Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Kübra Boynukalın – 22 Ocak 2019

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Kübra Boynukalın – 22 Ocak 2019

Doç. Dr. Kübra Boynukalın

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

Endometriyozis hastalığı hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum.

Endometriyozis dediğimiz rahatsızlık halk arasında çikolata kisti olarak bilinmekte çikolata kisti veya endometriyozis rahatsızlığı rahimin iç tabakasındaki hücrelerin vücudun çeşitli bölgelerine yayılmasıyla karşımıza çıkabilmekte eğer yumurtalık dokusu içerisinde rahimin iç tabakası hücreleri kistleşme yaparsa buna endometriyozis veya çikolata kistleri adını vermekteyiz. Çikolata veya endometriyoma kistleri bizim özellikle çocuk sahibi olmak ta sıkıntıyla karşımıza gelen hastalarda oldukça büyük bir sıklıkta görülmekte sıklığına baktığımız zaman genel popililaysonda %3 veya 7 çocuk sahibi olmakta sıkıntı karşılaşılan hastalarda ise yüzde 10-12 bulmaktadır. Endometriyozis rahatsızlığı pek çok açıdan önemli bir kişinin yaşam kalitesini etkileyen olumsuz bir rahatsızlık ciddi kasık ağrılarına ilişki esnasında ağrıya adet dönemlerinde ciddi ağrıya karşı karşıya kalınmasına neden olabilmekte bunun yanında endometriyozis çocuk sahibi olma olasılığını azalttığını net olarak bilmekteyiz.Tüp bebek tedavileriyle çikolata kisti olan pek çok hastamız kolaylıkla çok sahibi yapılabilmektedir.

S: Yumurta kalitesini arttırmak için neler yapabiliriz?

C: Yumurta kalitesi kişinin kendi genetik özellikleriyle alakalı bir durumdur. Kişi kendi içerisinde farklı aylarda farklı performanslar gösterebilir. Yani bir sefer kalitesiz yumurta elde edilen hastalarda hemen tedaviyi bırakmalarını önermiyoruz. İkinci bir deneme şansındaki mutlaka veriyoruz.yumurta kalitesini belirleyen en önemli faktör kadın yaşı ve yumurtalık rezervi kadının yaşı 40’ın üstüne çıktığı zaman yumurta kalitesinde azalmayla karşı karşıya kalabiliyoruz. Arttırmak için çevresel toksinlerden uzak durmak, kaliteli besinlerle beslenmek, katkı maddesi içermeyen doğal sağlıklı her türlü besinle beslenebilir.özel bir beslenme çeşidi önermiyoruz bu hastalarımıza aynı zamanda antioksidan maddelerin yoğun olduğu besinler tercih edilebilir. Antioksidan maddeler tablet olarak alınabilir.

S: Tüplerimden biri dış gebelik nedeniyle alındı şansım var mıdır?

C: Tabi ki tek bir tüpte gebelik elde etme şansı elbetteki vardır. Bu hastamızın muhakkak ki çocuk sahibi olmakta sıkıntıya yol açabilecek başka herhangi bir faktör olup olmayacağı değerlendirilmeli bunun yanı sıra tüplerle ilgili değerlendirme yapılırken rahim tüp filminin oldukça önemli bir yeri olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle tüplerde geçişin olup olmadığı tüplerde sıvı birikmesiyle karşı karşıya kalınıp kalınmadığı ile ilgili bizlere detaylı bilgiler verebilmektedir. Gözden kaçan başka bir durumda var rahim tüp filmi sadece tüplerle ilgili bilgiler vermiyor aynı zaman da rahimin iç tabakasında rahimi ilgilendiren şekilsel bir anomali olup olmadığını değerlendirmek açısında da bizler içinde önemliidir.

S: Kök hücre yalnızca erkekler için mi önemli yumurtaya kök hücre yok mu?

C: Kök hücre çalışması gerek kadınlar ve erkekler için daha henüz emekleme aşamasında klinik uygulamaya girmiş herhangi bir çalışma söz konusu değil ilerleyen zamanlarda umarız ki bu tür çalışmalar başarılı gebeliklerle sonuçlanacaktır. Ancak şu aşamada özellikle kök hücrenin klinik uygulamaya geçmiş herhangi bir durum söz konusu değildir.

S: Embriyo çözülürken hasara uğrar mı?

C: Evet embriyo çözülürken hasara uğrayabilir. Tabi buradaki en önemli faktörün laboratuvarda çalışan embriyologların embriyoyu hangi şartlara dondurduğu, dondurma sırasında kullandığı kitlerin uygun olup olmadığı embriyonun dondurulurken ne kalitede dondurulduğu bizim gözlemlerimiz eğer embriyo gerçekten morfolojik olarak kaliteliyse embriyoların pek çoğunu çözdüğümüz zamana sağlıklı olarak bulabiliyoruz. Yani iyi bir laboratuvar güzel bir dondurma protokolüne sahipse genellikle embriyoları hasarsız olarak çözdüğümüzde bulabiliyoruz.

S: Rahimde sıvı varken tüp bebek yapmak doğru mu? Siz rahim onarıyormusunuz?

C: Rahimde sıvı varken genellikle embriyo transferi yapmayı tercih etmiyoruz. Burada dikkat çekmek istediğim özel bir nokta var. Sıvının neden kaynaklandığını net olarak tespit etmek eğer düzeltilebilir, tedavi edilebilir bir yöntem varsa bunu uygulayıp hastayı transfere o şekilde hazırlamak daha uygun olacaktır.

S: Dondurulmuş embriyolara genetik ayıklama yapılır mı ? Siz genetik ayıklamaları kimlere yapıyorsunuz?

C: Donmuş embriyolara genetik ayıklama yapmayı çok tercih etmiyoruz. Evet yapılabilir.kesinlikle yapılmaz diye bir kanı yok yalnız bilinmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi embriyo dondurulup çözdürülüp tekrar biyopsi alınıp tekrar dondurularak saklanması embriyoyu iki defa strese sokan bir tanesi bu embriyoların implanta potansiyelinin daha düşük olabileceği ile ilgili yakın dönemde Amerika’dan bir çalışma geldi. Buna istinaden biz dondurulmuş embriyolarda genetik ayıklamayı biz hastada gerekliliği tespit edilmediği sürece yapmıyoruz. Yapılabilir mi hasta bunun risklerini göze alırsa yapılabilir. Biz genetik ayıklama yöntemini genellikle 3’ten fazla denemesinde başarısız olan 40 yaşın üstünde ve 2 veya 3’ten fazla düşükle karşılaşmış olgularda uygulamayı tercih ediyoruz.

S: Çift rahim varsa transfer yapacağınız rahimi nasıl belirliyorsunuz? başarı oranlarınız nasıl?

C: Endometrium görüntüsü kalınlığı hangi tarafta daha iyi ikinci başka bir hususta hangi rahimin biçimsel olarak daha büyük olduğu ona göre belirleyelim transfer ediyoruz. Çift rahimli olgularda genellikle gebelik oranlarımız kadın yaşıyla diğer gruplardan farklılık göstermiyor bu hastaların erken doğum risklerinin olduğunun altını çizmek isterim. Özellikle çift rahimi olan olgularda tek embriyo transferi tercih edilmelidir.

S: Defalarca denedik, 5.güne embriyolar hiç gitmedi bunun nedeni ne olabilir?

C: Burada göz önüne almamız gereken faktörler var. Kadının yaşı, yumurtaların döllenme potansiyelinin nasıl olduğu, üçüncü gün embriyo kalitelerinin nasıl olduğu, spermlerin morfolojik özelliklerinde sorun olup olmadığı net olarak değerlendirilmelidir.

S: Sperm sayısı düşük çiftlerde rahim tembelliği oluşuyor zamanla sperm rahime ulaşmadığı için kendini kapatır. Buna yorumunuz nedir?

C: Rahim yaşlanmadan olumsuz etkilenen bir organ değildir. Yumurta hücreleri ve yumurtalar yaşlanmadan belirgin olarak gösterilir. Rahimde böyle bir etki yoktur.

S: Rahim nakli mevcut mu?

C: Ülkemiz bu konuda öncüdür. Dünyada kadavradan ilk rahim nakli ülkemizde gerçekleşti. Antalya’da plastik cerrah Prof. Dr. Ömer Ökan tarafından yapıldı. Oldukça başarılı bir operasyonla gerçekleştirildi. Rahim nakli elde edilen hastamızda pek çok gebelik elde edildi. Dünyada rahim nakliyle doğmuş 10’dan fazla bebek mevcuttur.

S: AMH kaç olursa tüp bebek denemeyi bırakmalıyız? 0.17 AMH var.

C: Hastanın düzenli adet görüp görmemesini baz almalıyız. Hastanın AMH düşük ve adetlerinde düzensizlik varsa bu hastanın başarı şansı düşüktür.

S: Rahime çizik atılmasının faydası var mı?

C: Hayır yoktur. Rahime çizik atma gebelik oranları düşürmektedir. Ben uygulamıyorum. Bazı hastalarda faydalı olabileceği söylenmektedir.

S: Beta HCH Değerinin kaç olması gerekir.

C: Genellikle 12. günde gebelik testinin 100’ünde olması gerekmektedir.

S: 51 yaşında anne oldu haberleri görüyoruz. Adet gördüğüm sürece anne olma şansım var mı ?

C: Ben 45 yaşın üstündeki hastaları tedaviye almıyorum. Kar-zarar oranını iyi hesaplamak gerekiyor. Tedavi şansı binde birin altında oluyor.

S: Yaş ileri olunca natural takip yapıyor musunuz?

C: Natural siklusta tek yumurta elde etme şansımız vardır. Düşük doz ilaçlarla ya da doğal siklusla tedavi yapabiliriz.

S: 5 AA kaliteli embriyomuz PGT’den kalitesiz geldi. Bu kadar kaliteli olup PGT nasıl kalitesiz gelir?

C: Embriyolar morfolojik özelliklere göre sıralanır. Dış görünüşü güzel bir kadının kötü bir karaktere sahip olması gibi değerlendirebiliriz.

S: Şehir dışından gelen hastalar her gün kontrole gelmek zorunda mı? Nasıl yardımcı oluyorsunuz?

C: Adetin ikinci yada üçüncü günü gördükten sonra ikinci kontrol beş gün sonra oluyor. Sonraki kontroller iki veya üç gün aralıklarla devam ediyor.

S: CD56 yüksekliğinde çıkan sonuç intralipid serumdan sonra düşük çıkar mı?

C: Çıkmaz. Serum vermekteki amaç CD56 düzeyini azaltmak değildir. Bir miktar öldürücü hücreye de ihtiyaç var. İnstralipid serum veripte CD56’nın düşmesini beklemek doğru değildir.

S: 5. gün embriyo en kaliteli embriyo ise neden 6. güne takip ediyorsunuz?

C: Embriyonun blastosist aşamasına gitmesi önemli olandır. Bazen bunun dönemleri var morula ve kompakmorula denilen aşamadır. Bunların 6. güne kadar takiplerine bakarız. Gebelik şansı açısından çok fark yoktur.

S: 136 kiloyum, iki defa tüp bebek denedim ve gebe kalamadım. Kilo etkili mi

C: Sağlıklı gebelik için kilo vermemiz önemlidir. Tedavinin seyrinde fazla kilo düşük olasılıgını da arttırır. Erken doğum, gebelik şekeri,bunlar görülmektedir.

S: Embriyo transfer aşamasında rahim kalınlığı kaç olmalı?

C: 6,5 üstündekileri kabul ediyoruz. Klinige göre farklılık arz edebilir.

S: Erkek hastalara öneriniz nedir? eşim azospermi, sigarayı bıraktığını ifade etmiş, embriyo kalitesini sperm mi belirler yumurtamı?

C: Üroloji doktorunun önerilerine uymanız gerekmektedir. Azospermi’nin nedeni çok önemlidir. Embriyo kalitesini belirlemede yumurta her zaman için daha baskındır. Ama sperminde rolü olmadığını söyleyemeyiz.

S: Çocuğumuz olmadığını nasıl anlarız? Hangi aşamada doktora başvurmalıyız?

S: Eğer ki 35 yaşının üstünde bayan 6 aydır düzenli cinsel hayatı varsa korunmamasına rağmen çocuk sahibi olamıyorsa doktora başvurması gerekir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – İkiz Mucizelerimiz

  “Annelik fedakarlık… Bizim fedakarlığımız diğer kadınlardan biraz daha önce başlıyor.” Annemizin bu …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Baba Olma Sevinci

  Başka merkezlerdeki 6 başarısız denemeden sonra merkezimizdeki ilk denemede baba olacağını öğrenen …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek- Bahçeci Ailemiz Büyüyor

  26.06.2018 - Tam bir yıl önce bugün Ali bebeğimizi annesinin rahmine transfer …

  Devamını Oku

  20 Yıl Sonra Gelen Mucizemizin Adı Umut

  Hacer ve Orhan Varlı çiftinin sabırsızlıkla beklediği gündü! Biz bebeğimizin cinsiyetine …

  Devamını Oku

  Bizim Gizli Kahramanlarımız

  Babalar günü kutlu olsun! …

  Devamını Oku

  Adım Adım Mucize

  Mucizemiz sağlıcakla anne babasının kucağına kavuştu. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Bayram Şekeri Tadında Bir Mucize

  Bayram şekeri tadındaki mucize haberimizi anne babamıza verdik! …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Doç. Dr. Kübra Boynukalın


  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: