Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Kübra Boynukalın – 01 Kasım 2017

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Kübra Boynukalın – 01 Kasım 2017

Doç. Dr. Kübra Boynukalın

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Açıklanamayan infertilite nedir?

C: 35 yaşın altındaki kadınlarda 1 yıldır korunmasız ilişkiye rağmen, yapılan tetkiklerde sorun yoksa bu hastalara biz açıklanamayan infertilite diyoruz. Değerlendirmelerimizde daha çok sperm sayı hareketliliği yumurtalık rezervi rahimde sorun olup olmadığıyla ilgilidir. Gebeliğin oluşması oldukça kompleks bir durumdur. Yumurtayla spermin döllenip rahim iç tabakasına tutunması için yaklaşık 350’den fazla mekanizma devreye giriyor. Bugünün teknolojisiyle tespit edemediğimiz sıkıntılar olabiliyor. Bu hasta grubunda da tüp bebek tedavisi oldukça etkin yöntemdir.

S: Katil hücreler nedir?

C: Rahimin iç tabakasına verilen embriyonun rahime tutunması için belli düzeneklerin devreye girmesi gerekiyor. Buradaki öldürücü hücreler önemlidir. Ne çok olması ne de az olması tutunabilirlik üzerine olumsuz etkileri olabiliyor. CD56 denilen yöntemle öldürücü hücrelerin oranı tespit ediliyor ve transfer öncesi hastaya değişik tedavi yöntemleri uygulayabiliyoruz.

S: 5. güne gidemeyen embriyoların 3. gün transferini öneriyor musunuz?

C: Eğer ki embriyolar iyi laboratuvar şartları sağlanmasına rağmen 5. güne gidemiyorsa bu embriyolarda sorun olduğunu söyleyebiliriz. Bizler genel olarak 5. gün transferi yapmayı tercih ederiz. Yalnız yumurta sayısı kısıtlı olan hastalarda nadirde olsa yaklaşımlarımız arasında yer almaktadır.

S: NGS embriyoda kalp atışlı olmama ihtimali var mı?

C: Elbete vardır. Genetik ayıklamadan geçmiş tutunabilirliği daha yüksek olduğu gibi düşükle sonuçlanma riski de daha az olmaktadır. Ancak bu embriyoda kalp atışının görülememesi ya da kanamalı düşük olması gibi sıkıntılarla karşılaşabiliriz. Embriyolar transfer edildikten sonra rahim iç tabakasında tutunmaları için pek çok mekanizma devreye girmekte. Bunları herhangi bir aksama olumsuz durumlara sebep olur.

S: NGS 5.günde yapılıyor mu?

C: NGS yapılabilmesi için embriyonun belli bir büyüklüğe gelmesi gerekmektedir. İleri blast aşamasına gelirse yani embriyo 5.günde ulaşıyorsa da 6. ulaşırsa da yapılır, arasında da fark yoktur.

S: Yumurta rezervi az olan hastalarda nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz?

C: Azalama derecesine göre uyguladığımız tedaviler değişebilir. Yumurtalık rezervi oldukça genmiş bir yelpazedir. Bu yelpazenin en sonundaki hastalar menopoza yakın dönemdeki hastalardır. Başlarındaki hastalar ise yaşlarına göre yumurtalık rezervi azalmış ancak hala 5’ten fazla yumurtalar verebilen hastalar olarak tanımlanmaktadır. Bu yelpazede hastanın hangi noktada durduğuna göre değişmektedir.

S: Yumurta kalitesi nasıl artırılır?

C: Artırmanın gösterilmiş yolu yoktur. Beslenme destekleri antioksidan tedavilerle böyle bir şey mümkün olabileceği söylenmektedir. Kanıtlanmış bulgular yoktur.

S: Kimyasal gebeliğin nedeni nedir?

C: Kimyasal gebelik rahimin iç tabakasına tutunmaya çalışan ancak yeterli tutunmayı gerçekleştiremeyen olgular olarak tanımlanıyor. Embriyo ve rahimle ilgili nedenler olabilir. Sağlıklı olmayan embriyolar olabilir, rahimde polip-miyom gibi sıkıntılar nedeni olabilir.

S: Klinefelter hastası olan biri bebek sahibi olabilir mi?

C: Olabilir. Bu hastalarda, normalde 46 xy 47 xxy olarak saptanır. Genellikle hayatları boyunca herhangi bir sağlık sorunuyla çocuk sahibi olmak dışında karşılaşmazlar. Bu hastaların bebek sahibi olabilmesi için micro tese ameliyatı yapılarak sperm elde edilmeye çalışılır.

S: İleri derecede polikistik over sendromu hastalarında nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz?

C: Hastanın fazla kilosu varsa tedavi önce vermesi gerekiyor Tansiyon şeker gibi hastalıklara sık rastlanıyor gebelik öncesi şeker veya tansiyon rahatsızlığı olup olmadığını tespit edip, tedavi uyguluyoruz. Yumurta geliştirici tedavilerde de yanıt alınamazsa aşılama hala yanıt alınamazsa tüp bebek tedavisiyle tedavi etmeye çalışıyoruz.

S: 5AA emrbiyo NGS için uygun mu?

C: Evet uygundur.

S: Tüplerimde sıvı olduğundan dolayı alındı 5 denemem negatif oldu, yapışıklık sebep dendi doğru mu?

C: Geçirilmiş ameliyatlarına enfeksiyonlarına çikolata kistlerine bağlı olarak olabilir. Tüplerin tüp bebek tedavi öncesi sıvı varsa alınması önerilmektedir.

S: Dondurulmuş embriyo doğal siklus tedavi başarı oranı nedir?

C: Başarı şansı ilaçla hazırlanan olgularla aynıdır. Hatta genç hastalarda başarı şansı ilaçla hazırlanan hastalardan bir tık daha yüksek olarak adlandırılabilir.

S: Rahim dönüklüğü herhangi bir ultrasonda belli olur mu? Transferde hamile kalma olasılığı nedir?

C: Evet, belli olur. Ancak kadının jinekolojik değerlendirilmesinde ya da bebek sahibi olup olmamasında çok ciddi bir yeri mevcut değildir. Eğer mesanenin doluluğu uygun şekilde transfer sırasında sorun yaşanmaz.

S: 3.günden 5. güne embriyonun gidememe sebebi sperm midir?

C: Blasta gidememe de spermin yeri olabileceği söylenmektedir. Açıkcası 3. gün embriyo kalitesi çok çok iyi olan ancak 5. güne geçişte sorun olan embriyolarda sperme dönüp tekrar bakmanın uygun olacağı söylenmektedir. Kesin sperm ya da kesin yumurtadadır diye bir şey net söyleyemiyoruz.

S: Parathormon yüksekliği tüp bebek tedavisini etkiler mi?

C: Etkilemez. Yalnız bu hastaların kalsiyum düzeylerinin stabilize edildikten sonra tüp bebek tedavisine alınması uygun görülür.

S: Gebeliğimde 9. haftadayım kasık ağrıları normal mi?

C: Gebeliğin ilk 3 ayında kasık ağrılarına rastlanır. Rahimin büyümesine bağlı gerilmelerdir. Ama eşlik eden kanama idrarda yanma gibi sıkıntı varsa doktor kontrolüne girilmelidir.

S: Rahimde küçük divertikül varsa gebelikte sorun yaratır mı?

C: Sorun yaratmaz.

S: TSH yüksekliği yumurta kalitesini etkiler mi?

C: TSH yumurtalık rezervindeki azalmanın göstergesidir. Yaşı genç olan olgularda yumurta kalitesiyle ciddi bir duruma neden değildir. Ancak yaşı ileri olgularda yumurta kalitesinde bozulmalarda karşılaşınabilinir.

S: Basit kist nedir?

C: Kadınların adet döngüleri sırasında hormonal değişikliklere bağlı oluşan fonksiyonel yapılardır. Bebek olmasına engel teşkil etmez.

S: Faktör beşte kan pıhtılaşamasının tedavisi nedir?

C: Heterozigot ya da homozigot olmasına karşın tedavisi değişir. Eğer homozigot varsa kan sulandırıcı ilaç kullanır. Ancak heterozigot hastalarda kan sulandırıcılar önerilmemektedir.

S: Histeroskopi ameliyatından sonra transfer ne zaman yapılır?

C: Bir sonra ki ay transfer işlemi yapılır.

S: Yumurta rezervi azlığı için ne yapılması gerekir?

C: Çok fazla zaman kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır.

S: Polikistik over hastasyım 2 kez aşılama denedim 3. kez aşılama denemeli midir?

C: Hastanın kilosu yaşı eşte spermle ilgili sorun olup olmadığım eğer bunların hiç birinde sorun yoksa 3. kez aşılama tedavisi yapılabilir.

S: Sağlıklı kadında ayda kaç tane yumurta olur?

C: Genelde ayda 1 tane yumurta olur.

S: AMH kaç olmalıdır? Artırılabilir mi?

C: AMH değeri 1.1’in altında olması yumurtalık rezervinde azalma olarak tanımlanır. Artırmak mümkün değildir.

S: ERA nedir? Kimlere yapılır?

C: ERA testi endometriumun embriyo transferi için en uygun gününün hangi gün olduğunun tespit eden testtir. Tekrarlayan tüp bebek başarasızlıklarında uygulanır.

S: Polikistik over hastalarının tüp bebekte şansı nedir?

C: Oldukça şanslı guruptur. Çünkü yumurtalık rezervi oldukça iyidir.

S: Prolaktin hormonu yüksek olursa ne yapılmalıdır?

C: Eğer eşlik eden adet düzensizliği yoksa tek başına prolaktin yüksekliğine bağlı bir tedavi uygulamıyoruz.

S: Spermçip uygulanır mı?

C: Evet uygulanıyor. Spermçip yöntemi bugün itibariyle bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış tedavi yöntemi değildir.

S: Yumurta neden erken çatlar?

C: En kritik nokta hastanın çatlatma iğnesini usulüne uygun yapmasıdır.

S: Tüp bebekte erkek faktörü mü kadın faktörü mü etkilidir?

C: Her ikisi de etkilidir. Ancak yumurta kalitesi iyi olan olgularda kötü sperm düzeltilebilir.

S: AMH 0.34 yaş 30 tüp bebek denemeli miyim?

C: 0.94 kötü değer değil. Eğer düzenli adet görülüyorsa deneyebilirsiniz.

S: Eşim 40 ben 37 yaşındayım 1 ay önce tüp bebek denedik negatif oldu PGT şansımızı ne kadar artırır?

C: PGT transfer başına iyi bir şans verir. Transfer sürecini daha güvenli geçirmesini sağlayan yöntemdir. 40 yaş üstü olgularda düşük riskini azaltması nedeniyle uyguladığımız yöntemdir.

S: Çift rahim nedir? Gebeliğe engel midir?

C: Engel değildir. Ancak bu hastalarda kendiliğinde gebe kalma şansı biraz azdır. Çift rahimde sıkıntı gebe kalındığı takdirde gebelik sürecinde düşük, erken doğum gibi riskler vardır.

S: Genetik ayıklama hangi aşamada düşünmeliyiz?

C: Genelde 40 yaş üstünde tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları olan ya da tekrarlayan düşükleri olan olgulara önermekteyiz.

S: 1 kere deneme yaptık negatif oldu kromozom analizi bozuk çıktı. Bu testi ne zaman yapmalıyız?

C: Genellikle başarısız tüp bebek sonrası yapılan testtir ya da hastanın 2’den fazla düşüğü varsa uygulanan yöntemdir.

S: Dondurulmuş embriyo mu yoksa taze embriyo transferi mi uygundur?

C: Hastaya göre değişmektedir. Biz daha çok dondurulmuş transfer tercih ediyoruz.

S: CGH’de embriyolarda sinyal alınamaması ne demektir?

C: CGH işlemi yapılırken embriyolardan alınan bir kaç hücre bir prosedura gider. Bu prosedur sırasında hücre çekirdeklerinden alınan sinyaller çoğaltılır alınan sinyallerin çoğaltılan olması durumu bozuk embriyodur. Bu durumla karşılaşılabilinir. Bu embriyoların tekrarda parça alınıp değerlendirilmesi yapılabilir.

S: Rahim duvarım kalınlaşmıyor ne yapılabilir?

C: Rahim duvarındaki hasar derecesine göre değişir.

S: Çift emrbiyo transferi kimlere yapılır?

C: 2’den fazla başarısız denemesi olan ya da 35 yaş üstündeki kadınlara uygulanabilir.

S: Sperm sayısı 3 milyon ve anomali oranı yüksekse embriyolara genetik test yapılmalı mıdır?

C: Tek başına sperm sayısına bakılarak buna karar verilmez. Bayan yaşının 40 üstünde olması başarısız denemeleri olan olgularda bu yöntemi tercih ediyoruz.

S: Rahim kalınlığı tüp bebek tedavisi için önemli midir?

C: Evet önemlidir.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Adım Adım Mutluluk

  36 yaşında olan hastamız bize başvurduğunda AMH düzeyinin 0.03 olduğunu gördük. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek Böbrek Nakli Geçiren Hastamızın Mutluluğu

  Birçok hastamız gibi Naz Hanım ve eşi de bu aşamalardan geçti ancak …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Tüp Bebek Tedavisinde Sonsuz Mutluluk Gözyaşı

  İtiraf edelim ki siz bu videoları görünce nasıl ağlıyorsanız biz de paylaşmadan …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ailemize Bir Bahçeci Annesi Daha Katıldı

  Gamze Hanım, senelerdir beklediği mucizesine kavuşacak. Darısı tüm bekleyenlerin başına! …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Bebeğimiz Kime Benziyor?

  Erken menopoz tanısı ise merkezimize başvuran 37 yaşındaki annemizden elde edilebilen tek …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Ben Anne Olacağım!

  39 yaşındaki Leman Hanım’a merkezimizdeki ilk denemede güzel haberi verdik. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Hep Kalbimizdesin Bora Cengiz!

  6 yıl önce dünyaya gelmesine vesile olduğunuz bebeğimiz Mete’nin annesi bugün bizlerle …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Doç. Dr. Kübra Boynukalın


  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: