinden gebe kalmışsa tüp bebek önermiyoruz. Kendiliğinden gebe kalmasını öneriyoruz. Eğer ilk bebeği tüp bebek sonucu dünyaya geldiyse ve tüp bebek olmasını gerektirecek faktör çok ciddi sperm azlığı ise tüplerinde tıkanıklıksa tabi ki ikinci gebeliği tüp bebekle yapmak olacaktır. Burada infertiliteye sebep olan faktörü bilmeden tekrar ikinci gebelikte tüp bebekmi yapmalı aşılama mı yapmayı söylemek çok doğru olmayacaktır.

S: Servikal yetmezlik neden olur?

C: Yani rahim ağzının kısalığından kaynaklanan ya da rahim ağzında ki yetersizlik eğer erken doğuma yada düşük yapmaya sebep oluyorsa genelde bunlarda düşük ikinci düşük 13-14 haftadan sonra gelişir. Bunun sebebi aslında genetik olarak rahim ağzındaki yapının zayıf olmasından kaynaklı düşünülüyor. Ve bu hastalarda eğer ikiz gebelik ise gebelik başladığında 12-13 haftayken serkülaj yapılmasının erken doğumu azalttığı yönünde güçlü deliller mevcuttur.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Bayram Şekeri Tadında Bir Mucize

  Bayram şekeri tadındaki mucize haberimizi anne babamıza verdik! …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ailemizin Yeni Üyesi

  Aile olmak en özel anları paylaşmak demek! Aysel hemşiremizin bebeğinin doğumunu Burçak …

  Devamını Oku

  20 Yıllık Evlat Özlemi Bahçeci’de Son Buldu.

  20 yıllık çocuk isteği, başka merkezlerde 4 başarısız tüp bebek denemesi, merkezimizde …

  Devamını Oku

  Adım Adım Mutluluk

  Mutluluğu tarif etmek için kelimelere gerek yok, gözlerdeki ışık her şeyi anlatıyor. …

  Devamını Oku

  20 Yıl Sonra Bahçeci’de Gerçekleşen Mucize

  20 yıldır çocuk sahibi olmak isteyen hastamıza Mustafa hocamız ilk denemede güzel …

  Devamını Oku

  13. Yılda Gelen Mucize Deniz

  Bizi en iyi anlatan sizlersiniz. Birlik olup hep mutlu son için mücadele …

  Devamını Oku

  CD56 Testi ile 12 Yıllık Özlem Sona Erdi!

  Çiftimiz 12 yıldır çocuk özlemi çekiyordu. Buket Hanım daha önce 2 başarısız …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Doç. Dr. Mehmet Reşit Asoğlu


  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: