Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Kübra Boynukalın – 16 Ekim 2018

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Kübra Boynukalın – 16 Ekim 2018

Doç. Dr. Kübra Boynukalın

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Gebelikte şeker gibi durumlarda ne gibi tedaviler uygulanır?

C: gebelikte görülen şeker hastalığı gestasyonel denilen bir durumdur. Genellikle diyetle tedavisi mümkün olan bir durumdur. Tansiyon hastalığı gebelikte yükselen bir hastalık olabilir. Bu hastaların yakın takibe alınması gerekir. Özellikle tansiyon hastalarının reklamsı denilen duruma gidiş olup olmadığı hızlıca değerlendirilmeli ve doğru kararlar alınmalıdır. Gerek annenin hayatı gerek bebeğin hayatını riske atan bir durum olabilir kronik hipertasif hastalarında gebeliğe zarar vermeyen anti hipertasif ilaçların kullanımı önemlidir.

S: T şeklinde rahim var çizik atılırsa başarı artar mı?

C: T şeklindeki rahim son zamanlarda oldukça karşılaşılan bir hastalıktır. T şeklindeki rahimin başarıyı etkilemesinden emin olunamaz. T şeklindeki rahime atılacak çiziğin olumlu bir etkisi var mı hala bilinememektedir. Histeroskopiye hastalara yapılması önerilmemektedir.

S: Kilo tüp bebekte sorun mu? Ameliyat olduktan sonra mide tüp bebeği etkiler mi?

S: Mide tüp bebeği etkilemez tüp mide ameliyatı geçirdikten sonra hastaların hızlı bir kilo verme süreci olur. Bu kilo verme sürecinde 1 yılı bulabiliyor. Genellikle önerilen mide tüp ameliyatı geçirdikten sonra ilk 2 yıl içerisinde gebe kalmamalıdır.

S: 1 embriyo 5. güne ulaştığı halde neden 6. Gün beklenir? Blast aşamasına gelen embriyolar neden 6. güne gider?

C: Embriyoların blast aşamasının bir erken safası vardır. Kompakt morula ve morula aşaması vardır. Burada iç ve dış tabakanın birbirinden ayrılmamıştır. Bu aşamadaki embriyolar gerçekten yaşamlarını devam ettiriyorlar mı blastosist yani iç ve dış tabakasını birbirinden ayrılan embriyo haline geçiyor mu bunun takibi için 6. güne kadar beklenir.

S: Polikistlik over hastalarında tedavi nasıl ilerliyor?

C: polikistlik over sendromu aslında akdeniz toplumlarında görülen en sık endokronolojik hastalıktır. Toplumda görülme olasılığı %7 ile %15 arasında değişmektedir. Türk toplumunda yapılan bir çalışmada %15 %17’lere kadar çıktığı belirlenmiştir. Polikistlik over sendromunda öncelikli olarak hastayı hem genel sağlık açısından değerlendirmek hem de fertifilite açısından değerlendirmek önemlidir. Hastanın düzenli egzersiz yapması kilo alımının önün geçilmesi çok önemlidir. Eğer adet düzensizliği varsa yumurtlatıcı haplar kullanılması gerekmektedir.

S: Dondurulmuş embriyolar ne kadar sürede saklanabilir? Çözüldüğünde bozukluk olur mu?

C: Her dondurulmuş embriyoların çözüldüğünde dejenere denilen canlılığını kaybetme olasılığı vardır. Labarotuvarın iyi olması gerekmektedir. Sağlık bakanlığı 5 yıl ile sınırlandırıyor ama 5 yıl sonrasında alınacak özel izinler ile donmuş embriyoların saklanmasına devam edilebilir.

S: 2 gebelik yaşadım kan pıhtılaşması var ne önerirsiniz?

C: Kan pıhtılaşması tromofili denilen durumun bir kazanılmış bir de genetik olarak bulunan tipler mevcuttur. Eğer kazanılmış tromofiliyse kan sulandırıcı iğnelerle tedavi önerilir. Genetik geçişli olanlarında ise genetik geçişin sıklığına göre sadece aspirin tedavisi uygulanabilir.

S: AMH düşüklüğü kadar yüksekliği de tehlikeli midir? İdeal kaç olmalıdır?

C: AMH yükseliği genellikle polikistlik over sendromu ile birliktelik gösterir. bu tarz olgularda düzenli adet görüyorsa amhnın zararı yoktur. Düzenli adet görmüyorsa hasta bu kişilerde aşırı uyarım sendromu geliştirdiği için dikkat edilmesi gerekmektedir.

S: Kanda kromozom analizi testi 45x çıktı. Genetik ayıklama ile mi çocuğum olur?

C: Torner sendromu olan olgular genetik ayıklama ile çocuk sahibi olacak diye bir şey söz konusu değildir. Ama hastaların durumuna göre genetik ayıklama önerilir. Genetik kromozom analizlerinde X ve Y kromozomlarında görülen anormallerin hayati önemin çok sık olmaması nedeni ile genetik ayıklama şartı söz konusu değildir. Ama tekrarlayan başarısızlık veya tekrarlayan düşükler varsa ve eşlik eden başka septumlar varsa genetik ayıklama yapılması bu hasta için daha doğru olabilir.

S: OHSS sendromu sadece polikistlik hastalarda mı olur?

C: Hayır. OHSS sendromu sadece polikistlik hastalar da olacak diye bir şart söz konusu değildir. Normal yanıt veren hasta grubunda da polisikistlik over sendromu görülür. Burada dikkat edilmesi gerekilen şey aşırı uyarım sendromunun iki tip olmasıdır erken aşırı uyarım sendromu ve geç uyarım aşırı sendromu birincisi daha çok polikistlik over sendromlarında görülen geç tipi ise hastada gebelik oluştuktan sonra gözlenen tiptir.

S: 4 kez sezeryan doğum yaptım 5. mümkün mü?

C: Mümkündür. Ama belirli riskleri vardır. Bu hastalarda özellikle cerrahi operasyonlara bağlı olarak presantanın yerleşim anomellerine sık rastlanır. Bu da doğum sırasında kanamalara neden olabilir bir takım riskler artabilir. Bu da her cerrahi müdahalalenin hastanın hayatında komşu organ yaralanmalarına neden olabileceği risk taşıyabildiği unutulmamalıdır.

S: Rahim mikroyolojisini buldunuz diye haber çıkmıştı testleri herkese uygluyor musunuz? Era testinden farkı nedir?

C: ERA testi tutunabilirligi tespit eden bir test ALİCE testi endometyumda kronik infolomutuar bir olgulun olup olmadığını bulan bir testtir. EMMA testi mikrobiyatanın değerlendirmesini yapan bir testtir. Kullanım alanları birbirinden çok farklıdır gelecek ve umut vadeden testlerdir. ERA VE ALİCE testini tekrarlayan başarısızlıklarda EMMA testini ise daha çok tekrarlayan düşüklerle olan olgularda kullanıyoruz.

S: 17 ay sonra ikiz bebeklerimiz oldu ama ben adet olmadım bu normal mi?

C: Emzirdiği sürece kadınların bir grubu adet görmez. Ama 17 ay uzun bir süre. Bir süre kontrol amaçlı kliniğe gitmesi tavsiye edilir.

S: Histeroskopi her başarısız denemeden sonra yapılmalı mı?

C: Hayır. Histeroskopi her başarısız denemeden sonra yapılması şart olan bir deneme değildir.

S: İstmosellerden bahseder misiniz?

C: İstmosel denilen şey daha önce sezeryan geçiren hastalarda görülen bir olgudur. Sezeryan kesesindeki bir boşluk oluşması ve içinin sıvı dolup birikmesinin rahime akmasıdır. Her istmosel cerrahi müdahale gerektirmez. Kendiligiden gebe kalmayı olumsuz etkiler.

S: Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında CD56 testini uyguluyor musunuz?

C: Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarının bir grubunun imminolojik nedenleri vardır. Bu nedenlerin değerlendirilmesi için kullanılan testlerden bir tanesidir. Öldürücü hücrelerin oranına bakan bir testtir.

S: Boş gebelik neden olur?

C: Embriyo yerleşme aşamasındayken dış hücre tabakası birbirinden ayrılmış şekilde bulunur. Dış hücre tabakası rahim iç tabakasına yerleşir ama iç hücre tabakası gerilir ve bölünmesini durdurur. Daha ileri bir sürece geçemediği için boş gebelik oluşur.

S: 32 yumurta toplandı ama hepsi boş çıktı nedeni nedir?

C: Burada iki şeyi birbirinden ayırmak gerekir. Yumurtalar çıkar ancak maturasyon sorunu olur yoksa foliküller görülür ama içleri mi boş çıkıyor. Boş folikül sendromu tekrarlıyor ise genellikle tekrarlayıcı olmaz genellikle bu hastalarda leha hormonu ile ilgili sıkıntı olduğu düşünülür ve buna yönelik analizler yapılabilir. Bunun maturasyon sornumu boş folikül sorunumu belirlemek gerekir.

S: Hastalarda yumurta kalitesini artırmak için ne öneriyorsunuz?

C: Antioksidan tedavisi ile gerek yumurta gerek sperm kalitesini artırır.

S: Rozi tekniğiyle ilgili düşünceniz nedir?

C: Rozi tekniği aslında 2000 yılında çok popilerdi. Son zamanlarda yeniden popüler oldu. 2000’li yılların başında rozi tekniği ile canlı doğum elde edilememişti. Günümüzde bununla ilgili umut vadedici yayınlar ortaya çıktı. Biraz bekleyip görmek gerekir.

S: Kök hücre tedavisi sadece spermi olmayanlara mı uygulanacak? yumurtası olmayanlara da uygulanacak mı?

C: Kök hücre tedavilerin amacı hem sperm de hem de yumurta için uygulanabilir. Sperm için biraz daha uygulamaya geçeceği yönündedir. Bunun önünde 10 yıllık 15 yıllık bir süreç var ve bunu takip etmek gerekir.

S: Eşimle ben talasemi hastasıyız. 2 kez tüp bebek denedik genetik ayıklama yapıldı ama gebelik olmadı. Çocuk sahibi olamayacağız tereddütü yaşıyoruz ne yapmalıyız?

C: PDG denilen bir yöntem uygulanır. Mutasyonun olduğu gen bölgesinin nerde olup olmadığı tespit edilir. Tek faktör talasimi değildir. Güvenilir bir hastaneden tekrardan tüp bebeğe devam edilmelidir.

S: 2 kere deneme sonra 2. Günde kalıyor embriyolar tekrar denesem yine mi kalitesiz embriyolar olur?

C: Embriyo kalitesini belirleyen 3 farklı faktör vardır. Yumurta kalitesi, sperm kalitesi ve labarotuvar şartlarıdır. Labarotuvar şartları iyi olan bir yerde tedavi görülmelidir.

S: Doğuma günler kala çocuğunu kaybeden biri yazmış. Neden kalitesiz bir bebek dendi neden gebelik bu kadar ilerledi embriyo baştan düşmez mi?

C: Bir embriyo rahim iç tabakasına tutunup 10. Haftayı geçtikten sonra embriyonun kalitesiz gidişatı üzerine herhangi bir olumsuz etkisi olmaz.

S: Embriyo kalitesini neye göre sınıflandırıyorsunuz neye göre kaliteli veya kalitesiz diyorsunuz?

C: Embriyonun kalitesini morfolojik özelliklerine göre hücrelerin birbiriyle olan ilişkilerine yoğunluğuna çekirdeklerin durumuna dizilimine göre karar verilir.

S: Rahim nakli olan hastaların gebeliği mümkün mü?

C: evet mümkündür.

S: Çikolota kistim var önce tedavimi olmalıyım yoksa ameliyat mı?

C: Çikolota kistinin ameliyat mı edileceğini belirlemek gerekir yoksa bu hastalar direkt tüp bebek mi önerildiğini belirlemek gerekir. Hastanın yaşını yumurtalık ve sperm durumunu göz önüne almak gerekir yaşı genç sperm sorunu olmayan. Ve yumurtalık rezervi iyi olan hastalarda daha çok tüp bebek tedavisi tercih edilir.

S: 40 kiloyum hamileliğim riskli midir?

C: Hastanın vücut kitle endeksi 18 in altındaysa bu hastaların kilo almaları önerilir.

S: Genetik ayıklamadan geçemeyen embriyolar için tedavi var mı?

C: Maalesef şuanda genetik ayıklamadan geçemeyen embriyolar için yeni bir tedavi yöntemi yoktur.

S: 50 yumurtam çıktı 28’i döllendi 14’ü 5. güne gitti ve bunlar başarısız oldu neden?

C: Kadının yaşının doğum kalitesinin rahim iç durumunun bunlar başarıyı belirleyen faktörlerdir. Her transfer edilen embriyonun maalesef tutma potansiyeli olmaya bilir bir başarısız deneme sonucunda hep başarısız olacak diye bir şey söz konusu değildir.

S: Havuz yöntemi uyguluyor musunuz?

C: Evet yumurtalık rezervi az olan 35 yaşın üstünde olan hastalarda uyguluyoruz.

S: Meme kanseri geçirdim tüp bebek yapabilir miyim?

C: Meme kanserinin tedavisi geçtikten sonra bu hastalara tedavi uygulanır bu şekilde gebe kalan çok hasta vardır. Bu nedenle bir sakıncısı yoktur.

S: Sperm sayısını nasıl artırabilirim?

C: Özel bir tedavisi yoktur, hormon değerleri önemlidir. Hormonlarda bir düşüklük varsa bu hastalara çeşitli iğne tedavisi ile tedavi edilebilir.

S: Natural teknikleri kimlere uyguluyorsunuz?

C: Yumurta toplama aşamasında uygulanması istenmez. Dondurulmuş embriyolar olan olgularda natural siklusda donma çözme tedavisi yapılır. Çünkü hastaya konfor sağlar ve rahatlatır düzenli adet gören herkes de bu tedavi uygulanır. Yumurta toplama için önermiyoruz çünkü yumurta çatlama riski çok fazladır.

S: Tüm tahlil sonuçlarım temiz çıktı ama gebe kalamadım neden?

C: Burada dikkat edilmesi gereken yer hastanın ne kadar süredir gebe kalamadığı süredir. Uzunluğuna ve kısalığına göre hastaya uygulanacak yöntemler değişebilir. Aşılama ya da tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

S: Yaşım 43 kök hücre ile yumurtam olur mu?

C: Henüz böle bir tedavi klinikte bulunmamaktadır. Yaklaşık 10 yıl 15 yıl beklemek gerekir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Babamızın Tarifsiz Mutluluğu

  Yaptığınız işe yüreğinizi koyduğunuzda aynı heyecan ve mutluluğu yaşıyorsunuz. Tıpkı 11 yıldır …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Sperm Bozuklukları Baba Olmaya Engel Değil

  Bahçeci Diyarbakır Tüp Bebek Merkezi’mizde şiddetli sperm anomalisi sorununu ilk denemede yendik! …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Yıllar Süren Evlat Hasreti Son Buldu

  Heyecan, şaşkınlık, mutluluk… Senelerin özlemi Op. Dr. Emre Turgut ile son buldu. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – 20 Yıllık Özlem Son Buldu

  20 senelik sabrın, mücadelenin, bekleyişin özlemi bugün Umut Can bebeğin gelişiyle son …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Gözyaşları İle Beklenen Mucizemiz

  Tekirdağlı Nurdane-Sedat İlgun çifti 7 yıllık bekleyişin ardından güzel haberi aldı! Çiftimiz …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Era Tedavisi İle Gelen Mucize – Kanal D

  9 yıldır çocuk özlemi çeken çiftimiz başka merkezlerde 5 aşılama ve 3 …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Babamızın Gözyaşları Sel Oldu

  7 yıldır evli olan Zeynep-Ziver Aslan çifti başka merkezlerdeki 4 başarısız denemeden …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Doç. Dr. Kübra Boynukalın  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: