Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Kübra Boynukalın – 10 Temmuz 2018

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Kübra Boynukalın – 10 Temmuz 2018

Doç. Dr. Kübra Boynukalın

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Havuz tedavisini yalnızca yumurtalık rezervi düşük olan hastalara mı uyguluyorsunuz?

C: Genelde evet. Yumurtalık rezervi iyi olsa bile belirgin döllenme, bölünme sıkıntısı yaşayan hastalara ya da yumurtalarda maturasyon sorunuyla karşılaştığımız, değiştirdiğimiz ilaç protokollerine yanıt alamadığımız hastalara uygulamaktayız. Havuz tedavisi yaptıracak hastaların iyi merkez seçmeleri gerekir. Deneyimli bir laboratuvar bu konuda çok önemlidir.

S: Genetik ayıklama yapılan hastalara başka tedavi ihtiyacı var mıdır?

C: Genetik ayıklamadan geçmiş bir embriyonun gebe kalma şansı %100 değildir. Kaliteli bir embriyo elde edildikten sonra gebeliği belirleyen %85 faktör embriyo %15 ise rahimdir. Hastanın rahimle ilgili anotomik bir sıkıntı varsa düzeltilmesi gerekir. Hastanın normal embriyolarla transfer yapılmasına rağmen düşükleri varsa ERA-CD56 gibi testlerin uygulanması gerekir.

S: CD56 nedir?

C: CD56 mucize bir sistem değildir. Doğal öldürücü hücreleri belirleyen bir markırdır. Rahim iç tabakasından alınan ufak parçayla rahim duvarındaki, öldürücü hücrelerin oranı tespit edilmektedir. Bu hücreler gebelik devamına oldukça önemli fonksiyona sahiptirler. Bu hücreler olmadan emrbiyo tutunması mümkün değildir. Bu hücrelerin gereğinden fazla olması embriyonun rededilmesine neden olur.

S: Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında ne yapıyorsunuz?

C: Genellikle genetik ayıklama yöntemini tercih etmekteyiz. Bu yöntemle sağlıklı emrbiyo bulduktan sonra rahimin iç tabakasının tutunabilirligine yönelik tedaviler uyguluyoruz.

S: Embriyoların dondurulması embriyo kalitesi üzerinde olumsuz bir etki yapar mı?

C: Herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Embriyolar eğer ki usulüne uygun olarak dondurulduysa çözüldükten sonra sağ kalma oranı %100’e yakın bir olarak gerçekleşir.

S: Hidrosalpenks durumunda önce ameliyat mı yoksa önce tüp bebek tedavisi mi uygulanmalıdır?

C: Bu durum, hastaya uygulanacak tüp bebek tedavi yöntemine göre değişir. Taze transfer yapılacaksa kesinlikle tüp bebek tedavisinden önce ameliyat olması gerekir. Dondurulmuş embriyo transferi olacaksa eğer önce yumurta toplanır emrbiyolar oluşturulduktan sonra ameliyat yapılabilir. Transferde bir sonraki aşamaya bırakılır.

S: Guatr hastalığında TSH yüksekliği ya da düşüklüğünün tedavisinde ne yöntemler kullanıyorsunuz?

C: Bu sorunu endokrinoloji doktoruyla çözmeye çalışıyoruz. Yönlendirdiğimiz doktorlarımız gerekli ayarlamaları yapıyorlar.

S: Çift rahimde normal gebelik mümkün müdür?

C: Mümkündür. Çift rahim olgularının bir çoğunda gebelik olur. Burada önemli olan hastanın yumurtalık rezervi, eşinin spermi, tüplerin durumu göz önüne alınır ve tedavi şekli belirlenir. Bu daha doğru bir yöntemdir.

S: Kaç denemeden sonra histeroskopi öneriyorsunuz?

C: Çekilen rahim filmde herhangi bir patolojik bulgu rastlanmamış ultrasonda herhangi bir şey rastlanmamışsa histeroskopi yapmıyoruz. Histeroskopi yaptırmanın gebelik üzerinde olumlu etkileri gözlemlenmemiştir.

S: Yumurta kalitesini arttıran besinler ya da karışımlar tedavilerde olumlu sonuca sebep olabilir mi?

C: Sağlıklı beslenmek çok önemli ancak bu kapsamda günde şu kadar şu gram yiyin diye bir kural yok. Hastalarımıza tavsiyelerimiz paketli gıda, katkı maddesi içermeyen, doğal besinlerle beslenmeleridir. Sağlıklı olan her şeyi yiyebilirler.

S: Blast embriyo transferi dışındaki tüm embriyoları transferi hep başarısız mı olur?

C: Bir embriyo transferinin başarılı olması için kesinlikle blast olması gerekmez. Önemli olan laboratuvarın durumudur. Genelde blast embriyo transferini tercih ederiz.

S: Neden blast embriyolarda 6. gün bekletilir?

C: Blast aşamasına geçen embriyoların bir kısmı standart gelişiminden daha yavaş gelişim gösterebilirler. 5. günde erken blast aşamasına kadar ulaşmış embriyoları 6. güne kadar takip edip gelişimleri devam ettirip ettirmediklerini takip etmek isteriz. Gelişimi devam eden embriyoları da dondurarak saklarız. 5.gün ve 6. gün embriyolar arasında ufak bir söz konusudur.

S: Polikistik over sendormu hastalarda ilk öneriniz nedir?

C: Bu hastalara diyet ve egzersin kesinlikle verilir. Adet düzensizlikleri varsa yumurtlama fonksiyonlarında bozukluk olduğu yönündedir. Eşlerinde sperm sorunları yoksa, rahim tüplerinde bir kapalılık söz konusu değilse kesinlikle öncelik yumurtlatma tedavilerini kullanıyoruz. Bunlarla başarısız olunduğu takdirde aşılama ve tüp bebek tedavisi tercih ediyoruz.

S: Taze transferi yapılmama neden nedir?

C: Polikistik over sendromu olan hastalarda taze transfer tercih etmiyoruz. Kan değeri progesteron değerinin çatlatıcı iğne gibi 1,5 üzerine çıkması rahim üzerine olumsuz etkileri olur ve bu yüzden taze transfer tercih etmiyoruz. Genetik ayıklama yaptığımız embriyolardan parça alınır laboratuvara gönderilir o zamanda sonuç gelene kadar embriyoları dondurarak saklıyoruz. Taze transfer yapmamak için çok sayıda neden vardır.

S: Genetik hastalığı olan bir erkek oğlum var 2. bebek için genetik ayıklama yapılmalı mıdır? Bu kesin bir sonuç olur mu?

C: Bu genetik hastalığının ne olduğu önemlidir. Tek gen hastalıklarında ve sayısal kromozom anomalilerin olduğu durumlarda genetik ayıklama yöntemiyle sağlıklı bebeğe ulaşabiliriz.

S: Rahime çizik atmak doğal gebelik şansını arttırır mı?

C: Bu sorunun yanıtı şuan için bilinmiyor. Rahime çizik atmak bugün tüp bebek tedavileri içerisinde ne kadar faydalı henüz bir yanıt yoktur.

S: PGT ve NGS arasındaki fark nedir?

C: NGS bir teknoloji adıdır. PGT yapılan işlemin adıdır. NGS ile embriyodaki sayısal kromozom anomalilier tespit edilir. NGS kullanılarak Tek gen hastalıkların da tanımlaması yapılabilir.

S: Biyokimyasal ya da boş gebelik neden olur ?

C: Genelde, embriyodaki kromozomal anomalilerden kaynaklanabilir ama tek faktör kromozomal sayısal veya yapısal anomaliler olmayabilir. Gelişimsel pek çok faktörlerde olabilir.

S: Dış gebelik tüp bebek tedavilerinde daha mı çok olur neden ?

C: Eğer ki hastanın tüplerinde gösterilmiş bir hasar yoksa bu hastalarda tüp bebek tedavisi sonraki dış gebelik oranı kendiliğinden gebe kalanlarda ki oranla aynıdır. Ancak hastalarda dondurulmuş embriyo transferi yapıldığında bu oran %1.1’lere kadar düşmektedir. Blast embriyosu transfer edilmesi ve 3. gün emrbiyo transfer edilmesi arasında da dış gebelik sonuçları arasında bir miktar fark vardır.

S: Rahim dinlendirme tekniği ile rahimdeki problemlerde iyileşme olur mu? Yumurta toplamadan sonra kaç ay dinlendirmek yeterlidir?

C: 1 ay dinlendirmek yeterlidir. Rahimdeki miyom polip gibi sorunları çözmez. Rahim dinlendirmeyi yapmada ki neden verdiğimiz hormon ilaçlarının rahimin iç tabakasının tutunabilirligi üzerine olan olumsuz etkilerini bertaraf etmektir.

S: Dondurulmuş embriyo transferi endometirum ilaçsız hazırlamak başarıyı artırır mı?

C: En az ilaçlarla hazırlamak kadar etkindir. Hasta konforu açısından ise natural siklus daha iyidir.

S: Sarılık tüberküloz gibi hastalıklar tüp bebekte başarısızlığına neden olur mu?

C: Hayır olmaz.

S: Çikolata kisti varlığında ameliyat mı olunmalıdır?

C: Hastanın yumurtasına, yaşına, septumlarına göre alınacak karar değişir. Çikolata kistlerinin varlığı yapılacak işlemlerin yumurtalık rezervleri üzerinde meydana getirebilecekleri olumsuzluklardır. Bunlara dikkat edilmesi gerekir.

S: Hidrosalpenk nedenleri nedendir?

C: Geçirilmiş ameliyatlara, enfeksiyonlara, çikolata kistlerine bağlı olarak karşımıza çıkabilir. Tüp bebekte önemli bir sorundur.

S: Tüp bebek tedavilerinde başarıyı etkileyen mevsimsel bir farklılık var mıdır?

C: Herhangi bir farklılık yoktur.

S: Azospermi tedavilerinde hastanın yumurta kalitesi önemli midir?

C: Tabi ki çok önemlidir. İyi kaliteli yumurta kötü spermi bile tedavi edebilir. Yumurta kalitesi çok fazla önemlidir.

S: Rahim ağzı gevşekliği öncesinde bir şey yapılabiliyor mu?

C: Servikal yetmezlikte çok fazla bir şeyler yapılıyor. Laparoskopik yöntemle serkülaj uyguluyoruz. Erken doğum yaşamış hastalarda tedavi öncesi yapıyoruz. Başarıyı oldukça etkiler.

S: Donmuş embriyolar transferden ne kadar önce çözülür?

C: En az 2 saat önceden çözülür.

S: Adet düzensizliği her zaman menopoza mı sebeptir?

C: Hayır değildir. Polikistik over sendromu gibi olgular, başka nedenlerle adet düzensizliğine sıkça rastlanır.

S: 3 aşılama düşük yaptım. Bundan sonra hep düşükle mi sonuçlanır?

C: Bu durumdaki hastanın bebek sahibi olma olasılığı %50’nin üstündedir. Ama tavsiyem detaylı bir değerlendirme yapıldıktan sonra denemeye devam etmenizdir.

S: Aşılama hangi hastalarda uygulanır?

C: Genellikle 3 yıldan az korunmasız ilişkiye rağmen gebelik olmamış olgularda, sperm sayısının 5 milyonun olduğu olgularda, tüplerde herhangi bir kapalılık durumunun olmadığı olgularda, 35 yaşındaki olgularda kullanmaktayız.

S: AMH değerin kaçın altında şans yoktur?

C: AMH değerinin 0.08 altında olması başarı şansını olumsuz etkiler.

S: Vajinismus hastalarda tek çözüm tüp bebek midir?

C: Aşılama tedavisi ile çocuk sahibi olabilirler ama sadece vajinismus üzerine yoğunlaşmaktan çok kadın ve erkeğin fertilite olarak değerlendirilmesi daha çok önemlidir. Çiftlerin fertilite potansiyeli değerlendirildikten sonra aşılama tedavisi ya da tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

S: Erkek kaynaklı sorunlarda yine de kadınlar mı ilaç kullanır?

C: Evet. Tüp bebek tedavisi %80-90’nı kadın üzerinde olan bir tedavidir.

S: Endometriozis hastasıyım, 6 haftalık gebeyim ameliyat olmadan tüp bebek oldum gebeliğim sonlanır mı?

C: Endometriozisin düşük yapma olasılığını arttırdığına ait herhangi bir kanıt yoktur.

S: Kan pıhtlaşmalarında öneriniz nedir?

C: Ağır bir durum varsa kan sulandırıcı iğneler veriliyor.

S: Kök hücre kadınlarda da etkili midir?

C: Geçmişte katıldığım bir kongrede Japon bir bilim adamı kök hücreden yumurta geliştirmekle ilgili çalışmalar üzerinde durdu yalnız insan dokusunda geliştirilmiş yumurta söz konusu değil. Bundan 5-10 yıl sonra bu konuda daha etkin yerlere gelebiliriz.

S: Ultrason ve rahim tüp filminde sorun olduğu belli oluyor ama ameliyata gerek yok diyorlar. Rahimde problem olduğu laparoskopide mi belli oluyor?

C: Rahimle ilgili sorunları ya rahim tüp filminde, ultrason veya histeroskopiyle saptıyoruz. Laparoskopi daha çok tüp ve yumurtalıklarla ilgili sorunları tespit etmemizde kullandığımız yöntemdir. Sorunu şuan için net olarak bilmiyorum ama rahimle ilgili sorunlarda laparoskopi her zaman uygulanmaz.Sadece rahimde miyom varsa alınması gerekse laparoskopik yöntemle bunu almak tercih ettiğimiz durumdur.

S: 11 yumurtam toplanıyor ama hep boş yumurta oluyor. Öneriniz nedir?

C: Toplanan yumurtalar olgun mu çıkmıyor yoksa boş mu çıkıyor. Burada bu önemlidir. Bizlerin özel olarak uyguladığı ilaç protokolleri vardır. Bazı hastalarda ilaç protokollerinde değişiklik yaparak başarı elde edebiliyoruz.

S: Kaç yaşına kadar tüp bebek tedavisi yapılır?

C: Bir kadının doğurganlık potansiyelinin en yüksek olduğu dönem 23 ile 30 yaşları arasındadır. 35 yaşından sonra doğurganlıkta azalma başlar. 40 yaşından sonra bu potansiyel hızlı şekilde azalmaya başlar. 45 yaşın üzerindeki hastalara tüp bebek tedavisi uygulamıyoruz. Ancak hastanın mümkün olduğunca erken tedaviye gelmesidir.

S: Poliplerin tekrarlar mı?

C: Bunun ameliyatının histeroskopik olarak yapılması gerekir. Görerek polip’i almak gerekir. Tekrarlaması çok mümkün değildir. Hastanın yakın doktor takibinde olması önerilir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – AMH Düşüklüğü olan Hastamızın Gebelik Haberi

  Tek yumurtalığa, 0.05 AMH değerine ve kapalı tüplere rağmen ilk denemede anne …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – 19 Yıl Sonra Gelen Mucize

  19 yıllık özlem dolu mücadeleden sonra Nurtane ve Murat Güleç çifti merkezimizdeki …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Mucize Bebek Güvenç

  38 yaşındaki annemizin düşük over rezervi problemi bulunmaktaydı. 3 kez geçirilen histeroskopi …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Adım Adım Mutluluk

  36 yaşında olan hastamız bize başvurduğunda AMH düzeyinin 0.03 olduğunu gördük. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek Böbrek Nakli Geçiren Hastamızın Mutluluğu

  Birçok hastamız gibi Naz Hanım ve eşi de bu aşamalardan geçti ancak …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Tüp Bebek Tedavisinde Sonsuz Mutluluk Gözyaşı

  İtiraf edelim ki siz bu videoları görünce nasıl ağlıyorsanız biz de paylaşmadan …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ailemize Bir Bahçeci Annesi Daha Katıldı

  Gamze Hanım, senelerdir beklediği mucizesine kavuşacak. Darısı tüm bekleyenlerin başına! …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Doç. Dr. Kübra Boynukalın  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: