Bahçeci TV - Instagram Canlı Yayınları

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu – 22 Mayıs 2018

Instagram Canlı Yayın – Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu – 22 Mayıs 2018

Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu

Üroloji Uzmanı

Tüm Videolar

Özgeçmiş

Doktora Sorun

S: Eşimde klinefelter sendromu 47 xxy kromozomu var çocuk sahibi olabilir miyiz?

C: Klinefelter sendromu erkeklerde en sık rastladığımız genetik problemlerden biri. Klinefelter sendromu olan erkeklerde normalde 1 tane olması gereken x kromozomundan 2 tane oluyor. Bu kişilerde normalde 46 kromozom olması gerekirken 47 kromozom oluyor bu kişiler 30’ lu yaşlara kadar eğer bizlere gelirlerse yardımcı üreme teknikleri vasıtasıyla çocuk sahibi olabilirler. Ancak 30’lu yaşlardan sonra bu kişilerin testislerinde gitgide küçülme oluyor testesteron miktarları ve sperm sayıları düşüyor ve bide sperm bulmakta güçlük çekiyoruz.

S: Azospermim var bunun nedeni nedir?

C: Azospermi bir kişide hiç sperm olmaması, dışarıya çıkan sıvı içerisinde hiç canlı sperm olmaması azospermi demek. Eğer spermlerin testisten üretildikten sonra penisin ucuna gelene kadarki süreçte herhangi bir tıkanıklık varsa bu kişilerde tıkanıklığa bağlı azospermiden bahsediyoruz bu tür hastalarda yardımcı üreme teknikleriyle sperm elde etmek oldukça kolay yaptığımız TESE ameliyatı ile yüksek başarı oranları elde edebiliyoruz. Diğer azospermi türü olan tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi varlığında ise durum biraz daha sıkıntılı altta yatan hastalığın tespit edilmesi gerekir bu hastalara mutlaka hormon tahlili yapıyoruz ve herhangi bir hormonal bozukluklar varsa bunları gideriyoruz, testisleri muayene ediyoruz varikosel gibi testislerde sperm üretimini bozabilecek damarsal bir rahatsızlık varsa bunu ameliyat ediyoruz eğer kişide genetik bir anormallik varsa y mikrodelesyonları dediğimiz azf a, b, c genlerinde delesyon ona yönelik hastalarımıza önerilerde bulunuyoruz ve mutlak surette sperm tahlilini yeniletiyoruz.

S: Bisiklet sporuyla ilgileniyorum. Varikosel teşhisi konuldu, bunun sebebi ne olabilir bisiklet buna sebep midir?

C: Hayır. Varikosel dediğimiz damarsal bozukluk kişiler ergenlik yaşlarına girdiğinde ortaya çıkar. Varikosel bacaklarda görülen varislerin testisin etrafındaki damarlarda ortaya çıkmasıdır. Sperm üretimi için testislerin normal vücut ısısından 2-3 derece daha serin ortada bulunması icap eder bu sebeple erkeklerin testislerin soğuk havalarda vücuda daha yakın halde tutulur sıcak havalarda ise kendi salar gaye ise testislerin ısısının serinletilmesidir testise giden damarlarda artış, damar yapılarında kalınlaşma olursa o zaman testisler bu serin ortamı muhafaza edemezler ve sperm üretimi bozulur varikosel tedavisi son derece yüz güldürücü sonuçlara sahiptir.

S: OAT sendromu var eşimde çocuğumuz olabilir mi bunun ihtimali nedir?

C: OAT sendromu olan erkeklerde öncelikle testler yapılmalı ve neyin bu OAT sendromuna sebep olduğu imkan varsa bulunmalı daha sonra altta yatan sebep tedavi edilebilir bir sebepse testisler yeniden fonksiyonlarına kavuşur ve sperm sayılarında artış ortaya çıkabilirse altta yatan sebebi tedavi etmeye gayret ediyoruz. Eğer bir kişide OAT sendromu varsa zaman kaybetmeden yardımcı üreme teknikleri yani tüp bebek ya da aşılama metodlarını denemek suretiyle bu çiftlere çocuk sahibi olmayı öneriyoruz.

S: TESE’den çıkan sperm daha mı iyidir? yoksa meniden alınan spermle mi tüp bebek yapılmalı?

C: Meniden çıkan sperm ile yapılan tüp bebekte başarı elde edilemeyen çiftlere testisten sperm almak suretiyle tüp bebek işlemi yapılmış ve bu çiftlerin %30’ unda testislerde elde edilen spermle çocuk sahibi olabildikleri rapor edilmiştir bir çift 4 kere 5 kere meniden alınan sperm ile tüp bebek yaptıklarında başarı elde edemiyorlarsa belki 4. 5. Seferden sonra testislerden sperm alınarak tüp bebek işlemi yapılabilir.

S: Eşim TESE işlemi geçirdi sperm çıkmadı ikinciyi olsa sperm bulunur mu?

C: TESE’de sperm bulamazsak testislerden bir parça dokuyu alıp patolojik incelemeye gönderiyoruz bu patolojik inceleme sonucunda 4-5 tane patolojik tanı bize geliyor. Bunlardan en talihsiz olan tanı gen hücre aplazisi diye bilinen bir sendrom bu sendromda testisten alınan parçada hiçbir şekilde sperm hücresine rastlanmadığını, spermin öncül hücrelerine de rastlanmadığını bize gösteriyor ve bu kişilerde tekrar TESE yaptığımızda sperm bulmadaki başarı oranımız %15- %20 arasında seyrediyor. Eğer sperm çıkmayan TESE ameliyatında testisten alınan parça da hipospermatogenez veya matürasyon arresti gibi patolojik tanılar bize gelirse o zaman bir sonraki TESE işleminde sperm bulma başarımız %40 %50 civarında olabiliyor.

S: İleri hareketlilik değerini spermde arttırmak için neler yapmalıyız?

C: Spermin hareketi çevresel toksinleri, radyasyona, varikosel denilen damar bozukluğuna en hassas olan parametredir. Spermin hareketliliğini arttırmak için çeşitli vitaminler, minareller, arjinin karnitin gibi vitaminler içerir. Bunlar kullanıldığında sperm hareketlerinin bir nebze olsun ilerleme kaydedilse de bu alanda yapılmış olan büyük meta analizler bu vitaminlerin çokta işe yaramadığını göstermekte. Spermin hareketini arttırmak için altta yatan hastalıkları tespit, doğru düzgün beslenme, sigaradan, kimyasallardan, radyasyondan uzak durma ve altta yatan varikosel gibi rahatsızlıkların iyileştirilmesi yöntemi yapılabilir.

S: 13 yaşında bir çocuğum var. Yapılan tahlillerde, testesteron seviyesinde düşüklük var çocuğumuzu da yardımcı üreme teknikleriyle PESA denilen bir metodla sperm elde edilerek yapıldı. Doktorum TESE yapıldığında dahi sperm çıkmayabilir diyor. İlkinde bulunup da şimdi böyle bir şey olması söz konusu mudur?

C: Evet söz konusudur. İlk ameliyatı olduğu zamandan bu zamana 13 sene geçmiş ve 13 sene zaman zarfında hem yaşa bağlı testislerde bir takım fonksiyon kayıpları olabiliyor ve bu 13 senede sigara, çevresel toksinler, radyasyon mevcut sperm kapasitesini azaltabiliyor. Tekrarlayan TESE işleminde testislerse sperm bulunmama ihtimali mevcuttur.

S: Hormonal azospermi hastasıyım. Hormon ilaçları kullanınca sperm kalitem artar mı?

C: Bir kişide hormonal bozukluk yok ise baktığımız fsh, lh, testesteron, östrojen ve prolaktin değerlerinin hepsi normalse herhangi bir hormon tedavisine başvurmamalıyız. Bu hastaların bir kısmında sperm elde ediliyor fakat bir kısmında herhangi bir netice elde edilemiyor bu hastalar bu ilaçları kullanmayıp sadece sağlıklı beslenip, zararlı alışkanlıklarından uzak dursalardı sperm belki de elde edilebilirdi. Hormon değerlerinde problem olmayan hastalara çeşitli yan etkileri bulunan bu iğne tedavilerini vermekten çekiniyorum.

S: Normal sperm sayısı kaç olmalıdır, normal sperm değerini neye göre belirliyorsunuz?

C: Mililitrede 15 milyon spermi normal kabul ediyor. 15 milyon spermin altında sperm sayısına sahibi kişilere Oligospermi teşhisi koyuyoruz. Genellikle bir erkekte sperm sayısındaki azlık aynı zamanda sperm hareket ve sperm yüzdesinde azlıkla beraber görülüyor biz bu kişilere OAT sendromlu hasta adı veriyoruz.

S: Olgunlaşmış sperm için hormon tedavisi ile sperm oluşturulabilir mi?

C: Spermin oluşumu sperm spermatogenez adı verilen süreç çok kopmlike bir süreçtir ve vücutta birçok parametreden etkilenir ve bu sürecin kontrolü hormonlar fsh, lh, testesteron gibi hormonların kontrolünde gerçekleşir süreç 65-72 günlük süreçtir ve hormonlar bu süreçte yol oynar. Dışarıdan alınan hormonlarla bu süreç iyileştirilebilir mi bu konuda ki cevabımız belirsiz eğer kişide hormon bozukluğu varsa kesinlikle evet.

S: İnmemiş testislerde ameliyat şart mıdır?

C: Eğer bir kişide inmemiş testis varsa bu testisleri ergenlik zamanından önce indirmeye gayret ediyoruz böylelikle bu testislerin fonksiyonlarını muhafaza edebileceğimi düşünüyoruz ancak bir testis çocuklu çağında en güzel şekilde indirilse bile bu çocuklarda ileri ki yaşlarda çocuk sahibi olma problemleri ortaya çıkabiliyor ve bu kişilere de yardımcı üreme teknikleri kullanarak çocuk sahibi yapabiliyoruz.

S: Azoospermi ile oligospermi arasında ki fark nedir? Oligo da daha yüksek diyorlar?

C: Azoospermi hiç canlı sperm bulunmaması anlamına geliyor. Oligozoospermi ise az sayıda canlı sperm bulunması durumu oligozoospermi olan kimselerde meni ile atılan spermlerden tüp bebek ile çocuk sahibi yapabiliyoruz çiflerimizi genellikle. Ancak azoospermi varsa bir erkeğin yani dışarıya hiç sperm çıkmıyorsa o zaman gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra testislerden sperm alarak tüp bebe işlemlerini gerçekleştirebiliyoruz.

S: Doktorum bitkisel kürler verdi sigarayı bırakmak, bitkisel kürler kullanmak sperm yaratır mı?

C: Hayır sperm yaratmaz. Ancak sigarayı bırakmak ve çeşitli kürler kullanmak sperm kalitesinde iyiliğe sebep verir. Sperm kalitelerinde düşüklük olan kişilerim beslenmelerine fazlaca dikkat etmesi gerekir.

S: Kök hücre ile haberler çıktı TESE’den sperm çıkmayan hastalar için kök hücre çalışmaları başladı mı?

C: Tedavi başlamadı fakat hayvanlarda özellikle soyu tükenmekte olan hayvanların çeşitli kök hücrelerinde sperm ve yumurta eldesi başladı. Farelerin deri hücresi çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra yumurta hücresine döndürüldü ve derilerden elde edilen bu yumurta hücreleri daha sonra sağlıklı farelerden alınan spermlerle birleştirildi ve daha sonrasında ortaya çıkan embriyolar dişi farelere verildi ve sağlıklı yavrular elde edildi gerekli güvenirlikler ve etkinlikler analiz edildikten sonra insanlara da uygulanabilecek tedavi yöntemleridir.

S: İdrarda sperm bulunuyor yalnızca bunun bir çaresi yok mudur?

C: Retrograd ejakulasyon denilen bir durum eğer bir erkekte nörolojik bozukluklar varsa felç geçirmişse veya ms gibi nörodejeneratif hastalıklar varsa veya uzun yıllar diyabet şeker hastalığından şikayetse ve bu sebeple sinirlerinde tahribat varsa bu kişilerde boşalma refleksinde birtakım bozukluklar olabiliyor. Sinirsel bozukluklar sebebiyle mesane boynunun kasılması gerçekleşmiyor ise meni dışarıya doğru değil mesaneye doğru geriye kaçıyor ve kişide her ne kadar dışarıya sperm atılımı gerçekleşmiyorsa da boşaldıktan sonra alınan idrar örneğinde canlı sperm hücrelerine rastlanıyor.

S: 29 yaşındayım sperm miktarı azalırsa sorun var demek midir?

C: Spermin rengi, miktarı, kokusu ve kıvamı özellik arz eder. Spermin kirli beyaz renginin kahverengiye çalması veya fazla sulu kıvamda olması altta yatan hastalıklara delalet eder. Meninin içerisinde kan görülmesi prostatın iltihabında olur ileri yaşlarda erkeklerde menide kan görülürse bu prostat kanserine dalalet ediyor olabilir.

S: Sperm sayım 30 milyon alerji için iğne yaptırdım 1 gün sonra sperm 0 böyle bir şey mümkün mü?

C: Bir kişi iğne olduktan 1 gün sonra sperm sayısı 0 olmaz.

Henüz yorum yapılmamış

  Yorumunuzu Gönderin

  20 Senedir Evlat Bekleyen Çiftimizin Demet Akalın’la Buluşması

  Hacer-Orhan Varlı çifti, 20 yıldır çocuk hasreti çekiyordu. Başka merkezlerdeki başarısız …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Babamızın Tarifsiz Mutluluğu

  Yaptığınız işe yüreğinizi koyduğunuzda aynı heyecan ve mutluluğu yaşıyorsunuz. Tıpkı 11 yıldır …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Sperm Bozuklukları Baba Olmaya Engel Değil

  Bahçeci Diyarbakır Tüp Bebek Merkezi’mizde şiddetli sperm anomalisi sorununu ilk denemede yendik! …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Yıllar Süren Evlat Hasreti Son Buldu

  Heyecan, şaşkınlık, mutluluk… Senelerin özlemi Op. Dr. Emre Turgut ile son buldu. …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – 20 Yıllık Özlem Son Buldu

  20 senelik sabrın, mücadelenin, bekleyişin özlemi bugün Umut Can bebeğin gelişiyle son …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Gözyaşları İle Beklenen Mucizemiz

  Tekirdağlı Nurdane-Sedat İlgun çifti 7 yıllık bekleyişin ardından güzel haberi aldı! Çiftimiz …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Era Tedavisi İle Gelen Mucize – Kanal D

  9 yıldır çocuk özlemi çeken çiftimiz başka merkezlerde 5 aşılama ve 3 …

  Devamını Oku

  Bahçeci Tüp Bebek – Babamızın Gözyaşları Sel Oldu

  7 yıldır evli olan Zeynep-Ziver Aslan çifti başka merkezlerdeki 4 başarısız denemeden …

  Devamını Oku

  Doktora Sorun - Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu  Sizi Arayalım WhatsApp
  WhatsApp
  Messenger
  Sizi Arayalım
  En yakın zamanda arayalım: